Uit Levensgevaar Gered. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII minium uit de keuken iiiiiiiiiiii Illinium VAN DE KRANT. 111111111111 iininiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiininininimmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii PERS EN MISDAAD. (Vervolg.) Verderfelijk is de wijze van berichtge ving, die, hoewel niet bedoeld, door de inhoud criminalistisöh onderwijs geeft. Onder bepaalde omstandigheden kan het niet geheel ongevaarlijk zijn, voor ieder een aanschouwelijk en begrijpelijk weer te geven, met welke verstands- ot technische middelen een inisdrijt werd gepleegd, hoe de dader te werk is gegaan en o-p welke sluwe manier hij zich tegen ontdekking heeft gevrijwaard. Zulke verslagen kun nen een neoept bevatten en dus voor lie den, die tot misdaden geneigd zijn, een aansporing vormen. Daarentegen kan een juiste reportage over rechtszaken veel nut hebben, omdat zij de menschen voorzichtigheid kan Lee- ren. Hoe vaak komt het niet voor, dat lichtgeloovigheid en critiekloosheid het begaan van een misdrijf vergemakkelijkte ot mogelijk maakte; zonder de lichtge loovigheid van het slachtoffer zou het misdrijf vaak in het geheel niet moge-i lijk zijn geweest. Schijn en wezen, waarheid en verdich ting, beloften en vervulling, hoe vaak wor den zij door duizenden naïevelingen ver ward. Een fraai klinkende naam, echt of ontleend, een elegante auto, het adres van een deftig hotel, zijn al Voldoende om bij onnadenkende menschen vertrou wen te krijgen. Op de belofte van een hu welijk, na vluchtige kennismaking, ver trouwt Eva's dochter haar moeizaam ge spaarde geld toe aan een zwendelaar. In een advertentie wordt met veel ophef bemiddeling bij het verkrijgen van Leenin gen aangeboden. Menschen, die financieel in de kniel zitten, hechten er geloof aan, geven voorschotten op provisie en zieni hun geld 'nimmer terug. „In bloeiende zaak wordt compagnon gezocht" de schoone beloften worden als klinkende munt aanvaard en de werklooze vergaart zijn eigen laatste,penningen, of leent die van anderen,, om compagnon te worden in een ten ondergang gedoemde zjak. Geen informaties, geen Salarisonderzoek, niets van dat alles; men loopt blindelings in zijn oingeluk. WEER VLOT. Het Finsche zeilschip Hertogin Gecilie, het grootste ter wereld, in April aan Engelands zuidkust bij Salcombe gestrand, is weer vlot gebracht. Ook de echtge^ noote van de kapitein (op onze toto) was hierbij „in touw". DRIE BLADEN IN EEN HUIS. In het centrum van Athene vindt men dit gebouw, waarin de redacties van drie bladen gevestigd zijn: op de le verdien ping die van een communistisch blad, op de 2e die van een royalistisch, op de 'ie die van een liberaal blad. Qenloen we eens aan verduisteringen. Hoe vaak konden die alleen tot groote bedragen oploopen, omdat de controle ontbrak ot onvoldoende was? Hoeveel in braken zijn mogelijk gemaakt, omdat zorgeloosheid bij het sluiten van deuren; en bij het bewaren van schatten, de diet het werk gemakkelijk maakten En hoort men niet telkens van roofovervallen, door de slachtoffers eigenlijk uitgelokt, doordat zij in '11 café bv. hoog opgaven van hun geldbezit en dus bij die hoorders begeerte opwekten Als ide bladen op grond van voorbeel den uit de rechtspraak hun lezers inscher pen, dat zij de grootste voorzichtigheid; moeten betrachten, als zij iemand hun vertrouwen geven, dan vervult de recht bank-reportage verdienstelijke arbeid, die misdrijven en benadeeling helpt voorko men. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIII HYGIENE en VEILIGHEID. IIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll RUNDER-T.B.C. BIJ DE MENSCH In 't Tijdschrift voor Geneeskunde, iheeft mej. Oh. Ruys, chef van het Am)) sterdamscbe laboratorium van de genees kundige gezondheidsdienst ©en overzicht gepubliceerd van haar onderzoekingen, naar 't voorkomen van tuberculose, ver oorzaakt door de rundertuberkelbacil. Zij wijst er op, dat het teit, dat de irunder-, tuberkelbacil een groote,r rol schijnt te gaan spelen, wel kan berusten op het unieer en meer op de achtergrond raken v. de meiiscbelijke tuberkelbacil. Bron van de besmetting met die runderbacil zal in de meerderheid van de gevallen wel het gebruik van ongekookte melk zijn ge weest. In die richting wijst het feit, dat Üe meeste gevallen van runder-t.b.c. bij kinderen voorkomen en voorts meer ten plattelande dan in de stedien. Op 115 volwassenen 3 gevallen te Amsterdam; en op 89 in die provincie 10, voorts op 110 kinderen 9. De schrijfster wil voortaan meer aan dacht aan de runder-t.b.c. besteed zien, Wat ons eiland betreft, kan ze gerust zijn. Indien ergens, dan wondt hier de Rundvee-t.b.c. met ijver bestreden. Re sultaat bekend: Texel heeft vrijwel geien van t.b.c. verdachte rundienen mieter. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll VOOR DE VROUW. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NUTTIGE WENKEN. WILDLEEREN handschoenen kan men onder de pomp met zachte zeep was- schen. VISCH, die bij het bakken in de pan gaat vastzitten Zorg er voor, dat de olie ot boter, waarin gebakken wordt, zoo heet mogelijk is als de visch er ïn gaat. Verder dient de visch afgedroogd en dan door paneermeel ot bloem gehaald te worden. TEGEN MIEREN: Een papje maken van een paar eetlepels stroop en een oent gist. Dit neerzetten op plaatsen, waar veel mieren komen. Spoedig zullen zij daar voorgoed verdwenen zijn. Ook kunt gij op plaatsen, waar ge veel last van mieren hebt, naphtaline-schubben ot tijngestampte naphtalineballetjes strooien. Aan de geur van bloeiende goudsbloe men hebben mieren zoo'n hekel, dat ze zich niet meer vertooneu op plaatsen, waar die bloemen bloeien. Het is maar een weet. Wat had u te vragen? RECEPTEN. RABARBERPUDDING: groote bos rabar ber, suiker, 60 gr. maizena, wat water, eventueel, 1 pakje vanillesuiker. Schil die rabairberstelen, snijd ze aan kleine1 stukjes, met weinig water opzetter. Kook ar moes van. Naar )smaak suiker bijvoe gen. Zorg ,dat er een L. moes is. Voeg zoo noodig er wat suiker en water bij. Breng het mengsel dan aan de kook en bind't met de met wat water aangemaakte maizena. Roer er de vanillesuiker door. Stort tenslotte het puddingmoes in de vorm en plaats deze op een koele plaats. Eventueel met vanillesaus opdienen. Een schat van recepten vindt ge m liet maandblad van de Radio-docent P. J. Kers Jr. Het kost f2.40 p. j. en is fe bestellen in Boekhandel Parkstraat. VEILIGHEID VOOR ALLES. Op een tentoonstelling te Berlijn werd deze sproeier gedemonstreerd. Hij is op de helm van de brandweerman aange bracht en veroorlooft hem die vuurhaard zoo dicht mogelijk te naderen. 5. Hij stond moeilijk op, scharrelde naai" het tafeltje, waarop de telefoon stond. Hii legde het pistool naast het toestel., Denk er om, geen kunsten, waar-' schuwde hij dreigend. Eén kik, die me niet bevalt, en je zult de zonsondergang (die ik je beloofd heb, niiiet meer zien. Hij draaide de scheLkruk om en hield de hoorn zóó tegen Peters hoofd, dat hij, spreken en verstaan kon. Vooruit nu maar, commandeerde hij. Peter bevochtigde zijn lippen, Wachtpost elf. Winston meldt zich, zei hij, zich inspannend om zijn stem zooi vast mogelijk te laten klinken. Een seconde later overbrugde Jenny's stem de afgrond van honderd mijlen. Ja, post elf. Winston. Tijd: twaalf uur één. En daarop weer op de meest dffi cieele toon van de wereld: Zeg, hef) is zoo gruwelijk heet bij jou Ja, antwoordde hij met een hol ge luid het is het is hier beetj. Er volgde een oogenblik stilte, toen: Wat is er, Peter? Je praat zoo raar. Je je bent toch niet ziek? De woorden klonken hem in het oor ot de telefoondraden mieetrilden met de angstige spanning in de stem van zijn; liefste. Neen, ik hen niet ziele, zei hij', met duidelijk hoorbare inspanning. De hoorn werd van zijn oor en mond verwijiderd en op het toestel gelegd. Zoo kan het voorlocxpig wel, ver-i, klaarde de man spottend. Hij nam het pistool van de tafel en ging naar de deur. Peter hoorde hemt buiten bezig. Na een poosje kwam hij] terug, van een homp brood kauwend, dik met boter besmeerd. Aardig ijskeldieirtje heb je daar, mom pelde hij met een volle mond. Het is de eenige plek in dit vervloekte hol, waar nog een beetje koelte te vinden is. Hij liep na,ar bet venster en trok het donkere; zonnescherm op. Het is hier zoo donker1 'als de hel, wanneer je hier binnen kom tt uit die blakerende zonneschijn. Hij wierp zich weer op het bed en at verder met een wreed, dierlijk bewegen van zijn kaken. Toen hij klaar was, nam hij een slok uit de nu meer dan half leege flesch en zonk achterover op het kussen. VI. De middag kroop verder. De hitte rolde in golven over het verzengde land. De man op het bed lag roerloos, behalve' als hij nu en dan naar de flesch reikte. Om twee uur stond hij opnieuw op. Het zweet droop in straaltjes langs zijn gezicht. Met een vloek smeet hij de leege flesch door de open 'deur en wankelde! over de grond. Dat houdt geen miensCh uit, die ver stikkende hitte, sputterde hij met dikke tong. Wat doen jullie hier om koel te blijven Peter lichtte liet hoofd op en staarde naar de spreker. Het leek ot hij zijn, spraakvermogen verloren hajd. De man vóór hem was een vage, zwaaiende vlek, die Peters oogen trachtten te vermijden. Toen bleet 'hun dolende blik eensklaps, rusten op de aairdewerkpot, buiten liet vgnster, in zijn omhulsel van jute. Hij staarde er met iets van verdwaasde be- geerigheid naar zijn tong kleefde aan zijn verhemelte en zijn lippen waren ge zwollen van dorst. Ik vraag je, wat doen; jullie hier om koel te blijven? herhaalde de man stotterend. Hij was smoordron ken zijn hersens wanen verlamd door alcohol en buitensporige hitte. Peters hoofd viel op zijn borst. Boven/ hem dreunde de waaier en in dat dreunen weiden de stemmen hoorbaar van dui zenden, die om water smeekten, het hartverscheurend jammeren van versmach tende kinderen; en uit de diepte van zijn gemarteld brein, brak, aangedreven door de gedachte aan zooveel leed en nood, het bewustzijn zich baan door de muur der KINDERJURKJE. G 46. Prijs per patroon f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzend kosten. Dit allerliefste jurkje wordt gemaakt van toile de so ie of Bembergzijde, wellicht ook van mousehne met klein bloemenmotief- je. Het eenvoudige modelletje kleedt de kleintjes zoo goed en is door moeders oi oma's bij wijze van handwerkje te maken De rechte pas sluit aan de rugzijde met perlemoeren knoopjes en heeft een hanger, bestaande uit twee deelen. Kleine gladde volants vallen over de bovenmouw, ter wijl zakjes worden opgestikt. Garneering met smalle valencienne kantjes. Patronen "verkrijgbaar voor meis jes van 3—5 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. NAAMt C BTRAATt PhAATBl Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. Men gelieve het nummer van het ge- wenschte patroon nauwkeurig bij de be stelling op te geven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll VOOR DE JEUGD. illllüllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll MENSEN EN MACHINE. Je zult je nauwelijks kunnen voorstel len, dat een mans vlugger kan rekenen dan een machine. Dit is echter toch het geval. Onlangs vond namelijk te Kopen hagen een zonderlinge wedstrijd plaats tussen een rekenkunstenaar en een reken machine, waarin de mens overwon. De tijd, die hij nodig had om de moeilijke sommen te maken was namelijk korter dan die van de machine. De resultaten van beiden waren evengoed, want de mens noch de machine had tijdens de wedstrijd dfe vier uur duurde, een fout gemaakt. KLEUREN. Misschien hebben jullie weieens in een historisch werk een wapen gezien, waar van de velden op een bepaalde manier gestreept of gestippeld waren. Door deze strepen ot stippen auidt men de kleuren aan, die het wapen in werkelijkheid heeft. Rood wordt voorgesteld door verticale streepjes, blauw door horizontale. Geel wordt aangegeven door stippen en wit blijft blank. Wil men zwart aanduiden, dan trekt men eenvoudigweg ruitjes van verticale en horizontale streepjes, en schuin gerichte streepjes betekenen, d,at groen bedoeld wordt. verdoovirig en lichtte op in de schittering van een bevrijdende inval. Zijn Ihoofd was volkomen helder nu. Maar hij mocht zich niet te gretig too- nen. Hij hoorde zichzelf zeggen, met een stem die wonderlijk kalm klonk: Er is maar één manier om koel te blijven in deze streek. De prijs voor deze meiiedeieling is een kroes water. De man staarde zwijgend naar hem. Hij scheen over de voorgestelde ruil-» handel na te denken. Goed, gromde hij ten slotte: dat kun je krijgen. Een kroes vol ijskoud water uit het aquaduct werd aan Peters gezwollen uit gedroogde lippen gehouden. Hij slurpte ,hem leeg tot de laatste druppel. Toen sprak hij. Op rustige zakelijke toon legde hij de vreemde uit, hoe de/ mannen der woestijn zich koel houden., De ander keek hem met dronken stomp zinnigheid aan. Peter vroeg zich één be-c klemmend moment at ot zijn tegenstander zijn plan doorzien had: toen sprong zijn hart op ijij het antwoord van de man Dat klinkt heel verstandig. Ik geloot lt(at ik het maar eens probeeren zal. Hij ontkleedde zich, schopte de uitge trokken kleeren in een hoek, trok de twee wollen diekens van het bed en strompelde er mee de deur uit. (Slot volgt.) Tij». M

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4