Hoe anderen Texel zien. Steun schapenhouderij op Texel Gemengd Nieuws De Tandem is er weer! Adverteeren doet verkoopen Eien artikel over een vacantie op Texel, opgenomen in Haarlems Dagblad van 18 Juh, eindigt met deze vriendelijke woor den: Zóó hebben we onze vacantie doorge bracht op Texei en cie schoonheid van! dit eiland heett ons zóó bekoord, dat wij van al onze nieuwe kennissen en vrienden daar atscheid genomen Ihebben met een hartelijk tot weerziens. Ondier het opschrift: Naar Texel, de Parel van de Waddenzee, schrijft De Volkskrant (Den Bosch )o.a.: Het moet aan de vreemdeling, die op het eiland gaat toeren, opvallen, dat alle Wegen keurig zijn en onderhouden wor den. Aten maakt reclame voor Texel, maar, het moet gezegd: Texel is in veler lei opzichten waard, gasten binnen zijn kustlijnen te herbergen. In Den Burg voelt en ziet men overal de pretentie van het stedeke om zich aan te passen taij die moderne wasdom van het vaste land. Toch ontdekt men ook daar het eigene, het inbeemsche, het vasthouden aan traditie. Aardige historische ge veltjes troffen ons, lieve bochtige straat-* jes, droomerige pleintjes door vee (gr oen omzoomd. Aan de noordzijde treft de vreemdeling terstond een goed onder houden plantsoentje met een modern ge« styleend Esperanto-monument. Vierder gewaagt de schrijver van dit in zeer waandeenende woorden gesteld arti- tikel. vau „de welwillende, hulpvaardige eu mededeelzame bevolking, die de vreem deling op zijn gemak stelt en hem dei overtuiging geeft, dat luj niet beschouwd wordt als lexploitatiemiddef doch als een belangstellende vriend uit den vreemde". V In de Oprechte Haarlemsdhe Courant van 15 Juli schrijft L. va;n 't Sant oven de vogelwereld op Texel en Vlieland, „de vogeleilanden, welke hun, die houden van ongenepte natuur en vogelleven, als va- cantieverblijf worden aanbevolen". Allemaal kostelooze reclame, waarvoor we de groote peirs dankbaar mogen zijn. RIJMELARIJTJE. OUDHEIDSKAMER-OOSTEREND. Op uitnoodigung van de atd. Oostenenct van V.V.V. Mooi Texel bezocht ik de Oudheidskamer En ik kan niet anders zeggen, Dan dat Oosterend daarmee Zeer verrijkt is en Iaat blijken: Ik ga met mijn tijd ook mee. Zoo is mijne overtuiging, Dat hetgeen daar wordt getoond, Zeker wel de moeit' en kosten Van een reis daarheen beloont. Daar staat statig over-opa's I Jaer-trap-vehikelding, Waarmee hij als sChrik der wegen, Naai" zijn nicht ter koppie ging. Dan een rok van 1880, Waar je met het grootst geniale Als de nood soms aan de „vrouw" kwam, Zeven kimd'nen onder stak. Ook een trouwvest uit die jaren, Zilver, poroelein, antiek, Met een uurwerk 1620. Oude platen, magnifiek. Wat er dan inog mèèir te zien is? Kijk, ik weet geen beet're raad; Dan dat u, vandaag ot morgen, Eens persoonlijk kijken gaat. Want al zou ik alles (noemen, Dau deed ik u nog te kort, Want ge moet het zelt aanschouwen, Wat daar al geboden wordt. 'k Wek daarom de vreemdelingen, Dringend op tot een bezoek. En. de Tesselaar dat is logisch Die blijft ook niet iin z'n hoek. Oudheidskamer, Oosterend, 28-7-'36. HIJIB DE RIJMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) EEN VOET VAN „MUSSOLINI", Te Roinc wordt ter eere van Mussolini een 86 M. hocvg standbeeld opgericht. Het stelt de Duoe voor. Nu is nog maar één voet gereed HERWONNEN LEVENSKRACHT. Zondag wordt op Texel een collecte gehouden ten voordeele van het R.K. Sa natorium voor T.b.c.-bestrijding. NAAR TERSCHELLING. Vrijdag hebben 150 personen aan het T.E.S.O.-reisje naar Terschelling deel genomen. Jammer, dat de tocht door regen zoo bedorven is. Vijt-en-zestig pas sagiers hadden hun rijwiel meegenomen. Op 7 Aug. 1934 namen 140 personen, 23 Aug. 1935 150 personen deel. In de Staatscourant van Maandag is een beschikking van de minister van Landbouw en Visscherij opgenomen krachtens welke uit het Landbouwcrisisfonds de schapen houders in de gemeente Texel tot een be drag van ten hoogste f33.000 steun wordt verleend. Voorts wordt voor deze steunverleening een commissie van advies ingesteld, welke onder voorzitterschap zal staan van mr. A. F. Kamp, burgemeester onzer gemeente. DE REGEN IN JULI, De maand Juli hoeft een record ge vestigd, maar een treurig record. In Juli 1935 viel er 16.0 mM. In Juli 1936 wel..97.7 mM Dat is dus wel zesmaal zooveel. Een, record, dat tot verhooging vam de vacan- tie-stemming niet bijgedragen heeft. Op 19 van de 31 dagen viel er liegen^ regen, negen. Op een dag zelts wel 18.1 mM., dus meer dan waarop de heele Juli-maand vain 1935 Texel „vergastte". We hadden eenige Ihoop, dat alleen Juli zich van zijin slechte kant zou laten, zien, maar Augustus is ook al met veel nattigheid ingezet. Toch willen we de moed riet verlie zen en alle vertrouwen stellen in de va-i cantie-idagen, die het seizoen nog bren gen zal. Texel telt zooveel vreemdelin gen, die hier willen geuieten van de schoome natuur, van strand en zee, van een heerlijke wandeling, een tochtje te paard, cnzw dat de teleurstelling wel zeer groot zou zijn, indien ook het Au- gustus-imenue zooveel regen zou bevatten. BINNENLAND. Te N.-Loosdrecht is kort nadat de tamilie Hulscher uit Velp (O.) daar een zomerhuisje had betrokken, haar 2Va-.j zoontje Hans verdronken. Te Beek bij Nijmegen is een 30-j. dame, nadat ze met haar fiets geslipt was, door een auto doodgereden. Te Apeldoorn is de kruier A. Kars op liet Stationsplein door een autobus van gebr. Robart aangereden en gedood. Te Heydeu (L.) is een stamboek- paard van dhr Willemse. waande f'1200. op hol geraakt. Het wondde zich daarbij zoo aan een hek, dat het dier aan de ge volgen overleed. Te Kesteren is een 11 -j'. jongen gedood door een achteruitrijdende auto, welke hem over het fiooTd ging. Te Velp N.B. is een 12-j. jongen in een speeltuin zoo ongelukkig onder een groot hobbelpaard terechtgekomen, dat liij aan de gevolgen is overleden. Te Delden is door hooibroei hoeve Jaliilk afgebrand. Met moeite kon een kindje van zeven maanden door het vuur heen gered warden. 10.000 Kg. hooi ging verlaten. Te Rijssen O. houdt de N.S.B. 15 Augustus een landdag. Het Ned. Elftal zal geen tournee door Ned. Indië maken, zooals overwogen werd. Voor een verblijf van zes weken, (10 wiedstrijden) zouden de kosten 160.000 bedragen Te Bergum wera een proef genomen Wiet het aanwenden van electr. stroom om de wolhandkrab te dooden. Maar wat bleek? Niet de krabben, igaar de vfsschen werden liet slachtoffer. Te Hoogeveen is de 59-j. O. J. v. Rijn, bij het visschen, te Oldebroek het 1-j. zoontje van de arbeider H. Plette m een tobbe water verdronken. ffl BB m OUD-TEXEL m ffi PLATENTENTOONSTELLING ffl tfi m IN HET GLAZEN PALEIS. ffl U GEOPEND: Alle werkdagen van 33 gj 1012 uur. Bovendien op alle gg Eg Woensdagen en Zaterdagen van gj fi] 25 uur. Zondags gesloten. gj ffi Efl 81 ENTREE: 15 ct. (inbegrepen gj SI toegang tot het Natuurhist. Mu- g] BB seum). gg ffl BBffiffiffiffifflffiffifflffl ft ffifflBBfflffl&affiffiffi OOK OP TEXEL. De tandem, de twee-pers ooms fiets met één rijwielplaatje en maar één stel ban den, dat slijten kan al zal de slijtage licht wat grooter zijn dan bij onze een persoons-karretjes, is er weer. Hij ;is er weer 11a een afwezigheid (ot een slechts sporadisch voorkomen) van (dertig a veertig jaar. In Engeland is hij voor het eerst weer „opgedoken", sinds kort nog maai". Dene marken, ook al zoo'n fietsersland, als het onze, volgde 't voorbeeld en nu zien we ook iu ons land de tandem meeren meer gebruikt worden. Op zoo'n. tweepersoonsfiets kun je met z'n tweeën met weinig inspanning een snelheid van dertig a veertig K.M. he reiken. Een factor van beteekenis m onze tijd van snelheidsvergoding. Verdei" moe ten in aanmerking worden genomen de belangrijk verbeterde wegen, de voorveei „gelukkige" bezitters van motorvoertui gen ondragelijk geworden wegenbelas ting enhet fietsplaatje. Tot op heden 'is ook voor een tandem maar één fiets plaatje veneischt. Er zijn ook bezwaren. Zoo'n lange tweewieler berg je zoo gemakkelijk niet op. De prijs valt bovendien niet mee. ai zal deze belangrijk lager wondenv wanneer de tandem meer en meer zijn oude popu lariteit herwint. Voorloqpig zal men zich tot huren van zoo'n tandem willen bepa len en uit een advertentie in vorig numi- mer kon needs blijken, dat ook Texel hier in iniet achterblijft. Rijwieldeskundigen trekken in twijfel, ot de belangstelling, thans voor tandems aan de dag gelegd, van blijvende aard is, zooals deze in Engeland blijkt te zijn. Iny dendaad kan de nuchtere en kalme Hol lander van de sportl levende Engelsch- man inog wel wat leereh^ maar het zou ons toch iniet verwonderen, zoo men de voondeelen, hierboven opgesomd, groot genoeg acht om die tandem een blijvend gebruik ook op onze Hollandsciie wegen te verzekeren. Wellicht krijgen we straks volksfeesten met als attractie: tandem-rijden met hin dernissen BUITENLAND VROUWEN TEN STRIJDE. Ook vrouwen nemen deel aan de bur geroorlog in Spanje, zoowel aan de zijde dei" rebellen, als aan de zijde der „wet tige regeeruig". Hierboven een amazone uit het Roode leger te Madrid. Engeland is nog geenszins van plan de annexatie van Abessinië door Italië te erkennen. Engeland. Aan de Ier Baunfngan (Mac Mahon), die een aanslag op de Koning heeft willen plegen, wordt ten laste gelegd: le. dat hij in het onrechtmatig bezit was van een revolver, en de bedoeling had, leven en eigendom in gevaar te 'brengen; 2e. dat hij in de nabijheid van, de Koning een revolver heeft vertoond, met de bedoeling de openbare rust te ver storen; 3e. dat hij in de nabijheid van de Koning een revolver heeft getoond, met de bedoeling, de Kaning te verontrusten. Het Internat. Olymp. Comité pleit voor de toekenning van de Nobel-vredes- prijs aan Baron Pienne de Coubertin, stichter van de Moderne Olymp. Spielen. Italië en Duitschlaud hébben de uit- noodiging van Engeland, Frankrijk en België tot deelname aan een conferentie over een Westeuropeesch verdrag aan genomen. mm HARD-GAAT-IE: 'T IS NURMI. De Finsche hardlooper Nurmi fn actie. Hij is als verzorger toegevoegd aan de athleten uit Finland, die aan de Olympi ade deelnemen. OUDESCHILD. ZAKENNIEUWS. Nieuwe Showroom en Magazijnen F. Zegel Kz. De zaak van de heer F. Zegel Kz. al hier heeft door de aanbouw links van het bestaande winkelpand en woonhuis van een showroom met een opper vlakte van iniet minder dan 100 vk. meter een belangrijke uitbreiding ondergaan. Op een uitnoodiging daartoe hebben we er Maandag even een kijkje genomen ook in die onlangs nieuw opgetrokken magazijnen en een indruk gekregen van de kolossale voorraad waarover deze zaak beschikt. Het nieuw gebouwde gedeelte, dat vandaag officieel geopend wordt, dient voornamelijk voor het etaleeren van meubelen en leent zich daarvoor uitste kend. Niet alleen door de ruimte, waar over men beschikt^ maar ook dqor de doelmatige verlichting. Des avonds geven schijnwerpers en nog een paar moderne winkellampen een zee van licht. Aan de voorzijde zijn vier groote spiegelruiten aangebracht met daarboven ramen met wit kathedraalglas. In het midden be vindt zich een ruim portiek. Het schil derwerk is miet zorg uitgevoerd. Het geheel ziet er degelijk en practisch uit. Voor de wintermaanden is een modern gecon strueerde stoolgelegenheid aangebracht. Het moet voor die firma Zegel prettig zijn, te constateenen, dat haar meubel- afdeeling thans keurig gehuisvest is, en haar cliëntèle een goed overzicht krijgt van hetgeen zij aan te bieden heeft: ameu blementen voor salon, woon-, slaap- en logeerkamer, klein-meubelen, van het een voudigste en goedkoopste, tot modellen, die ook de meest verwende smaak moe ten kunnen bevredigen. Ook in vloerjïe- dekkuig, gordijnstoften, wand-, divan-en tatelkteeden is de heer Zegel ruim ge sorteerd. Door drukte in zaken heeft de opening van de nieuwe showroom langer op zich laten wachten dan wenschelijk was, maar vandaag a's het dan toch zoo ver Links van die showroom is een garage aangebouwd, welker deur van z.g. om-ide- hoek- en hang-beslag is voorzien, waar door zij, wanneer de garage opengaat, maar weinig ruimte in beslag neemt. Aan de andere zijde van de weg moch ten we eens kijken 111 de magazijnen, waar in hoofdzaak hout opgeslagen is. Ze be slaan nog grooter oppervlakte dan de in vorige zomer in asch gelegde pakhuizen. Ze hebben een vloeroppervlakte van meeT dan 800 vk. M., terwijl bovendien nog 4000 vk. M. grond naast en achter de magazijnen werd aangekocht, voor op- slagterrein en eventueele verdere uitbrei ding. Wamt nu reeds moet men in het enorme gebouw woekeren met de ruimte. De fabricage van bloembollenkisten neemt hier een belangrijke plaats in. Ze geeft de laatste weken vooral aan vijt man volop werk. De enorme massa's houf, voor dt^ze industrie opgeslagen en de groote voorraad kisten, welke straks moet worden afgeleverd, getuigen van de be langrijke afzet, welke de heer Zegel ooi- op dit gebied heeft bereikt. Bij de constructie van het gebouw z-jn uitsluitend hout en steen aangewend. De gansche vfoer is van oemient. Ken tweede magazijn, aanvankelijk hulp gebouw na de brand, verrees achter het bestaande winkelpand. Daar zijn voor namelijk de ijzerwaren, de diverse soor ten gaas, gereedschappen, huishoudelijke artikelen, enz. opgeslagen, alles in het groot en nochtans in groote verscheiden heid. Alles bijeen een vernieuwd en vergroot bedrijf, dat in de rij van Texels nering-- doenden een eervolle plaats inneemt. Uitvoerders waren, onder architec tuur van de heer J. v.d. Pijl, de metsey laars A. die Kort eu H. Koom, schilder M. Boogaard, timmerman A. Blom, elec- tricien J.Witvliet, loodgieters Kiljan en Oele. O-s-sM

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2