IVO ROL K Soetö mcttOataoecÜ) Zonnewende. I PEPERMUNT spartelen ot op 't droge in het zonnetje ziet liggen te koestenen, waar zich tegen de horizon af tee kenen de eilanden, die op zichzelf ook veel bekoorlijks en typisch eigens hebben, waar men beurtelings kan waarnemen voorbeelden van merkwaar dige nieuwvorming van duin en (helaas) niet minder van sterke duinafslag. die in meer dan één geval zorgwekkende afme tingen aanneemt; de eilanden, waar te midden van bekoorlijke duinlandschappen de karakteristieke dorpjes liggen met hun merkwaardige oude geveltjes, die in al hun eenvoud en soberheid toch zoo'n markant getuigenis afleggen van de wel vaart, die de groote zeevaart "ook bij 'de „kleine luijden" onder onze voor-ouders bracht. H ier hangt wat men noemt „sfeer". HOE MAKEN WIJ DAARMEE KENNIS? Velen van de Lezers van dit blad rijn) vermoedelijk met al deze dingen zoo .sa mengegroeid, dat het hun moeite kost in dit alles iets biezonders te ontdekken.' «jaar toch ben ik er van overtuigd, dat er duizenden Nederlanders zgn, voor wie hiervan een machtige, ja fascineerende be koring uit zou gaan als zij er mee iif kennis kwamen. Wordt hun echter wel de gelegenheid geboden om hiermede in kennis te koi men In Zeeland gaat volgens couranten berichten de provincie zelf deze zomer boottochten organiseeren om die vree ito delingen dwars door Walcheren en tus- schen Noord- en Zuid-Beveland door te voeren en zoo de typische schoonheids- variatie van dieze provincie te leeren ken-j inen. Wat gebeurt er echter iin dit opzicht in het Waddengebied? Ja, de Reisvieneenigingan organiseeren sedert jaren 3-daagsche tochten tnaar Texel. Prachtig. Maar een ontsluiting van de schoonheid van het Waddengebied mag dit toch nog niet heeten. In dit opzicht had de in de aainvang van dit artikel genoemde tocht van de Noordkaap wèl beteekenis. Al strandde de tocht zelf op de klip van gebrek aam organisatie, het denkbeeld, waar deze tocht van uit ging, was m.i. uitstekend: VERKEERSHUIS MOOI TEXEL. We zouden nog even terugkomen op de officieeLe opening van Mooi Texel's Ver- keershuis, welke Dinsdag plaats had. De heer W. H. Lap verwelkomde als voqrz. van Mooi Texel de talrijke aanwezigen, in het biezonder het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente. De voorz. gewaagde van een blijde dag, wijl immers, de vvensch|, om een eigen kantoor op een daarvoor geschikte plaats te bekomen, in vervulling, Was gegaan. Nog meer dan tevoren too zeide spr., rust nu de plicht op het be stuur onzer Vereen., om het vreemdelin genverkeer in banen te leiden, die voerem naar meerdere welvaart voor ons mooie eiland. Nu zij'n er wel Texelaars, die iiiii het streven van onze vereen, een gevaar, voor Texel zien, maar, zoo vervolgde de heer Lap, wij stellen ons vierkant tegen over hen. De economische toestand van onze gemeente, lichtte hij to^, dwingt er toe naar andere branniën van inkomste uit te zien. Met de wetenschap, dat Texel 'dn staat is een rijke oogst op te brengen, op het gebied van vreemdelingenverkeer, zoo de akker op juiste wijze wordt be werkt, meenen wij, dat het onverantwoord zou zijn, de schat in de bodem te laten' rusten. De heer Lap sprak de wensch uit, dat het kantoor, met die heer P. Felir» manu aan het hoofd in belangrijke mate zou mogen bijdragen tot bevordering van het in goede banen geleid vreemdelin genverkeer in bet belang van liet eiland en al zijn ingezetenen. Spreker dankte het Gemeentebestuur voor de moreele en finamcieele steun., welke ne Vereen, mag ondervindenT.E. S.O. voor de groote medewerking, waar door _de Vereen, op zoo groote schaal werkzaam, kan zijn en zich het genot van een zoo ruime en passende huisvesting kan veroorloven; de heer J. C. Rab, te wiens kantore de Vereen, lange tjjd haar secretariaat gevestigd mocht houden en die de Vereen, belangrijke diensten be-' wees en rog zal willen bewijzen: aan liet .Bestuur der Doopsgez. Gemeente voor de welwillende houding ten aanzien van de noodig geoordeelde wijziging van het lokaal; aan de N.V. Ph. Vlessiug, verte* tegenvvoondigd door de heer 1. Vlessiug, voor de billijke wijze,, waarop voor vloer - .bedekking van het lokaal werd gezorgd; iaan die heer F. van Twisk, die mede aan Ide inrichting van het lokaal aandeel had; aan de hieeren R. en J. Kikkert en K. Pen (die het lokaal van de Doopsgez. Gemeente huren) voor het op aannemelijke voor waarden in gebruik geven daarvan; aan de heer F. M. Posthuma, directeur P. T.T.-kantoor voor de wijze, waarop hij met de Vereen, samenwerkt om het be de bedoeling toch was een rondreis ge deeltelijk langs en over al de Wadden eilanden van Texel tot Rottum, vandaar dan terug langs de Groningsch-Friesche kust en de Afsluitdijk naar Texel. Inderdaad lijkt mij dit de meest volle dige rondreis, die in dit opzicht mogelijk) is! Of evenwel een rondreis van derge lijke omvang als toeristen-trekpleister mo gelijk zal blijken, is iets, dat ik aan, plaatselijk goed georiënteerden ter be oordeeling moet overlaten. Veel zal hier (afhangen vain de beschikbare tijd. De ervaring schijnt te leeren, dat voor zoo'n 3-daagsche excursie als naar Texel gewoonlijk veel animo is. Ook de 6-daag- sche provincie-excursies van de Ned. Reis- veneeniging slagen bijna alle. Dit zijn dus blijkbaar gangbare kaders voor dergelijke excursies, binnen welke omlijsting dus het programma ervan dient opgesteld. Verschillende variaties en com binaties zullen hierbij mogelijk blijken: naast een volslagen aparte Waddenrond- reis zou het b.v. ook mogelijk zijn zoo'n, excursie té veirbinden aan de reeds ge noemde 3-daagsche excursies naar Texel, ot inplaats van een rondreis een tocht die begint op Texel en eindigt in een Groningsche ot "Friesdhe kustplaats, waar de deelnemers dan weer de trein kunnen nemen, enz. Verder dit denkbeeld hier uit te spinnen lijkt mij overbodig, zelfs ongewenscht. De bewoners van Texel zelf en vooral organisaties als een V.V.V. aldaar kun nen dit tienmaal beter dan een buiten, staander. Zoodat ik hier alleen maar aan toe wil voegen, dat ik er van overtuigd beu, dat als zulke excursies tot stand komen en werkelijk goed georganiseerd en geregeld blijken te zijn, ze voor heel wat Neder landers een groote attractie zullen blij ken. Mag ik deze aangelegenheid eens, aan de welwillende aandacht van de des betreffende organisaties aanbevelen Doorn, Juni 1936. (Slot volgt.) LEERT ZWEMMEN. Laat uw kinderen zwemmen leeren. TEXELSCHE ZWEMVEREEN. oogde doel te bereiken; aan de heer Kraai voor de ijverige en accurate vvijze, waar op hij het beheer voert over Texiels Mu seum, dat voor Texelaar en vreemdeling een steeds grooter aantrekkingskracht blijkt te bezitten; aan de beer Fehrmann, administrateur dier Vereen., tenslotte, op' wiens schouders de zware taak rust, het vreemdelingenverkeer te leiden en te be vorderen. Spr. vertrouwde, dat de heer! Fehrmann met lust en ijver werkzaam zou blijven tot groei en bloei van het vreemdelingenverkeer, tot heil en zegen van ons eiland. Namens het Gemeentebestuur wensöhte Mr. Kamp de Vereen, geluk met haar nieuwe kantoor, dat zoo mooi in het hartje van Den Burg aan het marktplein geves tigd is. Spr. wees op de groote beteekenis, welke bet vreemdelingenverkeer voor een gemeente als de onze heeft en eindigde imet dank te brengen aan de heer W. H. Lap, die het initiatief nam niet alleen, (maar in de stichting van het Verkeers- huis een belangrijk aandeel had. Hiermee was, nadat nog een kopje thee met een koekje aangeboden was, de offi- cieele opening van Mooi Texel's Verkeers- huis geschied. Het moge dit jaar getuige zijn van een druk seizoen; het moge tot tevredenheid van al wie aan komt klappen werkzaam zijn en bijdragen tot verdere uitbouw van bet vreemdelingenverkeer, dat als „bestaansmiddel" zoetjesaan voor ve len van steeds grooter beteekenis wordt. RIJMELARIJTJE. Het gras valt suizend meer, En sterft ten volle dage, Dra rijden om en weer De wankelende wagens. Het konen ruiscbelt licht, De wolkenstoeten glijen, Een vogel wiegelt zich En doet zijn lied schalmeien. Aan steile waterkant. Slaan blankend witte blommen. De zon, in gouden brand, Keert van haar weg weeromme. De lente is ten einde, 't Is zo me r-z o ii newemde HIJIB DE RIJMELAAR Zomermaand 1936. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) EEN ZELDZAAM VOORDEEL VOOR DE HUISVROUW! lil extra attwS AARDBEIEN-TIJD. De aardbeien-campagne is weer in volle gang. Er is druk werk op de widen em aan de wilingen. De .totale Nederland sche productie een paar duizend H.A. varieert sterk naar mate van de weers-v omstandigheden, terwijl het met aard beien beplante oppervlak in de laatste ja ren een dalende Lijn begint te vertoornen^ Zoo werden in 1932 aan de gezamen lijke Nederlandsche veilingen aangevoerd in totaal 25 millioen kilo aardbeien, in 1933 twintig en in 1934 achttien nhllioen 'kilo. DE TEELT. De helft der Nederlandsclie aardbeien, wordt geteeld in Noord- en Zuid-Holland en bijna de helft in Noord-Brabant en Gelderland. In de overige provincies heeft deze cultuur slechts weinig te beteekenen; alleen Zeeland maakt daarop een uitzon dering. De groote aardbeien-oen tra zijn Be verwijk, Banendrecht, Zaltbommel, Breda en tot op zekere hoogte ook Zuid-Bew- land. DE UITVOER. Ook de uitvoer van aardbeien varieert sterk: zoo wtemd in 1931 bijna zes mill, kilo wrsch en zestien millioen kilo als pulp (voor de jamfabricage) geëxpor- teend, docli in het afgeloopeu jaar resp, slechts een half en dertien millioen kilo, In 1928 vertegenwoordigde de uitvoer vain aardbeien en pulp een waarde van zes mil lioen gulden, doch in het afgeloopen jaar nog niet de helft daarvan. Duitschland en Engeland zijti de groote afnemers van dit smakelijke product. HISTORIE. Dat de aardbei reeds lang bekend is als genotmiddel blijkt o.a. uit het derde be drijf van Shakespeare's „Richard III"', volgens hetwelk in Juni 1483 reeds groote hoeveelheden rijpe aardbeien te vinden Waren in de tuin van de bisschop van/ Ely. De eerste veredeling der boschaardbei dateert van het midden der 16e eeuw, toen Thomas Tusser zich er op ging toe leggen in Engeland. Een eeuw later be stond in de omgeving van Plymouth reeds een vrij belangrijke aardbeien-cultuur en volgens Duchesne duurde het nogmaals honderd jaren alvorens de teelt via Frank rijk haar weg vond naar het vasteland van Europa. De geneeskracht, de geur en de smaak van het edele natuur product. Verfijnd, versterkt door de moderne, wel doordachte fabricage. Alles tezamen LANDBOUW EN VEETEELT. ALLERLEI. Te laat hooigras maaien voor eigen gebruik is zeer schadelijk. Men moet er zich niet ongerust Over maken, dat mais in 't eerst slecht groeit. Dat is altijd en owral het geval. Bij de keuze van dahlia's kieze men die, welke als snijbloemen kunnen ge bruikt worden. Kippen, die owr alles heenvliegen, kort men een vleugel. Men kan het zoo doen, dat het niet te merken is. Mais voeren aan kippen moet niet des morgens of des middags gebeuren maar tegen de avond. Grasland scheuren kost arbeid en het verder gereedmaken voor de zaai ewnzeer. Toch zal het tenslotte beter rijn, aan te pakken en zich moeite te geven, beter dan te talmen in de hoop, dat alles weer ten beste keenen zal. De vooruit zichten zijn allesbehalve bemoedigend. En er is een spreekwoord, dat zegt: „Wie met hopen de tijd slijt, sterft van hon ger". Uit: Weekblad Rust Roest. poets dus met De Nederlandsche tandpasta DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. In de huishouding is altijd heel wat te wassen. De practische huis vrouw neemt hiervoor natuurlijk Rinso, het bekende kwaliteitszeep poeder, dat even voortreffelijk is voor alle wasgoed, zowel voor het gewone als het fijnere goed, alsook voor het vatenwassen en talloze andere werkjes. Maar nu doet Rinso nog meer voor U! Van 20 Juni tot en met 4 Juli geeft Uw winkelier U bij elke 2 pakken Rinso nog een bus Vim gratis! En U weet, hoe handigVim alles in huis reinigt, zonder iets te beschadigen. Zorg dus, dat U tijdig op deze voordelige wijze wat pak ken Rinso in huis neemt. DEZE AANBIEDING GELDT TOT 4 JULI A.S. RSA Ö0-O252H TONNEMA 8. C'E SNEEK

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2