1 De Staatsnatuurmonumenten op Texel. Zomer-geneugten Een tocht langs de Waddeneilanden rukkende hitte Hoe anderen Texel zien. Hotel-en Pensionhouders Deze lijst werd samengesteld door DR. G. J. VAN OORDT, secr. der Comm. van Advies inzake de Natuurmonumenten. Ze verscheen in het Verslag van de Di rectie van de Landbouw 1935. De GEUL EN WESTERDUINEN (1926, 1929, 1934); plm. 1800 H.A.; ein-, bryonale en oude duinen met goed ont wikkelde dynamiek; geulen, windkuilen en wijde loopbanen, verschillende kleinere heidevlakten. In bet zuidelijk deel een sinds enkele jaren van de zee atge- snoerde vallei, met een zoetwaterpias („de Geul"). Zuidwaarts van de Geul wordt de duinvorming kunstmatig bevor derd. Hier vormt zich een nieuwe vallei, parallel met „de Geul", waar zich nieuwe planten- en diergemeenschappen ontwik kelen. Allerlei rijke plantenassociaties. B'iezondcre formatie van Lonicera, veel Helianthemum en sedert de instelling van het natuurmonument veel ontwikkeling van struikgewas (Berberis, Sorbus, Betula, Al- nus). Broedvogels: kleine kolonie van de kapmeeuw (in de Geul) en een zeer groote van de zilvermeeuw (in „het Wes ten"). Verder houtduit (grondbroeder), holenduit, torenvalk (grondbroeder), grauwe kuikendief, velduil, sprinkhaan- rietzanger, grutto, wulp, bergeend, win tertaling, zomertaling, slobeend, meer koet, kleine mantel meeuw,, e.a. De broed- tenreinen in „de Geul'' en de „Wester duinen" worden in het voorjaar bewaakt. 'BINNEN-, BU1TEN-MUY EN SLUF TER (1908, 1926); plm. 800 H.A.; twee zoetwatermerenzeer dicht begroeide dui nen, zand- en slikvlakten. Broedvogels lepelaar, tuut, dodaars, geoorde tuut, blauwe reiger, bruine kuikendiet, winter taling, zomertaling, slobeend, tafeleend, grauwe kuikendiet, ransuil (grondbroe der), velduil, torenvalk, watersnip, sprink- haanrietzanger, bergeend, holenduit, kluut, stranidplevier, bontbekplevier, wulp, grut to, kievit, stormmeeuw (kolonie) e. a. Rijke flora: zeer veel Orchis Iati'tolia en 'Orchis incarnata met velerlei variaties en kruising; veel Gymnadenia conopea en Epipactis palustris, Sturmia, Malaxis, Gen- tiana amarella, Anagallis tenella, Optil-» oglossum, Botrychium, Littorella, enz. De „Muy" is een in het voorjaar be waakt broedterrein. Een gedeelte van dit terrein is voor het publiek gesloten. MIENTJE bij de Nieuwe Aanleg (1908) 6.50 H.A.; type van oude Texelsche heide- vegetatie. Het is verboden in de beschermde broedteinreinen te jagen ot konijnen te schieten vóór 1 September. Het plukken van bloemen en uitgraven van planten wondt hier zooveel mogelijk tegengegaan. Het seizoen is aangebroken, waarin mil- lioenen vierkante meters strand, een be-> hoorlijk oppervlak van de Noordzee en vender de duinen een redelijke afname vinden. We gaan naar buiten. Vanwege ons nationale gevoel en met het oog op- de goede Nederlandsclie gulden, blijven, wij zooveel mogelijk binnen onze lands grenzen, opdat een belangrijke vader land sche industrie eveneens vermaak hebbe in ons vermaak. Wij hebben in ons land de mooiste badplaatsen van de wereld en in alle formaten. Je vindt aan onze kust wel dertig modellen Kurhaus. Een heele opkomende villa- en landhuisarchitectuur overdekt de duinkruinen met hotels en pensions. In de eene badplaats vindt, men, de stilte en de natuur in de andere de natuur en het vermaak en overal is de zee, die dezelfde blijft door alle tijden. De een zoekt de kleine badplaats en vindt behagen in een romantisch rijtje bad huisjes aan een droomend strand, plus ©enige rieten stoelen en een limonade tentje. Hij wenscht zijn aanblik op de eindelooze deining niet bespikkeld te zien met de tienduizend gestalten van baden de lieden eu spelende kinderen. Hij komt naar de zee om de zee zelf en mits deze hem niet teleurstelt, is hij met alles in het reine. Hij tracht bruin te worden het zij uit innerlijke noodzaak en overtui ging, ot omdat hij zijn paar weken aan het strand zichtbaar naar de stad wil dra gen, zooals het vroeger wel netjes wasv wanneer men het etiket van een duur en ver hotel op zijn koffertje had. Als de zon en de zee die dag haar plicht gedaan hebben ,tnekt hij zich terug op de veranda van zijn hotel ot pension en luistert naar de stilte. Hij ziet in de schemering de locale minneparen naar duin en strand trekken. Hij slaat de muggen dood, die hoofdpijn. zich in zijn slaapkamer gezet hebben en als het weer goed is gebleven, komt hij als een verfrischt man in de steenen stad terug eu schrikt hij van de autobussen. Een ander wenscht de vermaken van buiten en die van de stad te combineeren. Overdag de zon en de golven "des avonds de jazzband en de dansvloer. Hij zoekt een badplaats met een cabaret, met een symphonieorkest, met vorstelijke ho tels, waar de dames 's avonds andere' kl-eenen dragen dan overdag, hoewel niet méér, en de mannen hun verbrande huid doen schuil gaan achter stijve fronten. Ieder het zijne. Br zijn stranden met vein boden stranden er zijn stranden waar men wèl en waar men niet kampeeren mag, doch er is overal strand en zee. Heele families verhuizen van het binnen land naar fte zeegrens. Mannen, die in de stad op kantoren zwoegen worden, onrus tig tegen vijf uur en geven zich dan over aan lichaamsbeweging in de richting van de forensentrams -en treinen voor Zand-! voort, Scheveningen zij worden afge ltaald door gebruinde vrouwen en ge bruinde kinderen, die in de bleeke heer gade en vader herkennen. De avondzon probeert dan haastig van de stadsheer een buitenheer te maken, doch krijgt eerst haar goede kans de Zaterdagmiddag en- de gansche Zondag. De reden, waarom ik de uitnoodigiing tot deelneming aan de genoemde tocht met de Noordkaap ontving, was m Iaari ste instantie het feit, dat in de Telegraat onder mijn naam een artikel verscheen:, waarin naar aanleiding van de uitlating van minister Colijm, d,at de object-en voor werkverschaffing van algemeen en duur zaam nut schaars werden,, er op gewezen werd, dat een bescherming van de kust der Wadden-eilanden, beter dan tot he lden zeker een dergelijk nuttig object mocht 'heeten, als zijnde een groot alge meen landsbelang en dat, om de strijd te gen de golven beter te kunnen voeren^ het niet alleen wenschelijk moest heeten, de zeegaten te dichten maar dat dit ver-/ moedelijk ook mogelijk zou zijn, althans voor sommige, als b.v. Eierlandsche en, Amelander Gat. Van verschillende zij-den mocht ik belangstelling voor dit denk beeld ondervinden. Ook kreeg ik hierdoor contact met iemand op Texel, die mij ten slotte ook voor de genoemde ex-» cursie met de Noordkaap uitn-oodigde> Begrijpelijker wijze trok het mij zeer laan om verschillende dingen, die mij alleen uit boeken en mondelinge inlich tingen bekend geworden waren, nu ook eens persoonlijk te aanschouwen, Oök in dit opzicht is deze tocht, -hoe* wel geen volledig sucoes, toch ook geen volkomen desillusie voor mij geworden. Verheugend b.v. was mij te bemerken, dat voor mjjn in de Telegraat geuit ver moeden. dat met vrii eenvoudige middelen op de Vliehors een dijk zou zijn te tor- meenen. reeds liet positieve bewijs gele verd was, doordat de natuur zelt aldaaiil - slechts zwak geholpen door mensohen- hand de laatste jaren reeds een aan-, merkelijke lengte duin-dijk gevormd had en daarmee nog steeds voortging. Minder verheugend, ofschoon ook zeer belangwekkend, was mij de ontdekking van de sterke afslag aan de Noordkust van Texel, waar naar mij verteld wend, kort geleden weer een nieuwe inlegdijk was gemaakt moeten wordenvolgens de een reeds de 4de, volgens een ander zelts reeds de 7e in de rij. Deze laatste zegs-i man, was zelts zoo pessimistisch, dat bij meende, flat in afzienbare tijd heel de Eierlandsche Polder zou Invloeien,, als er geen radicale maatregelen tot afweer geno men werden, welke z.i. alleen zou kunnen bestaan in gebeele afsluiting van 't Eier landsche Gat. Zoo het> se meer dingen gezien en ge hoord, die mij zeer interesseeren. maar (joor het eigenaardig verloop van de tocht was het minder dan ik had gehoopt eni verwacht. Mochten er dus lezers van dit blad zijn, die deze zaak van belang acht ten en in staat zijn mij over deze aanget legenheid m-eer gegevens te verschaften, dan zal ik liet ten zeerste op prijs stellen hiermede in kennis te worden gesteld. Hiermede meen ik te mogen en te moeten eindigen. Rest mij alleen nog een woord van dank iaan de Redactie voor de welwillendheid om deze aanteekeni-ngen te plaatsen. Doorn, Juni 1936. De bom Sch. 168, van de haringvis- scherij uit zee terugkeerende, strandt in de Noorderhaaksgronden. Ondanks het barre weer en de diepe duisternis slaagt de reddingboot van Den Helder er in, de bom te bereiken.de negen opvarenden aan boord te nemen en veilig aan wal te brengen. Met behulp van de sleepboot Hercules wondt de bom naar Den Helder gesleept. Nog steeds worden uit het op 27 Maart 1896 bij de Hors gestrande s.s. STAN LEY baten katoen en jute gehaald. Bij het wrak worden twee werklui door- een stortzee uit de vlet geslagen. Bijtijds we ten andere inzittenden hen te redden/. De Deensche schoener FLORA, met duigen op weg naar Londen, wondt in lekke staat drijvende achter de Eierland sche vuurtoren opgemerkt. Twee blazer schuiten van de Berging Mij. vertrekken naar het schip, welks bemanning door de sleepboot Hercules was overgenomen en naar Nieuwediep gebracht. De twee schui ten sleepen de' boot naar liet Stortemelk (Viiegat), waar de Neptunus van Ter- scheLling het schip over neemt en naar de haren van Terschelling brengt. Dfe boot wordt aldaar geh>st. 28 Een stevig wandelaar langs de kust krijgt al spoedig kijk op het systeem, waarnaar o-nze badplaatsen gemaakt en ont staan zijn. Zanidvo-ort en Scheveningen lagen om zoo te zeggen klaar voor bezoek uitde broei-bee te steden. Doch de stillen kozen liet middelpunt tusschen de twee drukke badplaatsen en toen deze punten eveneens mondain en druk werden, zetten zij het systeem voort. Zoo liggen zij om en om en vormen zij langs ons Tand 'n ke ten van dikke en dunne kralen, om niet te zeggen „parels", nu iedere badplaats zich de parel van het Noordzeestrand noemt. En hier houdt het beeld op, want men kan moeilijk van parels wenschen dat zij zullen bloeien. Zoo zij bet echter met de schoone badplaatsen van Nederland. Zoo zij het in het biezonder liet hemd is nader dan de rok, piet waar met onze eilandetijke bad gelegenheden. Zondag beleefden we onze eerste echt- zomerscbe Zondag van dit seizoen en -het was druk aan de zeekant. De ijsco-mannen glommen van warmte en vergenoegdheid wegens zoo goede afzet. Er werd ge zwommen en geplast in het trissche nat, er werd gesoesd en ge-zonnebad in hét beete zand. "Met zijn tenten van hout en van linnen, zijn badstoelen, zijn honder den bezoekers van diverse Leeftijd en pluimage bood ons strand bij De Cocks- dorp, Ko-og en Westerslag een beeld van strand- en zee-geneugten, zooals, hopen we, deze zomer nog tal van dagen het geval zal zijn. Honderden fietsers richtten zich naar het Westerslag. Waar ihet fietspad ein digt, waren de duinen met fietsen bezaaid. In de brandende zon en onbeheerd. Een behoorlijke gelegenheid tot stallen zou hier welkom zijn, evenals aan het strand een aantal eenvoudige tentjes, waar zij, di-e zwemmen willen, doch niet over een eigen tent beschikken, zich kunnen ont-/ kl-e-eclen en kleeden. De autobusdienst van de heer Boekei op De Koog wordt met ingang van 11 Juli uitgebreid tot zesmaal per dag op werkdagen, tot viermaal per dag op Zon dagen. Dienstregelingen zijn op aanvraag te bekomen. ZESDE LAMMERENMARKT. De handel was Maandag wel biezon der stug. Bij een aanvoer van 2461 stuks varieerde de prijs van f5.tot t7.50, Gemiddeld was hij niet hooger dan 16.50. Veel lamineren bleven onverkocht. We geren hier ©en overzicht van de zes markten van dit seizoen: 1 4287 7.50—11.25 4 4231 6.50— 9.50 5 2583 6.00— 7.50 6 2461 5.00— 7.50 Totaal aangevoerd 25284 stuks. Aan de goede verwachtingen, door de eerste markten gewekt, is helaas niet bey antwoord. Ter vergelijking geven we de totaal- aanvoeren eu hoogste en laagste prijs over de zes Iarnmerenmarkten in een reeks vroegere jaren: 1888 9981 3.50— 9.50 1890 5770 10.00—17.00 1895 11955 8.00—12.00 1900 24116 7.00—12.50 1905 24987 7.50—16.00 1910 28866 6.00—15.50 1915 25887 14.00—18.00 1920 15496 28.00—42.00 1925 23692 20.00—35.00 1930 23625 17.50—28.00 1935 23165 3.50— 7.50 1936 25284 5.00—11.25' VAN 1887 HEDEN. De blazerschuiten TX 119 en 135 ko men 's nachts op Texelstroom met elkaar in botsing. Beide scheepjes looj»en scha op. De Engelsche driemastschoener MARY B. MITCHEL, met leien van Wales op weg naar Hamburg, strandt bij paal 11 achter Den Hoorn. De bemanning maakt een bange nacht door op het schip, dat eerst 's morgens door een jutter wordt ontdekt. De reddingboot van Den Hoorn is spoedig op de strandingsplaats en brengt de schipbreukelingen aan wal. De manschappen van de reddingboot waren R. Krijnen, schipper; W. Boon, Jb. Boon, B. Boon, P. Kok, A. Kok, M. Bruin, P. Dekker, J. Kooiman en W. Kooiman. 9 FEBRUARI 1897. De Scheveningsche vischsloep Piona, Sch. 252, strandt bij paal 10. De Hoorn der ireddingvlet met een particuliere vlet gaan er heen, doch de opvarenden van de sloep weigeren aan wal te gaan. De visch wordt door een vlet naar het strand gebracht en vervolgens naar Den Hoorn. Later,gaat de bemanning toch van boord Ze komt te den Hoorn aan. 29 Wie in de vacantie zoekt naar geneug ten van landelijk schoon en stilte genie'» ting van een deels nog ongerepte natuur, moet zijn gedachten ook eens laten uit gaan naar een eendaagsch ot langer ver blijf op het grootste van onze Wadden eilanden: Texel. Op Texel vindt de liefhebber van rust. vrijheid, natuurschoon en natuurweefde veel van zijn gading. Het duingebied op fief eiland is aan de oezoeKers overgeia» ten. Men kan er zich vrij bewegen en wordt niet gehinderd door beklemmende verbodsbepalingen, omdat het bestuur van het eiland nog steeds meent, dat de be zoekers, die om den wille van de natuur komen, in de vrijheid, welke hun gelaten wordt, de beperking en de matiging van 'hun verlangens zulten vinden. M.a.w., dat iedere bezoeker zijn vrijheid zoodanig ge bruikt, dat hij anderen niet hindert. En er kan geconstateerd worden, dat het ver trouwen op het richtige gebruik van vrij heid door het publiek tot dusver niet be schaamd is geworden. Gooisdhe Post. SPORTNIEUWS. TEX. BOYS. De eerste wedstrijd in (de competitie was voor ons een 42 overwinning. Vanavond speelt bet 2e elf tal tegen Texel 4. Doet je best, jongens en tracht ihet ook tot een overwinning te brengen. Opstelling: P.v.Sambeek Kees Witte Sz. Th.v.HeerwAarden S.v.Heerw. L.v.Heerw. Jn. Schrama Gz. Ant.Witte A.v.Sambeek Jn.Hopman H. Langela S.J.Zijm Res.: D. Kuip en H. Hogeling. Aanvang half 8, Boysveld. B. S.V. TEXEL. Het was Zondag weinig geschikt weer voor voetbal, maai- toch is liet eerste deel van ons Texelsohe voet» balto urnooi geheel afgewerkt. T. 2 won van Oudeschild 1 met 62. Natuurlijk kan er onder zoo'n hitte van goed spel geen sprake zijn .geweest, Lie O-doelman had zijn dag niet, waarvan Verseput een dankbaar gebruik maakte. In de rust kon liet voorstel om de wed strijd te staken, niet voldoende bijval vin den, waardoor O. met het kleinst moge lijke aantal spelers (8) overbleef. Om 7 uur bonden T. 3 en Oude-, schild 2 de strijd aan. Ook hier bleet] T. 3 de meerdere. Het wist met 2—0 te winnen. Dat liet verschil zoo klein is ge bleven, dankt O. zeker wel aan haar kee per, die er heel wat schoten, en enkele) moeilijke, heeft weten te keeren. Zoo is T. goed begonnen. Scheidsr. Gieles en Zuidema leidden goed. Maandagavond speelde T. 1 tegen De Mok. Ook nu weer hebben we ge-» Briefpapier? Menu's? Met foto? Een voordeelig en goed adres DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT veroorzaakt licht hevige Neemt dan. als altijd TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjas van 2 tabl. tO ets. door W. L. VAN NIEUWENHUIJSEN. (Slot.) SCHEEPSONGEVALLEN 5 OCTOBER 1896. 21 OCTOBER 1896. 28 OCTOBER 1896. ZOMERDIENST. 2 6853 6.50—10.50 3 4869 6.00— 9.00 18 DECEMBER 1896. 26 DECEMBER 1896.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2