<S AKKERTJES nare Die Hoofdpijn TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Gemengd reeuws Zaterdag 4 Juli 1936 RIJMELARIJTJE. OVER OPVOEDING EEN NIEUW LEERVAK. In Japan heeft men een school opgericht voor verloofde meis jes, om haar te leeren met wei- nig huishoudgeld rond te komen. Courantenbericht, Juli 1936. In het land van Lodapota, Van de Joka's, Ping's en Po's, Heeft men nu een aanpasleerschool Met een leerstoel „oenteioos". En hoe meer ik hierop doordenk, Des te meer ik mij verbaas, Dat men nog niet zoo een vakschool Stichtte in ons land van kaas. Want ik durt wel zeker zeggen: Dat bij ons de kleine man, Voor hetzelfde probleem zit Als die meisjes in Japan. En de leider der Regeering Nu nog doctor, anders niet, Kon dan wel professor worden In de aanpastheorie. Wat een leger ambtenaren Kon dan weer op eens gesticht, Voor het geven van net nieuwe Aanpas-inkrimp-onderricht. 'k Zie de Kamer al oreeren Over de pikante vraag, Hoe nu het menu moet wezen, Voor zoo'n toegenegen maag. 's Morgens, denk ik gort met water, Honderd korrels voor de man. 's Middags vijftig bruine booinen 't Liefst nog minder als het kan. 's Avonds, ja, laat m' eens bedenken. Maar dat is mijn zaak ook niet. Want dan kom ik op des Kamers Pro en contra praatgebied. Vaders! Moeders! juicht van vreugde, Ziet, voor u daagt reeds het licht. Nu gij vijftig, zestig jaar zijt, Krijgt ge nog „aanpasleerplicht". 't Nieuwe kookboek is in wonding 'k Weet niet in wat sipellingtrant. Maar dat het eenvoudig zijn zal Daarvoor zorgt het vaderland. HUIB DE RIJMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) RECENSIES. WOEKERPLANTEN in Neerlands financieele tuinen. Van deze bekende uitgave van het Fi nancieel Weekblad voor de Fondsenhan del te Amsterdam, waarin op een uitvoe rige en voor een ieder duidelijke wijze aan de kaak worden gesteld de praktijken van welke allerlei financiers", „ban-, kiers" enz. van min of meer twijfelachtig allooi zich bedienen, ten einde het pu bliek over te halen, effectenzaken en an dere transacties op financieel gebied met hen te doen, zijn de Deelen li en Illveru schenen. Het eerste deel is in duizenden exemplaren verkocht en heeft velen voor verdere verliezen behoed, terwijl menige z.g. „bank" ten val is gekomen. Na over making van t0.25 per deel (giro 2755) worden de werkjes toegezonden door Adm. Financieel Weekblad v.d. Fondsen handel, N.Z. Voorburgwal 68, Amster dam C. DE STORMKLOK.* Een inieuw Maandblad, tevens officieel orgaan van het Dorus Rijkersfonds. Re dacteur: L. Qrunwald, wiens welversne den pen borg staat voor goede lectuur, speciaal op liet gebied van het reddimgs- wezen, dat auteur's biezondere belang stelling heeft. Het Dorus-Rijkersfonds verleent steun aan oud-redders van schip breukelingen. Propaganda te maken voor dat Fonds, is doel van de uitgave van dit Maandblad. Daarom verdient het alle toejuiching, alle moreele en financieele steun. Wat het kost? f0.75 per jaar. Het eerste nir. verscheen in een oplaag van 12000 ex. Het ziet er goed uit. Adres Adm.N.V. Drukkerij v.h. C. de Boef Jr., Den Helder. Z. 5 Juli DE KLEINE WERKJES. Gezegend zijn de kleine werkjes.. De moeder, die vindingrijk is in kleine werkjes schept een spel voor het kind, waarvoor hij haar zijn leven lang dank baar zal zijn. Maar zij moet hem dank baar zijn voor zijn hulp en hem vreugde laten beleven aan wat hij voor haar doen mag doen móet at en toe. Het kind wil en het is zijn recht allerlei probeeren. Kom er toch niet altoos tusschen met uw ontijdige hulp. Het wil zoo graag zichzelf aankleeden. „Datduurt me te lang", zegt de ongeduldige moeder, en met vlugge, bruuske bewegingen helpt ze het kind in de kleeren. Het kind is kwaad, laat zich moeilijk helpen, stribbelt tegen. Ik heb eens een kind gezien, dat was zoo boos, dat liet 'de kleeren uiV trok en zichzelf weer aankleedde. De moedei' vond dat vreeselijk ondeugend, maar ik gat liet kind gelijk. ALFRED E. SMITH. De voormalige gouverneur en candi- daat voor de pTesidentszetel, die thans met vier aiKlere leiders van de rechtervleu gel der Democraten de herkiezing van Roosevelt tegenwerkt. „SANATORIUM". 12e verantwoording: Door de heer J.G.Ph. Pisart ontvangen C. T. M., de Steeg 15.— Totaal ontvangen 1382.30V2. JUNI - REGEN. De regenval in Juni 1936 bedroeg 40.8 mM. De grootste hoeveelheid regen, ge vallen in een etmaal: 12.9 mM. In 19 etmalen viel geen regen. Ter vergelijking diene: Juni 1935 95.3 mM. Juni 1934 35.2 mM. Juni 1933 33.7 mM. Ie halfjaar 1936 241.0 mM. Ie halfjaar 1935 356.8 mM. FANTASIE OF WERKELIJKHEID? Het is de werkelijkheid in schijn, le zer, het echt-Texelsch vogeltafercel, dat we op het mididien vain de voorpagina van dit nummer im beeld brengen. We geven hier n.l. een kijkje in de vitrine met vo- gels in een hun passende omgeving, welke door de praepairateurs Van Heyst en Van der Horst, te Beverwijk, in opdracht van T.E.S.O. vervaardigd werd. Het cliché lieten we maken naar een toto van de heer Van der Horst, ons welwillend afgestaan. De vitrine werd, zooals gemeld, een keurige plaats verschaft in de hal van het Haagsche Kantoor van Reederij en Autobus-Onderneming van der Schuyt. Ze zal het daar zeker „doen". In de vi trine zijn aangebracht een storm meeuw (Larus Canus), bij nest met ei, en twee Scholeksters (Haematopus ostralegus), bezig een jojng te voeren. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Sedert de laatste opgave werden aangey sloten op het telefoonnet te den Burg: No. 38 N.V. Albert Heijn. No. 89 Opzichter Dertig Polders. No. 55 Mr. A. F. Kamp, Burgemeester No. 2 A.J.Keijser, Koogerstraat. No. 10 S. J. Flens, Molenstraat. No. 36 O. Goënga, gem.-veldwachter No. 12 V.V.V. „Mooi Texel", Groene- plaats. De Cocksdorp: No. 1 J. Papineau Salin, Ned. Herv. predikant. No. 24 A. Steenbergen, slager. Oudeschild No. 13 M. Zegel, Rijwielhandel. No. 20 Coöp. vereen. „Helder", filiaal No. 23 J. S. Dros, bakkerij. De Koog: No. 25 V.V.V. „Texel". No. 30 D. Dros, Az. No. 10 C. Visser, slager. No. 28 V.V.V. „Mooi Texel". No. 31 Wed. W. Smit,. Pension „Duin rand". Vindt gij het prettig, als gij een werk zelf doen kunt en een ander dringt U' zijn hulp op? We hebben zoo'n be hoefte aan zelfstandige menschen, men-' schen, die zichzelf kunnen redden. Zouden wij de kinderen al niet slap en onzelf standig maken, als wij ze klein zoo be handelen Laat het kind zichzelf aankleeden, maar laat het dat danook doem met zijn eigen preciesheid. Want het kind kent alleen uitersten. Het is heel slordig, óf héél netjes. Gij eischt, dat hij zijn kleeren net jes opvouwt. Nii doet liet kind het ook zóó precies, alsof zjj iu de linnenkast moeten. Dat neemt u te veel tijd, en gij zegt: „Ja, zóó precies behoeft het ook weer niet". Daarmee brengt gij uw kind iu de war. „Zoo'n beetje netjes", dat be- grijpt hij niet. En gij hebt hein weep uit zijn evenwicht gehaald. JZh\t doen", dat is de spreuk van lei.ere vierjarige. Laat hem zèlt doen, de heerlijkheden van liet beproeven, de voldoening van liet slagen. Maar wen hem, de goede gewoonten, door het „zelf doen" gekregen, te be-' houden. Dat is veel moeilijker. Zelf laten doen, dat is nog zoo moeilijk niet. Maar vol laten houden. Want als de kleine met groote moeite geleerd heeft, zijn schoentjes dicht te doen, en hij kent het eenmaal, dan is de aardigheid er af, en dan zegt hij op zekere morgen: Due jij het nu maar. Dan komt pas de echte moeilijkheid, Een enkele daad goed te volbrengen, geeft voldoening, ook aan de volwassene. Maar een aaneenschakeling van dezelfde daden, dat is veel moeilijker. „De aardigheid is er af", zeggen wij. Zoo denkt liet kind ook. Dan komt er soms ons gezag aan te pas. Want nu moet de enkele daad omgezet worden in een gewoonte, die op 't laatst geheel van zelf gaat. 't Kind kan eenmaal zelf z'r.v handjes wasschen, 1111 moet het dat ook zelf blijven doen. Dat eischen wij van hem. Want men meene toch niet uit al het! voorgaande, dat wij van een kind niet mogen eischen. Neen, ik zal het nog sterker zeggen: moéten eischen. Het le ven eischt, eischt wel zoo nadrukkelijk en hard soms, als geen ware opvoeder zou dunnen doen. behoeft Uw dag niel fe vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijl er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijlc. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, era AKKER.CACHETS ESPERANTO. De Federatie van Arbeiders-Esperan tisten in Nederland telt thans 4764 leden, in 145 afdeelingen. De oplaag van het orgaan bedraagt zelfs 6000 exemplaren. De Nederl. R.K. Esp. Boud telde op 15 April 1730 leden in 52 afdeelingen, terwijl iele Alg. Ned. Esp. Bond L.E.E.N. op 1 Mei j.l. in 57 afd. 1474 leden had. Van de Christelijke Esp. bond en van de neu trale bond Esp. Gruparo ontbreken voor 1935 de gegevens nog. Engeland. Aan het Wimbtedon-tour- nooi zien we spelers(sters) uit 17 landen deelnemen. Een talenwarwinkel, waarin Esperanto alleen orde kan scheppen. Engeland. Te Londen kwam het intern, uitgeverscongres bijeen. Niet alle deelnemers waren het Esperanto machtig. Maar de beweging vordert. Hongarije. Te Budapest kwam het co mité voor "kunst en literatuur van het Volkenbondsinstituut voor Intellectnee Ie Samenwerking bijeen. Er werd o.a. Hon- gaarsch en Spaansch gesproken. Dus? Polen. Te Warschau wordt van 9-16 Juli het 6e Intern. Congres der Adm inn stratieve Wetenschappen gehouden; 18 lauden zullen elkaar ontmoeten. Een schoone taak zou Esperanto daar kunnen vervullen. JAPAN EN DE OLYMPIADE. De Japansche zwemmer Kyoekawa, die aan de Olympische Spelen zal deelnemen in training op het Rijks sportterrein te Berlij 11. BUITENLAND. Spanje. Jerez de la Frontera telt 60.000 inwoners. Br zijn twee bioscopen, waarvan een vour 1S00 personen. Daar de belangstelling er biezoiuler groot is men gaat er wekelijks drie, vier keer naar de cinema wisselt dit theater elke dag liet programma. Zwitserland. Te Kuessmacht werd Zondag een kapel ter nagedachtenis van Koningin Astrid ingewijd. De Koning wend door Graat Duparc vertegenwoor digd. - Tsjecho-Slow. De noodlijdende glas industrie in Bohemcn poogt zich een nieuw afzetgebied te verschaffen. Zij heeft zich toegelegd op ilc vervaardiging van scheermesjes uit glas. Deze moeten buitengewoon scherp zijn. Niet alleen evenaren zij de beste soorten stalen mes jes iu scherpte, maar ze over.ireffen deze zelfs. Ze zijn veel goedkooper dam stay ten, terwijl roesten natuurlijk is uitgeslo ten. Ver. Staten. Bij Houston heeft een rijke dame een ziekenhuis geopend, waar zieke vogels met behulp van de modern ste middelen wonden verpleegd, tot ze weer gezond zijn en weer uit kunnen vliegenIn Amerika Palestina. Wie een betrouwbaar boek wil lezen over de achtergrond van de gespannen verhouding tusschen Joden en Arabieren, leze van Ph. Mechanicus: Een volk bouwt zijn huis. Kost fl.Te be stellen aan ons Bureau. Giro 652. Japan. Toen onlangs een Japansch meisjeskorfbalteani te Tokio de strijd om liet kampioenschap van Japan verloor, trokken de korfbalsters zich dat verlies zoo aan, Jat ze alle twaalf luid snikkend het veld verlieten Italië. Wij kunnen, als we maar ijverig sparen, bordjes, hobbelpaarden, horloges ot kilometersreis vergaren. Mits we tenminste ijverig zeep, koffie of azijn gebruiken. In Italië heeft men nog iets veel mooiers uitgevonden, veel moder ner; daar vindt men in de sigaretten-' doosjes bons waarvoor men als men er vijftig gespaard heeft, een gasmasker kan krijgen. Het zou bepaald jammer zijn zoo'n cadeaustelsel at te schaffen RICHARD TAUBER EN CO. Onlangs is de beroemde tenor Richard Tauber, „de man met de fluweelen stem banden", te Londen met de filmspeelster Diana Napier in het huwelijk getreden. Zullen we straks op Duo Tauber-Duettem onthaald worden mill* VAN ZON EN MAAN. •Illlll MAAN ZON Datum: OpOnder Op: Onder: 21,43 5,27 4.45 21,20 M 6 22,09 6,45 4,46 21,20 D. 7 22,30 8,06 4,47 21,19 W 8 22,48 9,27 4,48 21.18 D. 9 23,06 10.48 4,49 21,18 v. 10 23 25 12.11 4,50 21,17 z. 11 23,46 13,33 4,51 21,16 Zaterdag 11 Juli Laatste kwartier. NederiandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. gjsJ Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Ty Vh Volgens recept van Apotheker Dumont

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5