Over een Waterleiding. Gemengd Nieuws llllll'lllil Medcdeelingen IÜIIIIIIIII lllilililiil van Texels Bioscoop-Theater IlllllllllllllllllllilllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII EEN VROUW, die weet wat ze wil. Dat is het hoofdnummer voor Zondag en Maaindag. Een film van liefde en leed, van strijd en overwinning. Ze boeit de toeschouwer op een treffende wijze. DE NACHTELIJKE RUITER. Deze film speelt zich af in het Verre Westen, waar cowboy's en goudzoekers elkaar het leven zuur maken en de po litieautoriteiten en rechters handen vol werk geven. Een bankoverval vormt het centrum van de vele opzienbare gebeurte nissen, welke deze film in Wild-West- tempo aan onze verbijsterde oogen doet voorbijgaan. In het Polygoon-nieuws o.a.mo torwedstrijden te wassenaar, Tholen en Van Lier en Geweldige haringvangst op de Waddenzee. SPORTNIEUWS. Morgen valt er weinig te voetballen, Dan kan men gaan Wistenen naar het radio-verslag van de wedstrijd België Nederland. Het Ned. elftal heeft als doel-, man Vain der Male (Feijenoord) inplaats van Mul, die bedankt heeft. Overigens gelijk. Woensdagavond half negen Lunch room De Graat' komen die spelers van T. 1 en 2 bij elkaar ter regeling van de ont/j vangst van „Verkade". Het zal noodig zijn dat meerdere spelers twee logé's onderbrengen. Stelt ons niet teleur. Olympische dag op 7 Juni a.s. te Amsterdam. Kaarten kunnen worden be- isteld tot 11 Mei bij de secretaris. Prij(-) zen: f2.50; 2.-, 1.50, 1.-, 0.50, 0.25, bij opgave te voldoen. Voor de training was minder be langstelling dan gewoonlijk. Oorzaak ver moedelijk Meierblis. Als we maar niet vergeten, dat alleen door oefening en, door belangstelling in onze vereeniging activiteit verhoogd kan worden. Adsp. competitie: A.s. Zondag 12 uur Texel ATexel B. A.: (wit) L.Goënga Jac.Kikkert Jac.Koorn A.Broekman D.Huiz'nga P.J.Koorn H.Dop K.Boswijk Jn.Rab H.Broekman B.: (gr. zwart.) S.Keijser W.Langeveld H. Hitten B.Koningsveld H.Boon L. Rijk H.Mulder W.Roeper C.Zutphen J.v.d.Pjil P.Llst Res.: Jn.Kikkert W.Roeper, N.Kuiper De -eerste wedstrijd BC werd door B. gewonnen, dus heeft dit elftal de lei ding. Zorgt voor spanning, jongens. Training .\dsp.Doordat vandaag de schoolwedstrijden aanvangen, zullen we op Maandagavond 6 uur oefenen, ter rein Schilder-einde. Voor de Pinksterdagen hebben we nog enkele plaatsen noodig. Nogmaals vragen we uw medewerking. Zegt het tegen een onzer adspiranten of Scliilderéinde 63. D.D. Evenals vorige jaren zullen ook nu weer sehoolwedstrijden worden gehouden, met dit verschil, dat nu alle elftallen in één: afdeeling zullen worden ondergebracht, terwijl -een halve competitie zal worden gespeeld. Alle schoten zullen dus één maal de strijd met elkaar aanbinden (vo rige jaren tweemaal.) De volgende scholen hebben ingeschre ven: De Cocksdorp, O.L.S. te Oosterend, Oudeschild, Den Hoorn, O.L.S. A en O.L.S. B te den Burg, Chr. School te den Burg en R.K. School te den Burg. Dat zal, vooral op het oefenterrein aan het Schilderein-d, weer een beele drukte worden, jongens. Wat zullen jullie weer achter „het bruine monster" aanhollen en je best doen om een zoo eervol moge lijk resultaat voor jullie school te bevech ten. Maar denk er aan, dat we -er op neke nen, dat jullie je in ALLE GEVALLEN SPORTIEF zult gedragen, 't Zal jullie heusch niet altijd ime-eloopen, maai- dan zetten we juist -eens extra de tanden op elkaar, is 't niet? Met praten of moppe-i ren is nog nooit een wedstrijd gewon-» nen. Zorgt er voor, dat de toeschouwers telkens weer kunnen genieten van jullie vlotte, sportieve spel. Want dat er dit! jaar veel belangstellenden op de verschil-< lende sportvelden zullen zijn, gefooven we zeker. De toegangsprijs is immers maar één dubbeltje. 't Programma voor vandaag (terrein Schilderein-d) 2.30—3.30 OLS A—Oudeschild. 3.30—4.30 Chr. School-OLS B. en voor Woensdag a.s.: 2.30—3.30 OLS B—OLS A. 3.30—4.30 R.K. school—ide Cocksdorp Nu aan de slag, jongens. Doet allen je best en veel succes toegewe-nscht. O. Morgen speelt Tex. Boys met 2 elf tallen tegen OVV te Oosterend. Tex. Boys 1 speelt oni 2 uur, Tex. Boys 2 om; 4 uur. Vertrek halt 2. Hoek van Hotel De Zwaan. T.B. 1Jac.Schrama C.Graaf .Bakker J.Schrama J.v.Sambeek P.v.Heerw. Th.Kager C.Ran W.Ran A.v.Sambeek D. Witte T.B. 2: P.v.Sambeek J.SchramaOz. J. Hopman Joop Maas K.deVeij (aanv.) S.v.Heerw. Ant.Witte Jb.v.Heerw. H.Langeler Th.v. Heerw. S.Zijm Jz. De Elftalcomm. In verband met een bericht in de N. Harlinger Courant over plannen voor de aanleg van een waterleiding op Terschel ling .welke plannen binnenkort door de gemeenteraad aldaar behandeld zullen worden, hebben we ons tot onze burge meester, Mr. Kamp, gewend met het ver zoek te mogen worden ingelicht omtrent het stadium, waarin -de plannen voor een centrale watervoorziening op Texel ver- keeren, met liet resultaat, dat wij het vol gende kunnen meedeelen: Het drinkwaterviraagstuk op Texel heeft reeds van 1911 af de aandacht van het gei nee nteb-e stu ur Op verzoek van de gemeenteraad is met financieele medewerking van het Rijk en de provincie indertijd door het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening een serieus bodem- en grondwateron-der- zoek ingesteld, waartoe o.m. verschil lende diepbori-ngen behoorden, ter op sporing van een geschikte waterwinplaats voor een centrale drinkwatervoorziening. In het in 1917 door het Rijksbureau uit-- gebracht rapport vond het gemeente bestuur 'aanleiding tot de Minister van Binnenl. Zaken het verzoek te richten, bet Rijksbureau te belasten met de voortzet ting van het g-eo- en hydrologisch onder zoek, noodig om e-ep conclusie te kunnen- trekken, welke van de beide mogelijkhe den, die het Rijksbureau zag, uit een fi nancieel oogpunt de voorkeur zou ver dienen. Tevens werd verzocht het Rijks bureau het opmaken van de plannen, op te dragen. Dit aanvullende onderzoek heeft plaats gehad in 1918—1919, waarna begonnen is met het opmaken d-er plannen, be grooting en rentabiliteitsrekening. De voortgang van deze werkzaamheden werd door verschillende omstandigheden aan merkelijk vertraagd. Het rapport verscheen in 1922j in de slotbeschouwing merkt de Directeur van het Rijksbureau op, dat de totstandkoming van een centrale drinkwatervoorziening technisch mogelijk is, doch dat de finan cieele vooruitzichten van zulk een onder neming in de gegeven omstandigheden1 weinig gunstig waren. Zelfs bij 'toepas sing van een vrij hoog tarief en bij de invoering van verplichte aansluiting zou de onderneming in de naaste toekomst niet tot een rendabel bedrijf kunnen lei den. Bij lezing van het bovenstaande mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de materiaalprijzen, toendertijd nog in top stonden en ook de rentevoet hoog Was. In het rapport is n.l. gerekend op een te betalen rente van 6 pet. Toen in 1931 deze factoren ten goede gekeerd waren, heeft liet gemeentebestuur het Rijksbureau uitgenoodigd de rentabi liteit van een drinkwaterleidingbedrijf voor deze gemeente andermaal te onderzoeken. Aan deze uitnoodiging heeft het Rijks bureau een begin van uitvoering gegeven; evenwel is de opdracht inet instemming van B. en W. niet voltooid, zulks in ver band met de inmiddels opgetreden eco nomische CRISIS, waarvan de .gevolgen zich in steeds sterker mate ook in dezei gemeente deden gelden. Het omzien naar mogelijkheden voor uitbreidiug der werkgelegenheid op Texel |deed B. en W. in het najaar van 1934 ber sluiten, zich tot het WERKFONDS 1934 te wenden om zich te vergewissen in hoe verre de commissie van het Werkfonds in beginsel bereid zou zijn te bevorderen; dat in de kosten van de aanleg van een centrale drinkwatervoorziening uit de mid delen van het Werkfonds ©en zoodanig bedrag beschikbaar wordt gesteld, dat hét plan bij redelijke watertarieven rendabel kan worden geacht. Mede naar aanleiding van een hierop gevolgde bespreking is einde 1935 bericht ontvangen, dat het plan niet voor hulp uit liet Werkfonds in aanmerking komt. Daaraan was toege voegd de mcdedeeling, dat de aanvrage nader in beschouwing kan worden geno men, voor liet geval mocht komen vast te staan, dat in de toekomst de benoodigde BUIZEN IN NEDERLAND kunnen wor den vervaardigd. B. en W. vonden hierin aanleiding om zich omtrent de mogelijkheid van de bui- zenfabricatie in ons land te oriëntèemen. Van de Directie van de Kon. Nederl. Hoogovens en staalfabrieken mochten zij bericht ontvangen, dat de buizenfabriek van dit bedrijf in het najaar van 1936 gereed zal komen en dat verwacht wordt, dat de vennootschap alsdan in staat zal zijn de benoodigde buizen te leveren. Uit bet vorenstaande moge bljjken, dat het gemeentebestuur van het NUT van een centrale drinkwatervoorziening wef DOORDRONGEN is. Reeds eenige jaren schrijft de bouw verordening een verplichte aansluiting op het buizennet van een drinkwaterleiding voor, voor het geval een dergelijk middel van drinkwatervoorziening aanwezig is. Als het echter waar is, dat de handhaving van een voorschrift slechts mogelijk is, wanneer de bevolking van de noodzake lijkheid of het groote nut doordrongen is, komt de vraag naar voren, of de publieke opinie op Texel met betrekking tot een drinkwaterleiding zoo is, dat het ge meentebestuur zich verantwoord mag ach ten tot de uitvoering van een dergelijk ongetwijfeld grootscli plan over te gaan, STEL EEN OOOENBLIK, dat hij vrij algemeene medewerking de plannen ren dabel zouden worden met tarieven, die onder de tegenwoordige omstandigheden voor de ingezetenen dragelijk mogen wor den genoemd. Het publiek de oogen te openen voorde OROOTE BELANGEN, die met een centrale drinkwaterleiding gediend zouden worden, kan een taak zijn voor allem die zich geroepen achten, het ALOEM*EEN plaatselijk belang te dienen. In dit verband kan het zijn nut hebben, mede te deelen, dat volgens het jaary verslag van het Rijksbureau voor drink watervoorziening over 1933, van de be volking der provincie Noorelholland meer dan 99 pet. behoort tot gemeenten, dX van waterleiding zijn voorzien. Wij moeten o.i. liet Gemeentebestuur ten zeerste dankbaar zijn voor de pogin gen, welke het in het werk stelde om ©en grootsch plan als dat eener centrale drink watervoorziening ten uitvoer te helpen brengen. Zal Texel binnen afzienbare tijd dit plan verwezenlijkt zien? Ja? Dan zal onze gemeente er zich meer dan ooit op mogen beroemen, de „parel der wadden eilanden" te zijn. Voor de ingezetenen in het biezonder ook voor de veestapel achten we een centrale drinkwatervoor ziening van groot belang, maar ook in verband met ons toenemend vreemde lingenverkeer meenen we van een eisch des tijds te moeten sjareken, vooral nu ook Terschelling zich met plannen in die richting bezig houdt. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden adviezen uitgebracht over 62 zuigelingen. MOEDERCURSUS. Voorde Witte Kruis-moedercursus heb ben zich te Den Burg 27, te Oosterend 55 deelneemsters aangemeld. Flink zoo! (zie advertentie.) JONGE HARTEN. De Prins en Cinema en Theater van he den wijden 'n pagina foto's en tekst aan de film Jonge Harten, die 8 Mei te Deu Haag haar l e vertooning hoopt te beleven. MEIERBLIS. Het „Meierblisfieest" werd op alle dor pen weer met animo en onder veel be-| langstelling gevierd. Moge deze aardige traditie zich nog vele jaren handhaven. UITSLAG VERLOTING. De le prijs van de verloting ten bate van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs viel op lot no. 472; de 2e op lot 513; de 3e op lot no. 43; 4e op 29|; 5e op 97. (Zie ook volgend nummer). L. R. TEXEL. De leden van de L.R., die Woensdag aan de estafette deelnemen, maken van avond een proefrit. Start De Cocksdorp 7,30 u. Route: Postweg, Ruigedijk, Koog, Ruijsweg, Ploegelanderweg, Rozendijk, Okusvveg, naast fietspad via den Hoorn naar De Alok. Totaal 24,4 K.M. Om de 3 K.M. een andere ruiter. TEXELSCHE ZWEMVEREENIG1NG. Uit de gisteravond gehouden vergade ring (32 leden) deelen we mee, dat het kleedlokaal aan de Schamsweg geplaatst is; in kas is nog fSO,Het bestuurwerd aangevuld met de dames Fr. Plaatsman, Den Burg, en O.Brouwer, Oudeschild. Contributie: 50 ct.; boven 16j. f 1 overige personen uit hetzelfde gezin 75 c. Donateurs minimum fl,(minimum) - Niet-leden 10 c. per bad. Om het zwem badplan - J.v.d.Pijl te kunnen doen uit voeren, zal een krachtige actie voor le denwerving begonnen worden (uitvoerig verslag volgt). Amsterdam. Woensdagmorgen is te zijnen huize, 76 jaar oud, overleden dr. F. M. Wibaut, oud-wethouder van Finan ciën te Amsterdam, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal, een man van groote bekwaamheid, aan wie de stad weel verplicht is; een man van gezag, die in alle kringen dier samenleving waardieering vond. Engeland. Falcombe, Z.-kust. Dins dagmorgen heeft de zich nog op de ge-, strande Herzogm Cecilie bevindende be manning, waaronder de kapitein en zijn vrouw, het schip verlaten. Het schip, af komstig uit Finland, het grootste zeilschip ter wereld, kan als een wrak woorden be schouwd. Frankrijk. De Normandie vertrekt, na eenige verbeteringen te hebben onder gaan, Woensdag voor het eerst in dit sei zoen naar New-York. Ze heeft nu een vierbladige in plaats van een driebladige schroef. Spanje. Madrid. Arbeiders van die bierbrouwerij La Aguila hebben zich van dit bedrijf moester gemaakt en exploitee- ren het voor eigen rekening. Spanje. Te Barcelona werd een oud chef van politie, die destijds streng tegen extremisten optrad, vermoord. Spanje's nieuwe president wordt vrij zeker: minister-pres. Azana. Rusland. Vijftien Eskimo-jagers zijn door pakijs op de zee van Tsjoekotsk meegevoerd. Vliegtuigen hebben voedings middelen en warme kleeding uitgeworpen en zullen trachten de jagers te halen. Egypte. Zeven personen werden ge dood, 23 gewond bij verkiezingsrelletjes in Senhewa. Egypte. Donderdag had de begra fenis van Koning Foead plaats. De nieuwe koning wordt Zondag uit Engeland, waar hij studeerde, in Egypte venvacht; hij is de oudste der zes kinderen uit het tweede huwelijk van de overleden koning. Uit het eersje huwehjk werd één kind gebo ren, een dochter; uit het 2e vijf dochters. - Italië. Uit Rome wordt gemeld, dat de legers van de negus in zoo hachelijke positie verkeeren, dat Abessinië overwon- nen kan worden genoemd. Addis Abeba zal spoedig bereikt zijn. Sancties kunnen Italië van niets meer weerhouden. Het vreest een conflict met Engeland niet. Abessinië. De Times meldt uit Addis Abeba. De hospitalen liggen vol gewon den en slachtoffers van gifgas. Spoedig wordt benoorden de stad een slag ver wacht. Voor het eerst draagt een dieet der Abess. gasmaskers, ltal. vliegtuigen hebben hangars bij de hoofdstad beschoten. - Abessinië. Dinsdag was er te Addis Abeba dreigend tekort aan levensmidde len door aankomst van duizenden vluch telingen uit de bezette gebieden. Buiten- landsche missies boden hulp. Br. Indië. Te Poona hadden ernstige botsingen plaats tusschen Hindoes en Mo hammedanen; 2 dooden, 200 gewonden, 2 moskeeën en 4 Hindoetempels verbrand. Br. Indië. Bombay. Een vrouw, die in de dierentuin van Gwalior tegen eeiti laag hek, dat de leeuwenkuil omgeeft* aanleunde, verloor haar evenwicht en viel in de kuil. Zij werd door een leeuw gegrepen, die met bet slachtoffer in rijn hok verdween en haar zoo bewerkte, dat zij Jood was, voor iemand te hulp kon snellen. Dit is de tweede maal, dat zooiets voorvalt. De eerste keer gold het een jong meisje. Amerika. Te Royston werd een 45-jarige neger, van aanranding van twee blanke meisjes beschuldigd, des nachts door 40 mannen uit de gevangenis ge haald en opgehangen. Amerika. New-York. Rockefeller schonk drie millioen dollar voor een nieuw ziekenhuis en voor kankeronderzoek. Uiill LANDBOUW EN VEETEEET. |||!l! SURPLUSFONOS. De „Standaard" verneemt, dat het Sur- plusfonds voor de ingeleverde bloembol len begin Mei zijn uitbetalingen hoopt te doen. Voor de meeste soorten zal de in uitzicht gestelde S5 pet. van de mini mumprijs gemakkelijk uit de heffing op de export kunnen worden betaald. Alleen voor de vroege tulpen zal dit, ondanks het bedrag van f50.000, dat door de Regee ring is beschikbaar gesteld, niet het geval zijn. Voor deze bollen wordt de uitkeering 54 pet. S3 BURGERLIJKE STAND DER g GEMEENTE TEXEL a van 25 April tot er met 1 Mei 1936 GEBOREN Arie, z. v. Jacob Visser en joh inna Dob hrina, d. v. Jacob Groen hof en Klaasje den Braven Janke, d. v. Wijbren Pranger en Rensje Donker. ONDERTROUWD Picter Bakktr en An- naatje Verberne; Pieter Bremer en Maria Emma Kooiman. GETROUWD Teunis Buis en AnnaCadova. Teunis Pungers en Maria Josepha Freericks. OVERLEDENWillem van der Schans, 88 jaar, weduwnaar van Annigjen Kunst. S3 GEVONDEN VOORWERPEN BS» KB (Gedeponeerd ten Raadhuize) ag 1 paar motorhandsclioenen. PREDIKBEURTEN Zondag 3 Mei '36 HERV GEMEENTE. Burg vm 10 uur dhr. Luiher Ramp Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog nm half 8 ds. van 't Hooft Den Hoorn vm 10 uur ds. Moen Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Kok. de Cocksdo'p, vm 10 uur ds Salm Zuid-Eieriand nm 3 uur ds. Salm GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur Cand. Berger. nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur Cand. Berger, gebouw Tex. Fanfare. OEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kroon nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dienst. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. H. Boswijk SCHOOLVOETBAL.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6