Een Pientere Zakenman Ze kost zoo weinig en baat zoo zeker Gemengd Nieuws VOOR TARWETELERS. De Gewestelijke Tarwe Org. voor N. en Z. Holland maakt bekend, dat door alle tarwe telers moet worden opgegeven, welke rassen tarwe zij te velde hebben staan en op welke wijze zij de betaling wen- schen van hun tarwegeld. Ook moeten zij op een der twee zitdagen persoonlijk een inventarisatie-formulier onderteekenen. Waar en wanneer deze zitdagen gehou den worden vermeldt een adv. in dit nr. VEILING P.T.V. TEXEL Aan de wiling der P.T.V.-Texel be droeg de eierenppijs per 100 stuks: over Juni 1936 f 2.51 over Juni 1935 f2.21 Ben toename dus van f0.30. Over een half jaar gerekend was de prijs le halfjaar 1936 f2.58 le halfjaar 1935 f2.13 Een verhooging dus van f0.45. INENTING. Thans is het tijd om uw kippen tegen diphterie te doen inenten. We maken u attent ojp de desbetreffende adv. in dit nummer. SPORTNIEUWS S.V. TEXEL. Texel 1 speelde Zondag tegen T.I.W. uit Amsterdam, een 3e kl. KNVB-elftal en heeft een zeer interes- santé strijd geleverd, waarbij we veelal het toonaangevende elftal waren. Spoedig zit er gang in, snel gaaUde bal van achter naar voor, om beurten kunnen de backs en keepers hun talenten toonen en krij gen de halflinies gelegenheid aanvallen te onderbreken of og te zetten. Mocht T.'s aanval iniet gelukkig zijn met het be nutten der kansen, die der gasten weet evenmin goede kansen te scheppen, ter wijl het gevaar, dat nog dreigt, afdoende wordt bezworen. Klaas zoowel als Herman spelen een behoorlijke partij. Enkele felle schoten worden door Joop afdoende be handeld, terwijl hij eenmaal zich languit op de bal werpt en redt. Uit een cornetr weet Nic. Texel de leiding te bezorgen. Een toegestaine penalty werd niet benut. Rust 10. Na de hervatting is T. het eerst in de aanval, maar deze wordt afgeslagen. Het spel van T. blijft te veel op links han gen, waardoor de rechtervleugel te veel werkloos blijft. Vooral Airie bezondigt zich hier aan. Na eein kwartier weet Nic. weer een corner te benutten: 20. Dilt geeft de gasten te denken. Ze zetten er alles op en spoedig maakt de midvoor onhoudbaar uit een voorzet van rechts een mooi doelpunt. Kort daarna wordt 'n verslapping in de T.-verdediging oorzaak, van de gelijkmaker: 22. Joop verlaat het veld door een oude kniewonde. Nic gaat in bet doel en Gom in de voorhoede Maarten verhuist maar de spilplaats. Aan-i vankelijk lijkt het mis te gaan, maar er wordt spoedig hersteld. Bi] een T-aanval weet Gom de verdediger af te leiden. Piet Br. zet voor en P.Neijens profiteert. We leiden weer: 32. Texel blijft iets ster ker. Echter wordt er niet meer gescoord. Het was een goede wedstrijd, hoewel de tegenpartij oins niet van 3e kl. sterkte leek. Scheidsr. Anyas zagen we wel eens beter. Voor de seriewedstrijden speelden voor de 2e afd. Tex. Boys 1Texel 3. T. won met 54. Dat het spannend ge weest is, zegt de uitslag. Hiet veld is nog moeilijk te bespelen; hand en effectvol. Rust ging in met 2—2. Na de rust was Texel liet meest aanvallend en heeft de B-verdediging heel wat weggemaaid. De B's weten met 4—2 die leiding te nemen, maar door hard werken is het ons gelukt gelijk te maken en zelfs nog het winmen< de doelpunt te bemachtigen. In Oudieschild wist OVV te vvimnen met 6—1 van een incompleet 2e elftal. Door ballenpech was hier nogal opont houd. - Morgen wordt op qns terrein ge speel d De Mok—Oudeschild. A.s. Zondag wielerwedstrijden, met een prima programa. D.D KERMIS-KRABBELS. De kermis is op gang. Maandagmiddag om twaalf uur precies werd ze ingeluid. Echt „ingeluid", want liet is immers ge-, woorate de bel, welke daar terzijde van van ons oude raadhuis hangt in beweging te brengen, wanneer het Kermis-Maandag 12 uur in de middag is. Dan kan de pret beginnen en is liet voor het Raadhuis een tijdje een drukte van belang, vooral wanneer een vroolijk Juni-zonnetje straalt zooals Maandag- Dan loopt kermislievend Texel te hoop, jong en oud. Dan wordt er kosteloos geconoerteerd. Een soort examen wordt dan afgenomen. Er wapen weer muziekfabrikantan van allerlei slag. Aan een elftal gezelschappen kon een „loffelijk getuigschrift" worden uitgereikt, een vergunning, zoodat Texel over gebrek aan jolige klanken deze kermisweek niet te kragen zal hebben. Integendeel, de maat dreigt over te loopen. Het is geen ple ziertje, zooveel kerm is-lawaai te moeten venverken, maardie orgelisten en trek-pianisten zijn ook niet voor hun ple zier op stap! Aan alles komt een einidt echter, dus ook aan die klanken-overvloed. Een tijdje was het gezellig druk op de Groeneplaats. De draaimolen deed goede zaken, de oliebollenkraam geurde en ver lokte tot koopen, de koek-hak-stal werd is hij, die een doelmatig gebruik maakt van een der machtigste reclame-middelen van deze tijd: de ADVERTENTIE. Vraagt onze uiterst billijke advertentie-tarieven. belegerd, Wed. Karei mocht ter gelegen heid van haar veertigjarig jubileum heel wat gelukwenschem en, wat m<eer in het laadje brengt, heel wat paling-bestellingen in ontvangst nemen. De danslustigen kon den terecht in Eelman's Dancing en maak ten daar graag gebruik van. ONWEER. Om half vier brak boven Texel een hevige onweersbui los, gelukkig, voor zoo ver bekend, zonder ernstige schade aan te richten. De haan op de toren van de N.H. kerk alhier zou getroffen zijn. Men wees ons op de groote zwarte vlek, welke hij nu vertoont. Maar deze ontsiering moet volgens anderen van oudere datum zijn. Conclusie: de haan is in de rui Intusschan ging de bui met zware re genval gepaard. Tot vijf uur was er daar door op de kermis niets te beleven. Later werd het droog en zacht weer. Op de Groeneplaats bleef het echter stug. Dans gelegenheden en bioscoop waren voor de eerste dag tamelijk bezet. In hotel Texel zal Van morgen af gelegenheid tot dan sen zijn. (Zie adv.) DE JONGS BIOSCOOP. De heenen De Jong zetten hun beste beentje voor. Zij wenschen de kermisgan- gers iets goeds te bieden en druk bezoek is het bewijs ,dat het publiek dat waar deert. VanavondNogmaals Anna Karenina met de beroemde Greta Garbo. Er gaat vrijwel één roep over deze naar het boek van Graaf Tolstoi bewerkte film: Over weldigend, aangrijpend. Er is maar één Greta Garbo. En vanavond alleen draait de film nog. Vanmiddag: Eenige vroolijke uren voor de jeugd. De Dikke en de Dunne zullen de kinderen als „De vroolijke vagebon den" in bet wonderland zeker prettig be zighouden. Morgenavond: David Gopperfield. Wie het meesterwerk van Charles Dickens las, zal deze film, naar dat boek bewerkt, niet willen missen. En wie het niet Las^ zal niet minder genieten. De film is bui tengewoon goed geslaagd. Vrijdagavond: Een j;ijk voorzien film- menu, dat ook de verwende bioscoopgast bevredigen zal. De Raadselachtige Mr. X. en Spion no. 13 zjjn dan de hoofdnum mers. Jjeide treffend, beide spannend van ibegiu tot eind. Sterren als Rob. Mont gomery en Gary Cooper staan borg voor sterk en boeiend spel. Vrijdagmiddag, niet Zaterdagmiddag: weer een kindervoorstelling. De heeren, De Jong zij.n er in geslaagd, hiervoof een dol-komische film met de aarts-komie ken Laurel en Harcley in liet program ma op te nemen. Het wordt gewis eenf' vroolijke middag. MOTOR-SENSATIE. Gisteren is een nieuwe attractie opge bouwd, welke op sensatie belust publiek zal doen watertanden. In een van dik bandijzer gefabriceerde kogelvormige kooi met een doorsnee van 6 M. zullen Gebr. Ko.rini op speciaal geconstrueerde Phoe- nix-motorrij wielen hun adembenemende toeren verrichten. Deze motomduivels ma ken zelfs eenige malen achtereen een verticale „looping the Loop". Ze gaan dus over de kop, maar zullen geen kans loo pen uit de „helleketel" te worden geslin gerd, zooals vroeger bij dergelijke ver- tooningen (in tonvormige ruimte) bet ge val kon zijn. Het „Theater De Globe'" reisde al vier jaar in het buitenland, dit jaar voor het eerst in Nederland en had overal daverend succes. Het biedt plaats voor 250 a 300 personen. DE VOGELP1EK. Achter de Waag waagt Oorne Jaap de aandacht voor zijn werpsport-tent, De Vogelpiek. Die zal heel wat kijkers ert koopers van een kansje op een der vele groote prijzen trekken. Het is een behen digheidsspel, waarbij je een pijl in eef draaiend bord met nummers werpen moet. Op kermissen elders trekken die spelen steeds veel publiek. De groote prijzen (zie adv.), welke met wat geluk voor een dub beltje te bemachtigen zijn, „doen" het. THEATER GAITÉ. Het is, vertelde de directeur van het Theater dei' Fam. Seriersig, dertien jaar terug, dat wij hier ook op de kermis ston den. Qns theater is nu 16 M. lang en- groot genoeg om 300 toeschouwers te kunnen bevatten. Wij werken alleen met Nederlandsche artistan, die op onze tour nee in het buitenland ook veel succes heb ben geoogst. Onze programma's staan op hoog peil en vermelden o.a. het op treden van een jeugdige snelteekenaar, EEN NIEUWE VINDING welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens snel mooi bronst en bruint, is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct Tube 60 ct. Doos 50 en 25 c van een goochelaar, van een dame als buikspreekter („de eenige dame ter we reld"), van een slangendame, van een groep gymnasten. Een der mooiste num mers is de serpetinedans met feeërieke verlichting. RADIO CENTRALE DEN BURG. Gedurende deze week brengt Radio- centrale Den Burg va,n 7—8 uur 's avonds grammafoonmuziek ten gehoore. De weer gave is zeer goed. Binnen afzienbare tijd wordt deze distributie van girammafoon- inuziek een vast nummer van het pro gramma. NARCISSENKEUR1NG. Het is ons aangenaam, te kunnen mee deden, dat de deelname aan de vrijwillige voerkeuring van narcissen op Texel zoo groot is, dat ze zeker doorgang zal vin den. Tot en met Maandag bestaat er nog gelegenheid om zich daarvoor aan te melden. NACHTWACHT JB. KALIS. De gemeenteraad heeft in zijn vergade ring van Zaterdag de betrekking van nachtwaoht te Den Burg opgeheven en diensvolgens, onder toekenning van pen sioen, met ingang van lieden ontslag ver leend aan de heer Jb. Kalis, die deze functie op een halt jaar na wel 25 jaar op nauwgezette wijze waarnam. De heer Kalis was als zoodanig opvol ger van de heer Jan Roeper, de oudste Texelaar, thans woonachtig te Oude schild. (zie vorig nummer) OEN HOORN. BENOEMING. Tot controleur bij de werkverschaffing en steun verleen ing op Texel werd uit 76 sollicitanten de heer K. Stoep ker al hier benoemd. PRINS HENDRIK-POLDER. WONINGBOUW. Na aanbesteding werd de bouw van een woning in de P.H.Polder voor de beer B.Lap door deze opgedragen aan timmer man J.Smit Cz„ metselaars H.Koonn en A. de Kort, loodgieter P.Oele. Schilder werk nog iniet gegund DE WAAL. AUTO-ONGEVAL. Gistermiddag is op de Waaldmveg hij de woning van de heer Hienkes de auto yan dokter V., bestuurd door diens assis tent, dokter W. (van elders), uit de bocht gevlogen. De wagen kwam in een diepe greppel, vernielde een heining en bekwam vrij ernstige schade. De bestuurder en de mede-inzittende Jb. Coievert kwamen met de schrik vrij. C. liep door glasscherven lichte verwondingen op. Met de kraan wagen van de beer J. Reij wend de auto naar Der. Burg gebracht. EIERLAND. EXAMENS. Te Haarlem slaagde voor het toelatings examen voor H.B.S.B., met een lOvoior rekenen, Gizeke Dijt, oud-leerlinge van de o.l. school te Midden-Eierland, hoofd de heer De Vries. OUDESCHILD. FANCY-FAIR K.W. KLEUTERSCHOOL Zaterdagmiddag werd de fancy-fair ten bate van de K.W. Kleuterschool door "de voorz., de heer S. W. Dokkum geopend. Toen eenige tijd geleden, zei' spr„ op een bestuursvergadering besloten werd een fancy-fair tie organiseexen, geschiedde dit met een bezwaard hart. Zou het wel voor elkaar komen Dat het nu voor elkaar is, is te danken aan de commissie van voor-i bereiding, die er buitengewoon goed voor ^gezorgd heeft. Ik* breng namens het be») stuur onze hartelijke dank voor deze groote moeite. Nu we dit schrijven, 'is de fancy-ïair al weer voorbij. 'Ot het financieel resultaat aan de verwachtingen heeft beantwoord, is inog niet bekend, maar liet was Zondag vooral aardig druk, zoodat we verwachten, dat er menig dubbeltje aan het goede doel ten offer is gebracht. Er waren allerlei attracties, zooals men op een fancy-faiit pleegt aan te treffen en ze vonden veel aftrek. Van de gelegenheid tot dansen werd dankbaar gebruik gemaakt. Bij de verloting viel DE SPREI op lot nr. 26. VISSCHERIJ. In antwoord op de vragen van het Ka merlid Drop omtrent de invoer van gar nalen ln FramcnjK en de positie der Texelsche garnalenvisscbers heeft de Mi nister meegedeeld: 1. Sedert het tweede kwartaal van 1935 vordert de Fransche regeering bij invoer van garnalen naast een uitvoervergunning van de Nederlandsche autoriteiten, een licence d'importation, welke zij uitreikt aan de Fransche importeurs, die deze li cence op hun beurt moeten verstrekken aan hun Nederlandsche leveranciers. Beide documenten moeten op de Fransche inklaringsplaats getoond worden, alvorens de garnalen tot invoer worden toegelaten. Het betreft hier derhalve een maatregel welke door de Fransche, niet door de Ne derlandsche regeering is genomen. De heer Drop vroeg verder, of de Mi nister weet, dat bedoelde invoervergunnin gen niet door Texelsche vissdhers kun-» tien worden verkregen, in hoofdzaak, om dat deze visschers niet voor (gelijktijdige) invoer van tong, haring, enz. kunnen zorgen. Deze vraag, aldus de Minister, moet ontkennend worden beantwoord. De on- dergeteeketide acht het echter zeer goed mogelijk, dat de Fransche importeurs aan de Ned. exporteurs voorwaarden stellen, als iu de vraag genoemd, wanneer zij dit in verband met hun belangen ge- wenscht achten. De 3e vraag van de heer Drop luidde: Wil de Minister bij bevestigende beant-. woording van vraag 2 bevorderen, dat de genoemde visschers alsnog opnieuw gelegenheid krijgen hun garnatencontin- gent uit- en iu Frankrijk in te voeren? Hierop was het antwoord: Onder verwijzing naar zijn antwoord op de tweede vraag moet de ondergetee- kende mededeelen, dat het hem tot ziijn leedwezen niet mogelijk is in deze stap pen te doen. OOSTEREND. VERKOOP VELDHEIM. .Door bemiddeling van haar agent de heer J. N. Bruin, is hoeve Veldheim door de Haarl. Hyp. Bank N.V., eerder eigen dom van de lieer C. Boom Pz„ bij inn schrijving voor f9000.— verkocht aam de heer K. Breiman, alhier. Veldhieim is gelegen in polder Het Noorden en bestaat uit twee aaneenge-» bouwde woonhuizen met schuur en olm. 16 H.A. land. ESPERANTO. MAX FREY KOMT. Het is zoo goed als zeker, dat Max R. Frey, uit Ween en, de reisgezel van Slem de Waal op zijn laatste tocht door Atrika en Zuid-Europa, a.s. Zaterdag met Ide boot van 6.50 's avonds uit Den Hel der naar Texel hoopt af te reizen. (Zie verder ons blad van Zaterdag a.s.) Den Haag. De Reisbelasting (ont wierp) zal volgend jaar pas behandeld worden. Den Haag. Wie heeft van lichting 1938 de meeste kans in 1938 te worden in gelijfd Antw. Zij, wie namen alfabe tisch het dichtst volgen op de naam Carl Fred. Brandse. Te Doetinchem is gisteren het gym nasium afgebrand. Vermoedelijk is 'het gebouw Maandagmiddag door de bliksem getroffen, op een niet opgemerkte plaats aan het smeulen geraakt en dientengevob ge gisteren afgebrand. Er waren geen 'leerlingen aanwezig. In Duitschlamd is ongerustheid ge wekt door Engeiand's toestemming "te Montneux tot onbeperkte doorvaart vau Russische schepen door de Dardanellen. Genève. België's Minister-pres. Van Zeeland werd benoemd tot voorz, van de Volken bonds vergadering, welke giste ren bijeenkwam. Ook de Negus was aan wezig, maar vrienden van Abessinië vree- zen, dat hij bot zal vangen. PREDIKBEURTEN Zondag 5 Juii '36 HERV. GEMEENTE. j Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Waal, vm. HALF ELF ds. van 't Hooft. Extra collecte. Koog vm 9 uur ds. Moen. Den Hoorn vm hall 11 ds Moen Maandcoliccte. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Kok. de Cocksdorp, vm half 11 ds. Salm Maandcollecte. Z.-Eierland, nam. vier u. Ds. Salm. de Cocksdorp, nam 3 uur, conferentie van bestuursleden en jongensleiders van de ring „Texel" en zijn afdeelingen' Sprekers de hecren Hoeve en Volkers- GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Ds .v.d. Leer. nm. 3 uur Cand. Berger. Burg, vm. 10 uur Cand. Berger. nm. half 8 Ds. v. d. Leer. gebouw Tex. Fanfare.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6