Oe Nieuwe Texelsche Courant 1 No. 5062 49ste Jaargang Woensdag 1 Juli 1936 Uw in Wad w Het Postkantoor Den Burg 75 jaar EERSTE BLAD. Gemeenteraad van Texel. 1861 - 1936 op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nxs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor tleef!g tarief voor neringdoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Juli 7,39 8.32 9,22 10,08 10,49 11,31 12.19 LICHT OP RIIWIELEN en R1ITUIGEN 9.51 Zitting van Zaterdag 27 Juni 1936, aanvangende te 2.40 uur n.m. Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. JonkeT, gem.-seor. Afwezig met kennisgeving de heer C. J. de Lugt. De heer Jb. Bruin komt te 2.45 ter vergadering. Na opening der vergadering en lezing der notulen waarmee 15 mint. ge-/ moeid zijn volgt 2. Ingekomen stukken. Madedoelingen. A. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ontvan ger, geschied op 24 Juni 1.1. Alles werd in orde bevonden. BAD- EN STRANDLEVEN. B. Adres van R.K. L.T.B., R.K. Mid- denstandsvereen. en R.K. Volksbond in zake excessen bij het bad- en strand leven. (Zie vorig Woensdagrvr. Er wordt verzocht strenge maatregelen te treffen). Voorz. merkt op, dat daartoe een paar jaar geleden meer aanleiding bestond dan nu. Toen werden door Mooi Texel kaar ten verspreid met liet verzoek zich niet li onvvelvoegelijke kleeding (ot wat daar voor doorging) op de openbare weg te toonen. Verleden jaar kwamen klachten sporadisch voor. Bij onderzoek bleken de getallen ©enige kampeerders te betret- ten, die aan de aandacht der leiders ont snapt waren. Gaarne zeide spr. alle mede* werking toe, om. excessen té voorkomen, Gok dit jaar zijn door Mooi Texel kaar ten verspreid met het bovenaamgeduid ver zoek. Bovendien zijn daaromtrent bepa lingen opgenomen in de vergunningem, welke aan kampeerders verstrekt worden. Voorz. is het met adressanten volkomen eens, dat de goede naam van ons eiland hoog gehouden moet worden, maar zou boven een desbetreffende aanvulling van de politieverordening met als gevolg procesverbaal en boete ingeval van over treding, aan een nadrukkelijk verzoek de voorkeur geven. Het toezicht zal, zoo noodig, nog verscherpt werden. Indien onverhoopt noodig, kunnen ook in het seizoen nog maatregelen worden getrof fen, zooals door adressanten gevraagd. Dhr Dogger: Ik sta tegenover zulke ver bodsbepalingen huiverig. De vraag is maar: Wat verstaat men onder behoorlijk gekleed? Waar is de gnens? In andere badplaatsen heeft men door zulke bepa lingen het strandleven in gevaar gebracht. Laten we met verbieden uiterst vooirzich-t tig zijn. Dhr Bruin: Ik ben het hier mee eens. Dhr Leber: Alle jaren be reiken mij klachten. Dat mag niet, want vvmj moeten waken voor de zedelijke waar den van de bevolking. Als men de geschie denis nagaat, weet men, dat de moraliteit een der grondpeilers van het volk uit maakt. Wat het materieel gevolg van een verbod betreft, vervolgt spr., zie ik goem gevaar. Integendeel. Ik zal echter at-' wachten, wat het resultaat van de stappen van BenW zal zijn. Is het onvoldoende, dan verwacht ik, dat eenige, zij het soe pele bepalingen aan de politieverordening zullen worden toegevoegd. Thans is de politie niet bij machte in te grijpen, ter wijl ons eiland gemeden dreigt te worden, wanneer het bad- en strandleven door excessen ontsierd wordt. Weth. Kager: lk onderschrijf't betoog van de heer Le ber. Dat verbodsbepalingen het vreemde lingenverkeer zullen remmen, geloof ik allerminst. Wie liet met de moraal zoo nauw niet neemt, stapt over die on ge* wenschte toestanden heen, maar dit mag onze houding niet beïnvloeden. Ik tvvjjtei niet, ot de Burgemeester zal zoo noodig optreden. Dhr De Waard: Ik onder streep de woorden van de heer Leber en vat de bedoeling van de Burgemeester maar deins voor strenge maatregelen niet terug. Dhr Bruin: De moraal willen wij evengoed hoog houden als de ande ren. Ook w ij pleiten voor Ijet bestrijden van excessen,, maar is dat op Texel at noodig geweest? Ik heb er nooit van ge hoord. Voorz.Twee jaar geleden wa ren er eenige gevallen, waarin men de perken van het fatsoen te buiten ging, inaar vorig jaar waren er vrijwel geen, klachten. Het adres was oorspronkelijk gedateerd April 1935. Door doorhaling wend er Juni 1936 van gemaakt. Blijk baar heeft men dit kluifje voor mij willen bewaren, (vroolijkheid). Dhr Pairle- vliet merkt op, dat ieder politieagent het recht heeft in te grijpen, maar spreekt tevens de vvensch uit, dat daarvoor ninu mer meer aanleiding zal bestaan. Dhr Leber concludeert uit de woorden van dhr Bruin: Als het noodig is, zullen wij elkaar wei vinden. Hiermee wordt liet admes als afgedaan beschouwd. 3. Aanbidding rekening N.V. T E.M. over 1935. iWordt in handen van een Commissie van Onderzoek gesteld: de heerem Pary levliet, Leber en De Waard. 4. Benoeming onderwijzeres o.l. school te Zuid-Eierland. Alvorens tot benoeming wondt over gegaan, wordt de vergadering geschorst, en wel van 3.10 tot 5 voor vier uur.- Na heropening komen we aan de weet, dat de voordracht slechts de naam van; één sollicitant vermeldt en wel die vail mej. P. J. van den Berg, wachtgeldstef te Haarlem. Zij wordt benoemd met 9 van de 12 stemmen; blanco drie. 5. Ontslagaanvrage J. Mak als onder wijzer o.l. school de Koog. Wondt op verzoek, wegens Tiet bereiken van de leeftijd van 60 Jaar op "14 Julijj op eervolle wijze verleend met ingang van door B.enW. te bepalen datum. In Aug. zal de lieer Mak 39 jaar aan- dezelfde school verbonden zijn. (Zie uit- nitvoeriger elders in dit nr. Red.) 6. Opheffing betrekking van vakondar- vvijzenes aan de o.l. sChool te de Koog. (Zie vorig nr. BenW. stellen voor in de plaats van de heer Mak een ondervvij/etnes te benoemen, om de kosten van een vak- onderwijzeres voor handwerken uit te sparen. Aan mej. J. C. Maas zou dan eervol ontslag worden verleend.) Dhr" Parlevliet geeft om ;principieele redenen, de voorkeur aan de benoeming van een; onderwijzer, van een huisvader, vooral nu de financ. consequenties niet onoverkoy nielijk blijken (f50.per 'jaar per we ke lij ksch" lesuur; mej. Maas beeft ervier). Dhr Leber en Dros stemmen hiermee in. Voorz. wijst er evenwel op, dat er be zuinigd moet worden. Door een onder- wijzeres te benoemen, behoeft geen vak- onderwijzeres meer aan de school ver bonden te zijn en komen de kosten van zoo'n vakonderwijzeres aan een biezon- dere school ook niet meer voor rekening van de gemeente. Ot in verband met de wachtgeldersregeling wel een onderwijzer- huisvader zal kunnen worden genoemd, is aan twijfel onderhevig. Dhr Parle vliet stelt voor het R.K. Schoolbestuur te bewegen at te zien van zijn aanspraken! op vergoeding van het salaris van de vak onderwijzeres en wel om de slechte po sitie der gemeente-financiën. Voorz. voelt hier niets voor en verwacht van? zoo'n poging geen resultaat. Het voor stel van B.enW. wordt aangenomen z.h, st., met aanteeke-ning, dat dhr Parlevliet wil worden geacht te hebben tegenge stemd. 7. Wijziging gemeenschappelijke rege ling Districts-school-artsendienst. Voorgesteld wordt wijziging van de re geling, in die zin, dat bezuiniging op de. betrokken begrootingspost mijgelijk wordt Over 1935 heeft onzie gemeente 161.85 meer moeten betalen, dan het eigenlijke aandeel in de kosten van de dienst be droeg. Dit in den vervolge onmogelijk te maken, is het doel van voorgestelde, wijziging van de regeling. Goedgekeurd" z.h.st. 8. Huur en verhuur van Noordzeestrand nabij de Koog. (Zie vorig Woensdag-inr. Voorgesteld wordt, weer voor vijt jaar te huren. Huur door de Staat verhoogd van t 25 op tl 00. Standplaatsgeld voor een strandtent voor eigen gebruik verhoogd, door de ge meente, van t3.— op 13.50). Goedge keurd z.h.st. (Zie verder 4e pagina van dit blad.) isn HET P.T.T.-KANTOOR DEN BURG 75 JAAR. Vandaag ïs het juist 75 jaar geleden, dat Den Burg zijn Postkantoor kreeg Die gebeurtenis dateert m.L van 1 Juli 1861 en gat ons aanleiding tot zoeken in vergeelde folianten, oude kranten en andere gewichtige documenten, om stot te verzamelen voor een artikeltje, aan dat heuglijk feit gewijd. iWe kunnen ons het leven zonder post niet meer indenken. Geen brieven, geen briefkaarten, geen telegram, geen tele foon? Geen andere gelegenheid om een ander iets te laten weten dan door er zelf heen te gaan ot door er een ander heen te zenden. Stel je voor! Eu toch is liefl zoo geweest en heeft het eeuwen geduurd, eer we de postdienst, fater de post-, tele graaf- en telefoondienst kregen van thans, een machtige, wijdvertakte met rustige zekerheid werkende organisatie, lie onze belangstelling en waardeering verdient. Toch ontbreekt aan die waar- deering nog veel. Het ïs er mee als met onze gezondheid. Pas wanneer wij deze missen, ot dreigen te verliezen,, /jeu we in. wat ze te beteekenen heeft. Doch laten we ons niet on zijpaden begeven, maar trachten eenige belangwekkende ge beurtenissen en feiten te vermelden uit de geschiedenis van de posterijen op ons eiland, uit die van haar hoofdkantoor de spil, waar liet postale bedrijf op Texel óm draait - iu het biezonder. Eeni ge gegevens danken we aan de vriende lijke medewerking van de heer F. M. Posthuma,, directeur van het P.T.T.-kan- toor. .aan wie we mede qp deze plaats daarvoor dank brengen. V Het geschiedde bij K. B. van 20 Mei 1861 no. 41, dat bepaald werd, dat dei betrekking van Postcommies werd opge heven. Het z.g. onder-hulpkantoor te Den Burg moest plaats maken voor een post kantoor Waar dit kantoor gevestigd werd, is niet met zekerheid na te gaan. De adjunct-brievengaarder P. Koning Cz. kreeg eervol ontslag en werd opgevolgd door de heer P. de Vries, bij K.B., boven genoemd, aangesteld als „Directeur van het Postkantoor". Hij vervulde dit ambt tot zijn dood; 20 April 1867 is hij over leden. Hij werd opgevolgd door de heer J. Hoek Bent, die van 1 Juli 1867 tot1 Oct. 1881 in functie was. In deze period© was het, dat de telefoon in ons land zijn intrede deed en wel we hebben het on langs nog vermeld het eerst op TEXEL. Nederlands eerste telefoonkan toor werd 15 Febr. 1881 te De Cocks- dorp geopend en wel voor liet overbren gen van telegrammen naar Den Burg. De openstelling voor het publiek volgde la ter. TELEGRAAF. De telegraafdienst is van ouder datum. De openstelling in Nederland dateert van 1 Dec. 1852. De eerste telegraaflijnen werden aangebracht tusschen Amsterdam en Den Helder en tusschen Rotterdam en Brouwershaven. Het duurde evenwei tot 1872, eer een telegraafkabel door het Marsdiep werd aangelegd, eveneens dus in de ambtsperiode van directeur Hoek Bent. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorban- denguirlandes, serjjentines, mut- sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 20 Oct. 1872 werd het Rijkstelegraat- kantoor te Don Burg geopend. Met het beheer werd tijdelijk belast de telegrafist 3e klasse, J. J. Dusaar, Amsterdam, die dat beheer 1 Oct. 1873 overdroeg aan genoemde directeur Hoek Bent, op welke datum de |M>stdienst met de telegraaf dienst. werd veircenigd. 31 Aug. 1875 werd de dienst uit het in 1861 in gebruik geno men gebouw overgebracht naar liet door de gemeente gebouwde perceel, tlialns dienstdoende als ambtswoning van de di recteur. Het benedengedeelte werd in ge bruik genomen voor dienstlökalen, terwiijl de bovenverdieping de directeur en zijn gezin tot woning diende. TELEFOON. Van 1 Oct. 1881 tot 15 Febr. 1887 Vvas de lieer 'J. A. v.él. Velde directeur, van 15 Febr. 1887 tot Mei 1894 de heer O. Teriet. Onder liet bewind van laatst genoemde onderging het telefoonnet op Texel een belangrijke uitbreiding. Flet telefoonkantoor Oosterend dateert van Nov. 1888, Den Hoorn van April 1891, ide telefoon aan het Horntje van Nov. 1895, het kantoor De Waal van 1898, enz. De Koog, Oudeschild en De Coeksdorp waren reeds eerder in het bezit daarvan gesteld. IJSGANG. Het was in de jaren van de heer Teriet, vooral, dat de communicatie met de vaste wal meermalen eenige dagen geheel ge stremd was. „Oudeirwetsche" winters teisterden het land. Geen post, geen pas sagiersvervoer. Wel werd dan met de ijs- vlet een poging gewaagd, maar niet alljjjd met het gewenschte gevolg. Bovendien kreeg men dan zoo'n ophooping van post stukken, dat de vlet" ze niet alle aan boord kon nemen. Postpakketten hadden dan dagen vertraging. MET DE „DELI". riet was in die jaren ook, dat de „deli" 's morgens al om halt vier uit Den Burg moest. De eerste boot ging n.l. om kwart over vier en de verkorte weg Den BurgOudeschild moest nog geboren worden. Maar Jan Kalis was iedere morgen trouw op zijn post en hield dat vol, 52 jaren lang. Het was Dec. 1915, dat hij de „teugels van het bestuur" kom neerleggen. 1 Aug. '27 is Jan, 83 j. oud;, overleden.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1