Vandaag is het Zonnestraaldag. HET WONDER MAGGI' BELANGRIJK! JUSTABLETTEN Aan de lunch werd eerst door Mr. Kamp het woord gevoerd. Geestig schets te hij cénige voorvallen uit zijn journali stieke loopbaan en uit zijn nog maar wei nig maanden tellende praktijk als burger vader, om tenslotte een beroep op de medewerking van zijn oud-collega's te doen. Hierbij ging spreker van de zeker niet gewaagde veronderstelling uit, dat het eiland op ihen een gunstige indruk moet hebben gemaakt en dat het dus geen moeite kan kosten, aan Texel een waar- deerend artikel te wijden. Dat T.E.S.O. in de organisatie van deze excursie een belangrijk aandeel had, werd door spr. met dankbaarheid gememoreerd. Een tweetal sprekers, de heer en Mo,ha- en Ph. Mechanicus, beiden redacteur Alg. Handelsblad, dienden de Burgemeester van antwoord. Voor de heer Mechanicus was Mr. Kamp geen onbekende. Integen deel. Hij sprak met waardeering oveir de jaren, gedurende welke Mr. Kamp aan het Handelsblad verbonden was en prees Texel gelukkig, wijl het deze volijverige en talentvolle werker tot Burgemeester kreeg. 'Was het weer tot nog toe gunstig ge weest, al 'bleet de zon meest achter dq wolken, onder de lunch begon het te rege nen en brak een onweersbui los, welke1 echter van korte duur en niet zoo itevigj was. Maar de regen bleet vallen, zoodat van het voorgenomen bezoek aan de Fon teinsnol moest worden afgezien. Door de Dennen werd via Den Hoorn naar de Jeugdherberg gereden, waar thee gedron ken en van het, ondanks het tamelijk on gunstige weer en het slechte zicht, im posante panorama genoten werd. Mede werd de Jeugdherberg door de vreemdelingen bezichtigd. Juist op tijd werd de boot bereikt, waar de „vastelanders" van de Tcxelscbe gastheeren en verdere reisgenooten har telijk afscheid namen. Het was een prettige excursie, goed voorbereid, gehouden onder voortreffe lijke Leiding. Ze kenmerkte zich dooreen, ondanks het triestig slot, opgeruimde stemming. Zelfs Nurks zou niet van „een droge boel" hebben kunnen gewagen, Ot ze aan haar doel zal hebben bei antwoord, moeten we afwachten, maar we zijn dienaangaande heeleinaal niet pes simistisch gestemd. Illllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllillllllllllll ESPERANTO. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll!! Te Leeuwarden had het Se Congres van de Ned. Esp. Veneen. La Estonto estas Nia plaats. Het werd bijgewoond door 307 Nederlanders en 16 buitenlan ders en geopend door Burgemeester Jhr. mr. Van Beyma, die ook in het Esperanto een korte rede hield. In 1935 verschenen in de Nederl. pers 2100 artikelen over Esperanto. In 1935 werden op 64 Nederl. spoor wegstations borden aangebracht met de naam van de plaatselijke Esperanto-Con sul. POLEN. Van 'n Poolsche Esp. pro pagandist verscheen in het Esperanto een boek over het coöperatiewezen. Geen droge stot, maar een boek in de trant van een spannende roman^ speciaal voor het jongere geslacht geschreven. Illllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll mill UIT HET LEVEN VANIlllll mmiiiimmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii JOHN D. ROCKEFELLER. Uit een artikel van Ferri Pisani in Der Querschnitt. Toen de „Old man" de 65 naderde, riep hij zijn zoon bij zich en zeide: „Mijln rijkdom is me een zorg en last. Ik zou in de jaren, die me nog resten, graag rustig golf willen spelen. Ik zal jou 450 millioen dollar gewen: de overige 450 moeten gebruikt worden om karakters te vormen en zieke lichamen te genezen." Zoo stichtte Rockefeller het instituut dat zijn naam draagt. Hier kunnen ge leerden van alle landen, bevrijd van zor gen, leven voor hun onderzoek, en voor de wetenschap nieuwe overwinningen op de microben behalen. Maar het instituut beperkt zich niet tot laboratoria. Het zendt wereldlijke zendelingen met het nieuwe serum tot in bet donkerste Bra zilië. Jjhina. Patagonië, Midden-Atrika en Europa, overal waar menschen lijden. De naam van de petroleunikoning is voor al tijd verbonden aan het verdwijnen van de „hookworm", die Midden-Amerika en Mexico verwoestte en ook het Mississippi gebied al begon te ontvolken. Tot aan de uiterste einden der wereld hebben, de niillioenen van de Old Man de strijdt mogelijk gemaakt tegen de gele koorts, malaria en pest. De vader der trusts heeft ziekenhuizen in Mandsjoerije, Rusland, Syrië, Armenië, Servië en op de Philip pijnen gesticht. Ook tot de wederopbouw van de landen, die door 'de oorlog vier-' woest werden, heeft hij bijgedragen. „PANORAMA" 't beschaafde weekblad voor een billijken prijs. Vraagt eens een gratis proefnummer DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende tien dagen, van he den tot en met 12 Juni a.s. ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage ligt liet inschrijvingsregister voor de lich-i ting 1937 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, alsmede een af schrift van het gemeenschappelijk al phabetisch register voor deze gemeente en de andere gemeenten, wélke ten aan zien van de loting met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij ©en met redenen omkleed verzoek schrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wondt ingediend bij den Burgemeester der betrokken gemeente. Deze zendt liet aan den Commissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet geze geld zijn. Texel, 3 Juni 1936. De burgemeester voornoemd KAMP. Zoo werden 300 millioen gewijd aan de leniging van "lichamelijk lijden. De ove rige 150 millioen werden onder onder- wijs-instellingen verdeeld. Alleen al aan de universiteit van Chicago werd een be drag van 23 millioen dollar geschonken. De mensch, die de rijkste man ter we reld was thans is zijn vermogen al sterk verminderd verdient wegens zijn groote menschlievendheid de titel van* EERSTE WERELDBURGER. T.E.S.O EN DE PINKSTERDAGEN. Dank zij de welwillendheid van de heer J. A. G.Stompff, directeur van T.E.S.O., kunnen wij hier eenige „sprekende getal len" geven omtrent het Pinkstervervoer in dit en vorig jaar: Zaterdag tot en met Maandag 1936 1935 Personen 2923 3148 Rijwielen 889 1128 Auto's 49 61 Motorrijwielen 22 72 Laatste reis 2e Pinksterdag 1936 1935 Personen 653 775 Rijwielen 241 337 Auto's 14 9 Motorrijwielen 16 24 Dinsdag na Pinksteren, 2 Juni 1936: nog op Texel 12 auto's, vurig jaar 27. Pinksteren 1935 werd voorafgegaan door een dag met slecht weer. Ie Pinksterdag was liet goed weer, maar de 2e bracht veel regen en zelfs onweer. Pinksteren 1936 daarentegen was de eerste dag het weer matig, de tweede goed, alhoewel de temperatuur aan de lage kant was. Zaterdag voor Pinksteren was het weer matig. Wanneer we deze factoren in aanmer king nemen, moeten we conpcludeeren, dat hoewel het weer over liet gebeeL gunstiger was liet vervoer minder groot is geweest dan vorig jaar. Het aantal jien sonen was, over Zaterdag tot en inet Mnandag gerekend, 225 minder (zeven pet.), het aantal voertuigen 301 minder (bijna een kwart.) ffl ffi m HELPT BOSCHBRAND ffi SI VOORKOMEN. ffl Si Met een pijp en een dop gj Si Als een hoed op haar kop g- Sj Is 'teen zaligheid buiten! "SS tS Maar zonder die dop g] Si Het gevaar rijst ten top jg (S Van een brand, in iet te stuiten! tg SS Ned. Heide Maatschappij, BB i fflisfflfflfflfflffifflffiis y ffifflfflfflfflffissssffiffl HEDEN: ZONNESTRAALDAG. En het wonder ging gebeuren, Niemand had liet meer venvacht, Doch de man, hoe was het moog'lijk, Kreeg terug: gezondheid, kracht. Jaren was hij ziek en sukk'lend, 't Geld, dat was het, dat ontbrak, En heel langzaam, maar ook zeker, Werd hij. wat men noemt een wrak. Toen kwam er een „Zonnestraaltje", In zijn o zoo droef bestaan, „Zonnestraal" zou hulp hem bieden. Wat men kon. dat werd gedaan. Het gezin bezat geen stuiver, Maar geen nood, er was nog wat, Dat met „ZonnestraaT'-collecte's, Men bijeen gebedeld had. Landge nooten, Nede r landers Dit geval staat niet alleen, Meer dan ooit is hulp hier noodig, 'Brengt uw offer, zegt niet neen. Wat toch is voor u een stuiver, Zelfs in deze crisistijd? Kunt gij meer doen, 't spreekt vanzelf dan: Toont uw offervaardigheid. JAN MENS. ffisssitsffissfflffiffl y ffistsfflissfflffiffiffl lllillHllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilliiiliiiiiiiiiiiiiiiii /'llll EEN LACH EN EEN TRAAN. |||||1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rotterdam. Kamer aangeboden met kost, gemeubileerd a f6.— per week, ad verteert een hospita. Gelet op de besdiei-i den prijs, vireezen wij, dat de boterham- öngenieubileend zal zijn. Alkmaar. „Wat doet ge met uw oude kleeren vraagt een comité van vriendelijke dames. Vielen helaas: zorg vuldig afborstelen, netjes oppersen en ver der afdragen". Huwelijk. „Men moet een vrouw niet twee keer ten huwelijk vragen", schrijft een damesblad. Er zijn zelfs vrouwen, die men niet één keer ten huwelijk moet vragen, maar daar zwijgt het blad over. Lucïitvaart. „Sportvliegerij wondt steeds populairder" lezen we „maar is toch slechts mogelijk voor welgestelde personen", inderdaad lijkt 't ons moeilijk deze sport te beoefenen, indien men aan de grond zit. Denemarken. Te Kopenhagen is 'n hotel opgericht, waar de kamers behalve kranen voor warm en koud water ook een kraan voor bier bevatten. Een erg „kranig" initiatief. HllllillllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllll OVER OPVOEDING. Hllllllllll llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEZAG. De school in de Tullinghstraat in Den Haag, waar Ligthart de scepter zwaaide, werd bezocht door een publiek, dat niet in ieder opzicht uitblonk door beschaving en fijne vormelijkheid. Zoo kon het ge beuren, dat één der knapen, die zes jaar de school ihad bezocht en als volleerd was ontslagen, bij zijn zwerftochten langs 's Haeren wegen telkens terugkeerde naar het oude schoolgebouw, op de vensterban ken klom en naar binnen gluurde, tot zeldzaam vermaak der vergaderde me nigte in en blijvende ergernis der pae- dagogem voor de klas. Ieder wist, wie de belhamel was, maar zoodra de vertoorn de meester aanstalten maakte, naar buiten te gaan verdween het hoofd en klotsten de klompen in de stille straat, om na een kwartier geruischloos terug te keenen. Dat ging zoo door, tot Ligthart onder schooltijd „toevallig" de zondaar ont» moette. Een doorsnee-paedagoog als u en ik, lezer, zou in dat geval zijn toevlucht hebben genomen tot de gewone middelen een berisping, een vermaning, 'n dwang bevel, een uitbrander, of, in arren moede, de algemeen gebruikelijke draai om de ooren. Ligthart niet alzoo. Met het vriende lijkste gezicht van de wereld en wie had warmer en levender oogen dan deze werkelijk groote en goede mensch zei hij tot de schuldenaar: „Hoor es Jan, ik heb tegenwoordig elk oogenblik last van een ot andere straatboet, die hier rond- Averft en op de vensterbanken van de schooi klimt. Jij bent hier nogal eens in de buurt als je dat schoffie ziet, geef hem dan uit mijn naam een ferm pak op z'n duvel. Loer maar eens rond, je zult hem wel vinden, 't Is natuurlijk zoo'm knul zonder opvoeding". Even stond de jongen verstomd. Toen. zei hij: ,,'t Komt in orde, bovenmeester", met het air van een ceremoniemeester. De school in de Tullinghstraat heeft geen last meer van zijn nieuwsgierigheid gehad. Vandaag wordt een collecte gehouden ten bate van Zonnestraal, het Sanatorium voor Arbeidstherapie voor t.li.c.-patiënten van ALLE gezindten, te Hilversum. De stichting dateert van 12 Juni 1928. Ze heeft sindsdien reeds aan honderden t.b.c.-lijders herstel van gezondheid en werkkracht geschonken. Zonnestraal staat onder bescherming van het Nederlandsche Roode Kruis en wordt geleid door me dici, wier naam ook buiten onze landsgrenzen een goede klank heeft. Helpe ook Texel mee Zonnestraal te sterken, opdat het sanatorium zijn arbeid zal kunnen voortzetten niet alleen, maar ook daaraan de zoo noodige uitbreiding zal kunnen geven. maakt U in 5 minuten met een Maggi* Jus-tablet en wat boter of vet. Maggi* jus is even lekker en even goed als zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi- product een uitkomst I Let op de naam "Maggi", de geel rode etiketten en het fabrieksmerk "Kruisster"^^. Aan het bureau van dit blad worden abonne menten aangenomen op

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2