TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 6 Juni 1336 rrr OVER POSTZEGELS. iimi ,km POSTE KI COLONIAL* *:ITALIANE - NIEUWE POSTZEGEL. Abessinië, door Italië overweldigd, heeft nieuwe postzegels gekregen. Hier beelden we er een at. Het portret van, de Negus heeft voor dat van de Italiaan-» sche Koning, tevens Keizier van Abessi nië (Ethiopië) plaats moeten maken. TEGEN VERVALSCH1NG. Het is niet altijd gemakkelijk watermer ken te onderscheiden en de betreffende postzegel juist te rubiriceeren. Soms is het watermerk zoo zwaar aangebracht en door het heele papier heengewerkt, dat men het gemakkelijk met 't bloote oog onderscheiden kan (o.a. de meeste Duit- sche inflatiezegels). Vaker echter zoo oppervlakkig, dat men een hulpmiddel noodig heeft om zekerheid te krijgen. Er zijn speciale watermerk-zoiekers in de handel, maar men kan zich ook zonder zoo'm instrumentje gemakkelijk behelpen, door het zegel met de beeldzijde op een donkere ondergrond (b.v. een zwart mar meren pressepapier) te leggen en de bo venliggende achterzijde met wat .zuivere benzine te bedruppelen. Dan teekent zich terstond het watermerk duidelijk zichtbaar als een lichter figuurtje in lvert wit van de achterzijde at. Bij voor benzine gevoelige zegels kan men vaak met water volstaan. Ook dat „haalt" era het watermerk wat „op". BIEZONDERE PAPIERSOORTEN. In Oostenrijk en Zwitserland had men nog andere veiligheidsmaatregelen bo vendien. Het z.g. Faserpapier, een soort waarin allerlei kleurige zijde restjes ver werkt zijn, die, vooral aan de achterzijde goed zichtbaar, 't witte papier kleurig „door-aderen". Daarmee niet tevreden, bracht men in Oostenrijk bovendien over de beeldzijde nog een „Schutzaufdruck", bestaande uit schuine, parallelloopende lakstreepen, die een glanzende lijn te zien geven. RADIO Engeland. Op het eiland Man, dat binnen het verband van het Britsche Rijk over vrij sterke zelfstandigheid beschikt, zal binnenkort een reclamezender verrij zen. Groot-Brittannië en Noord-Ierland mogen geen andere zender dan die der B.B.C. hebben. In het district Silkirk (Engeland^, heeft 27 pet. der inwoners een ontvang toestel. Wanneer men vier luisteraars per toestel rekent, heeft ieder huis een toer», stel. Het aantal ontvangtoestellen voor geheel Groot-Brittannië is 16 per 100 on- woners. Australië. Sprinkhanen hebben de hoogspanningsleiding van een Austra lische zender omzwermd en daar- kortslui ting veroorzaakt. Driemaal werden zoo de uitzendingen gestoord. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- denguirlandes, serpentines, mut- sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4> VAN Datum: 7 Juni 8 Z. M D. 9 W 10 D 11 V. 12 Z 13 ZON EN MAAN Op: Onder: 6,29 7,43 9,— 10,19 11.40 13.01 1423 23,12 23.40 24,04 24,23 24.41 24.59 1- MAAN. Op: 4.40 4,40 4,40 4,39 4,39 4,38 4,38 •llllll ZON Onder: 21,15 21.15 21.16 21.17 21.17 21.18 21.19 H. PRIESTERWIJDING. Een advertentie in dit nummer geeft biezonderheden omtrent de feestelijke ont vangst, welke vanavond onze plaatsge noot, de Eerw. heer Cor Graat ter gele genheid van zijn H. Priesterwijding zal worden bereid. Hij zal bij aankomst te Oudeschild met een landauer worden afgehaald. In op tocht gaat het dan met een groot aantal jongens en meisjes (minstens 14 jaar oud) met fietsen, voorafgegaan en ge volgd door twee ruiters naar de R. K. Pastorie te Den Burg en wel langs deze route Schilderweg, Weverstr., Parkstr., Groe- neplaats. Binnenburg, Hoogerstr., Mo lenstraat. Bij de Pastorie zal de jonge priester door kinderen van de R.K. School wor den toegezongen. Na afloop volgt een plechtig Lof. Morgenochtend 10 uur zal de Eerw. heer Graaf zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Het zal weer een feestdag voor Texels katholieken zijn. BOLLENCULTUUR. Het waren eenige punten van beteeke- nis, welke Donderdag in de ledenvergade ring der afd. Texel van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur ter tafel werden gebracht: Saneering Alg. Vergadering te Haarlem Voorkeuring van narcis sen op Texel. Een 19-tal personen gat aan de oproep gevolg. In zijn openingswoord zette voor zitter H. Leber het doel van deze ver gadering in het kort uiteen. Hij gaf zijn spijt te kennen over de mislukte poging tot het vaststellen van een redelijke prijs voor de Texelsche narcissen. Daaren tegen verheugde het hem, te kunnen mee- deelen, dat getracht wordt alle Texelsche narcissen aan een voorkeuring te doen onderwerpen, opdat de goede naam van ons product nog bevestigd worde en de strijd met concurrenten in binnen- en buitenland nog beter kan worden volge houden (zie over dezie keuring vorig Za terdag nr.) Na lezing notulen door secr. H. Bruiin, kwam het stemmen bij volmacht ter sprake. Besloten werd, op voorstel van het Hoofd bestuur, het huish. reglement zoo te wij zigen, dat voortaan alleen door persoon lijk aanwezige leden kan worden gestemd. Verdei' stelde het Hoofdbestuur voor goed te vinden, dat pas op voorstel van een vijfde van liet totaal aantal afd. (60) een alg. vergad. door liet Hoofdbestuur moet worden uitgeschreven. Het aantal moodige afd. zou Jus van 5 (zooals thans) op 12 komen, hetgeen, naar het oordeel der vergad. een te groote sprong is en de afd. te geringe invloed Iaat. Het voorstel wordt verworpen niet op een na alg. stemmen. SANEERING. Vervolgens komt de sa neering ter sprake. De heer-Sch urn aker pleit voor opheffing met behoud alleen van de teeltregeling. De heer W. H. Lap wenscht de heele saneering van de baan te schuiven, wijl hij daarvan de onder gang van het heele vak vreest. Spr. is n.l. van meening, dat door al dat gesa- neer, de drenkeling lijdelijk toeziet en zich niet inspant om zelf de vaste wal te bereiken. De heer S. J. Elens is geep bewonderaar van de saneering, maar voor ziet bij onmiddellijke opheffing daarvan zoo ongebreidelde teeltuitbreiding, met als gevolg een noodlottige prijsdaling, dat de Vrijdag 12 Juni Laatste kwartier. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater llllilll!lll!i!!l!lllllillllllll!lllllllllll!ili;:ill!llllllliilll JONGE HARTEN. Er was nogal verschil van meening over de film Jonge Harten. Over de wijze, waarop de filmcamera was gehanteerd, hoorden wij vrijwel- niets dan lof, maar menigeen had van Texel gaarne meer ge zien: de badplaats, de Dennen., vogels, schapen. Echter mogen we niet uit het oog verliezen, wat de opzet van deze film geweest is. Het zou een speelfilm/ worden, op te nemen op Texel, Het komt ons voor, dat er in onze harten plaats mag worden ingeruimd voor een gevoel van dankbaarheid jegens de ver vaardigers, die ons eiland hebben willen, uitkiezen om als achtergrond en mede werker te dienen. Het bioscoopbezoek was enorm. Buiten de film „De Jantjes" heeft geen an4 dere het, zoolang het Theater bestaat, zoo goed gedaan als Jonge Harten. 1. BALL IM SAVOY. 2. REVOLVERS TE HUUR. Dit zijn de hoofdnummers van ons nieuw programma. No. 1 een film vooral voor wie goede zang als die van Gitta Alpar kunnen waardeerem. Aan komische misverstanden ontbreekt het in deze film niet, wat verklaarbaar is, wanneer een Baron als kellner optreedt en ook het omgekeerde het geval is. Het slot even wel laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Het 2e hoofdnummer is van andere rampen niet te overzien zullen zijn. Hij venvacht, dat boeren zich dan meer en meer op de tulpenteelt gaan toeleggen en dat Engeland, nadat het zich vofgekocht heeft, de deur zal sluiten ot een hoog invoerrecht gaat heffen. De heer Parle- vliet zou met uitzondering van de teelt beperking de heele saneering graag opge heven zien. De voorz. schrijft de omvang welke de Crisismaatregelen hebben ge kregen, toe aan de inflatiepolitiek der re geering. Hij zou 't verstandig hebben ge oordeeld, wanneer ons land gelijk met Engeland en de Skandinavisclie landen de z.i. noodige muntcornectie had aange bracht. De STEMMING gaat ten slotte over deze vier punten: 1. Acht de alg. vergad. opheffing van alle sanceringsmaatregelen wenschelijk? 2. Zoo niet, is de alg. vergadering dan van meening, dat jje sauce rings maal rege len ook voor het plantjaar 1936-'37 in volle omvang moeten gehandhaafd blijven 3. Zoo niet, is de alg. vergad. dan van oordeel, dat de sanceringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936-'37 in volle om vang moeten gehandhaafd blijven, met dien verstande, dat het bestaande prijzen stelsel gewijzigd wordt, in een stelsel, van uiteenloopende minimumprijzen? 4. Zoo niet, is de alg. vergad. dan van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt ge handhaafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vea-goeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenlandsche minimumprijzen meer moeten worden vastgesteld? Uitslag: punt 1 verworjxm met 10—9 stemmen. Runt 2 en 3 verworpen met alg. stem men. Runt 4 aangenomen met 12 7 stemmen. Naar aanleiding van deze laatste uitslag geeft de hoer Parlevliet zijn verwondering te kennen over de houding der z.g. anti- saneerders, die, indien de alg. vergadering er ook zoo over denkt, bereikt hebben, dat de saneering onverminderd blijft be staan. Hij zou het verstandig hebben ge oordeeld, wanneer vraag 4 met ,,ja" be antwoord was. Dan was men van de heele soesa at en zou de teeltregeling, aan het nut waarvan vrijwel niet getwijfeld wordt, alleen nog van kracht blijven. Deze woorden blijken aanvankelijk tot misverstand aanleiding te geven, maar door toelichting, mede van secr. H.Bruijn wordt de zaak allen duidelijk.- Uit prin-i cipieele overwegingen hadden de tegen standers van saneering ook tegen punt 4 gestemd, maar dit bleek bij de meesten op een vergissing te berusten. Ben half ei is altijd nog beter dan een leege dop. Tot afgevaardigde naar de alg. Vergad. op 22 Juni worden benoemd de heeren Bruijn (volgens rooster) en na drie stemmingen en loting met de heer Parle vliet. wegens staking der stemmen de heer S. J. Flens. VOORKEURING. Voorz. doet hierom trent mededeelingen. Spoedig zal de leden een desbetreffende circulaire beneiken. Het komt wel voor, dat exporteurs nar cissen terugzenden met de boodschap „at-' gekeurd door Je Plantenziektenkundige Dienst'terwijl dit laatste niet het geval is. Daarom zal aan deze Dienst worden verzocht, bij afgekeurde partijen een ver klaring te voegen, blijkens welke de partij inderdaad niet aan de gestelde ei schen voldoet. Dit om geknoei te voorkomen. Voorz. beveelt de voorkeuring van nar cissen aan en wordt hierin onder steund door de heer J. G. van Leeuwen,, die er mede groote waarde aan toekent. aard. Dat voert ons naar het land van de prairiën, ranches en blokhuizen; naar de wereld, waar cowboys en veedieven in een welhaast eeuwige strijd gewikkeld zijn. Een geschiedenis vol spanning is het, die de liefhebber van wild-west-films ze ker zal voldoen. PAULA WESSELEY. We beelden deze bekende Oosten rijk- sche filmactrice hier at in haar rol als Jeanne d' Are, de Fransche nationale heldin. De heer P. Dalmeijer betreurt, dat er niets komen kon van een prijsregeling voor de Tex. narcissen,, en zou trachten willen het gestelde doel toch te bereiken en wel door alleen tegen een vaste prijs over een of twee daartoe aangewezen personen (verkoopbureau) te verkoopen. De vergadering ziet Imj gebleken gebrek aan medewerking echter geen kans van slagen. Hierna volgt te elt uur sluiting. KF.RK EN VREDE. Openlucht-samenkomst. Op Zaterdag 13 Juni houdt de afd. Texel van Kerk en Vrede eeii openlucht samenkomst op het land van de heer Jac. Roefier aan de Koogerstraat, mgt als spreker Ds. Salm, van De Cocksdorp, en Ds. P. J. Smidts, van Den Helder. Ben adv. in dit nummer noemt nadere bie zonderheden. NARCISSENKEURING. Een dezer dagen wordt aan alle uar- cissenkweekers op ons eiland een circu laire gezonden met uitvoerige biezonder heden omtrent een in te stellen vóórkeu ring, teneinde schade en teleurstelling bij retourzending door een exporteur (we gens afkeuring door de Plantenziektenr- kundige Dienst) zooveel mogelijk te voor komen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de keuring niet op de haven zal plaats hebben, zooals door sommigen werd verondersteld maar op de BE DRIJVEN van de bij de keuring aange sloten leden zelf. DE KOOG. ZAKENNIEUWS. Verbouw en uitbreiding van Vlas' Warenhuis. Nu de verbouw en uitbreiding van Vlas' Warenhuis hun beslag hebben ge kregen, heeft de hoer W. Vlas ons uitge- noodigd tot een bezoek, ten einde in een verslag de lezers eens mededee- deelingen te kunnen doen omtrent dit warenhuis, dat door omvang, van gebouw, zoowel als van voorraad, zoo zeer de aan dacht trekt. De gevel werd geheel gewijzigd en geheel uitgevoerd in steen, staal en brons. De uitstalruimte werd belangrijk uitge breid door de bouw van een galerij,'rechts van het bestaande warenhuis (arcade- bouw). Aan de voorzijde zijn drie vitri nes aangebracht, terwijl tegen de achter wand over een lengte van 9 M. een eta lage is aangebracht, evenals tegen de rechter zijmuur van het winkelpand (3 M.) Des avonds worden de etalages en vitrines door 60 practisch aangebrachte] schijnwerpers rijk verlicht. De Vitrines zijn uitgevoerd in z.g. blokteak, een edele, maar moeilijk te bewerken houtsoort.De timmerlieden Bakker en Koorn hebben naar het oordeel van architect Igesz, on-; der wiens leiding en naar wiens ontvver-i pen de bouw en verbouw plaats had, nochtans zeer goed werk geleverd. De etalages van de bestaande zaak werden gewijzigd, de toegang tot de win kel verbreed. De etalages kregen bronzen stijlen en zijn nu van buitenaf toegamkej lijk. Een doordraaiende stalen deur geeft toegang tot de verkoopruimte, welke uit- uitgebrekl wend met ieen showroom voor souvenirs en een paskamer voor straud- artikelen. Hiertoe werden de woon- en slaapkamer van de vroegere woning be nut. Achter het magazijn werd een nieuwe woning opgetrokken. De winkel inventaris werd met een electr. vleesch snij machine uitgebreid, de voorraad winkelgoederen zoo vergroot, dat we ons in alle ernst hebben afge- vraagd, ot zoo'n zaak in Scheveningen, njet met meer sucoes kan worden ge ëxploiteerd. Eenig denkbeeld van de om vang van dit warenhuis krjjgt men, waan neer men weet, dat het etalageglas, naar men ons meedeelde, een opj>ervlak van 75 vk. M. beslaat De totale frontbreedte bedraagt nu wél 18 M. en de diepte van de winkel 28 M. De heer Vlas gat ons zijn biezondcre tevredenheid te kennen over architect Igesz en was ook voldaan over de uitvoer ders, timmerlieden Bakker en Koorn, electricien A. de Wilt, metselaar J.Graaf, Roodgieter Oele en schilders Graaf. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS Het VELO-Beker-Tournooi. Morgen vindt de 3e partij plaats om- de VELO-Beker en wel tegen Tex. Boys 1 Mocht SVC in Je twee vorige wedstrijden groote overwinningen boeken J91 en 9 0), thans zal dat zeker niet het geval zijn., De Boys 1 blijken altijd een moeilijke partij te zijn en daarom zal SVC op z'n hoede moeten wezen. We verwachten een spannende interessante wedstrijd, met veel publiek. Ook leden en donateurs van SVC gelieven 10 ct. entree te betalen. (Tusschen haakjes: Zijn van alle voet ballers de schoenen in orde Bij een der laatstgehouden vriendschappelijke wed strijden kreeg oen nieuwe bal een leelijke kert.) SVC 1 W.Verseput. M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Behnan C.Zuidema Jn.Reuvers Res. J.Nieboer, C. Troost. Jb.Eelman Tenreindienst: P.BoonMz., C.v.Boven en B.Nieboer.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5