Jkfooie. unite tanden. No. 5055 49ste Jaargang Zaterdag 6 Juni 1936 Q Voor de Zondag. EERSTE BLAD. IN DE STILTE. De Pers-excursie over Texel KIJK Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT Onze twintigste eeuw kon de inaam dra gen van de eeuw van het razend tempo, de eeuw van het daverend rumoer. Schuilt er-geen gevaar in de te groote verheerlij king van die steeds meer opgevoerde snel heid-verbetering hier van een wereld- snelheidsrecord, daar races, wedstrijden op elk sportgebied gevaar, dat we ons zelt verliezen, dat we ons zelt voorbij ren nen? In veel woningen dringt dagen nacht het groote stadsgewoel door: de radio van de buren dreunt haast zonder ophou den door de muren van veler huizien. Wij behoeven de stilte steeds meer, en misschien onbewust hunkert ons hart naar de stilte. De stilte is niet leeg, maar vol! gerucht, waardoor de stilte niet verbroken wordt, maar geaccentueerd en verdiept. O, ik denk aan de grootsche stilte van het hooggebergte der Dolomieten, waar de wind zijn lied zingt in de toppen der lorken; een lied fijner en hooger gestemd dan dat, hetwelk er ruisoht door onze den- nenbosschen; aan het vredige liefelijke klokgetingel, dat opstijgt uit een granende kudde; aan het gesiepel, gedrup, getik- kel alom van waterstraaltjes; die hun weg omlaag zoeken en 't aanschijn geven aan die onbeschrijfelijke bloemenweelde. „Als de ziele luistert, heeft liet al een taal dat', leeft Daar is de suizende stilte in de zieken kamer: wij zitten er werkeloos terneer aan een zwaar ziekbed, de handen open im de schoot, en er is maar één bede in de ziel: „Neem onze handen en houd ze omsloten tot de spanning wijkt". In bange worsteling leeren wij afwachten en aan vaarden in de stilte. En daar is de nog diepere stilte aan het sterfbed; en weer zitten we werkeloos terneer, maar nu zijn onze handen gei vouwen, want ze houden omsloten tal-, looze herinneringen aan wat dit leven ons gebracht heeft. Wij blikken neer op die gestalte, die daar uitgestrekt ligt in bo.-: venaardsclie rust, op dat moede gelaat,, waarover de goede hand van de Dood heeft heengestneken, en waaruit alle rim pels zijn weggevaagd, dat verjongd is met eenjzlimlach om de lippen. En hoe stil, hoe stil is het op onze; doodenakker. Als ik toef tusschen de graven van velen, die wij gekend hebben, en velen die in het leven aan ons voorbij gingen, dan hoor ik in gedachte het jui chende kinderstemmetje'van het jongetje Myltil uit Maeterlincks „De blauwe vogel van het geluk". Hij is niet z'n zusje ge zeten op een kerkhof. Zij willen weten wat het grat verbergt en na lange aarze ling draait hij aan de diamant op zijn toovermutsje. Ze durven niet opblikken; stijt gesloten zijn hun oogen. De graven openen zich en* bloemen rijzen er uit op. Dan kijkt Myltil door een kiertje van zijn oogen en jubelend klinkt zijn stem-' metje: „o zie toch. zie, er zijn geen doo-i den". Het leven kan zwaar zijn, zoo zwaar, dat we haast bezwijken, maar nooit ge heel, want daar is altijd de stilte, waarin wij kracht vinden en moed en nieuwe hoop in de stilte. ZONDAG, 7 Juni 1936. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Veel beloven verzwakt het vertrouwen. H ora ti u s MAANDAG. Het innerlijke, het wane geluk moet ge zocht worden door innerlijke volmaking. DINSDAG. Wie niets bemint is zelt niets. PI a u t u s WOENSDAG. Wie ontrouw is aan plicht, recht en rede, brgekt drie draden in het weef getouw en zal de gevolgen van zijn fout ondervinden, als hij wellicht aan de oor zaak niet meer denkt. DONDERDAQ. Beleedigingen zijn argumenten van wie ongelijk hebben. Rousseau. VRIJDAG. Door beleid brengen we meer tot stand dan door geweld. Tacitus. ZATERDAG. Hoe veel moeten we beleven om te lee ren leven. Anna D i x. DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. met WIJ TEXELAARS BIJ „JONGE HARTEN". (Ingezonden.) Het kan zijn, dat er Texelaars bestaan, die principieel nooit naar een film gaan; in dat geval zal wel het eenige om hen, van dat beginsel te doen afwijken zijn een film, waarin veel over Texel voort komt. Zoo zijn er zeer velen van ons eiland, naar „Jonge Harten" geweest en onge twijfeld waren er evenals de schrijver dezer regelen die er nog eens over na willen praten. Eu terecht. Want een film kan besproken worden en becritiseerd in krant en weekblad, in vaktijdschrift en door de radio, een feit is, dat de re oen-, senten zich bepalen tot een oordeel over spel en spelers, draaiboek en intrigue, muziek en regie. Door die beroepsmenschen is „Jonge Harten" over het algemeen geprezen en aan die lof zou ik niets willen afdoen. Maar tenslotte wacht de „wereld" nog op een speciaal oordeel over deze film, namelijk van.... een Texelaar. Wij hebben het heele voorprogramma door gepopeld en toen in de pauze van ongeduld al getrappeld. Daar jjwam dan eindelijk de blanke top der duinen op ons toeloeien ende film begon Na Oudeschild als achtergrond bij de spelersnamen, zagen wij Texel op een bijna verscheurde, welbekende prentbrief kaart. Het is bekend, dat het kampement verleden zomer bij de Slufter was en dat daar ook veel opnamen zijn geschied. Daarom zou wat vaker ,een overzicht van dit unieke gebied kunnen zijn genomen. Wi| herinneren ons tenminste slechts één •moment, n.l. bij het weghollende paard, de Slurter in zijn geheel te hebben gezien. Het breede strand, de zuivere duinen- reeks.... dat is wel weer echt ons eiland. Ook de Vuurtoren en het kustwacht- gebouwtje, de weg van Oudeschild en de havendat is Texel. Doch daarnaast bestaat er nog zoo heel veel, waarvan geen gebruik werd ge maakt: Wij denken aan de Deunen, net bekende contrast met zee en duinerg de groote rijkdom van Texel. Ook herinne ren we ons niet één schaap te hebben ge zienen evenmin een vogel. Het zijn alles dingen, die ons pas bewust worden als de film uit is. Want het werk is boeiend, de luchten zijn hetooverend, de speelscbe sfeer van het geheel lokt een glimlach om onze lippen, bijna voortdu rend. Bij de vele vragen, die tocli nog naar voren komen om ze die regisseur voor te leggen, is de sterkste deze: Waarom moest dit soort muziek, zoo ingewikkeld en weinig aansprekend, zoo gekunsteld en vaak zoo vlakwaarom moest dit de begeleiding zijn bij een kunstwerk, dat in zijn beelden en opzet, in zjjn entourage, en sfeervrijheid, natuur, eenvoudige schoonheid wilde geven? Het is misschien even vreemd voor ons, die de ware afstanden op Texel kennen, dat een jongedame, kennelijk in strand- costuum en volgens de voorschriften hui ten adem, van om en nabij de Slufter in één ren naar de haven te Oudeschild komt geloopen. Intusschen mag men zich wel afvragen, ot het de gewone toeschouwer EEN JAPANSCHE PRINSES.. Prinses Teru van Japan, de oudste dochter van het Japansohe Keizerpaar, op het station te Tokio, op weg naar het Keizerlijk zomerverblijf. De prinses wend 6 Dec. 1923 geboren. Zij heeft nog twee zusjes en een 22 Dec. 1933 geboren broertje (troonopvolger). j. v>' s>' tl WULP TEXELSCHF. COURANT duidelijk genoeg is, waarheen de auto met Annie en cle bijna bedrogen echtge noot rijdt, wanneer deze voor het eerst is opgenomen. Een close-up van het A.N.W.B.-bord ,,,den Helder" en ni het aan boord rijden een beeld van de wegstoomemde boot uit de Nieuwediep- sche haven, al is de aanlegsteiger nu niet bepaald in een staat om vereeuwigd te worden zouden nog wel wat verdui delijkt hebben. Doch dit alles zijn kleine bijkomstigheden, in het geheel niet van belang. Want wij mogen niet vergeten, dat Texel In dit geval slechts was décor. Het ging er immers niet in de eerste plaats om een film te maken van het Texelsche landschap en liet feit, dat men de naam Texel wel genoemd heeft in de film brengt niet zonder meer de ver plichting met zich, dat met de locale af-i standen moet worden gerekend. Intus schen moeten wij erkenteljjk zijn tegen over de makers van dit werk, omdat men niet met coulissen heeft willen volstaan, doch juist ons Texel wilde kiezen om te dienen als achtergrond bij veel jeugdige onbezonnenheden onder een zomersche zon. Maar toch mag men ons niet kwalijk nemen, dat juist door dit werk in ons hart de wensch opkomt, naar een film, waarin het wél begonnen is om al Texel's schoonheden en charme's vast te leggen. En dit is zeker geen gebrek aan waardee- ring voor het vele, verricht door en voor: het Texelsche Filmarchief, waar smalfilm wordt gebruikt, en het in de handel bren gen ervan niet beoogd wordt. Ons ver langen gaat uit naar een werk, waarvan geheel ons land en ook het buitenland genieten kan; met vechtende kemphanen en jonge vogels, die de eierschaal open pikken, met lammeren in hun eerste kod dige jonkheid, met de wjjdheid van de Slufter en de stilte van de Muien, met de blik over de Dennen van de Fonteinsnol, het spitsje van Den Hoorn en Ooster-i end's stompe toren, met dat alles en alles, waarom ons eiland ons liet is, waar om wij het eens voor al gesloten hebben in onze Texelsche eeuwig „jonge harten". X. Het was niet voor de eerste maal, dat een „pers-iexcursie" werd georganiseerd met het doel Texel in nog meerdere mate in den lande bekendheid te verschaften, en hieraan meenen we danook te moeten toeschrijven, dat aan de vriendelijke uit- noodiging daartoe, uitgaande van onze Burgermeester, slechts door de vertegen- wpordigers van acht bladen en een van- de Veneenigdie Persbureau's te Den Haag werd deelgenomen. Vertegenwoordigd waren de Bussum- scbe Crt., Gooische Post, Handelsblad (door drie leden van de Redactiestaf), Heldersche Crt., Residentiebode, Texel sche Courant, De Tijd, Toeristenkampi oen en Zwolsche Crt. Ons gemeentebestuur werd volledig ver tegenwoordigd door Burgemeester Kamp, weth. Vlaming, wetb. Kager en gem.-secr. C. Jonker, terwijl de heeuen W. H. Lap, en P. Dros T.E.S.O. vertegenwoordigden. Omstreeks elt uur had ten raadhuize de officieele ontvangst plaats. Burge meester Kamp hield een vlotte speech, waarin hij, voor zoover noodig, het doel van de excursie uiteen zette en ons eiland in aller welwillende belangstelling aan beval. Nadat een kopje koffie was gedronken, werd een kort bezoek gebracht aan Texels Museum, waar de heer H. Kraai de gas- NIET TE VEEL ACHTERUIT. Het is gevaarlijk, aan het stuur van auto ot fiets, te veel achter zich te zien. Zoo is het ook in ons leven. We moteten op het oqgenblik letten en naar yoreni kijken. Natuurlijk moeten we óók rekening houden met liet verkeer achter ons en het is noodig zoo nu en dan in liet verklei nend spiegeltje te blikken om te zien wat we zijn gepasseerd en wat er misschien, npg achter ons dreigt. Doch onze hoofd aandacht, onze oplettendheid moet op de weg vóór ons gericht zijn en we die nen volop onze gedachten te coneentnee- nen op onze daden van het oogenblik eu op hetgeen straks komen zal. Laten we niet roekeloos omkijken en onze aandacht niet doen afleiden door hetgeen eens was. Mijmeren is goed, maar niet iu clc vaart van liet volte leven, En maar het verleden is 't alleen goed terug te blik ken om onze weg naar de toekomst des te beter te kennen. „Gedane zaken nemen geen keer", zegt een oud spreekwoord. Kijk niet te veel om in liet leven. WALTER ELLIOT Britsch Minister van Landbouw. ten met alle inlichtingen ten dienste stond. Vervolgens werd per autobus naar Waal enburg gereden. Daar werd een der meeu wenkolonies bezocht. We troffen het bie- zonder goed, want we zagen er heel wat jonge vogels, pas uit liet ei gekoj< men, en nesten, nesten je moestf goed uitkijken, om niet keer op keer schade aan te richten. Vogelwachter Boot en zijn zoon leidden de bezoekers rond en maakten hen attent op vele biezoncler-. den, die hun anders zeker zouden zijn ontgaan. De natuurvriend kon hier zijn hart ophalen; niet alleen wegens de hier zoo rijk vertegenwoordigde avi-fauna met vaak listig verstopte nesten, (dat van een kemphaanpaar b.v.), maar ook wegens de flora, welke zoo groote verscheiden-, he id te zien geeft. Op de Westerboersweg werd nog even halt gehouden nabij de kemphanen-kamp plaats. Nu de paartijd voorbij is, is de strijdlust gebluscht, maar niettemin heeft het gezelschap deze biezoncler aantrekke lijke vogels, welke zich tot op enkele meters lieten naderen, met belangstelling gadegeslagen. Via Oosterend en Oost werd naar de Slufter gereden, een voor bezoekers van elders altoos bezienswaardig gedeelte van ons eiland, en vervolgens naar Badhotel Prinses Juliana, waar geluncht werd. De gasten deden de welverzorgde tafel alle eer aan. De goede naam van het Badhotel op dit gebied werd wederom bevestigd.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1