Bij Examens en Openbaar Optreden Texelsche Zwemvereeniging Opening zwemseizoen. Texeis oudste ingezetene. FANCY-FAIR Koningin Wiihelmina Bewaarschool Gemengd Nseuws Illiillllllllllllllllllllllilllililllllilllllllllllllllllllflllllllilllllillll RECENSIES. iliiilllllililiiïlilllilillllllllillliliillillllllllllllllliilillllllllllilill KING-ATLAS. DE COCKSDORP. VOOR ZONNESTRAAL. LAMMERENMARKT. Leidie n, 19 Juni: handel wat williger dan vorige week. Prijzen van vijf tot acht en een halve gulden. „SANATORIUM". 10e verantwoording: Door de heer J.G.Ph. Pisart ontvangen: R. H., Aeidenhout 2.— Totaal ontvangen f 375.30'/;). HOOIGEWAS EN NAGRAS. Naar we van bevoegde zijde vernemen is de opbrengst van verkooping en ver huring van hooigewas en nagras dit sei zoen plrn. tachtig pet. hooger dan het vorige jaar. PROF. KEESOM ZESTIG JAAR. Morgen viert „onze" prof. W.H. Kees- om zijn zestigste verjaardag. Dat betee- kent o.m. een stroom van gelukwienschcn aan zijn adres: De Meij van Streefkerk? straat 31, Leiden. Texel zal niet in del laatste plaats van zijn belangstelling wil-' len getuigen. Wat oins betreft: ook van deze plaats van harte gefeliciteerd. UITSLAG AANBESTEDING. Bij tweede aanbesteding zijn de bouw van een landhuis (en verdere werkzaam-, heden) voor rekening van dr. Mauve naar een ontwerp van architect N. Sohermer alhier gegund aan: timmerman Jb. Bak ker, metselaar Voigt, loodgieter Agter en schilder Toolens. ONS ZONDAGSBLAD. Vijftig foto's en vele teeteningen naast veel lezenswaardigs bevat wekelijks ons Zondagsblad, dat met zijn 16 pagina's, in rotogravure uitgevoerd, maar 50 ct. per 13 nrs. kost (buiten den Burg 70 ct.); Voor zoo weinig geld kunt ge in ons lieele land geen beter geïllustreerd week? blad bekomen. Vraagt eens een gratis proefnummer. SPORTNIEUWS (Vervolg.) - Elftal Texel 1 wordt bij secretaris bekend gemaakt. TEXEL 11 DE MOK: 2-5. Een, wat De Mok betreft, vlot gespeelde wed? strijd. Deze goed sluitende ploeg met middenvoor en spil als uitblinkers, heeft verdiend gewonnen. Voor T. 11, dat be neden haar kunnen bleet, een goede oefenwedstrijd. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. De heer E. van den Ban is zijn werk zaamheden als hoofd van de Lagere Land bouwschool alhier begonnen. tedere morgen houdt hiij van 912 uur zitting iu het kantoor van de school, Buiten deze uren kan men zich aan zijn woning aan de Kopgerstraat vervoegen, VRAGENBUS. Tot ons genoegen en zeieer ook tot voldoening van onze Lezers zullen wijl in ons blad met medewerking van de heer Van den Ban ook een rubriek voor vra gen op het gebied van land- en tuinbouw en pluimveeteelt kunnen opnemen. Moge hiervan een druk gebruik worden gemaakt. Van deskundige voorlichting is men verzekerd. De zomer heeft zijn intree gedaan, de tijd van ijsco en limonade, van baden en zwemmen, van zomerjurken en strooien hoeden is aangebroken. De Texelsche Zwemveneen. heeft er onderwijl voor ge zorgd, dat liefhebbers van de zwemsport haar kleedtent gereed vinden; zij heeft voor de veiligheid van wie in zee bij de Schans komen zwemmen maatregelen ge troffen; morgen opent zij officieel haar seizoen. Van morgen at zal Badmeester Van Beek in functie zijn, om controle uit te oefenen en om zwemles te geven. Met tie ze lessen wordt spoedig een aan vang gemaakt. De zwem-'uren zijn: Voor adspirant-ledienWoensdags en Zaterdags van 35 uur; overige werkt dagen 4—5 uur. Voor dames: op werkdagen van 5.30 6.30 uur. Voor gemengd baden: op werkdagen van 79 uur. Zondags: van 10—1 en van 3—6 uur: voor alle leden. King-pepermunt kennen we allemaal. Die smaakt heerlijk. Maar wat u vermoe delijk nog niet weet is, dat de fabrikante van deze pepermunt (fa. Tqnnema en Cie - Sneek) voor haar afnemers tegen be taling van slechts 25 ct. een Atlas van Nederland beschikbaar stelt, die het be zitten waard is. De Atlas telt 32 blz. (20 bij 27 cM.), is in diverse kleuren uitge-' voerd en ziet er typografisch zeer ver zorgd uit. Grondsoorten, aanduiding van die afstand tusschen de plaatsen, vlieg velden, jeugdherbergen, enz. je kunt er van alles op vinden; alles naar de nieuwste gegevens (1 Mei 1936). jWe vinden deze King-Atlas een pracht-exem- plaar en bevelen hem van harte aan. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. KERMIS 1936. Ook voor een z.g. steihvand (helle ketel) is voor de kermis plaats besproken. Deze attractie wordt op het marktplein bij de ingang van de Parkstraat opgetrokken en wordt geëxploiteerd door de heer Ko- rinke van Amsterdam. De Paradetent van Serierse krijgt voor de peroeelen van mej. Dijksen en de heenen Looijen Uitgeest, een plaats, Keijser's zweefmolen weer bij de Oranjeboom. Verdere kramen palingtent van Wed. Karei en Goojen, speerwerptent, snelfoto, koekhakstal, nou- gatkraani, vliegbomsport, draaimolen van Van Dam, schiettent, gebakkraam, hoofd- van-Jut, fruittent, enz. OOSTEREND. SPORTNIEUWS. O.O.V. 1 speelt bier morgen in deze. opstelling tegen de Tiex. Boys: C. de Kort A.Mosk Jn.Klippel P.Rozendaal M.Mosk Jb.Plaatsman C.Schraag Jb.Visman S. Bakker C.Brans Jb.Schraag Res.: W.v.Liene en G Eelman. SNEL MOOI BRUIN door AMILDA-zonnebruincrê.ne, ook bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 c OUDESChiLD. JAN ROEPER, vroeger barbier en nachtwaker te Den Burg, 96 jaar. Je zoudt het de krasse baas die Jan Roeper is en nu met zijn eveneens hoog bejaarde zuster hier aan de Dorpsstraat woont heelemaal niet aanzien, dat hij 1840 geboren is. En toch is het heusch waar: Volgens het register- van de Bur gerlijke Stand was het: 18 Juni 1840 en daarom hebben wij hem Donderdag eens opgezocht. Hij geniet bet groote voorrecht Texeis oudste inwoner te zijn. Het „voorrecht", schrijven we, want Roe per is nog zoo gezond als een vischje en helder van geest en goed gehumeurd.... Menige jonge kerel kan daar eenvoor beeld aan nemen. Natuurlijk kwam de ouderdom hem met zijn kwalen plagen. Gezicht en gehoor laten te wenscheu over, terwijl Roeper ook niet meer zoo vlug ter been is. Maar wie verwondert zich daarover, wanneer je maar de honderd gaat? Het was een feestdag, toen Opa Roeper Donderdag in zijn vriendelijke woning hier te midden van familie, keimissen en veel bloemen zijn 96e verjaardag vierde. De belangstelling was groot, ook van bui ten de gemeente, en uitte zich oip aller hartelijkste wijze. We hebben met die jubilares een praatje gemaakt en waren verbaasd over het ge mak, waarmee hij verhalen opdisohte uit 'n tijd, die tientallen van jaren achter ons, ligt. Toen had hij aan de Hoogerstraat in Den Burg eeai goed beklante scheer winkel, waar hij heel wat Texelaars „bij de neus genomen" heeft; tevens was hij; nachtwaker in den Burg, een betrekking waarover hij uren zou kunnen vertellen. Aan Burgemeester Lonian en Strick van Linschoten, die hij persoonlijk gekend heeft, bewaart hij nog steeds aangename herinneringen. Hij weet te viertellen van zijn dienstjaren en van Koning Willem III. Hiet was in die tijd, dat hij berooid als een soldaat wezen kan van Haarlem naar Alkmaar tippelde en „op de pof" over het Marsdiep werd gezet. Ook heeft hij een tijdje gevaren op het vrachtschip van Paulus Duinter, maar Groningen, naar Leiden en verderop. Ja In zes en ne gentig jaren kan er heel wat omgaan en wanneer je dan een rustige en onbe zorgde oude dag moogt genieten, is dat niet genoeg te -.vaaraeeran. Helaas, dat Roeper de vrouw, met wie hij zooveel jaren in de echt verbonden was, heeft moeten ver-liezen en dat geen van de zes kinderen, waarmee hum huwelijk gezegend weid, meer in leven is, Zijm zuster even- Wel, die hem dagelijks met haar groote genegenheid en t> ie zonde re zorg voor al hetgeen hein tot gemak en genoegen kan strekten, omringt, is hem een groote 'steun en maakt hem Tiet leven waarcf ge leefd te worden. We vvenschen de jubilaris van ganscher harte nog menig jaar in goede gezondheid toe. DEN HOORN. PRACTISCH. Hebt gij een grasmaai-machine Om de nokten op de wielen van uw grasmaaier en, eventueel, de geasfalteer de weg te beschermen, doet ge er goed aan om die wielen een oude auto-buiten band aan te brengen. Dat kost u niets en gaat zoo makkelijk, wanneer u deze baud eerst dwars doorsnijdt. Het idee is van de heer J.Kuipers hier en verdient algemeen bekend te zijn. OUDESCHILD. Zaterdag 27, Zondag 28 en Maandag 29 Juni wordt een fancy-tair gehouden ten voordeele van de Kleuterschool alhier. De beer F. Zegel was zoo welwillend de flinke zalen van de „Zeven Provinciën" hiervoor af te staan, zoodat de verschil-; lende stands royaal kunnen warden on dergebracht. De Edelachtb. heer Burge meester heeft de vriendelijkheid de bazar te openen. Allerlei vermakelijkheden zul len een plaats vinden in de ruime zaleni zoodat er vooral ook voor de kinderen heel wat te genieten zal zijn. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal Zondag avond gelegenheid tot dansen gegeven wonden en ook gedurende de andere da gen zal het aan vroolijke muziek niet ont breken. Bezoekt dus allen deze „feest- markt", niet alleen voor uzelft maar ook voor liet goede doel, want het is zeken leen belang voon het gebeele doip, dat de Kleuterschool blijft bestaan. 99 Koopt een Fanfare-bloempje. Gij steunt daarmee een goed doel. DEN HOORN. UITSLAG VERKOOPING. Het woon- en winkelhuis, tevens café genaamd Loodsmanswelvaren, Donderdag door Ndferis Mulder voor de heer K. Knijper in publieke veiling gebracht, wend opgehouden voor f3950. Door een misverstand werd voor het Sanatorium Zonnestraal liler en in Eier- land en het Noorden niet gecollecteerd. Onder goedkeuring van de Burgemeester zal deze collecte alsnog plaats hebben en wel HEDEN, Zaterdag. We bevelen haar hartelijk aan. BEDRIJFSONGEVAL. Dinsdag had bij het werk aan de nieuwe dijk een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer D., van Oosterend^die dienst deed als voerman op een zandtrein, werd, terwijl hij, zittende op de voorste kipkar, de paarden mende, plotseling onwel. Hij viel van de |<ar. Waarschijnlijk doordat zijn klomp voor een dier wielen van de kipkar terechtkwam, ontspoorde deze. De paarden, die hun last daardoor sterk ver zwaard voelden, bleven staan. De beer D. fed aan een dier beenen een vleesch-» wonde opgeloopen. Dokter Westerhuis, verleende hulp, waarna D. naar zijn woning kon worden vervoerd. Den Haag. Bij de Kamer is inge diend een ontwerp tot verlaging van pent sioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. Het Rijk wil aldus 3.3 mil- lioen besparen. Voor 40 gemeenten zal de bezuiniging 0.8 en voor het Alg. Bur gerlijk pensioenfonds 1.6 mill, bedragen. Den Haag. Om de versnelde brug genbouw te kunnen bekostigen, werd de heffing op de benzine verhoogd met 0.5 ct. per L.dit ging Donderdag in. Budel. N.B. Twee Pinda-Chinee- zen werden aangehouden wegens het smokkelen van suiker. Zij hadden er hun pinda-tromels mee gevuld. Te Schijndel kwam bij een Vetera? nen-voetbalwedstrijd de 36-j. A.v.d. W. zoo met een andere speler in botsing, dat hij aan de gevolgen overleed. Hij laat een weduwe ien vier jonge kinderen achter. Te Vreeswijk is de 30-j. timmerman J. Veen uit Vianen op een der muren van de nieuwe sluis gestruikeld, 5 M. gevallen en in de modder gestikt. De man was een jaar gehuwd. Ned. boter naar Palestina? De vooruitzichten voor deze uitvoer worden gunstig beoordeeld. Zaandam's raad nam met 1210 stemmen een motie van die communisten aan, waarin bij de regeering op erkenning der Sovjet-Unie wordt aangedrongen. Te Dinteloord is onder de bakkers een prijsstrijd uitgebroken, doordat een der bakkers bij verrassing de prijs van 't brood mlet 5 en 7 cent per brood had ver laagd. Te Medemblik zijn 's nachts de Scala-Bioscoop, eigenaar J. Pot, expl. P. Aardenburg, en café Geuzebroek afge brand. Bewoners van een bovenhuis wis ten zich nauwelijks te redden. De brand ontstond op het balcon, vermoedelijk door een achteloos weggeworpen sigaret. Te Venraai is een lS-j. landbouwers zoon gegrepen en gedood door een drijf riem, welke een motor met een tractor verbond. Eemnes. De 50-j. H. Poort is over leden aan de gevolgen van een aanval door een stier van hoeve Oud-Bussum. De man was vader van zes kinderen. Haarlem. Wegens bezuiniging is de Nutskweekschool opgeheven. Tiel. De eerste Mei-kersen hebben hier Donderdag aan de veiling 50 ct. per K.G. opgebracht. De gedeeltelijke zonsverduistering was gisterenmorgen in ons land goed waarneembaar. Aanvang 4,48; maximum: 5,35; Einde 6,24 uur. Te Empei werd in de Maas een steur van 300 pond, 2.65 M. lang, gevangen. Te Amersfoort is Woensdagnacht drukkerij Patria door brand verwoest. De brand begon in de papierbexgplaats. Een dame, welke in de buurt woonde, over leed van schrik, toen ze van die brand hoorde. Amsterdams begrooting voor 1937 zal moeilijker zijn dan ooit. Ingrijpende maatregelen worden noodig. Eindhoven. De 24-j. mej. A.SV die( op aanstoken van haar 20-j. minnaar haar echtgenoot met een revolver dood schoot, werd tot 15 jaar veroordeeld. Haar minnaar- Kreeg 10 jaar. In Vlaardingen is de 30.000e inwo ner geboren. Van het gemeentebestuur kreeg het kind een spaarbankboekje met f 30.—. Engeland. De Queen Mary is Woensdag voor de tweede maal naar New-York vertrokken, nu met 1500 pas sagiers. Engelands Kabinet besloot te Ge neve vóór het opheffen der sancties tegen Italië te zullen stemmen. Duitschland is bezig zijn Noordzee? kust te versterken eu zal o.a. van Helgo land een onneembare vesting maten. Dailey Tel. Uit Duitschland. (Berljjn) wordt aan de Telegraaf geschreven over verdere op? leving in het land. In alle bedrijfstakken zou sedert het begin van die lente een vooruitgang te bespeuren zijn. Mits oorlogstoebereidselen daaraan vreemd zijn, een lichtpuntje. Denemarken. Het slot bij Kopen hagen, waar Prins Axel van Denemarken en zijn gemalin, Prinses Margaretha van Zweden wonen met hun kinderen van 14 en 16 jaar, is afgebrand. De Prinses kon zich met moeite redden. Ben electr. strijk ijzer was oorzaak van de brand. Italië. Mussolini is voorstander van een terugbrengen van de Habsburgers op de Oostenrijksche troon. Matin. In Spanje beeft de terreur de laat ste vier mud. 261 dooden en 1287 gewon? den geëischt. 160 kerken werden verwoest. Hongarije. Bij Ujpest is op de Do- nau een veerpont met 60 pers. dooir overbelasting omgeslagen. Er waren veel... dronken lui op bet pont, die allen naar een kant liepen. Toen gebeurde het. Er zijn veel slachtoffers. Zwitserland. De Bondsraad wees met met 7241 stemmen de 40-u. week at. Zwitserland. Bern. Een Zwitser en een Deen werdien, verdacht van het be ramen van een moordaanslag op de Russ. Volkscommissaris Litwinof, aange houden. Rusland. Moskou. De Russ. schrijver Maxim Gorki is overleden. Estland. De ontploffing van een munitiedepot bij de hoofdstad, welke 18 uur duurde, kostte 60 pers. het leren. Gisteren zijn ze op staatskosten begra ven. Ver. Staten. De stad Seward in Alas ka beleefde Dinsdag haar warmste dag: 10S gr. F. Ver. Staten. De staten N. en Z. Da kota en Montana worden sinds maanden zoo door droogte geteisterd, dat een mil- lioen schepel tarwe per dag verloren gaat. Zuid-Afrika heeft gebrek aan ver pleegsters, volgens een offic. bericht. Japan doet pogingen om met China tot economische samenwerking te ko men. Met hulp van Japan zullen in N. China 15 spoorwegen worden aangelegd. Evenwel wordt betwijfeld of Japans „goede bedoelingen" als zoodanig ge waardeerd zulLen worden. China. In Z.O. Kwangsi is de bevol king van drie dorpen in opstand gekomen tegen Kwangsi-troepen. Verscheidene of ficieren werden vermoord, waarna de woe dende dorpsbewoners het gebouw van de militaire gouverneur in brand staten. Uit Woetsjau werden drie compagnieën in fanterie naar de in opstand gekomen streek gezonden, die er pas na een hevig gevecht in slaagden de orde te 'herstellen* Verscheiden dorpelingen zijn gesneuveld, eeu groot aantal burgers werd gewond. lll!l!!illl!l!l!!l!!llillllllllllllllll!l!!l!l|||||j||||j||!j|!H!l|||||!|j|ll ZOO SPRAK—. PROF. DR. H. BRUGMANS: Momen teel is er geen sterke macht in Europa, die de anderen gevaarlijk bedreigt. De zich ontwikkelende Duitsche macht, die indrukwekkend genoeg is, wordt in balans gehouden in het Oosten door Rusland, in het Westen door Frankrijk. Voarloopig lijkt dat te gaan. DR. SCHUSCHNIGG, Bondskanselier van Oostenrijk: Het grondbeginsel van onze politiek is vrede, maar onder vol? strekte eerbiediging der onafhankelijkheid van onze staat. We gelooven zelfs, dat dit principe een der voornaamste facto ren van de Europeesche vrede vormt.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6