De Nieuwe Texelsche Courant MELK mt VKIIMP No. 5074 49stB Jaargang Woensdag 12 Aug. 1936 Van iveek tot week EERSTE BLAD. in Uw thermosflesch, een smakelijke dronk! Niets beter voor uw uithoudingsvermogen De Bebossching op de Noordzee eilanden Uw advertentie fn dit Wad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deefïg tarief voor neringdoenden. HOOGWATER ter reede van Texel ir.m (nam. ongeveer V> uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 Aug 6,07 7.28 8 30 9,20 10,02 10,38 11.12 R1IWIELEN en R1ITUIOEN 8 57 MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. ffi Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- O 6 sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. vei;streKt. @3 ffl N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middens! Fed. en Bonden O kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. DAAGS MELK-BOTER KAAS (1 (j/jedf ZATERDAGAVOND GRIEKSCHE GROLLEN. „Panta rei", alles stroomt, zei de oude Grieksche filosoof Heraclitus, Wanneer hij thans in zijn vaderland weer eens een kijkje zou kunnen nemen, zou hij over zij:i wijze uitspraak goedkeurend knikken. Als in een ouderwetsche Wild-Westfilm wisselen binnen een termijn van nog geen anderhalf jaar de tooneelen en situaties in het land van krenten en antieke schoon heid. Voor ons geestesoog trekken voorbij de opstand van Venizelos, in Maart van het vorige jaar, de overwinning van Tsal- daris, de monarchistische staatsgreep van Kondylis in October, de volksstemming met 95 pet. stemmen voor de monarchie, de terugkeer van de Koning, die als eerste maatregel zijn promotor aan de kant zet, terwijl zijn tegenstanders, de Venizelisten, zich achter hem scharen. Bij de verkie zingen m Januari kregen de Venizelisten^ verder liberalen geheeten, onder Leiding Van Sofaelis 127. van die 300 zetels. Men had nog slechts republikeinsche monar chisten en monarchistische republikeinen. Het leek een eensgezinde democratische gemeenschap onder leiding van de Koning te worden. Een idylle. EEN MISREKENING. Ook deze illusie is in de voorbije maan den wreed verstoord. Venizelos^ Tsalda- ris. Kondylis, Demcndzis, zij genieten thans van die eeuwige rust, waaraan zij tijdiens hum leven zoo'n hekel hadden. De film draait verder, voor Griekenland is het „gelukkig einde" nog lang niet gekomen. Dictator Mietaxas zou tot zijn staatsgreep zijn overgegaan om zijn land te bescher men tegen het communistische gevaar. Volgens het Volksblad zou eerder de vrees voor die vorming van een z.g. Volks front (samenwerking van de linksche par tijen) de doorslag hebben gegeven. Het ziet er nog niet naar uit, dat de rust. welke het Grieksche volk zoo brooid- nood'ig beeft om de economfsche ïnaTaise bet hoofd te kunnen bieden en die ver-, wacht werd van pacificatie der partijen onder leiding van de koning, reeds aan gebroken is. Veeleer is het tegendeel te vreezen als gevolg van hernieuwde verscherping dier tegenstellingen, die het land weer in een crisis dreigt te star ten. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De nationaal-socialisten in Oostenrijk kunnen zich niet vereenigen met het ver gelijk, dat tusschen Hitier en SChusch- nigg tot stand kwam-. Zij gaven aanlei ding tot een politiek brandje bij gelegen heid van de aankomst van het Olympisch vuur te Weenen. Het werd spoedig ge- bluscht evenwel, maar toch schrok Berlijn niet weinig van dit gebrek aan tact bij zijn Oosten rij ksche partijgenooten. Het Duitsche nieuwsbureau beweerde, dat het relletje door verkleede Marxistische jo lden op touw was gezet, terwijl van de' andere kant Duitschland er van verdacht werd daaraan debet te zijnHoe het zij, de vreugde over de totstandkoming van het Duitsch-Oostenrijkscbe verdrag is al aardig getemperd en dit werd er door ide gedeeltelijke opheffing van de am nestie (kwijtschelden van strat voor po litieke misdadigers) niet beter op. ONRUST IN POLEN. De koortsachtige haast, waarmee Duitschland zich op zijn bewapening toe legt, wekt allerwege wantrouwen en on gerustheid. Niet in de laatste plaats in Polen, dat nu ook al druk bezig is, zijn verdedigingsmiddelen te vermeerde ren en te versterken. Ook voor Rusland moet Polen zich in acht nemen. Dat het land zoetjesaan op verbetering van de verhouding tot Tsjecho-Slowakije aan stuurt, is verklaarbaar. De post van Poolsch gezant te Praag zal spoedig weer bezet worden. SPAANSCHE GRUWELEN. De burgeroorlog duurt voort en moord en brandstichting, vernieling ook van de kostbaarste en schoonste bouwwerken zijn aan de orde van de dag. Tot lieden beeft noch de regeering noch haar tegenpartij weinig resultaten kunnen boeken. De strijd gaat in hoofdzaak om Madrid, dat zich nog voor omsingeling heeft kunnen vrijwaren en dus niet door gebrek aan noodzakelijke Levensbehoeften en (of) oorlogstuig tot overgave gedwongen kan worden. Vrees voor internationale verwikkelin gen, als gevolg van de Rood-Witte-op- stand in Spanje is niet ongegrond. Italië zond een aantal bommenwerpers naar Spaansch Marokko; Engeland verkocht aan de opstandelingen eenige oude, tot bommenwerpers in te richten vliegtuigen; Frankrijk besloot tot leveranties, „aan welke partij ook"; Rusland heeft officieel en openlijk reeds 3.5 mill. gkl. voor de Spaan sche regeering bijeengebracht, ter wijl officieren vain het linieschip Deutsch- land bij aankomst te Ceuta de rebellen-' generaal Franco gingen opzoeken en zich geruime tijd met hem onderhielden. Wan neer straks Italië en Duitschland niet de opstandelingen m Spanje een accoordje laangaan, zou het er met de positie vatV Engeland (denk aan Gibraltar) en Frank rijk (als buurland) slecht voorstaan. Zal Mussolini's droom: Ik baas over de Mid- dellandsche Zee, dan in vervulling gaan? De positie van het door Frankrijk toch al zoo gevreesde Duitschland zou er riTet weinig door versterkt worden. Intusscben is de uitslag van de afschuwelijke strijd in Spanje, waarbij men voor de erger-* lijkste en gemeenste misdaden niet terug deinst (ook al is de helft van hetgeen de bladen melden, upgr waar, dan zijn de gruwelen af dierlijk 'genoeg), nog ge- beef onzeker. Een vreeselijk bloedbad is te verwachten het is al aangekondigd - zoo de rebellen zegevieren, maar ook wanneer de regeering weer in alle pro vincies haar soepter zal zwaaien, zal het aan moorden uit wraak en ter afstraffing niet ontbreken. Maar wie ook mogen zegevierenook daarna zal de rust in Spanje niet zijn teruggekeerd. Zoowel de rebellen als de regeering en haar ge wapende helpers zijn zoo verdeeld, dat de strijd dan wel weer ontbranden zal over dé vraag, wie van de overwinning de meeste vruchten zal plukken. Spanje bloedt uit duizend wonden. Voor zoover we kunnen nagaan vindt de stjijd welke daar gaande Is, zijn weerga me* De internationale spanning stijgt tot be denkelijke hoogte. GRIEKENLAND. Partijleiders heb ben bij Koning George geprotesteerd te gen het uitschakelen van het Parlement en het instellen van een dictatuur. PALESTINA. Na een periode van betrekkelijke rust is Vrijdag op de weg naar Tel Aviv het bloedigste gevecht sinds het begin van de onlusten gele verd. Een door Britsche militairen bege leide autobus werd overvallen door op standige Arabieren, van wie er in een bloedige strijd en bij een achtervolging met vliegtuigen 23 werden gedood. Aan Engelscbe zijde viel één slachtoffer. Wel 3000 Joden uit Jaffa gevluchte Joden zouden te Tel Aviv in de meest behoefti-j ge omstandigheden verkeeren. DUITSCHLAND werkt geducht aan militaire versterking van het Rijnland, ge lijk Frankrijk het aam zijn oostgrens deed (de Maginot-linie). Het fort Istein, be noorden Bazel, dat destijds opgeruimd moest worden, is herbouwd en uitgerust met zoo verdragend geschut, dat het Z.- ideel van de Elz.as er door beheerscht wordt. Rukt eventueel een Fransch le ger het Rijnland binnen, het zou tusschen de machtige torten van Trier, Coblenz, Mainz en Karlsruhe volkomen vernietigd worden. HET BLOEMENCORSO. Bij de toto's. Boven 11' in k s De versierde wa gentjes van Annie en itie Ran, Itie en' Trijnie Moerbeek en Souwie Buijs. Boven rechts: het oud-Texeisoh bruidspaar: Henk Boon en Kees Zegel. 'Benedein links: De K XVIII met Kees Boon (Ouidkarspel) en Dirk Moer beek; auto met Trijnie Prins. Benedein rechts: J. P. Eelman met zijn zuivel-reclame-wagendrie dames tungeeren als „melkbussen". door P. BÜÜDT, Houtvester in de Houtvesterij de Eilanden. (Vervolg.) De proeven zijn van te jonge datum om gevolgtrekkingen te kunnen maken. Alleen kan ik mededeelen, dat de taurica op Texel in de jeugd goed groeit; ik meen echter reeds thans te kunnen waar nemen, dat deze nigra-soort niet zoo goed tegen de hcerschende winden be stand is als de Oostcmrijksche den. Zijn de oorspronkelijke rassen, de Oos- tenrijksche en Corsicaansobe den, ook huiten hun natuurlijk ver&predingsgebieti goed te onderscheiden, zoo kan dit niet gezegd worden van de in vorig nr. ge noemde klimaatrassen. Ik krijg de indruk, ylat de bastnardeeriiig tusschen de ver schillende nigra-soorten groot is en dat, na verloop van tijd, bij gebruik van eigen gewonnen zaad, ook een Hollandse!» klimaatras zal ontstaan, dat het midden zal houden tusschen de Oostenrijksche- en Corsicaansche den. De nigra-sooirten stellen, practise!» ge sproken, geen eiscben aan de grond, mits de physische toestand van de bodem niet te slecht is. De ervaring heeft echter ge-, Leerd, dat de jonge culturen zeer gevoelig zijn voor verzouting van de bodem. Gp Vlieland kwam ©enige jaren geleden een ongeveer zesjarige cultuur van Oos- tenrijksche- en Corsicaansche den bij 'n hooge vloed onder water. Hoewel het zeewater onmiddellijk afgevoerd werd, zoodat de bodem hoogstens 24 uur over stroomd was geweest, en de overstroo ming in Nov., dus in de vegetatie-rust plaats vond, stierven alle boompjes zon der één uitzondering. De Pinus maritima zee-den blijkt goed weerstandskrachtig te zijn, zoowel tegen wind als tegen vorst, mits zaad uit de duinstreken ot uit het Noorden van ons land wordt gebruikt. De boom mist in ons klimaat de in „de Landes" var» Frankrijk zoo zeer gewaardeerde eigen schap om een voor de exploitatie vol doende hoeveelheid hars tc geven, waar door de rentabiliteit van het zee-deiinen- bosch, dat meestal uit kromme boomen (sabelvoeten) bestaat, zeer waarschijn lijk nadeelig zal worden beïnvloed. Ik ken oj> de eilanden verschillende plekjes, waar de zee-den op de hoogste duintoppen beter tegen de heersChende winden be stand is dan de Oostenrijksche den enj daarom, alsmede om zijn rijk naaldendek verdient de zee-den een plaats in het Wadden-duinbosch. „Ned. Boschbouw-Tijdschrift". BLOEMENCORSO TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1