k Nieuwe Texelsche Courant No. 5058 49ste Jaargang Woensdag 17 Juni 1936 Van v^eek tot week VISCH-GEVAAR Hoe anderen Texel zien. EERSTE BLAD. Iets over de afkomst van het tamme schaap. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel buis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deefig tarièt voor neringdoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vj uur later.) 18 19 20 21 22 23 24 Juni 8,54 9.44 10,29 11,15 11,50 12,27 1.— RljWIELEN en RIJTUIGEN 9.51 LEERT ZWEMMEN. Laat uw kinderen zwemmen leeren. TEXELSCHE ZWEMVEREEN. ZATERDAGAVOND. DES DUCE S DOCHTER. Gravin Edda Ciano, de oudste dochter van Mussolini, gehuwd met Graat Ciaino (eierst Italiaansch consul te Shanghai; la ter Propaganda-minister iin Italië; in de oorlog tegen Ahessinië aanvoerder van oen eskader bommenwerpers, thans mi nister van Buitenl. Zaken), vertoeft thans te Berlijn. Ter bevordering van het Leg gen van een nieuwe vriendschapsband? Links: Gravin Edda Ciano; rechts Lem Riefiensthal, aan wie voor haar film Tri umph des Willens op het Intern. Fihn- congnes te Venetië een prijs werd toege kend, welke haar bij deze gelegenheid in het Italiaansch gezantschapsgebouw werd overhandigd. ITALIË: KABINETSWIJZIGING. 'WIE kan de wegen van een dictator doorgronden? De grenzen van zjjn macht Zijn moeilijk aan te wijzen; wie zal /.egv gen, waar zijn eigen wil en inzicht eindi gen en de drang der omstandigheden be gint met zijn tegenwerking uit te oefenen? Mussolini heeft zijn kabinet herzien. Daarover is in de wereldpers heel wat te doen. Gelijk men weet, was de Duoe, behalve minister-president, tevens het hoofd van een stuk of zes ministeries, die namens hem door onder-staatssecnetaris- sen beheerd worden. Een drietal van deze zes heeft hij nu van zich afgeschoven; en men zegt, dat de overigen nog wel binnenkort zullen volgen. De ondier-staats secretarissen zijn thans tot ministers ge-i promoveerd. Men is erover in het onzekere, wat dit te beduiden heeft. Eén ding trok in het biezonder de aandacht. Suvidh, staats- secr. van buitenl. zaken is niet op gelijke wijze als zijn collega's hevordierd. In plaats daarvan zou hij een. eigenhandig schrijven van zijn opperste chet hebben gekregen, waarin hem het uitzicht werd geopend op een zeer eervolle nieuwe post. IN HET VISCH-GETIJ. 't Bondsbestuur der Algemeene Snoeken-, Baars- en Katvischbond Stuurde heden aan zijn leden Deze circulaire rond: Aan zoetwater-broers en-zusters Wordt hiermede meegedeeld, Dat 't menschdom van deez' maand at Als het zich te veel verveelt, Pieren aan een heel dun touwtje Zwemmen leert in plas en sloot; Ieder van ons, die zoo'in ding eet, Die gaat, zelt gepierd, gauw Hood. Tenzij hij ot zij voorzichtig Aan liet wurmen-e in d je bijt; Daardoor is de visscher 't visclije En meteen zijn wurmen kwijt. Viisschen aller zoete waat'iren, Sb-at de raad niet iu de wind. Vaderviisch, pas op uw zoontje, Moedersnoek, let op uw kind. Ouders, past goed op uzelt ook, Anders wordt uw kind een wees. WEET: Gij sterft als gij ,,'t land" krijgt Ot acute waten rees. In afwachting daarvan ziet hij zich echter het ministerie van buitenl. zaken ontgaan. Dit is aan 's Duce's schoonzoon, graat Ciano toegevallen. ITALIË EN DE REST VAN EUROPA. Het lot van Italië ligt, nadat het Ahes sinië op de knieën gedwongen heeft, thans als het ware in de weegschaal. Als een rif in de branding doemt tegen het maand-einde de zitting van de Volken bondsvergadering op, en de vraag rijst, hoe Rome daar zijn moeilijkheden dan zal overwinnen. De sancties vormen cle hachelijke inzet der besprekingen, en in dit pleit heeft Italië slechts één factor die het te zijnen gunste kan aanwenden: het uitspelen van zijn vriendschappen, Ciano, zoo beweert men, is sterk pro Duitsch georiënteerd (zijn echtgenoote, ou(dste dochter van Mussolini, vertoeft thans in Berlijn) en zal er op aan sturen, met Berlijn tot een vergelijk te kome.ni) zoodat, indien Italië gedwongen wordt Genève de rug toe te keenen, een nieuw blok automatisch gevormd wordt. Deze machtsvorming door Duitschland en Italië met Polen en Hongarije op de flank en Oostenrijk in het midden, zou noch voor de Volkenbond, noch voor een combinatie van zijn leden het hoofd hoeven huigen. MME. SUZANNE LACORRE. Minister van Volksgezondheid, een der drie vrouwen, die deel uitmaken van Frankrijks nieuwe Kabinet. Het behoeft geen betoog, dat zulk oen politiek perspectief van verschillende zij den energiek wordt tegengesproken, doch de historie heeft wel geleerd, dat men aan, tegenspraken slechts een betrekkelijke waarde kan hebben. Men gebruikt ze in de regel gaarne om zijn positie te verber gen, totdat het moment om zijn slag te slaan daar is. Mussolini, van de onmiddellijke zorg van zijn zes ministeries ontslagen, zou inderdaad meer dan tevoren zijn aandacht kunnen bepalen tot de groote Europee- sche politiek. DUITSCHE DREIGING? Adolt Hitier hult zich nog steeds in een stilzwijgen, dat doet denken aan de wol ken rond de Olympus. Zijn overleggingen TEXEL is voor een deel, en een groei end deel, van Nederland geen zuiver aardrijkskundig begrip meer. Texiel be- teekent vacantie, weldadige eenzaamheid op een wijd strand, ruimte naar alle kan ten en de vrijheid te gaan, waarheen, iineu wil, vrij als de vogels, die hier inee< ster zijn; elke inval te volgen, van niets afhankelijk dan van de beperkingen van eigen lichaam en verlangen. En omdat de menscheii de heerlijke duinen hier niet met prikkeldraad Irebben afgesloten, om dat het strand niet is ontwijd en besmet met wandelpieren, tentjes en al het ker- misgoed, dat in de zomer het hatelijkste gedeelte van ons stadsbestaan achter ons aan en voor ons uit sleept naar de plaat sen, waarheen wij vluchten oin juist het laatste restje gezonde zenuwen en op rechtheid weer op te kweeken eu be stand te maken tegen het gedoe; omdat op Texel niet vergeten wordt, dat ccin waar vacantieoomd niets moet plaatsen tusschcn de vermoeide gast, die genezing komt zoeten, en de elementen. Omdat schier nergens, zooals hier, die elemen ten elkaar ontmoeten in een zoo zuivere harmonie van zee, lucht en duinen, is liet mogelijk, dat, zooals een magneet naald, die, uit een doosje te voorschijn gehaald, zjjn natuurlijke stand herwint^ de ontstelde stedeling zich hier ween richt naar de watcxpaslijn van de horizon en het verwarde kloppen van zijn hart afstemt op de maat van de golfslag. (Zoo schreef 't Alg. Handelsblad.) door C. S. PONGER. (Slot.) Men kan nu nog in Azie kudden zien. van 20.000 stuks zoo eindigden we ons artikel in vorig nummer die otidex de hoede van slechts enkele herders staan., De wilde schapen trekken jaarlijks naar een ander weidegebied. De mensch gaat zoo'n wilde kudde volgen, beschermt ze tegennatuurlijke vijanden, helpt zieken, vangt er van, enz. Beide partijen hebben' bij deze toestand voordeel. Zoo ontstaat er spoedig bij de schapen een instinct matig vertrouwen en geleidelijk wordt de heele kudde tam. Zij leven dus tam in dezelfde conditie als wild. Het schaap is nooit in de letterlijke zin een huisdier geweest. Op de groote verschillen tus schcn wilde- en huisschapen en huis- schapen onderling, deels ontstaan door het temmen, ga ik hier niet in. Door het temmen wordt o.a. de staart langer, komt iuplaats van vel niet haren een gekrulde vacht en worden de achterbouten vetter. Men onderscheidt verder harige en wolli ge soorten. Overeenkomsten van schapen uit ver schillende deelen van de wereld, hoeven niet op ras-gemeenschap te wijzen. Wel waar gelijkenis is tusschen tamme en wilde van verschillende deelen, mag men rasgemeensehap aannemen. In ihet westen is liet schaap een van de oudste tamme huisdienen. Reeds in de Deensche prae-historische afvalshoopen en in de paalwoningen in Zwitserland (ongeveer 5000 v. Chr.) ko men zij voor. In Egypte zijn omstreeks 4000 v. Chr. al tamme schapen. Het is een soort met lange staart, waarvan ook de ooien hoorns dragen. Omstreeks 1500 v. Chr. verschijnt in Egypte op de monumenten, een ander soort, met normale hoorns, blijven diep verborgen. Officieel moet hij nog steeds antwoorden samenstellen op de „waschlijst" van vragen, welke Groot- Brittanië hem, naar aanleiding van zijn Rijn-avontuur, heeft gesteld. Dit Rijn- avontuur, <de herbezetting der gedemili tariseerde zóne, is wat op de achtergrond, geraakt, doch liet vormt voor Frankrijk een evengroote politieke nederlaag in Europa als voor Engeland de ineenstor ting van het Abessijnsche rijk een groote teleurstelling in Afrika geweest is. Feite lijk hadden Rome en Berlijn elkaar in de kaart gespeeld door de Volkenbondsactie gelijktijdig met hun eigen plainnen te door kruisen. De vruchten zijn hun gaaf in de schoot gevallen. In dit opzicht moet het) voor Duitschland wel iets verleidelijks, hebben, ook verder met Italië in zee te gaan en door het bewerken van zulk een belangrijke Europeesche machtsvorming als het ware een machtige politieke berg rug dwars door ons oude continent heen te leggen. Doch Berlijn heeft tevens En geland, om mede te rekenen, Engeland, dat tot op heden zich geneigd heeft ge toond, Duitschland aan een deel van zijn oude macht terug te helpen, mits het zich lange dunne staart en wollige vacht. Het eerstgenoemde schaap verdwijnt dan ge heel in Egypte. Enkele vertegenwoor digers van deze oudste Egyptische scha pen leven nog in Midden- en West-Afri« ka. Het eerste soort was bij tic Egypte- naren een heilig dier, toen liet uitstierf wend liet in de godsdienst niet vervangen door liet nieuwe welschaap, maar door de geit. De eerste tamme schapen treffen we i,n Mcsopotainië ongeveer 3400 v. Chr. aan. Zeer waarschijnlijk is Mesopotamië liet oorsprongsland van de schapenteelt. Het Europeesche tamme schaap is steeds een wollig soort geweest. In het begin van de Neolitische tijd (4000 v. Chr.) wer den zij er al aangetroffen. Zij veirsclnj- nen gelijktijdig op twee plaatsen, n.T. in de reeds genoemde Deensche afvalshoo pen en in de Zwitsersclie paalwoningen. Op beide plaatsen is bet een klein soort met rechte hoorns, het z.g. Moeras-' schaap. Dit soort stamt waarschijnlijk van het Cypriotische Moeflon-schaap at. Op Cyprus en in het naburige Klein-Azië waren de groote wolliandeloentra. Om de afhankelijkheid, door import ontstaan, tegen te gaan, werden overal deze schapen ingevoerd. De Phoeniciërs zorgden vooral voor de verbreiding van d,it soort. Iu Romeinsche tijd werd met dit soort de grondslag gelegd voor de later zoo beroemde Spaansche merinos. In het begin van de 19e eeuw heeft men de verschil lende Europeesche soorten verbeterd door kruising met merinos. Er zijn ook oudere kruisingen, b.v. de Frieschc scha pen, een van die grootste soorten. Tegenwoordig, zijn alle wolsoorten ver want aan de inerinos en de vlceschsoor-' ten aan de Engelsche schapen. Samenvattend kunnen wij dus zeggen, dat twee lijnen voeren naar het tegen woordige Europeesche tamme schaap, n.J. liet Moeflon- en liet Viguei-schaap, beide uit Azië afkomstig. weet in te toornen en niet met Italië sa menspant, ot Frankrijk naar de keel vliegt. Zijn leger en vloot heeft Berlijn terug, misschien kan het ook zijn koloniën weder ten deele in bezit krijgen Het aarzelt mede, daar de kansen in Oostenrijk zou den zijn verspeeld, zoodira het zich met Italië verbindt. Derhalve verdichten de wolken zich meer en meer om het hoofd van de Olym pische Adolf. Frankrijk. De Kamer aanvaardde met 385175 stemmen de 40-uren week Noorwegen. Trotski, de Russ. ban neling, zal vragen hier voor onbepaalde tijd te mogen verblijven. De vergunning, welke hij nu heeft, loopt 1 Juli af. Oostenrijk.* Mussolini acht de tgd voor het terugbrengen van de Habsbur- gers op de troon (restauratie) nog niet gekQmen, al blijft Keizer Otto", verblijf houdende te België, zich bij voortduring aanbevelen bij de gemeenten, die hem, tot eere-burger benoemden. (Weensch conresD. Alg. Handelsblad.) TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1