-Amiida Texelsche Berichten Wat doet U in de vacantie Bliksemafleiders of niet? "f Eén dagje uit en nu reeds heerlijk bruint Van tevoren Amilda-zonnebruln- t crème Door Inwerking van de lucht, ook zonder zon, krijgt U een prachtige bronskleur, die beschermt te gen zonnebrand. ZynviebxuArfx ou&mf EXAMENS. Zaterdag slaagde te Alkmaar vooir bet Ulo-diploma A de leerlinge van onze Ulo Martha Jonker Cd. VRAAGBAAK Voor Vreemdelingen. 10e en 20e duizendtal. Ze is er weer, onze Vraagbaak voor Vreemdelingen, ook thans weer belangrijk uitgebreid en gedrukt op houtvrij papier. Ze bevat, behalve een kaart van Texel 'n schat van gegevens voor allen, die ons eiland bezoeken en(of) hun kennis daar omtrent wiilen ver meerdere n. Ook inge zetenen zullen daarin veel van hun ga- duig vinden. Prijs 15 ct. Fr. p.p. 20 ct. Over heet Texel verkrijgbaar. Ook in Boekhandel Parkstraat. „VAN ZEE TOT MEER". „Van Water tot Land". We maken belangstellenden attent op een artikel over de Zuiderzeewerken, dat van de hand van Burgemeester Kamp is opgenomen in het Vrijdag verschenen JuliAug. nr. van Leven en Werken*) orgaan van de Radio-Volksuniversiteit Holland. Een beknopte bijdrage tot de kennis van Nederlands nieuwste gewest is het, overzichtelijk, interessant en boven al goed gedocumenteerd, zonder dat die stot door veelheid van cijtermateriaal on-i leesbaar wondt. Abonin. prijs tS.50 p. j.losse nrs.. 75 ct. ZOMERPOSTZEGELS. l>e omzet in zomerpostzegels was dit jaar in onze gemeente niet groot. Elders in het land was het er trouwens ook slecht mee gesteld. Ondanks hetsdhooue doel: cultureele en sociale zorg: Op Texel werden verkocht: 191 zegels van U/23 ct. 120 zegels van 5—8 ct. 219 zegels van 610 ct. 60 zegels van 12Va-16 ct. Het slot van een klein rekensommetje is, dat de opbrengst boven de gewone porto 117.32V2 bedroeg, een bedrag, aan zienlijk kleiner dan vorige jaren, Joen '11 plaatselijk comité de verkoop bevorderde. Waarom bleef liet dit jaar werkeloos Vacantiegenoegens zijn verschillend. De een luiert in de zon aan het strand, de ander zoekt de koelte van het bosch, een derde werkt zich met z'11 motorboot of dito fiets in 't zweet, een vierde trapt zich buiten zich zelf op het rijwiel, een vijfde loopt zolen en voeten stuk en een zesde timmert een konijnenhokje Maar allen doen het voor hun genoegen. En dat is het plezier. We hebben een vader gekend die z'n kinderen strafte al naar gelang hun ver langen ergens naar uitging. Indien boontje om z'n loontje kwam, dan strafte vader inet kamerarrest wanneer zoonlief wilde gaan wandelen, doch wanneer er naar bed verlangd werd moest nog eenige tijd ge wacht worden. Zoo is 't ook met genoegens. Indien wij zouden moeten doen al wat we in de vacantie verrichten, dan zouden we mis schien klagen over de zwaarte van de ar beid of over de verveling van het niets doen. Maar nu doen we alles voor ons plezier en dat isvacantiegenoegen Het is er echter mee als met poëzie, waarvan De Genestet zei, dat ze overal is voor wie ze weet te vinden Maar als het nu regent LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen op landbouwgebied kunnen worden gericht aan de heer E. v. d. Ban. hoofd Lagene Landbouwschool. MELKBEDERF. Is invallend vuil de ergste ooi zaak voor melkbederf? Als men het met 't melken niet al te nauw neemt, valt tijdens het melken licht veel vuil in de melk van de uier, van de; handen, uit de lucht, enz., mestdeeltjes en ander vuil. Proeven, genomen met opzet telijke verontreiniging met mestdeeltjes, stroo, enz., maakten uit, dat de toene- ming van het aantal verkeerde bacteriën veel minder is dan met verwachtte. Het (ijkt wel, ot er tevens stoften in de nielk komen, die de ontwikkeling tegen gaan. Veel spoediger is de melk bedorven, wan neer gereedschap wordt gebruikt dat niet aan de eischen voldoet ot slecht water* Vandaar dat we nog eens wijzen op het gebruik van chlooröleekloog (2 eetlepels op een emmer water). DA f ONTSMET- Natuurlijk blijft het eisch, de melk zeer zindelijk te winnen. Dus: grot vuil van de uiers verwijderen, schoone handen, goede teemsen, goede filters, enz. v.d.B. ONRUST IN 'T WEILAND. Bijna dagelijks zien we kalveren en koeien met de staartgluim recht omhoog door het weiland hollen. Iedere boer weet, dat er dan HORZELS vliegen, waarvoor de dieren angstig de vlucht ne-, men. Het instinct doet het dier hier vluchten voor een ernstig gevaar, dat het bedreigt. Als de horzel 11.f. het werk kan doen. waar hij op uit is, beteeken t dat voor het rund een lange lijdensperi ode in 't verschiet is. 't Is jammer, dat veel veehouders hiervan nog niet goed doordrongen zijn. Voelden ze goed aan, welk lijden een met horzelbuiten bezette pink doormaakt en welke schade de eigenaar lijdt door slechtere groei en minder productie van jonge beesten, nog gezwegen van de blijvende schade aati de huid toegebracht, dan zou men zeker meer moeite doen tot bestrijding der horzels. 't ls goed, er maar voortdurend <p te wijzen en dat doet de landbouwvoorlich- tingsdienst dan ook regelmatig. Nu we dagelijks de rennende kalveren met boven het lichaam wuivende staartpluimen zien, is dit weer een goede gelegenheid. Ted zake De horzelvliegen zwermen de heele zo mer maar vooral in Juli en Augustus. Ze trachten hun eieren aan de haren van het rund te bevestigen. Br is een soort, dat zich met een stootende beweging geregeld maar op het dier laat vallen, om elke maal een ei te bevestigen. In sommige streken noemt men de horzel dan ook „stooter". Een andere soort legt rustig aan een haar een rij eitjes. Gezocht wordt HYGIENE en VEILIGHEID. ZWEMMEN BIJ OOSTENWIND. De lieer A. J. Meyerink, hoofdconsul van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, schrijft in zijn brochure „De gevaren der zee": De wind komt van het land en de Oostenwind stuwt het bovenwater in de richting van de zee. Veronderstellen we 1111, dat Eb intreedt, dus vallend water. Het water wordt met kracht naai' zee gestuwd, door eb niet grooter kracht zeewaarts getrokken. Wee de ongelukkige, die zich nu te ver in zee begeeft De aangename temperatuur van het water en de oogenschijnlijk kahne zee doen hem langer dan gewoonlijk in liet water toeven. Al zwemmende is bii onge merkt atgedineven. en angstig blikt hij om zich heen. als hij tot het beset komtv dat. hij ver van de kust verwijderd is. Hij zwemt terug naar de kust, krijgt telkens het zeewaarts gaande water over en tegen zich aan. Tegen stroomop zwem men is uiterst vermoeiendhij voelt zich niet in staat die lange tocht zwetny mend at te leggendoodvermoeid mar telt de ongelukkige zich atdrijft temi slotte zeewaartszijn' hulpgeroep be reikt het strand niet en de schijnbaar kalme ,goud overtogen zee heeft haan prooi te pakken. Ot wel: hij geraakt in, een Mui en is dan bijna zeker reddeloos verloren. Langs een groot deel van de Neder- landscbe kust liggen drie a vier rijen ban-i ken, zandbanken. De geul tusschen de kust en zoo'11 bank en die tusschen de banken onderling, evenwijdig aan de kust, noemt men een Zwin. Bij eb ligt de eerste bank gew oonlijk droog. Bij vallend water en Oostenwind (land wind) stroomt het water uit de zwinnen door openingen tusschen de banken (Muien) zeewaarts en met te grooter kracht naar gelang de lengte van de naar dunne huidplekken (liesstreek b.v.) bij jonge dieren liefst. De kans, dat de larve, die na 46 dagen uit het eitje komt, zich dóór de huid kan boren, is dan het grootste. De larve is daar goed voor ingericht door haakjes op het li chaam en een boorwerktuig aan de kop. (Dat het rund de larven zou oplikken is dus niet juist!) Eenmaai onder de huid, begint de larve een tocht door het lichaam in de richting van de slokdarm, zich voe dend met lichaamsappen en ontstekings- vocht. Na November verplaatsen de larven zich in de richting van rug en lende, tus schen de wervels door naar het rugge- mergskanaal. Ruggemergontsteking met noodslachting kan het gevolg zijn. In December ongeveer komen de larven ein delijk onder 'de rughuid. Ze boren daar in een opening en blijven er, groeiend van lichaamssappen. Groote bulten ont staan. Het dier. dat veel larven herbergt, lijdt er erg onder en groeft erg slecht. AprilMei komen de larven door de opening naar buiten, vallen op de grond om te verpoppen. Uit die pop komt weer een nieuwe horzel, in zich dragend de bron van nieuwe ellende voor ver scheidene jonge runderen, mjiar ook totschade voor de baas. Een boer die van zijn vee houdt kan de die-i ren moeilijk zoo zien lijden. Zelfs ai Ikvvam er geen schade van, zal hij de hor zels bestrijden. Nu de beurs in de knel komt (slechte groei, minder productie, slechte huid), is er behalve medelijden, met het rund, nóg een reden om met kracht de strijd tegen de horzels te b(ijven voeren. Tegenwordig is dit door de vele goede middelen vrij gemakkelijk. Als de tijd voor behandeling daar is, wijzen we daar nog, eens op. v.d.B. NEEM JE MOTOR OP en wandel naar de plaats waar je die ge* bruiken wilt. We beelden zoo'n transpor tabele motor af, welke in Diiitschland op verscheidene landbouwbedrijven toe passing vindt. zwinnen en de kracht van de landwind. Terugzwetnmen door een mui is, zelts voor een geoetenu zeezwemmer, meestal onmogelijk. Komt ge in een Mui terecht en zijt ge een goed zeezwemmer, leg u dan op de rug; bewaar uw tegenwoordigheid van geest; laat 11 dan drijven, tot ge in rusti-( ger water komt, zwinwater. Zwem door het zwin naar de bank, dichter bij de kust; laat at en toe uw beenen zakkenj, mogelijk kunt u staan en tot adem komen. Zwem recht op de kust aan, midden over de zwinnen. Ge drijft mogelijk zijwaarts at, tracht niet op een voorat bepaald punt aan de kust te komen; hoofdzaak is kust bereiken. Hoe kan men zwemmend een Mui waar nemen 1. Een buiteinnui, d.w.z. een mm in de tweede ot volgende rij bankten, is meestal te herkennen aan een lichte schuimende plek, zeewaarts gericht. 2. Let hij het naar land zwemmen op de golfjes vóór u; vermindert ondanks uw inspanning de afstand niet, dan zijt ge zeker in een mui; laat u drijven op de rug en let op het rustiger zwinwater. Conclusie: De landwind en eb, de oogenschijnlijk stille zee leveren buiten gewoon veel gevaar op, juist voor zwem mers; ook voor baders, die te ver in zee gaan. Men brengt eigen leven en dat van a,nderen roekeloos in gevaar. Bij landwind wapperen de vlaggen naar zee toe. Wijzen ze naar zee, dan is dit het sein: Weest op uw hoede, er is ge vaar. Bij landwind is de bovenstroom naar zee gericht, de onderstroom gaat naar de kust toe eu voert bijna alles wat op de bodem ligt, zand, slib, algen, kwallen, naar het strand. Hiet zeewater is dan vaak vies, troebel, dik, zooals de kustbewoners 't noemen. Kwallen zijn ernstige waar schuwere; een aanraking met hun netel- organen is verre van aangenaam. door Jhr. R. A. QUINTUS. E lectro- T eclin isch -Ingen ieur, Gedipl. Bliksemafleiderdeskundige. Sinds menschenheugenis wonen de men- scben in huizen, omdat ze daar na gedane arbeid hun rust zoeken en beschermd wil-- len zijn tegen de invloeden der natuur, als koude, regen, hagel, sneeuw en wind. Moeten wij nu ook onze huizen tegen blikseminslag beschermen ot met? Reeds de oude Egyptenaren beschermden hun tempels tegen het hemelvuur, door lange metalen vlaggestokloen, terwijl in latere jaren in 1760 Franklin het eerst met; metalen staven van 2 tot 3 meter lengte een huis tegen bliksem wilde beveiligen. Deze uitvindingen werden gedaan, waar om er dan geen gebruik van gemaakt? Wellicht zullen er onder de lezers zijn, die zeggen, dat het de hand Gods dan wel zal zijn, doch hen moet ik hierbij dam wijzen op diezelfde hand Gods, die uit vinders leidde. Nelson voorzag de vorst van zjjn dak met vele kleine spitsen en leidde de vorst- leiding aan beide zijden naar de aardver- bindingen. Faraday voorzag zijn huis van een soort net, dat steeds aan de onder* zijde geaard werd. De theorie van Franklin is inmiddels gebleken hoogst ONvoldoende te zijn, zoodat zij, die meenen dat hun huis goed beveiligd is door middel van eem flinke staaf, die door een voldoend dikke draad met de aarde is verbonden, hier op een dwaalspoor zijin gebracht, daar het veelal bleek, dat juist blikseminslag naast de voet van deze stang plaats vond. Hoe dan? hoor ik reeds vragen. Ja, eenige dingen kan ik u hier vertellen, Idoch beter is het, dat leeken er zich to* taal van onthouden, bliksemafleiders te plaatsen, daar dan mogelijk bij de aanleg touten worden gemaakt, die zeer gevaar lijk kunnen blijken te zijn. De hedendaagsche installateur van blik semafleiders combineert de systemen Nel- sou en Faraday. Men plaatst op schoorsteenen en an dere uitstekende punten kleine spitsen, op de vorst wordt een vorstleiding gelegd, terwijl de einden van deze draad moeten worden opgebogen tot ot voorzien van kleine spitsen. Al deze spitsen worden nu electrisch niet de aarde verbonden, terwijl hierbij nog vele tactoren een' nol spelen. De aardleiding moet tevens zeer dege lijk worden uitgevoerd, daar het grond water eerst een goede aard verbinding geeft terwijl op de heuvels, waar geen grondwater te bereiken is, .weer audere maatregelen kunnen worden genomen. Ik Tan u hier in dit verband natuurlijk geen handleiding geven voor het zelt aanleg gen van een bliksemafleider, maar men hoede zich er voor een willekeurige elec- tricieu een bliksemafleider te laten aan leggen, tenzij men naar een toeken ing van een deskundige laat werken, want anders is het de vraag ot uw huis. dan 'n bliksembeveiliging heeft óf een ding, dat op een bliksemafleider lijkt. Speciaal de Hagenaars hebben op 11 October 1935 de uitwerking kunnen zien van een niet-goed aangelegde bliksem afleider. en wel die van de R.K. kerk aan de Bezuidenhoutscheweg: het toren uurwerk was niet voldoende aan de aardleiding aangesloten, tengevolge waar van een lading afsprong op het'uurwerk en de electrisehe aandrijving vernietigde. (Met toestemming van de schrijver over genomen uit zijn brochure „Bliksemat- lcidcrs ot niet".) ^3«É2S3S3SS&SS8& HOE NU? Een kiekje van het onlangs te Margate, Engeland gehouden internationaal schaak- tour nooi. De jongste deelnemer in de knel De uitslag was: 1. Flohr. Jsjecho-SL, 7.5 p. 2. Capablanca, Cuba, 7 p. 3. Stahlberg, Zweden, 5.5 p. 4. Lundin, Zweden, 5 p. 5. Milner Barry en Tylor, Eng. 4.5 p. 6. Mej. Menchik, Tsjecho-SL, 3.5 p.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2