Lachen. Lachen. Lachen. Prentbriefkaarten van Texel. Rijwielstalling Tante Jutta uit Calcutta Gemeenteraad van Texel. De vrouw, die smokkelde. ADVERTENTIËN Tooneelvereeniging PALVU Bal na. Een Deering-Graanmaaier Zelfbinder Banketbakkerij C. M00JEN, Wederverkoopers Boekhandel Parkstraat. JAN METS, Oudeschild Tel 707 Tel. 707 GEBR. PLANJE Tel. 707 Tel. 707 bezoekers verlangd, maair, zooals gezegd, voor excursisten, leden van reisgezel schappen. Voor hotelgasten is reeds een vergunning aanwezig. Dhr Van der Vis verklaart, de zaak nu beter in te zien.» Voorz. zet uiteen, hoe BenW tot hun voorstel kwamen. De Minister heeft de weg gewezen, leder kroeg idee is aan het voorstel vreemd. Bovendien kan de ver gunning in geval van misbruik ingetrok ken worden. De Minister heeft uiteinde lijk te beslissien. Iets ernstigs halen we niet binnen. Dhr De Waard: Ons ar gument was de vrees voor café-bezoek. Deze blijkt nu niet aanwezig. Goedge keurd z.h.st. 12. Heffing rechten op Diet verstrekken van inlichtingen uit het bevolkings register. Goedgekeurd z.h.st. 13. Reorganisatie politie. Door de Kroon is Texei aangewezen als een gemeente, waar veldwachters kun nen worden aangesteld. Tot voor kort bestond de gemeentepolitie uit een bezol-i digd veldwachter te Den Hoorn en ove rigens uit dienaren van politie. De regeer ring maakt in het algemeen bezwaren tegen zulk een toestand op politioneel gebied en wemscht de functie van dienaren, van politie te wijzigen in die van veld wachter. De regeling van deze aangele genheid is driaigend noodig geworden door het 16 Juni van kracht geworden artikel van de Capitulaptenwet. Tot be zoldigde veldwachters kunnen nu slechts worden benoemd personen, geplaatst op de door de Capitulantenraad aangehou den wordende lijst van gegadigden, die gedurende zekere tij a en in bepaalde po sitie bij met name genoemde Iegercorp-, sen, de marechaussee ot de poli tie troe pen, gediend hebben. De beide potitiedie-l naren te Den Burg met volledige politie taak, beantwoorden niet ten volle aan deze voorwaarden, waarom het financieel belang der gemeente meebracht te bevor deren, dat deze politiebeambten voor 16 Juni de positie vain veldwachter verkre-i gen: immers na deze datum zou dat niet meer te bereiken zijn met het gevolg, dat zij geheel ten laste van de gemeente op wachtgeld zouden komen, zoodra de re geering de huidige regeling niet langer mocht willen bestendigen. Het was te voorzien, dat dit tijdstip niet meer zoo ver at was en dat de aangelegenheid in ieder geval aan de orde zoir komen bij liet eventueel op wachtgeld komen van de betrekking van .gemeente-veldwachter, be kleed door de 74 -j. W. Du inker, te Den Hoorn. De moeilijkheden, welke zich dan zouden voordoen, zijn voorkomen, dooir de politiedienaren te Den Burg, O. Go- enga en D. J. Loojen ingaande 15 Juni de positie van veldwachter te verschaften, (op gelijk salaris). De bedoeling heeft daarbij voorgezeten, alle overigebetrek kingen van dienaar van politie en van gemeenteveldwachter te Den Hoorn op te heften en te Oudeschild, Oosterend,, De Cocksdorp en Den Hoorn in de plaats daarvan „beambten in algemeene dienst" te benoemen. Opgeheven wordt, om verzwaring van het gemeentebudget te voorkomen, de betrekking van nacht wacht te Den Burg, bekleied door de heer Jb. Kalis; deze functionaris heeft trou wens de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming gaat de raad met de voorstellen accoord. Tot beambte in algemeene dienst te Oudeschild wordt benoemd de heer Kasse Hoogerheide, te Oostenend de heer A. Brans, 'te "De Cocksdorp de heer G. v.d. Kooij. fn de vacature te Den Hoorn zal 'nog worden voorzien. 14. Wijziging gemeentc-begrooting dienst 1935. Betreft verhooging en verlaging van eenige posten. De raad neemt deze mede-» deeling voor kennisgeving en het voorstel z.h.st. aan. RONDVRAAG. GASGEVAAR. Dhr Farlevliet zou de bevolking door een deskundige, die 'hier een lezing zou kunnen houden, willen doen voorlichten omtrent maatregelen, welke bij luchtaanvallen en gasgevaar in oorlogstijd getroffen zouden moeten wor den. Voorz. verwijst naar een hierom trent in het Alg. Handelsblad van 11 Juni 1936 verschenen artikel. De plaat selijke pers zou daaraan wat kunnen ojif- leenen. Bij informatie te bevoegder plaat se is aan de Burgemeester gebleken, dat de aanwezigheid van vliegkamp De Mok op het Z. deel van het eiland de positie van Texel in oorlogstijd niet biezonder beïnvloeden zal. fntusschen moet worden afgewacht, in welke gevarenklasse 'Texel zal worden geplaatst. FIETSPAD. Dhr Henkes geeft in overweging, ter voorkoming van ongeval len, te verbieden, dat op het fietspad' Den BurgOudeschild twee ot meer fiet sers naast elkaar rijden. Voorz. zal overwegen. HYGIENE. Dhr Bruin vraagt wanneer aan de ontrissche toestand, waarin de rioleering achter Oudeschild verkeert, nu eens eejn einde wordt gemaald. Bij die warmte van de laatste dagen was de stank er ondraaglijk. Dat komt de ge zondheidstoestand niet ten goede. Voorz. betreurt dat allemaal, maar her baalt, dat het wachten is op een nadere; beslissing van Waterstaat. Keer op keer is op spoed aangedrongen, maar tot he den zonder resultaat. Hierna schorst de voorz. te tien over halt vijf de openbare vergadering, Wélke schorsing tegen zeven uur sluiting is gevolgd. Od de publieke tribune hield zich de eerste helft der vergadering een twjetal belangstellenden op (vreemdelingen). Daarna: „toonbeeld van verlatenheid", behalve die aanwezigheid van onze ge meente bode. Een vlot verloopen en in goede toon gehouden raadszitting. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uittreksel van de voorloopig vast gestelde Kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noondhiollands Noorderkwartier van lie den tot en met 14 Juli a.s. voor een. ieder ter secretarie ter inzage ligt. Texel, 1 Juli 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. (Vervolg van de Ie pagina.) 9. Vaststelling verordening op woon wagens. (Zie vorig Woensdag-nr. Behoudens uitzonderingen, door BenW te bgpalen, dienen woonwagens standplaats in te ne men op het terrein van de gemeente bij de Hallerweg.) Dhr De Waard zou bij geschillen beroep op de Raad willen; openstellen, hetgeen de voorz. overbodig voorkomt. Dhr Bruin merkt op, dat zich te Oudeschild een woonwagen txe-r vindt; de bewoners houden zich rustig, zegt spr. Voorz. antwoordt, dat in zoo'n geval eventueel ontheffing kan worden verleend. De verordening geldt voor heel Texel en werd opgesteld in verband met de omgewenschte aanwezig heid van een woonwagen op particulier terrein binnen de kom van De Koog. Deze wagen is evenwel intusschien weggehaald (door de exploitant). Dhr Par lie vliet stemt met het voorstel van BenW in. Ook dhr Henkes. Weth. Vlaming wijst er nog op, dat beroep op de raad open stellen, weinig zin heeft, daar men er toch geen speciale zitting voor kan beleg-, gen. Bovendien zijn BenW aan de raad verantwoording schuldig. Zij zulten naar beste weten beslissen. Aangenomen z. h.st. 10. Wijziging bebouwingsvoorschriften behoorende bij het uitbreidingsplan voor de Koog. Een louter formeele kwestie, welke de lezer weinig intenesseeren zal. De tra ad spreekt er met geen woord over. Goed-' gekeurd z.h.st. 11. Aanvrage tapvergunning voor het badhotel. (Zie vorig Woensdag-inr. De hotclver- gunmng vergunt de hotelier zijn gasten sterke drank te tappen. Deelnemers aan excursies en andere reisgezelschappen staan daar evenwel buiten. In zoo'n ge val kan, indien aan meer voorwaarden wordt voldaan, een buitengewone tapver gunning worden toegestaan.) Dhr De Waard: Wij (C.H. tractie), zijn in principe tegen het gebruik van sterke drank. Afwezigheid van een tapver gunning in genoemd hotel, zal door een, deel der bezoekers als een verdienste worden aangemerkt en dan in het belang) zijn van de bevordering van het vreem delingenverkeer. Alcoholgebruik toestaan lijkt mij hiertoe een ongiewensCht middel, mede, omdat men in iet weet, ot de gebrui kers zich wel zulten weten te beheerschen^ Aan nóg een hotel-café is rn.i. aan De Koog geen behoefte. Dhr Partevliet: Zijn alle C.H. geheelonthouders(Dhr De Waard interrumpeert: Ik niet). Ik ben ook tegen misbruik. De hotelier zal eCh- ter wel voor misbruik waken. Het betreft hier een hotel inet een goede naam, een zaak, die er zijn mag. Wie een borreltje/ lust, is toch niet misdadig? Ik viixnd, dat door het voorstel het vreemdelingen ver keer gediend wordt. Op een vraag van dhr Bruin, verwijst voorz. naai- het prae-i advies. De tapvergunning geldt niet voor het paviljoen. Weth. Kager verduide lijkt; De vergunning wondt niet voor losse. Mr. Roland Black wist precies wat mocht en wat niet mocht, doch hij hieldi er zich niet aan. Hij had onschuldige, blauwe oogen, breede schouders, veel jeugdige charme en totaal geen geweten. Hij flaneerde door het teven, een gretige hand uitgestoken inaar alles wat zich aan bood vooral wanneer dit aan een an der behoorde. Toch stond hij die avond bij de reeling van de groote mailstoomer en hield te gei het mooie, slanke meisje naast hem een zedepreek van je-welste. Smokkelen is oneerlijk, merkte hij Op. O ja? En wat zooi dat? Je zult de wet ontduiken, Dolly. Verschrikkelijk. Maar niets nieuws, Roland. Iedere keer, dat ik in mijn auto, rijd, ontduik ik eveneens de wet, waait ik nijd altijd veel harder dan geoorloofd is. Ik bèn nu eenmaal een wetbreekster, Roland, en hoe gauwer je dat begrijpt hoe beter ihet voor je is. Roland schudde nu de mantel zijner waardigheid af. Je bent krankzinnig. Veronderstel, dat ze je morgen aan de douane snappen 'met dat snoer. Je hebt je verklaring voor de douane reeds ingevuld en niets gezegd' van het diamanten snoer van vijf duizend pond, dat je in Londen hebt gekocht. Je spreekt als die president van een rechtbank, verklaarde het meisje lachend, Ga verder. Ze nemen het snoer at, laten een ihooge boete betalen en waarvoor dat alles Voor een paar oninoozete dollars. Mis, Roland, ljeelemaal mis. Het is |de sportieve kant van het geval, niet het. geld. Fk zal eens zoo trotsch op dat dia* manten snoer zijn, als ik weet, telkens Wanneer ik er naar kijk, dat ik Uncle Sam die paar onnoozele dollars door de neus gehaald heb. Zoo zijn wij Amerika nen pu eenmaal: liet risico trekt ons aan, en mijn devies is: Niets is verkeerd, als je er maar doorrolt. Waar heb je dat snoer verborgen Onder de dubbele bodem van mijn poederdoos. Geen douanebeambte ter we reld zat het ooit in zijn hoofd halen al die stiftjes en kokertjes onderstboven te halen om er onder naar een diamanten snoer te gaan zoeken. Ga je gang, zuchtte Roland. Smokkel als je smokkelen moetmaar doe het |dan goed. Kijk dan niet telkens ot dat ding er nog ishoud je oogen niet voortdurend op die doos gericht, maar Wees er ook niet al te nonchalant mee.» Maak je geen zorgen. Ik ben doorge winterd wat smokkelen betreft. Mijn ver klaring is reeds op zijn kantoor, mijn snoer is opgeborgen en ik denk er niet meer aan, voordat ik weer behouden en wel onder mijn vaderlijk dak ben. Roland greep haar hand. Tot je een smokkelaarster werd, Dolly, hield ik wer kelijk van je. Hij zuchtte. Ik doe het nu nog, Dolly. En kom je mij eens opzoeken, als ik in de gevangenis zit? Ik zal een baantje zien te krijgen als bewaarder, verklaarde hij, je kunt er van op aan. Toen het schip tegen twee uur de quarantaine bereikte, en tot de volgen de ochtend voor anker ging, was de stem ming op haar hoogtepunt. Om halfdrie vertrouwde Roland Black Miss Dolly toe aan de armen van een enthousiaste jongeman, die haar voor een dans gevraagd had. Terwijl de jongelui over de gladde vloer dwarrelden, verliet Roland terloops de salon. Toen hij naar het B-tlek afdaalde en de hut van zijn „boot-nymf" naderde, ver dween tie jongensachtige uitdrukking van zijn gezicht en kwam er 'n tamelijk harde en scherpe trek voor ïn tie plaats, .die Mn Black steeds bewaarde voor zijn be roepsbezigheden. Hij trad de hut binnen en sloot de deur. Stelen was zijn beroep en zijn beroep was thans zeker loonend. Hij vond de doos, verwijderde de eerste bodem en haalde er het schitterende snoer uit. Toen legde hij alles weer zooals hij het gevon-t den had, stak de diamanten in zijn zak; en slenterde met een onschuldig gezicht de hut uit en naar de salon, waar het teest nog steeds aan de gang was. Mr. Roland was werkelijk tevreden over zichzelf. In de eerste plaats zou Miss Dolly het snoer niet missen; in de tweede plaats zou zij, als zij het miste, geen ruchtbaarheid er aan durven geven, daar haar douaneverklaring reeds was ingevuld en haar opzet om te smokkelen dan be kend zou worden. En in de derde plaats wist Roland, dat hij, als het ergste gey beurde, het snoer altijd nog overboord kon gooien. De mógelijkheid, dat alles uitstekend zou gaan, was echter groot; Wij zou de aanlegsteiger rijker en nog minder gewetensvol verlatenen hij was er vrij zeker van, dat hij nooit meer een poging zou doen om de kennismaking met Miss Dolly te hernieuwen. Na haar het hot gemaakt en haar bestolen te 'hebben, rekende hij quitte te zijn. De volgende ochtend om negen uur werd het schip van boven tot onder na gesnuffeld door een twintigtal douane be ambten. Dolly deed opgewekt, vroolijk en zor geloos en Roland slaakte een zucht van verlichting. Klaarblijkelijk had zij het ge mis van haar juweelen niet gemerkt. Ro- Zaterdag in de kerm'sweek zal in 't Eigen Gebouw te Oudeschild opvoeren klucht in 3 bedrijven. Aanvang 8 uur. Entree 40 c. M. en vr. 60 c. Geen verloting TE KOOP met ingebouwde zoo goed als nieuwe „Lister-motor" I jaar gebruikt, afkomstig van „Amaliahoeve". Te zien en te bevragen bij C. S. ZI|M, Westen, Texel. Tel. 32. Ons IJS vraagt men altijd. BEKERTJES 10 en 5 cent PORTIES 15 cent. kunnen ook kleine hoeveelheden afnemen. Onze sorteering telt meer dan 200 opnamen Daaronder vindt gij de mooiste land schap- en vogelfoto's van de knapste foto grafen (Jan P. Strijbos, Tepe, Van Agtmaal, Ir. Van Dijk, e.a.) Vraagt onze monstercollectie ter inzage. betaalt U de hoogste waarde voor HUIDEN en VELLEN. F. ZEOEL, Parkstraat Gaat u op reis, neem dan een luxe wagen van Nieuwe 5 en 7 pers wagens tegen de laagste tarieven. Beleefd aanbevelend, GARAGE PLANJÉ, Weezenstraat 48, Den Helder land wenschte zichzelf geluk en hij was nog steeds met die aangename taak bezig, toen hij opeens Dolly's heldere, kalme stem tegen de douane hoorde zeggen: Nog iets, mijnheer de inspecteur. Ik heb een verschrikkelijke vergissing begaan. Wat bedoelt u, miss Ik heb in Londen een diamanten halssnoer gekocht voor vijfduizend pond en vergeren het op mijn douaneverklaring in te vullen. Roland voelde zich plotseling onpas selijk wohden. Hij verwachtte het ejgste te zullen hoonen en hóórde het. Dat is niet zoo erg, Miss, zei de inspecteur, wanneer u het nog maar decla reert. Waar is het? Het meisje wendde zich opgewekt tot de vreeselijk teleurgestelde mr. Roland. Deze heer heeft het sedert gister avond onder zijn berusting genomen. Toe, Roland, geet het even aan mijnheer. De inspecteur wierp een blik op het schitterende snoer, dat de transpireerende Roland te voorschijn had gebracht. En toen de inspecteur even wegging om een schatter te halen, hoorde Roland zijn „bootnimf" zeggen Heel aardig van je, Roland, om mij tegen mezelt in bescherming te nemen. Indien je het niet gedaan had, zou'ik een, smokkelaarster zijn geweest. En jij' zou zoo verschrikkelijk ontdaan zijn geweest, nietwaar, bij de gedachte dat iemand zóó iets slechts kon doen. Roland klemde zijn tanden op elkaar, en daarom ging Dolly lachend verder: Je hebt echter buiten' de vrouwelijke nieuwsgierigheid gerekend, Roland (Dacht je nu werkelijk, dat ik het na kon laten om, voordat wij de boot afgingen, nog één keertje naar mijn diamanten te kijken? En wie anders dan jij, Roland, zou zoo liet geweest kunnen zijn, om ze voor mij te bewaren

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4