'7ABDIJSIROOP^ TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Benauwd? Een groote vijand van de Texelsche Boer. Zaterdag 25 Juli 1936 Hoest-Griep-Bronchitis Asthma TScentl I VerlaagdeprtjzenJUMgj WOONWAGENS. Burgemeester eu Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de op heden atgekondigde „Ver-i ordening op woonwagens" van heden at gedurende drie maanden op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. De verordening is tegen betaling der kosten ad 10.15 'in afdruk algemeen ver krijgbaar gesteld. Texel, 23 Juli 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de reke ning der inkomsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1935j is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen van heden tot en met 7 Augustus aans+aande, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, 24 Juli 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen op landbouwgebied kunnen worden gericht aan de heer E. v. d. Ban. hoofd Lagere Landbouwschool. VAKONDERWIJS VOOR DE BOER. Als men zijn jongen smid ot timmerman ot schilder e.d. wil laten worden, stuurt men hem graag naar de ambachtsschool. Immers hij leert daar de theorie van het vak, hij leert de werktuigen kennen, en gebruiken, ljij onderhoudt bovendien het op schooi geleerde van taal, rekenen, teekenen enz. en breidt het uit. Als men zijn jongen BOER ot kweeker wil laten worden ot iets, wat daarmee recht-i streeks in verband staat, dan is de wegi naar de vakschool voor de jonge boer, dat is: DE LAGERE LANDBOUW SCHOOL. Hij onderhoudt en vermeerdert daar zijn op de lagere school opgedane kennis niet alleen, maar leert zooveel mogelijk betreffende zijn beroep. hij leert waarnemen; hij leert het 'hoe en waarom van zoo-* veel. dat men dagelijks op de boerderij ontmoet hij leert het nendabelst gebruik van kunstmeststoften en veevoedermiddelen, en werktuigen hij wapent zich door zjjn meerdere kennis voor de strijd tegen bodemziekten, planten- en dierenplagen; hij leert een eenvoudige, maar goede administratie voeren voor een bedrijf; kortom hij doet heel wat kennis op, die een goed vakman noodig heeft. En wat is het tegenwoordig erg noo dig goed „bij" te zijn; De plaats voor elke boerenjongen is op de Landbouwschool. Zie de ad-1 vertentie in dit nummer. v.d.B. En toch maaj een klein insect: de ritnaald. In verband met de hier en daar belang rijke schade aan de landbouwgewassen, toegebracht door vreterij van de ritnaakl ot koperworm, vroeg ik de Plantenziek- tenkundige dienst te Wagenmgen, ot men nog geen afdoende middelen ter bestrij ding had gevonden. Heden ontving ik hierover teen uitgebreid schaven, dat ik om zijn Belangrijkheid in zijn ge heel laat volgen: Door ritnaalden (larven van kniptor- nen, die 3 tot 4 jaar als larven in de grond leven) bewoonde akkers en tuinen PLOEGE EN SPITTE men herhaaldelijk, ojvdat de kraaien en spreeuwen, kwik staarten, meeuwen, enz. het ongedierte opvreten. Zoo mogelijk laat men tijdens en ma de grondbewerking kippen op het terrein loopen. Ook komen door herhaal delijk bewerken van de bodem bij felle VAN ZON EN MAAN. •I||||| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 26 Juli 14,13 23,16 5.11 20,59 M 27 15,22 23,43 5,12 20,58 D. 28 16,28 24,17 5,14 20,57 W 29 17,10 1,— 5,15 20.55 D. 30 18,23 1.02 5.16 20,54 V. 31 19 07 159 5,18 20,52 Z. 1 Aug. 19,43 3,07 5,19 20,50 Zondag 26 Juli Eerste kwartier. zonneschijn vele ritnaalden door hitte en uitdroging om. Op velden, waar men het vorige jaar veel last van ritnaalden heeft gehad, terwijl deze in het daarqp vol gende jaar nog niet volwassen, dus nog niet ter verpopping gereed zullen zijn, verbouwe men in dat volgende jaar vroege zomenerwten, koolzaad ot eenig ander gewas, dat vroeg in de zomer ge oogst kan worden, opdat men reeds in het midden van de zomer het land kan ploegen en herhaaldelijk eggen. Daar .de grond bij vlascultuur zeer veel bewerkt wordt, vermindert deze cultuur 'de rit naalden, hoewel ook het vlas zij 't dan niet bij voorkeur door ritnaalden aan getast wordt. Erwten, klaver en boekweit hebben over het algemeen niet veel van ritnaalden te lijden. Verder is het raad zaam het graan zoo ondiep mogelijk te zaaien op door ritnaalden bewoonde ak kers. AARDAPPELEN laten zich (in het Klein) als LOKMIDDEL gebruiken. Brengt men op een door vele ritnaalden bewoond terrein op bepaalde plaatsen hier en daar een aardappel in de grond, dan zal men, als men ean week ot veertien dagen later die aardappelen er weer uithaalt, zien, dat verscheidene ritnaalden zich daarin hebben ingevreten, welke men met de aardappelen zelt aan de varkens kan opvoeren. Hoe meer aardappelen en hoe dichter bij elkaar men ze in de grond stopt, des te meer kans heeft men vele ritnaalden te vangen; het gaat het ge makkelijkst, als men de, liefst doorge sneden aardappelen aan stokjes ot stukjes IJzerdraad steekt, om ze gemakkelijk te kunnen terugvinden. Men kan ze dan eenmaal per week ot per veertien dagen nazien en ze, na die met ritnaalden er at ot uitgehaald te hebben, weer in de grond stoppen. Ben landbouwer berichtte ons, dat hü stukken van aardappelen over zijn land strooide en deze met een rol aandrukte. De ritnaalden kwamen dan op deze aard appelen at, waarna de spreeuwen voor de verdelging zorgden. Zij pikten de stuk jes aardappelen uit de grond en verslon den de ritnaalden. SLA. Ook met vangplanten is tegen rit naalden wel iets te bereiken. Zij zijn zeer verlekkerd op sla. Daarom wordt wel eens aangeraden slaplanten uit te poten tusscben een ander gewas, dat men tegen ritnaaldenvraat beschermen wil. Als deze slaplanten slap gaan hangen, ziet men de wortels na en vindt men er vele ritnaalden bij ót aan. Ook HEN NEP zou op dezelfde wijze dienst kunnen doen. Zeker verdient het aanbeveling bij cultures, die zich daarvoor leenen, eens hier en daar rijen hennep over het land te zaaie.i. In die wortels der hennepplanten die door verwelking de aantasting ver raden, zou men dan een groot aantal ritnaalden vinclen. Deze mededeelfng is afkomstig van een oude Friesche land bouwer. Wij zelt hebben er geen onder vindingvan. De hennep geeft nog eemge opbrengst, die wiel binnen te halen is, als men bij keuze van het hoofdgevvas daar mee rekening houdt. Zijn dit b.v. aard appelen of bieten, dan is de hennep wel afzonderlijk te oogsten, bij granen gaat dit natuurlijk niet. Dezelfde land bouwer, die de spreeuwen in dienst wist te stellen om de ritnaalden op te pikkeni, deelt mee, dat hij op door ritnaalden be-v woonde akkers wat hennepzaad mengde door het haverzaad, de ritnaalden lieten de haver met rust en wierpen zich op- hennep, waar zij tot boven de grond in. de stengels gevonden werden. Als de hen nepplanten 1 a 1G voet hoog zijn, wor den zij voorzichtig uitgetrokken en met de er in zittende ritnaalden verbrand. Op kiemende TARWE zijn zij biezonder verlekkerd. In een tomatenkas lieten de ritnaalden de tomaten ongemoeid, toen er eenïge rijen tarwe in gezaaid waren, aan welk gewas zij blijkbaar verre de voorkeur gaven. Wie dus in kas ot wa renhuis last heeft van ritnaalden, kan dit eenvoudige middel probeeren. Men zaaie, de rijen tarwe plm. 3 voet van elkaar; na 14 dagen hebben zich de ritnaalden m grooten getale er bij verzameld. STERK ROLLEN van de grond is ook tegen ritnaalden aan te bevelen. Zoodra men in het voorjaar deze ïn- sectenlarven bemerkt, bemest men de planten met chilisalpeter, om een snel lere groei te bewerken, zoodat zij minder van het ongedierte hebben te lijden. Het gelukte in meerdere gevallen, jonge pas ontkiemde boonen te vrijwaren te gen ritnaaldenvraat, door vóór het zaaien de boonen met een weinig PETROLEUM te Behandelen. Men giet op de Boonen eeri klein scheutje en roert ze daarmee zoo lang door, tot elke boon met de pe-i, troleum in aanraking is gekomen. Er is slechts zeer weinig petroleum voor noo dig. Bij andere zaden mag men dit middel slechts toepassen, als door een vooraf gaande kiemproet van met petroleum be handeld zaad is gebleken, dat dit er tegen- kan. Bietenzaad b.v. verdraagt de behan deling niet. Een afdoend middel is behandeling van de grona met ZWAVELKOOLSTOF. Dit is echter veef te iïuur en oSarom niet toe te passen. Het komt op plm. 6 ct. jxen M2 ot t600 per H.A. v.d.B, GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J. B., den Burg t3.- W. V., den Burg t2.- G1FTEN ALG. WIJKVERPLEGING. J. B., den Burg t3.- W. V.. den Burg t2.- B., den B. 11.- EXAMENS. We geven hier de uitslag, ten deele reeds gemeld, van de overgangs- en eind examens aan de Vakschool voor Meisjes te Den Helder (We bepalen ons tot de leerlingen van Texel alleen); Bevorderd naar het 2e leerjaar van ,1e 2-j. voorbereidende opleiding: P. Duin- ker, M. Eelman, A. Kees, T. Keijsetr, 1. Vlas, N. Sinidt en L. van Zeijlen. Het getuigschrift verkregen: M. Bak ker en F. Dekker. Diploma hulp in de huishouding werd uitgereikt aan: S. E. Posthuma; diploma costuumnaaister aan: S. Eelman, O. Krij- nen, C. List en J. Smit. SPORTNIEUWS TEX. BOYS. Woensdag hebben Boys 2 verloren van De Gocksdorp 2 met 41. In de tweede helft werden de Boys beter. Jammer, dat de wedstrijd ontijdig beëin digd moest worden. Volgende keer op tijd beginnen. Zondag halt 8 ontvangen we Ooster end. Een belangrijke wedstrijd. Als jullie goed aanpakken, hebben jullie een kans om te winnen. Opstelling als gewoon. Zorg voer een grensrechter. Dinsdag belangrijke ledenvergade ring om halt negen op de bekende plaats. B. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Het bestuur van de te Winkel geves tigde Vereen, voor Landbouwhuishoud- onderwijs, is bereid bij voldoende deelne ming met ingang van 1 Sept. a.s. hier een 2-j. landibouwhuishoudcursus te or- ganiseeren. Het onderwijs wordt één dag per week gegeven aan meisjes van 16 jaar en ouder, is neutraal en omvat bet- halve de huishoudelijke vakken ook enkele vakken, gericht op de algemeene ontwik keling der leerlingen. Eerstbedoelde les sen zullen gegeven worden door de lee- ranes van de landbouwhuishoudschool te Schagen; het andere onderwijs door de heer Van den Ban, hoofd Lagere Land bouwschool. Schoolgeld f 15.per'jaar. B. en W. achten dit onderwijs van zeer veel belang, vooral in deze crisistijd. Zij twijfelen niet aan voldoende belangstel ling. De goede resultaten, bereikt met de korte op eenvoudige leest geschoeide voorlichtingscursussen op huishoudelijk gebied, waarvan er in de atgeloopen maanden alhier een paar gehouden zijn, rechtvaardigen deze meening. Cursussen als deze vallen onder de wet op het nijverheidsonderwijs. Van Regee- ringswege wordt steun verleend, als cte Gemeente voor 30 pet. in de netto-kosten bijdraagt. Het aandeel voor deze ge meente is voor 1936 begroot op 1132.24, voor 1937 op 1380.55. De Vereen iging betaalt daarentegen aan de gemeente een vergoeding voor gebruik schoollokaal, stoelen, tafels en voor verlichting, verwarming en schoon houden. Voor 1936 is dit begroot op 1124.en voor 1937 op t375.De me dewerking der gemeente behoeft slechts te bestaan in het kosteloos ter beschikking stellen van een behoorlijk schoon te hou den schoollokaal, zoo noodig verlicht en verwarmd. Het onderwijs kan worden ge geven in het z.g. Olazen Paleis ot in het voorlokaal van het gymmastiekgebouwaan de Molenstraat. (Zie verder het Raadsverslag in dit nr.) Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zol verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor mee: van die borst- benouwdhuid bemerken. Neem dus bij BRUIN, OOK ZONDER ZON, door de snelle huidbruinende werking van AMILDAznnnebniinciême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 eu 25 ct. DE MOK. TERAARDEBESTELLING K. v. M1LLIGEN. Donderdag is te Hengelo ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dc leerling-onderoft.-vlieger K. van Milli- gen, die Maandag op de Hors het leven verloor. Langs de weg en op de alge meene begraafplaats hadden zich duizen den inwoners opgesteld. Ook van offi- cieele zijde werd groote belangstelling betoond. Zoo waren aanwezig vertegen woordigers van de Marine-Luchtvaart te Den Helder en de luchtvaartafdeel inq Soes ter berg en van de Fokkerfabrieken te Amsterdam. Aan de groeve werd het wooïxi gevoerd door de heer G. v.d. Gronden, evangelist te Borne, en luit. Den Ouden,, die de overledene schetsten als een goed militair en een voortreftejijk kameraad. Handelsblad. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Zondag won SVC I in een slecht ge speelde wedstrijd met 41 van Oude- schild 1. In de voorhoede rammelde liet geducht. Het moet anders,, willen we er komen. K.v.d.K. Morgen de langverwachte strijd tus- ischeu SVC 1 en Texel 2. Ze loer zal Texei probeeren om revanclic te nemen na de nederlaag op ons terrein, doch evenzoo zal SVC trachten haar reeks overwinnin gen voort te zetten. Het wordt een span nende match met veel supporters aan beide zijden. Toont u ware sportsmen. Stelt ook de kijkers niet te leur. Ons 2e elftal behaalde Woensdag een overwinning op de Boys 2: 3—1. De helft zit er op en we staan nog steeds aan de kop. Opstelling: W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk G.v.Boven A.Stolk Jn.Behnam C.Zuk'ema Jn.Reuvers Jl>. Eelman Res.: Jn.Lampers, Gerand Bakker. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll ||||||H||j| Mededeclingcn llllllllllll van Tcxels Bioscoop-Theater ||||||||||jj iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CATHARINA DE KLEINE. In het kort komt deze kostelijke amu sementsfilm met Franziska Gaal in de hoofdrol op het volgende neer: Ben rijke jongeman, Hans von Gcr- stikow, is dol-verliefd op SybilI, de doch ter van de groot-industrieel Braun. Haar papa maakt echter zooveel bezwaar tegen de omgang van de een met de ander, dat Hans er slechts met groote moeite in slaagt Sybill nu en dan te ontmoeten. Ten einde raad roept hij de hulp in van Catharina, een eenvoudig meisje, dat ten huize van Sybill's ouders werkzaam is. Hij stelt zich aan haar evenwel voor als chauffeur, ojxlat zijn opzet beter slaagt. Maar wat gebeurt er nu Catha rina vat voor Hans genegenheid op, welke zich op zoo treffende wijze uit, dat Hans tusscben haar en Sybill een zware strijd te strijden krijgt. Wanneer Catha rina verneemt, dat „haar chauffeur" ont slagen is, koopt zij voor haar centjes voor hem ©en oude taxi, opdat Hans in zijn onderhoud kan blijven voorzien. Toch kan er van liefdesbetrekkingen met Catharina, gezien zijn positie, geen sprake zijn. Hij schrijft haar een afscheidsbrief, maar daar Catharina niet lezen kan. mist deze zijn doel. Het meisje gaat naar Hans om hem de auto aan te bieden en te vragenhaar de brief voor te lezen. Hans kan zich nu niet langer beheerschen. Hij leest de brief, maarmaakt er een liefdesbrief van. Maar wanneer hij thuis komt, wacht hem de vader van Sybill, die niet Tanger weerstand kon bieden aan de aandrang van zijn dochter om toe te stemmen in een verloving met Hans. Hans is radeloos. Wat moet hij doen? De volgende dag hoort vader Braun van Hans' verhouding tot Catharina; hij be sluit nu een teesjje te houden, Hans te noodigen en Catharina te laten be dienen. Dan zou zijn dochter wel blijken, wat voor een mepsch die Hans is. Maar wat doet Catharina? En welke partij kiest Hans? Het blijft een verrassing voor wie deze alleraardigste film willen gaan zien. JONGE HARTEN. Geen film heeft op Texel, zoolang ons Theater bestaat, na De Jantjes, zooveel sucoes gehad als Jonge Harten, de groo- tendeels op Texel, in de Slufter, aan het strand en bij de vuurtoren opgenomen film. We hebben in verband hiermee ge meend, deze film nu, in het seizoen, nog enkele dagen te moeten draaien. Na de gunstige recensies in de groote j>ars, kan een aanbeveling hier kort zijn. „De Tijd" roemt de prachtige totogra fie en gewaagt van een gezonde kente ring van de NederIandsche geluidsfilm. Het Handelsblad noemt het een zeer sympathiek werk, terwijl de Haagsche Post opmerkt, dat er van deze film iets wonderlijk frisch' en ongerepts uitgaat (Zie adv.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5