Hoe onze Zwemvereeniging groeit: Platen-tentoonstelling van „Oud Texel". Onze Schapenfokdag op 7 September. 1936. 3 Juli.. 26 Juni. 23 Juni. 16 Juni. 1 Mei.. 360 leden. 300 leden 250 leden 170 leden 32 leden CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 61 baby's advie zen verstrekt. NOG NIET HERSTELD. Omtrent de toestand van onze plaatsge noot Piet Slikker, die 8 Juni te Rotter^ dam door het breken van de (nieuwe) voorvork van zijn nieuwe raoefiets zoo ernstig kwam te vallen, dat hij in bewus- telooze toestand in het ziekenhuis aan de Coolsingel aldaar moest worden opgeno men, vernemen wij, dat daarin langzaam aan verbetering komt. Piet bekwam even wel een zware hersenschudding en zal nog enkele weken in het ziekenhuis moe-' ten blijven. Moge hij spoedig weer her steld op Texel terugkomen. Gisteravond heeft in het z.g. Glazen Paleis de opening plaats gehad van de Platen-tentoonstelling van Ouid-Texel, ge organiseerd door de Museum-commissie van V.V.V. „Mooi Texel". De voorzitter van genoemde commissie, burgemeester' Kamp, verwelkomde te ruim acht uur een 25-tal genoodigden en zeide biezonder op prijs te stellen de aan-; wezigheid van de van buiten Den Burg gekomenen. Speciaal verwelkomde Mr. Kamp de leden van liet gemeentebestuur vele raadsleden gaven van hun belang-» stelling blijk - en de bestuursleden van T.E.S.O. Na uitvoerig te hebben uiteengezet, hoe deze tentoonstelling tot stand is gieko-t men, waarbij spreker allereerst vermeldde bet gelukkig initiatief van de beer C. S. Ponger, bracht Mr. Kamp dank aan ah ten, die tot het welslagen van deze ex^ positie op ©enigerlei wijze hebben willen medewerken: het gemeentebestuur voor bet afstaan der localiteit, de heerein van het Nut en de Directeur van Gemeente werken voor het in orde brengen van het Glazen Paleis, de N.V. Vlessing voor de medewerking bij liet inlijsten der platen betoond; de redactie der Tex. Grt. voor het opnemen van de catalogus en het ook op andere wijze verkenen van gastvrij heid in de kolommen van haar blad, voor de hulp ook verteend bij bet afdrukken der affiches. De heer Ponger beeft de artistieke lea ding der tentoonstelling gehad: liet sa-, menstellen van de catalogus, bet plaatsen der werken en bet ontwerpen van de reclameplaat is bet werk van de heer Ponger geweest, waarvoor spreker dezen de groote dank van heel Texel betuigde. Het speet spr., dat de heer Baart de la Faille, wnd. Rijksarchivaris te Haarlems, niet aanwezig kon zijn bij deze opening, daar bij dezen gaarne persoonlijk dank bad gebracht voor het feit, dat dit kost baar bezit in bruikleen naar Texel werd afgestaan. Mr. Kanip sprak de wensch uit, dat er belangstelling voor deze collectie zal be staan op Texel en hij zeide hieraan niet te twijfelen Het is aantrekkelijk van de geschiedenis van bet eiland iets meer te weten uit de aanschouwing, uit tijden, toen er nog geen schoo n'he idsco mm issaes bestonden, doch toen er veel schoonheid was, waarvan deze tentoonstelling ge-, tuigt. Na een opwekking tot de aanwezi gen de expositie met hun familieleden en dorpsgenooten nog eens weer te komen zien, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Als voorz. van Mooi Texel heeft de heer W.H. Lap de Burgemeester dank gebracht voor de moeite, welke deze zich iheeft gegeven, om deze tentoonstelling te kunnen doen plaats hebben (zie hierover ook volgend nummer). De aanwezigen bleven nog geruime tijd bijeen om het geëxposeerde te bezien en te bewonderen. Voor nadere biezonder lieden omtrent deze zoo belangrijke tentoonstelling, welke we in aller belangstelling aanbe velen, verwijzen we naar de laatste vier nummers van ons blad. De beschrijving van alle 57 prenten hebben we voor u op genomen. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING N.N., Oosterend fl. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Bargen f 2. Mej. G. B., den Burg f 1. EXAMENS. Aan de R. H.B.S. te Amersfoort ging onze vroegere plaatsgenoot Hans Noor- dijk over van de 3e naar de 4e klas. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. R. N., den Haag f5. N.N., „Nou de laatste 1ÜU pop" f5. Totaal ontvangen f295.29. „CONSERVATRIX". Bij notarieele acte d.d. 29 Juni 1936 is hier opgericht de Naamlooze Vennoot schap „Conservatrix", maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, ge vestigd te den Burg op Texel, met een aandeelenkapitaal van t 50.000. Beheer en administratie zijn in handen gesteld van de heer A. Beers, Zwaanstr. 4. AUTO IN BRAND. Donderdag is tegen middernacht een auto van de lieer J. B., van De Cocksy- dorp, geparkeerd op de Steenenplaats, door onbekende oorzaak vermoedelijk kortsluiting in brand geraakt. Een voorbijganger, de beer C. Keijser C.Sz., zag, dat vuur onder de motorkap zijn vernietend werk deed. Hij snelde naar Garage Kievit, waar hij een bluschappa- raat bekwam, waarmee hij de brand spoe dig bedwong. Zoo bleef de schade gering. Ook van H.K.H. Prinses Juliana is be richt ontvangen, dat H.K.H. voor onze Schapenfokdag een zilveren medaille be schikbaar wensoht te stellen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van „Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Hol land" de medaille van H.M. de Koningin toe te kennen als kampioens- prijs voor de beste geregistreerde ram en die van H.K.H. Prinses Juliana als kam- pioensprijs voor de beste groep gere gistreerde ooien. KERMIS-KRABBELS. Om kermis te kunnen vieren moet je in de stemming zijn. En hoe is dat te rijmen met ©en slecht gevulde beurs? Het staat er mee, als in voorgaande jaren: er is weinig te beleven; de laatste dagen zijn wat drukker, maar de dubbeltjes zitten vast of ontbreken, zoodat van die ouderwetsebe „kermisstemiug" en van „zakendoen" moeilijk gesproken kan wor den. De spullebazen klagen, ook de dans- gelegenhedcin worden niet zoo druk be zocht als anders. Het is alles „malaise", wat de kermisklok slaat. En toch is het op het kermisterrein mu en dan voor de liefhebbers tamelijk druk. Wanneer oonie Jaap achter De Waag Joseph Schmidt „imiteert" wat hem. dank zij Edison goed afgaat en onderwijl zijn tra wanten de prijskansen aan de man trach ten te brengen, is het of de kermisdrukte zich daar concentreert. Maar de zweet- molen geeft de moed niet op en verlokt menigeen tot een luchtreisje. Ook het Theater Stemerse, waar een aardig pro gram met nieuwe attracties wordt afge werkt, mag zich in de gunst van het ker- mispubliek verheugen.i Maar de klanten komen druppelsgewijs. ..Bij 't Raadhuis verrees nog een nieuwe vermakelijkheid. Zij biedt haar klanten de sensatie van 'p zeereis per duikboot en speculeert blijk baar op de roemrjjke reis der K 18. De motorduivels Korini gaan onderwijl „koppeltjeduik" op hun knetterende en donderende motoren in de kooi, welke het publiek voor „uitspattingen" vrijwaart. Halsbrekend werk, zou men zeggen, maar bet gaat om den broode en dan wordt er wel eens meer gewaagd dan verant-, woord is. En wagen blijft het toch, want de kooi, waarbinnen die „ritten des doods" gereden worden, is wel 6 M. hoog en motorpech, bandbreuk of an dere onvoorziene gebeurtenissen, kunnen de rijders ©en leelijke tuimeling doen, maken. Hoe het zij zulke sensatie vindt „aftrek". Iets biezonders verlangt men nu een maal. In 1S93 was bet op de Texelscbe Ikermis de „hippodrome", waar je op echte paarden rijden kon. Die zou nu maar weinig publiek meer trekken. We hebben onze Rijvereeniging immers. In 1895 was een der uitvindingen van Edison, de phonograaf, „de" attractie. Die „deed" bet. Thans zou men het eens met televisie kunnen probeenen De „hermiskrabbelaar" van 1S99 kon gewag maken van de „matoscoop", een „inrichting voor het vertoonen van z.g. levende fotografieën". Een soort bioscoop in haar eerst stadium. Van 1900 dateert de verschijning van de eerste „echte" bioscoop toen „Electr. Kinematograph" genaamd sinds een vrijwel jaarlijks teri;gkeerende attractie. In technisch en aestbetisch op-, zicht is er intusschen heel wat ten _goede veranderd. De installatie, waarover de hoeren De Jong beschikken, is, als die vanx Texels BioscoopTheater, van de nieuwste constructie, terwijl de films, meest alle van de „Metro", onder de beste van deze tijd mogen worden gerangschikt. Ook de gekleurde films trekken meer en meer de aandacht. Wat we Woensdag op dit gebied zagen, (humoristische film uit het Bijenleven en Holland als land van bollen enVolendammers), overtrof onze verwachtingen. De komische films, welke het 'hoofdnummer voorat gingen, waren niet zonder geestige voorvallen, maar Greta Garbo in Anna Karenina „deed de deur dicht". Algemeen heeft deze rolprent een gunstige indruk achter gelaten. Ze hield een wijze les in. Wie als Anna Karenina boven de onpeilbare, oprechte, onwankelbare liefde van haar kind de „liefde" van een minnaar stelt., die toevallig haar pad kruist verdient geen beter lot dan de hoofdpersoon in dit treurspel. Welke rechten zij aan haar man's houding moge ontleenen, aanhaar plichten kan noch mag zij zich onttrekken. Wat De Jong's Bioscoop nog brengt, volgt hier in het kort: Zaterdagavond 8.30: De Rozenkrans, naar de beroemde gelijknamige roman van Ft .Barclay. Een aangrijpende liefdes roman, .treffend verfilmd. Zondagmiddag 4 uur: Kinder- en Fa milievoorstelling tegen verlaagde entree prijs met het hoofdnummer De Roepstem der wildernis. Een film, welke van A tot Z de toeschouwer in spanning houdt. Mooi bijprogramma. Een lach en 'n traan. Zondagavond 6 en 8 uur: De Rozen krans. De toeloop was elders zoo enorm, dat deze herhaling noodig zal zijn. Wie het boek las, zal de film willen zien. En zeker, wie het niet lazen. Zondagavond 10 en 12 uur: De Ma donna der Wildernis. Een film, welke vele goede eigenschappen in zich ver- eenigt. Een meesterwerk. Maandagavond 8.30: De Bonte Sluier. Ben grootsche film niet Greta Garbo in een harer best geslaagde créaties. Een waardig besluit van deze filmweek is zeker deze Metro-triomf-prestatie. Het weer houdt zich de tweede helft van de week goed. Woensdag kwam er tegen de avond wat regen. De politie heeft geen moeilijke taaie Ze hoefde geien enkele maal tot lieden wegens wanordelijkheden in te grijpen. DERTIG POLDERS. De heer J. C. Kager, penningm. bertig Polders, deelt mee, cjat wijziging is ge bracht in de kantoordagen en -uren. Be langhebbenden vinden deze aangegeven op de dezer dagen uitgereikte ot nog uit te reiken aanslagbiljetten, dienstjaar 1936. Zij worden beleefd verzocht hiervan goede nota te willen nemen. SPORTNIEUWS Morgen hebben we op ons terrein Gr a sba an - wielerwed strijden. Door die groote deelname en bet nieuwe program ma kan een interessante sportmiddag ver wacht worden. Donderdagavond speelde op ons ter rein.,E>e Mok" tegen Oudieschild, welke wedstrijd, zooals verwacht, door De Mok is gewonnen. Het beeft lang geduurd eer gescoord werd, terwijl O. voor de rust zoo'n goede partij gaf, dat eerst in het laatste kwartier der lie helft 2 doel punten gemaakt werden. De Mok viel ons nu tegen. Alleen de midvoor, links-^ buiten en rechtsback vielen op, terwijl ook de keeper weer in vorm was. Aanv vankelijk gaat het spel gelijk op en weet O. de oranjemannen te bedwingen. Goed verdedigen ©enerzijds, slecht aanvallen an derzijds, gevolg: uitblijven van doelpun ten. Enkele schoten flitsen juist langs het dioel van O., maar ook het andere* doel ontkomt tweemaal aan een doorbo ring. Uit een vrije schop moet O. zelfs, leenmaai de doelman gepasseerd hebben. Rust 2—0. In die 2e helft is O. veel min der. M. weet dan zeer regelmatig de stand tot 6—0 op te voteren. Als O. dan flink ten aanval trekt en de M-keeper ©en bal niet goed kan vastknjgen, plaatst Nan de terugspringende bal" in het doel. O. beeft de ©er ^gered. Met 6—1 komt het einde. Maandagavond speelt om halt acht schoolelftal OLS Den Burg tegen een schoolelftal, de hoogste klasse van school 3 uit Hoorn. Deze school heeft ons eiland voor haar jaarlijksch schoolreisje uitgekozen. Ze logeert in Bosch en Zee van Maandagmorgen tot Woensdagavond. W.e hopen op een prettige sportieve wed strijd, waardoor voor beide scholen een aardige herinnering aan dit bezoek be waard zal blijven. Komt allen kijken. Tex. adsp. gaan naar Laakkwartier op 25, 26 en 27 Juli leder der adspiran- teu of Juniores, die nog iets beeft mede te doelen of te vragen over inkwartie ring, b.v. samen logeeren of zoo, kan dit nog doen tot Maandagavond, Schil dereinde 63. Niet vergeten of uitstellen. Seriewedstrijdenhet programma vangt 12 Juli aan. Volgende week trainen, leden, Ekm- derdagavond 7.30 uur. Adsp. Woens dagavond aanvang 7.15 uur. D.D. J. H. PANORAMA 5 JAAR. Vandaag is het juist vijf jaar geleden, dat Jeugdherberg Panorama door de heer A. Wagemaker, pres. van de Raad van Comm. der N.V. T.E.S.O. geopend werd. Dat deze stichting aan haar doel be antwoord heeft, is een onbetwistbaar feit. „Panorama" behoort tot de drukst be zochte Jeugdherbergen van ons land, het geen behalve aan de gunstige ligging op ons eiland en de gerieflijke inrichting stellig ook mag worden toegeschreven aan het „ouderpaar" Bakker—Zuidewind, een herbergvader en -moeder, die voor hun taak terdege berekend zijn. Onze gelukivenschVooruit maar weer, met frissche moed. A1AX R. FREY KOMT VANDAAG. Per fiets van Weenen door Zwit serland, Frankrijk en België naar ons land. De heer Max R. Frey, Jur. Stud, te Weenen, Oostenrijk, komt hedenavond met de laatste boot op ons eiland. Hij zal dan met Esperanto 19 landen in 2 wereld- deelen per rijwiel hebben bezocht. Siem de. Waal, die zijn laatste reis voor een' groot deel samen deed met de heer Frey. bracht het tot „slechts" 17 landen. De Texelscbe Esperantisten worden uitge- noodigd hedenavond te 7 uur bij Bock handel Parkstraat samen te komen en vandaar samen naar Oudeschild te fietsen om Max te verwelkomen. BIJ ZOMERKLEED1NG behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, echt bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême Deze beschermt u tevensvolkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct Tube 60 ct. Doos 50 en 25 c OOSTEREND. GOED AFGELOOPEN. Toen Donderdagmorgen in een smalle weg op Harkebuurt twee paarden voor een bakwagen, waarachter ©en [naaima chine, bestuurd door een zoon van de heer E., op hol sloegen, kwam mej. Burger, die oij haar fiets daar passeerde,, in een hachelijke positie. Door van haar rij wiel te springen en op een tuinwal te klimmen, aldus onze corresp., wist zij zich m veiligheid te stellen. Haar fietst wend beschadigd. Overigens liep het on geval goed af. DE COCKSDORP. R.K. KLEUTERSCHOOL. Een adv. in dit nummer brengt onder de aandacht, dat morgen van 24 uur gelegenheid bestaat tot aanmelding van leerlingen bij de Eerw. Zusters. MOD. LANDARBEIDERSBOND. Zaterdag belegde de afd. De Cocks- dorp en Eierland een vergadering in De Hoop met als spreker de heer J. v.d.Ham, uit Utrecht. In volgend nr. zal van deze samenkomst een verslag worden opgeno men. PAARDENKEURING. Uitslag van de gisteren gehouden keu ring: Opgenomen in het Stamboek: Martha en Lyd a van J. de Wolf. Premiekeuring veulens: 1. Annie van B. Dros, f 5,-; 2. Selma van Eierl., van C.J.Geense f5,-; 1-jarige: 1. Arata v. Eierl., van C.J. Geense, f 10,- plus medaille; 2. Zodia, P.Dros Bz., f 10,-. 2-jarige: 1. Julia van J.C.Witte, f 15,- plus medaille; 2. Walda, P.Dros Bz., f 10,- 3-jarige: 1. Lyd a, J. de Wolf, fl(V; 2. Martha, van J. de Wolf, f 10,- 4-7-jarige: 1. Cora van P.Dros Bz.:, f35,- plus medaille; 2. Kaballe d'ALea, van J.C.Witte, f30,- plus medaille; 3. Rachel, van J.C.Witte, f25,- plus medaille 4. Kora, van J.C.Witte, f20,-; 5. Rosa, v. P.Dros Bz. f 10,-. DE KOOG. OPENING BADSEIZOEN. Morgen wordt het badseizoen officieel geopend. Gebr. Dogger zullen weer in functie komen als badmeesters, de uitkijk toren staat alweer gereed en tonnen niet vlaggetjes zijn uitgelegd om zwemmers die te veel willen wagen, duidelijk te maken, waar die veilige zee ophoudt. Daarbuiten dreigt immers gevaar, ook voor wie de zwemkunst volkomen mach tig zijn. DE MOK. BEZOEK UIT LETLAND. Het escadrille Letlandsclie militaire vliegtuigen, dat 25 Juni op Schelling- woude op bezoek is geweest, en vandaar zijn vlucht heeft voortgezet naar bet zui den van Engeland, is Dinsdag te hall twee op de Mok gearriveerd. Nadat zij benzine hadden ingenomen zijn de vlie« gers te vier uur weer opgestegen om hun tocht voort te zetten naar Esbjerg en De-r nemarken, vanwaar zij Woensdag naar Oslo vertrokken, om via Gothenburg, Stockholm, Helsingfors en Reval naar Letland terug te keeren. De commandant van de Mok, overste Pitlo alsmede de consul van Letland uit Amsterdam, de heer Van Monsjou, wa ren ter begroeting aanwezig. Alg. Hbl.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6