De Nieuwe Texelsche Courant No. 5046 49ste Jaargang Woensdag 6 Mei 1936 EERSTE BLAD. Van week tot week RECORDVERKOOP Texelsche Berichten Texelsche Zwemvereeniging Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 In dh blad apeawmeu. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deefïg tarief voor nefingHoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 7 8 9 10 II 12 13 Mei 9,12 9.41 10,13 10,45 11,21 0.38 ZATERDAGAVOND. Dit was het laatste groote nieuws van de week: De Negus heeft met zijn gezin het land verlaten. De familie begaf zich. naar Dzjiboeti, de Fransche haven aan de Roode Zee en scheepte zich daar in. op een Engelsche oorlogsbodem. Deze vlucht beteekent eigenlijk het einde van de italiaansch-Abessinische oorlog. Het is de vraag, ot de Italianen gedurende de nu intredende regenperiode nog pp ge organiseerd verzet zullen stuiten, een Abessinisch verzet zal men dit nauwelijks kunnen noemen. Abessinië als rijk heeft; opgehouden te bestaan, omdat het Kei zen lijk gezag, dat de eenige band was, die het tot een eenneld maakte, is verdwe nen. Abessinië valt uiteen in de staten en, stammen, die de voorgangers van Haite Selassie in naam onder hun gezag brach-i ten, zonder er in werkelijkheid erkend gezag uit te oefenen. De Italiaansche regeering, die zich van het begin van de oorlog at op het standpunt heeft ge-i plaatst, dat er geen Abessinisch Keizerrijk bestond, maar slechts een losse samen voeging van stammen, ziet zich thans in werkelijkheid voor dit feit geplaatst. Zij kan onderhandelen met ieder opperhoofd afzonderlijk, daar er te Addis Abeba geen centraal gezag meer aanwezig is, volgens de Telegraaf. Het uiteenvallen van het Abessinische Rijk legt intusschen de Volkenbondsactie automatisch stil, omdat er niemand meer is. die op de Volkenbond een beroep kan doen. De Negus heeft, door te vluchten, voor zichzelf het vraagstuk vereenvoudigd, voor de overige wereld doet hij dit zeer1 zeker niet. Zijn vele aanhangers in Europa die hem weliswaar meer met woorden dan met daden hebben geholpen, zullen onge twijfeld diep teleurgesteld zijn. Een vorst, die zijn volk in de steek Iaat, juist op het oogenblik, dat het hem het meest noodig heeft, kan nergens bewondering wekken. Toch moet men niet al te hard over Haile Selassie oordeelen. Indien hjj zijn verzet had willen voortzetten, dan zou hij waarschijnlijk zijn toevlucht hebben moeten zoeken bij volksstammen, op welke hij slechts ten halve kon rekenen. Reeds gedurende de laatste maanden is het herhaaldelijk gebleken, dat zijn leger- afdeelingen zich ten minste even hard hadden te verdedigen tegen de oproerige stammen, door wier gebied zij trokken, als tegen de Italianen, wie zij de weg moesten versperren. De Keizer, die, beter dan wie ook, de toestanden in Abessinië zelf kende, zal hebben ingezien, dat een oorlog tot het bittere ein.de in zijn lanid, een onmogelijkheid was. DE SANCTIES. Het lot van Haile Selassie moge be treurenswaardig zjjn, niet minder netelig is thans de positie van hem, die hem in; zijn verzet hebben gesterkt, zonder hem ooit daadwerkelijke steun te hebben ge geven. De vlucht van de Negus zal ongetwij-. feld voor Europa ernstige gevolgen heb ben. De nederlaag van de Volkenbond is ten minste zoo zwaar als die van de Abes sinische keizer. Met het opheffen der sancties zal Genève er niet zijn. Erger dan een mislukte actie tegen Italië is het gemis aan beleid, dat in Volkenbonds kringen aan de dag is getreden. Lange redevoeringen met veel fraaie woorden zijn van geen nut gebleken. Hoe maakt men van de Volkenbond een orgaan, dat tot beleidvol handelen in staat is? Slaagt men daar niet in, waartoe dient dan nqg het Paleis aan het Meer van Genève? Dezelfde critiek, die men in de ko mende dagen op de Volkenbond zal uit oefenen, zal tegelijkertijd het Engelsche kabinet, en in het biezonder minister Eden, treffen. Hoe kort is het nog ge leden, dat deze minister te Genève zijn tegenstanders te verstaan gaf, dat zijn. sanctiepolitiek langzaam maar zeker werkte. Wij vreezen, .dat, evenals de Abes sinische Keizer aan deze langzaamheid ten gronde is gegaan, ook zijn ministerieel leven, zoo niet dat van het geheele En gelsche kabinet, een zware knak heeft ge-v kregen. De Italianen hebben bommen gewor pen, op Britsche ambulancesnadat naast de viae .van het Roode Kruis de Britsche was geheschen. Over zulke din gen üraat men liever niet. Maar dat En geland nu eindelijk zijn houding ten op zichte van de Europeesche machtsverhou dingen duidelijk maakt, lijkt hoog tijd. Evenals in 1914 Iaat Engeland de we reld in het onzekere over zijn houding bij het uitbreken van een conflict. Het vvachtte destijds af, kon echter niet voor komen, dat het in de wereldoorlog werd, betrokken. Men wil Engeland niet in een oorlog wikkelen maar verlangt alleen een, verklaring, dat het zoo noodig wil strij den, opdat geen strijd noodig zij. Geen, land zal een oorlog wagen, wanneer het weef, Engeland tegenover zich te vinden. Vanwaar die weifeling? Voorshands verbeeldt men zich nog, dat de sancties hebben bijgedragen tot een beëindiging van het conflict: Mussolini echter zal nooit toegeven dat iets anders dan zijn tactiek, zijn bommen en pantser wagens en de moed der nieuwe Romeinen, de strijd hebben beslecht. Hoe meer men in Engeland over sancties praat, hoe boo zer de stemming daarginds wordt. Sinds Mussolini in zijn rede van 23 Maart ver klaard heeft, dat de sleutel-industrieën van Italië georganiseerd worden op de ver-s onderstelling, dat een oorlog onvermijde lijk is, begint men daar meer en meer met deze mogelijkheid te rekenen. De overwinning op Abessinië zal waarschijn lijk een groote zelfoverschatting tenge volge hebben, te oordeelen naar de uitla tingen van de Italiaansche bladen, die betoogen, dat Italië niet langer bevreesd behoeft te zijn voor de Britsche vloot en dat het, misschien met uitzondering van Japan, de machtigste mogendheid ter we reld is. Engeland. De Unie van Volken- bondsvereen. zal Engeland verzoeken stappen doen tot sluiting van het Suez-1 kanaal. Dit alleen kan de oorlog in Oost- Afrika doen ophouden. Engeland. Het ministerie van oorlog nam geslaagde proeven met een nieuw projectiel, dat kunstmatig wolken verwekt. Engeland voert met Rusland bespre kingen over een vlootvendrag, waaraan groote beteekenis wordt toegekend. Duitschland. Onder het Alexan- derplein te Berlijn kwam de grootste bom vrije kelder van de stad gereed. Eenige duizenden personen kan ze bergen, maar... Berlijn is zoo groot Italië. De fascistische jeugdorgani satie Balilla telt nu 3.6 millioen leden, d.i. 354000 ineer dan vorig jaar. Roemenië bestelde 70 tanks in T sjecho-Slowakije. Palestina. De leider der Arabische beweging verklaarde, dat de onlusten,, waarvan de Joden de dupe werden, hun oorsprong vinden in politieke ontevreden heid. De Arabieren wenschen dat Enge land geen Joden meer toestaat, zich in. Palestina te vestigen. Zij meenen, dat de regeering te veel door de Joden wordt beïnvloed. PRESIDENT ROOSEVELT (V. S.), rechts, afge beeld met Prof. Rex Tugwell, een van zijn trouwste medewerkers, lei der van de Bra in trust. Het is opmerkelijk, hoe vaak de ontwik keling van bedrijven gelijke tred heeft ge houden met het gebruik dat zij maakten van courantenreclame. De Chrysler Corporation is één der vele sprekende voorbeelden. In 1924 nam deze nog de 27e plaats in op de ranglijst der voornaamste auto- fabrieken. Dat jaar bracht ze een nieuw model op de markt; advertenties in de couranten verspreidden liet groote nieuws over het geheele land. Een recordverkoop van 32000 was het resultaat. In 1926 gaf deze maatschappij 1.2 mil lioen dollar aan couranten reclame uit; zij was tot de ZESDE plaats in de ranglijst opgeschoven. Twee jaar later stond de Chrysler reeds op de DERDE plaats. Wat „Chrysler" in het groot kon be reiken, kunt gij in het klein. Doelmatig adverteeren schept mogelijkheden, welke uw stoutste verwachtingen overtreffen. Te duur? Vraagt onze tarieven. Reeds bij plaatsing van een zeer gering aantal regels per maand, verleenen wij een be langrijke korting op de gewone regelprijs» Komt eens met ons praten of schrijft een kaartje. Hoofd van de Openb. Lagere School A te Reeuwijk, thans benoemd tot Hoofd van de Lagere Landbouwschool alhier. De Texelsche Zwemvereen igitng leeft weer. ^De Texelsche Courant heeft ons opgedraaid", zoo gaf een der bestuurs leden te kennen, en we waren verheugd dat te hooren. Niet om het feit, dat wa de vereeniging nieuw leven hebben inge blazen, maar om het resultaat, dat wei' overwogen propaganda ook op dit gebied weer afgeworpen heeft. Eerst een kas tekort, nu een batig saldo van^ f80. eerst een vereeniging, welke geen teeken1 yan leven gaf en alleen „papieren leden" telde; thans een club met een actief be stuur en reeds een aardig getal leden; de vergadering van Vrijdag weird cjpor 32 personen bezocht, die allen als lid kom den worden geboekt. Dat gaat de goede kant uit en belooft veel goeds voor een nabije toekomst. Onze Zwemvereen. heeft een grootsch plan, zooals u weet. Ze wil trachten. Texef in het bezit te stellen van een ZWEMBAD. Geen kleinigheid. De heer J. van der Pijl, architect-waterbouwkundige, heeft op uitnoodiging daartoe een plan ontworpen, en kwam bij zijn berekening tot het resultaat, dat met aanleg een be-< drag van plm. f2500 gemoeid zal zijn. Een heele som, maar toch zal deze geen hinderpaal vormen, wanneer aangetoond kan worden, dat van een zwembad in-■ dien aanwezig veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. Of het plan voor uit voering vatbaar is, Jiarpgt dus van de zwementhousiasten zélf in hooge mate af. Voorloopig zal de zwemvereen. zich moeten bepalen tot de waddenzee bij de Schans. Naar de heer C. Bakker, voorz., Vrijdag meedeelde, is het kleedlokaal reeds geplaatst. Aan de zeekant zal een Maart 1934 werd in Transvaal een diamant gevonden, welke tot 28 Apr. alle andere in gewicht overtrof; ook de beroemde Cullman, in 1905 bij Pretoria gevonden en 622 gram we gende. 28 April werd eerstgenoemde edelsteen, de Jonker-diamant ge naamd, Mei 1935 vopr 140.l)00p.st. door de New-Yorkschc diamant-han delaar Harry Winston gekocht, door de Belg L. Kaplan en zijn zoon in drie stukken gekloofd. Een heel hachelijk karwei, maar dat volkomen geslaagd is. De kans op mislukken was echter zoo groot, dat Winston er niet in slagen kon, het kloven te verzekeren. De ongekloofde diamant was voor een millioen pond sterling verzekerd. VOOR POSTAMBTENAREN. Van 610 Juli zal voor de 3e keer een Esperanto-cursus worden georgani seerd, speciaal voor P.T.T.-personeel door het Intern. Esperanto-lnstituut, in samenwerking met Directie P.T.T. De cursus neeft plaats in het Esperanto- Huis te Arnhem en wordt geleid door de bekende Homgaarsch-Roemeensche lecraar Andreo Cseh. 's Morgens van 91 uur warden de lessen gegeven op zeer onder houdende wijze, de middagen worden be steed aan excursie's, terwijl er 's avonds^ bijeenkomsten van allerlei aard zijn. De postambtenaren, die aan deze cursus deel nemen ontvangen een extra verlof van 6 dagen. Een apart fonds is gevormd ter te gemoetkoming in de kosten voor minder gegoede ambtenaren. Ook hebben de Centr. Bond van P.T.T.-personeel en de Centrale Ned. Ambtenaarsbond besloten eenige geldelijke steun te verleenen aan leden, die daarvoor in aanmerking wen-t schen te komen. Alle inlichtingen verstrekt het Instituut Riouwstraat 172, Den Haag. steigertje worden aangebracht, met een gelegenheid om leerlingen aan de Tiengel in de edele zwemkunst te bekwamen. Mede zal op eenige afstand van de wal een, vlot verankerd worden ten dienste van hen, die eens duiken willen. In de be-v hoefte aan reddingsmiddelen wordt mede voorzien. Het bestuur zal trachten de beschikking te krijgen over een roen boot, waarmee zoo noodig hulp kan worden verleend. Het bestuur zal zich de medewerking verzekeren van een be voegde badmeester vobr Tiet geven van zwemonderricht en het oefenen van toezicht. FINANCIE.N Het aanvankelijk tekort, groot f5.30, werd aangezuiverd. Een met St. Nic. 1935 gehouden collecte bracht t43.de propag.-avond,, in samenwer king met Gymnastiekvereen. Texel ge geven, ruim f91.- op. Met het .in orde brengen van het kleedlokaal ging een uitgaat van plm. f50.gepaard, zoodat thans plm. f80.in kas is. Geen kwaad begin. Over het resultaat van de bestuursver kiezing en de bedragen, waarop de con tributie, enz. wenden vastgesteld, schreven we reeds. Het zwembadplan kwam ter sprake en vond algemeen instemming. Met m a - en macht zal propaganda gemaakt worden, opdat aan het eind van het sei- Vulpenhouders en vulpiotlooden 0 hebben we in groote sorteering 0 voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. 0 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 8.02 ABESSINJE ZONDER NEGUS. DE VOLKENBOND. DE VLUCHT. DE POSITIE VAN ENGELAND. ITALIË EN DE REST VAN DE WERELD. DOOR ADVERTEEREN. 99 ADM. TEXELSCHE COURANT. E. VAN DER BAN. DE JONKER DIAMANT. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllll ESPERANTO. |IU||||||||||||||||||f| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1