TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Zaterdag 27 Juni 1936 IIIHIIIIIII OVER OPVOEDING. Illlllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilil KINDERGEBREKEN. Als een kind een keertje stout is,dwinv gerig ot brutaal, eens liegt ot snoept, dan behoeft men zich daar niet direct bezorgd over te maken. Hij kan lastig zijn door moeheid, waarvan wij de oorzaak niet kennen, misschien door het slechte weer Waar ook veel volwassenen niet tegen kunnen. Wij spreken pas van een kindergebrek en dit eischt onze voortdurende op- merkzaamheid als een bepaald ver schijnsel zich geregeld herhaalt. Nu zien wij tegenwoordig die dingen wel een beetje anders dan vroeger. Vroe ger praatte men in ernst over een kin dergebrek, alsof dat een apart ding van het kind was. En erwerden dan middelen, van genezing aangegeven, alsot niet alles in de mensch met elkaar samen hing. Een kind is b.v. driftig. Doch nu kap men nooit over die drift spreken, zonder meteen zijn heele aard te beschouwen. B.v. hij is driftig, maar in welke gevallen, tegenover wie, hoe is hij verder We, komen dan yaak tot de ontdekking, dat het eigenlijk een ontzettend goedig kind is, maar op bepaalde punten zeer prik kelbaar. Als we aldoor maar weer praten over dat gebrek, er al onze aandacht aan be steden, het niet meer zien in verband met het geheel, dan neemt dat gebrek een veel te groote plaats in het leven van het kind in en heeft 't kans al 't andere in de schaduw te stellen. Mientje snoept b.v. wel eens uit de suikerpot. Nu is tante op bezoek en zegt tegen moeder: „Wat is die Mientje toch een aardig kind; wat is ze aanvallig erf liet, wat speelt ze gezellig voor zichzelf heen." Maar moeder, die het eigenlijk in haar hart opk zoo vindt^ zegt, en zooi luid, dat Mientje het hoort: „Ja maar tante, Mientje is vaak heel stout, zij snoept. Vindt u dat niet vreeselijk van zoo'n groote meid?" Er is een wolk voor de zon bij kleine Mientje, zij heeft een toevoeging aan haar naam, die er eigenlijk moeilijk weer at te krijgen is, zij is een snoepster, een soort dievegge. We zouden dan pas goede opvoeders worden, als we nooit de ongewenschte verschijnselen tot een keten aaneenre gen, die door het kind vaak zijn later Le ven meegesleept wordt, en iedere in zinking verergert: „O, heb je daar je ge-i wone driftbui weer, ja, ja, zoo wasje als kind ook al". (Uit: Tot geluk geboren, door J. Rie- niensReurslag.) Wij binden uw Boeken en Tijd- schriften voor weinig geld heel netjes voor U in. Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Mqdeblad, Brei-, Haak- en andere Handwerkboeken BOEKHANDEL PARKSTRAAT. lillll!i!ll!lill!lilllllllll!lllllllllllilllllllll!lll llllllülllllillll VOOR DE VROUW. |j|||||||||||||||| llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll STRANDPAKJE. ONS ZONDAGSBLAD. Iedere week 16 pagina's interessante toto's, feuilletons, complete verhalen, pa gina voor de vrouw en voor de jeugd, humor in woord en beeld. Kost: per 13 nrs. 50 ct.buiten den Burg 70 ct. ZONNESTRAALCOLLECTE. De collecte voor Zonnestraal heeft in totaal 1106.03 opgebracht en wel te Den Burg 38.09 Oudeschild 14.42'/a Oostenend 11.12 De Cocksdorp 10.37. De Koog 8.60 Va Eierland en 't Noorden 7.38 Den Hoorn 7.05 De Waal 5.34 Oost 3.56 Totaal 1106.93 Dat is f26 minder dan verleden jaar, —Het comité dankt alle collectrices en verdere medewerkers hartelijk voor hun hulp. SPORTNIEUWS. S.V. TEXEL. Evenals vroeger meer malen gebeur|d is, wordt Zondag voor de kermis een wedstrijd gespeeld tegen een elftal uit een hoogene klasse. T. I. W. (3e kl. KNVB) zal Texelsgast zijn, aanvang 2 uur. Als onze spelers zich, als goede leden, voornemen, zoo goed mogelijk partij te geven, en in goede ka meraadschap werken, van het begin tot het einde, zal het een goede wedstrijd worden. Texel 1: JDu kers H.Neijens Jo Ran C.Dros ü.Witvliet A.Htuzinga H.Ran J.Bruin N.deGraat M.Vlaming Res.: I.Boon. P.Neijens Texel 3: D.Visser C.Dros D.Geense J.Knol H.Boon F.Dorieux W.Mulder J.Kiewict D.Dapper K-dePorto. Res.: G.Wilner. I.Hille De wedstrijd HelderlTexel 1 werd in uitstekende verhouding gespeeld en daardoor werd gewonnen.* Laten we dus uit deze ervaring voordeel trekken. Late niemand zich ontmoedigen ot doen be ïnvloeden. Ieder helpe mee, de goede geest in het elftal te bewaren. Niet praten, niet te veel aanvoerders in het veld, maar elkaar willen hegrijpen. Geen solospel, ieder speler toone zich een voor beeld voor de anderen. Woensdagavond werd doorgegaan met de seriewedstrijden. In De Cocks- werd gespeeld: De Cocksdorp 2Oos terend 2: 21. Tex. Boys 2—Texiel 4: 4—2. De thuisclubs zijn meester over het terrein gebleven. In afd. 2 morgen: OudeschiLd2— Oosterend 1scheid sr. Jac. de Veij. Tex. Boys 1Texel 3; scheidsr. C.P. Burger. Gedurende de kermisweek staat alles (fetil. 8 Juli gaan we weer verder. Texel 4 heeft van de Boys 2 ver loren ondanks de goede kansen. Daarvan gingen er nogal verloren. Achterhoede en halflinie waren niet het sterkste ge deelte der T-jdoeg. D.D. WIELERSPORT. Aan een Zondag 5 Juli op terrein S.V. Texel te houden grasbaanwielerwedstrijd zullen 60 renners uit N. Holl. deelnemen. GOEDKOOPE PATRONEN. STRANDPAKJE. Dit costuumpje is ge garneerd met bruine stervormige knoo- pen, waarvoor men natuurlijk ook ver gulde ot matzilveren exemplaren kan kie zen. Het gladde blousje krijgt terugge slagen revers, die aan de voorpanden zijn aangeknipt. De kraag van dubbele stof wordt aan de verkeerde kant in de hals gezet en aan de buitenkant overgestikt; De ruime korte mouwtjes krijgen in het midden een ingeknipt splitje, dat met een zoompje naar binnen wordt afgewerkt, evenals de onderkant van het mouwtje. Die blouse wordt met drukkers gesloten en gegarneerd met 3 knoppen. Het ruimval- lende broekje krijgt aan voor- en achter kant een paar plooien en 2 opgestikte zakjes. De onderkant der pijpen wordt afgewerkt met een smal zoompje naar bin nen. De bovenkant van het broekje wordt met een linnen band aan de binnenkant afgewerkt en krijgt aan beide zijkanten! een splitje, dat met drukkers gesloten; wordt. De ceintuur, een breede rechte streep, van 60 X 10 cM., wordt met een groote bruine gesp gesloten. Patronen verkrijgbaar m 88 en 96 cM. bovenwijdte. Benoodigde stof 2.50 M. van 80 cM. breedte. Bestelnummer: A 172. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Het N. Modeblad is het meest gelezen damestijdschrift van ons land: 6 nrs. per 3 mnd. tl.20. Per post tl.50. BELASTING. De verschuldigde grond- en personeele belasting moet 1 Juli voor de helft be taald zijn. Een gewaarschuwd man VLEKZIEKTE. Bij een paar zware varkens van een veehouder bij den Burg doet zich vlek ziekte voor. Aanbeveling verdient het, nu het weer al warmer wordt, varkens doof de dierenarts te doen inenten. BAD- EN STRANDLEVEN. Door R.K., L.T.B. R.K. Middenstands- vereen. en R.K. Volksbond is aan de Raad een adres gericht met het verzoek maat regelen te willen treffen om paal en perk te stellen aan exoessen bij liet bad- en, strandleven tot in de bebouwde kommer, der dorpen, waarover, sedert eenige ja ren vele klachten zijn vernomen. Krachtige maatregelen worden door adressanten noodzakelijk geacht om het zedelijk peil der gemeente te handhaven en de jeugd tegen voor de eerbaarheid aanstoot gevende toestanden in bescher ming te nemen. NAAR VLIELAND EN TERSCHELLING. Ree.lerij Doeksen deelt ons het vol gende mee: De bootdienst Den Helder— Texel-Vlieland-Terschclling v.v. wordt dit seizoen onderhouden van I Juli t.m. 1 Sept. a.s. en wel tegen zeer verlaagd ta rief. Dienstregeling: Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van Den I leider naar Texel om 11 uur; van Texel naar Vlieland en Terschelling om phn. 12 uur. Maandags, Woensdags en Vrijdags van Terschelling en Vlieland naar Texel, en Den Helder om 10 uur. KERMIS 1936. J Wat de attracties op de a.s. kermis zullen zijn, hebben we reeds gemeld. Ter wijl we dit schrijven, wordt er gesjouwd en gebouwd en ziet men de eene kraam, na de andere op üroeneplaats en Viscli- markt verrijzen. Er wordt gebouwd, ook op een goede uitslag. „Waar volk is., is nering", luidt een .oud gezegde, maar wie daarop in crisistijd te veel vertrouwt, komt van een koude-kermis thuis. Hef is voor wie daarin zijn bestaan zoekt echter te hopen, dat er een boterham te verdienen is. De portemomnaie-met-fnhoud speelt een voorname rol, maar ook het weer. Vorig jaar was het de eerste dagen, zoo broei-wa'rm, dat het kennis-vuur het klinkt tegenstrijdig vrijwel ge- bluscht werd. In de hotels en in Eelman's Dancing wordt gelegenheid tot dansen gegeven. Mede dingt in Oudeschild P.A.L.V.U, naar de gunst van het geacht publiek en wel op Zondag 4 Juli. Dan zal deze gunstig bekend s'taande tooneelvereeni- ging in het Eigen Gebouw een klucht op voeren, die danig sucoes belooft te heb ben. Er is weer veel en velerlei, dat de kermis oplevert. Voor wie daarop ge steld is een prettig vooruitzicht. De andenen blijven thuis en houden hun cen ten op zak. Maandagmiddag 12 uur wordt de,pret ingeluid. Dan worden allerlei muzikanten van politiewege op het pleintje voor ons raadhuis „aan de tand" gevoeld. Dan kan het daar drukker zijn, dan waarvoor dat pleintje berekend is. Dan gaan je looren te gast bij de uitvoering van een muziekprogramma, dat zich onderscheidt door veelsoortigheid van composities, van bekende en onbekende toonkunstenaars, door vreemdsoortigheid van instrumenten. Dan begint de kermis. WERKVERSCHAFFING. Ged. Staten hebben een mdeeling ge maakt van verschillende gemeenten tot groepen, die dan groepsgewijze een com missie vormen met de zetel in een aan-i gewezen centrum-gemeente. Het doel van zoo'n commissie, zooals de minister deze ziet, kan zoo war den omschreven, dat zij tot taak heeft ac tief bezig te zijn voor de uitbreiding van de werkgelegenheid voor jonge werkloo- zen, onder meer bestaande in: het opnemen van jongeren in het be-| drijtsleven voor het verrichten van on benutte arbeid; het zoeken van wegen en middelen, die er toe kunnen leiden, de werkloosheid ionder de jeugd te verminderen. De groep, waartoe Texel behoort, omvat behalve Texel: Anna Pauwlowna, Wieringen, Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringerwaard, Barsingerhonn, Winkel, Harenkarspel, St. Maarten en Warmen* huizen (oentrum gemeente Zijpe). Den Helder heeft zijn eigen Commissie OUDESCHILD FANCY-FAIR IN DE „ZEVEN PROV." Te Oudeschild vraagt de Kleuterschool- tancy-tair de aandacht. Wie het voortbe staan van de school, onmisbaar op ons dorp, wil bevorderen, oftere daar wat geld. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- den: guirlandes, serpentines, mut- sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. BINNENLAND. Den Haag. 1 Juli wordt het locaal port voor brieven van vijf op drie c., voor briefkaarten van drie op twee c. gebracht, Den Haag. Hoofdbestuur P. T. T. heeft de loketambtenaren bij de aankoop door het publiek van frankeerzegels van 11 j, 5, 6 en 12>/a ct. de aandacht te ves tigen op het verkrijgbaar zijn der zomer- postzegels. Te Breda is een truck met oplegger te water geraakt. De bestuurder A.Ver- aert, uit Oud-Vosmeer, kwam om. Amsterdam. De 25-j. H.Witte, wo nende aan de Egelanticrsgracht, is bij het zwemmen in het Noordzeekanaal ver dronken. Hij laat een weduwe en een jong kind achter. Amsterdam. De raad heeft do voor dracht tot verlaging van de havemtarie- ven met 28 pet. goedgekeurd, zonder stemming. Amsterdam. Op de Wccsperzijde werden drie wielrijders op het fietspad aangereden en gewond door een auto, bestuuru doorde districts-comin. P. H. van de Rijksveldwacht te Utrecht. Procesverbaal is opgemaakt. Leeuwarden. Het gerechtshof heeft tegen een 63-j. vrouw te Mooden (Gr.), wie ten laste is gelegd, dat zjj haar schoondochter in een hok had opgesloten en op verschillende tijden heeft mishan deld, vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Rijswijk. B. en W. stellen voor: een verbod rijwielen onbeheerd op ot aan de openbare straat te laten staan zonder deugdelijk slot. Voorts te verbieden zich in onbehoorlijke of aanstootgevende klee- ding op de openbare straat ot op de wa teren te bevinden. Tenslotte zal de bur-/ gerij voortaan dienen te waken tegen liet door honden verontreinigen van trottoirs enz. üonredijk. Oud-notaris M. S_, die eenige duizenden guldens van landarbci- dersvereen. Eigen Kracht verduisterde, werd failliet verklaard. Rotterdam. Drie personen van een gezin aan de Schans verkeenen door het gebruiken van bedorven appelmoes in le vensgevaar, voorai het zoontje van 10 maanden. Loosdrecht. Prinses Juliana bezocht Woensdag Loosdrecht en maakte een tochtje over de plassen met het jacht van de zeilers Maas. Bij IJselmonde weiden op een onbe waakte overweg de 17-j. mej. T. Brink; uit R'dam en haar 20-j. verloofde J. Litsman, uit Barendrecht, door een trein gedood. Eigen schuld, want het uitzicht is er goed. - Te Oostvoorne is de 11-j, J. Maan, uit Vlaardingen, bij het baden, doordat hij te ver in zee ging, verdronken. Ook zijn 63-j. vader, die hem poogde te red den. Vlissingen. Het eem-persoonswater- vliegtuigje, de Scheldeineeuw, bestuurd door conducteur D. SLot heeft bij een proefvlucht zeer goed voldaan; korte aanloop; stabiel in de lucht. Bij Groesbeek gingen woonhuis en schuur van W. Jansen door bliksem in vlammen op. BUITENLAND. Te Genève confereeren Nederland, Scandinavische landen, Spanje en Zwit-) seriand o.a. over de sancties. Zij blijkety niet tegen opheffing gekant. Athletiek. 200 Franschen zullen aan de Olymp. spelen te Berlijn deelnemen. Polen. Door die bliksem werden vijf fabrieken ie Lodz getroffen en in asch gelegd. Z.-Atrika. Smuts heeft een pleidooi gehouden voor versterking van de weer macht der Unie, waarbij hij verklaarde, dat Zuid-Afrika een aantrekkelijk lokaas Vormde voor een begeerige natie. - In Mandsjoekwo werden 17 Japan- sclie militairen gedood bij een botsing met bandieten, 250 K.M. ten N.O. van Charbin. Ver. Staten. Te Minneapolis is Prof. Piccaird opgestegen voor een nieu we stratosfeertocht, naar hij hoopt: een recordvlucht. IIIIIIIIIIHIIIIIÜIIIII ESPERANTO. |||!llll|[|||||||||||||| De in 1934 opgerichte Zeelieden-Es- peranto-bond heeft nu in ruim 100 ha vens van 32 landen in alle 5 werelddeelen zijn vertegenwoordigers. Dat beteekent, dat de zeeman o.a. in deze havenplaatsen een vertrouwd aanknoopingspunt kan vin den, mits hij maar Esperanto kent. Illlll UIT ONZE TAAL-TUIN. Illlll MOUSSELINE. De stof, hiermee bedoeld, werd zoo genoemd naar de stad Mosoel, niet ver van Bagdad. ALKOOF, overgenomen via het Spaansch uit het Arabisch: al-qobbah, dat beteekende: gewelfd gebouw ot ver trek. „WINKEL" was oorspronkelijk een hoek (vergelijk: winkelhaak) op de markt, waar men veilig zijn waren kon uitstal len. Thans duidt men er vnl. huizen mee aan, waarin het een ot ander te koop is.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9