WAARSCHUWING. MEER KLANTEN. NA DE OLYMPIADE. Illlll UIT HET LEVEN VANIHIII IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SIR OLIVER J. LODGE. Sir Oliver J. "Lodge, een geleerde met een wereldnaam, werd 12 Juni 1851 te Pienkhull in Staffordshire geboren. In 1879 was hij assistent professor of ap plied mathematics van University Col- Lege te Londen. In 1881 werd hij profes^ sor in de natuurkunde aan de Universiteit te Liverpool, in 1900 First Principal aan de Universiteit te Birmingham. In 1902 werd hij op grond van zijn groote ver diensten in de adelstand verheven. Zijn wetenschappelijk werk ligt vooral op het .gebied van warmte en electricw teit, het schonk hem een internationale vermaardheid. Ook maakte hij naam door ^ijn onderzoekingen op de gebieden van de electro-magnetische golven en de draadlooze telegrafie. Van 18991900 was hij president van het Engelsch Natuur kundig Genootschap. Bij het groote publiek in Engeland is Sir Oliver J. Lodge bekend als _,,de vader van de Radio" .terwijl hij tevens een van Engelands meest op de voorgrond tre dende spiritualisten is. Van zijn boek „Raymond ot Dood en Leven" (Ray- ZAKENNIEUWS. Binnenkort zal de heer A. Plaatsman aan de Koogerwieg bij Den Burg, juist voorbij de woning van de heer N. de Jong, een woon- en winkelhuis betrek ken. Het ligt in de bedoeling er een poelierszaak te vestigen. ZAKENNIEUWS. De door de N.V. Ph. VLessing uitge loofde prijzen vielen ten deel aan: 1. P, Dros, Eietrland: 7 uur 54 mint.; 2. P. Brans, Oo^L 7.52.08; 3. J. H. de Jong, De Koog: 7.57.17; 4. mevr. K. W. van [Toornen, Heemstede: 7.58.30. De juiste tijd was 7.54.22. De le prijs was een dres soir, 2e een theemeubel, 3e een ets, 4e. een ligstoel. VAN TEXEL NAAR MANCHESTER. Onze plaatsgenoot, de heer H. Room, nam deel aan het onlangs te Manchester gehouden Esperanto-congres, waar niet minder dan 16 landen vertegenwoordigd waren. Van deze reis mochten we een verslag ontvangen, waarvan het eerste deel hier volgt. We vertrokken Zondag 26 Juli met een „karavaan" van 28 personen uit Amster dam en reisden via Utrecht en Breda naar Antwerpen, waar we 'snviddags om vijf uur aankwamen. Een niaaltjjd liet er zich uitstekend smaken. Toen zochten we onze kampplaats op om er onze tenten te plaatsen. Daarna hebben we de Bel gische havenstad eens bekeken, een mooie stad met veel vertier. Het leveni blijkt er goedkoop voor ons Hollanders. Voor beste roomboter b.v. betaal je er maar negen fr., dat is in Hollandsch geld 45 ct. Volgende dag vertrokken we naar Gent, waar we werden opgewacht door Espe rantisten, die ons als gids ten dienste: stonden. Na de middag gingen we naar Brugge, een mooie stad met veel bouw werken, welke aan de middeleeuwen her inneren. Ostende was ons volgende sta tion; op 10 K.M. buiten de stad, te Bneedene, sloegen we onze tenten op. Ostende is een heel mondaine en wat rumoerige badplaats. De volgende morgen scheepten we ons in om naar Dover over te steken. Om kwart over twee stonden we op Engel- sche bodem. Zee-zieken telde ons gezel schap niet, want de zee had zich rustig' gehouden. Wat ieen drukte in Dover! De passen moesten worden gecontroleerd, de kof fers geopend, enz., maar de douanen wa ren niet lastig; ze geloofden ons gauw. Een autobus bracht ons naar Abby Wood, een der vele voorsteden van Lon den, waar ons een prachtig kampeerter rein werd aangewezen. Zelfs waren er vergader- en waschlokalen aanwezig, stroomend warm en koud water, enz. Woensdagmorgen werd de tocht ver volgd, nu naar Londen, waar weer Espe- rantogidsen ten dienste stonden om ons, die in autobussen rondgereden werden, iets van deze wereldstad te laten zien. We hadden oogen tekort. Wel negen uur reden we er rondHet was overweldi gend en om nooit te vergeten. Hoe „klein" de wereld is. bleek me bij> een gesprek met eenige Engelsche Es- rantisten. Ik vertelde, dat ik van Texel kwam, waarbij een der dames een gat in de lucht sprong, wanthaar man toch correspondeerde met een Texelaar, met de heer P. de Graaf, te de Cocksdorp, die onlangs nog bij hen logeerde. (Wordt vervolgd.) 4 Losse nummers van Stuivers- 4 blad, De Lach, Astra, Oké, 4 Haagsche Post 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 mond was zijn zoon, die op 28-jarige leeftijd in de wereldoorlog sneuvelde), verscheen een Nederlandsohe vertaling onicler de titel Het leven na de dood; Dr. J. W. Boissevain vertaalde het; Mr. C. P. van Rossem schreef een voorrede. 12 Juni werd Sir Oliver 85 jaar, maar nog immer houdt hij zich ijverig bezig met de wetenschap, waaraan hij zijn hart verpandde De besturen der Texelsche Landbouw organisaties. achten het noodzakelijk, de Texelsche veehouders te wijzen op hun plicht, om onmiddellijk bij de heer Bur gemeester aangifte te doen ingeval zich een besmettelijke ziekte onder hun vee voordoet (rotkireupel, schurft, enz.) Men bedenke, dat hier voor alle Texelsche veehouders groote belangen op het spel staan. In verband hiermede heeft de heer Inspecteur van de Veeartsenijk. Dienst te Heemstede, een verscherpt toezicht op de Texelsche bedrijven gelast en zal voor taan danook met GESTRENGHEID 'te gen inalatigen worden opgetreden. Zij, onder wier wolvee ee;n besmette lijke ziekte wordt aangetroffen, krijgen ONVERBIDDELIJK een PROCES-VER BAAL en kunnen er staat op maken, dat zij ZWAAR GESTRAFT zullen worden. Goed en goedkoop materiaal 4 voor winkel, school en kantoor 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 Wie lezen in het Weekblad voor de Zakenman, Handelsbelangen Om klanten te krijgen, moet men zich tegenwoordig roeren, en wie wacht, tot de klanten tot hem komen, wacht tever geefs. Slechts wie actief is, bereikt re-1 sultaten. Adverteeren doet verkoopen. Dat is geen „bakerpraatje", maar een waarheid, zoo groot als een koe. Het is maar de vraag, ot uw artikel deugt; ot de prijs aan de kwaliteit even redig is; ot u voldoende gesorteerd zijt. Zoo niet, dan kost adverteeren geld zonder dat het baat. Maar kunnen die vragen bevestigend beantwoord worden? Stel dan advertee ren geen dag meer uit. Dan is daarmee uw omzet te vergrooten. Wie het dan nalaat, betaalt de adver ties van wie wèl zoo pienter zijn te ad/ verteeren. TONI MERKENS, De Duitsche wielrenner, die bij de Olympische Spelen op een ^gouden me daille beslag legde. Evenwel fiep hij daar bij wegens „hinderen" van onze landge noot Arie van Vliet een boete op. Vreemde beslissing. Betaal maar en we doen alsof er niets gebeurd is.... OUDESCHILD. VAN EEN DUIF. Onze plaatsgenoot Michiel Koning ving een duif op met een briefje in het Duitsch, dat vertaald luidde: 8 Juli 1936 heb ik deze duif> die in het Engelsche Kanaal tijdens storm en mist beschadigd aan boord kwam, gegre pen, mee naar Spanje genomen en, op de thuisreis, op 10 Aug. te Rotterdam weer laten vliegen. Mijn beste wenschen voor het dier. A. Tiarks, III offz. s.s. Helios, D.G. Neptun, Bremen. (Was het een geringde postduif? Zoo ja, dan is de eigenaar bekend. Red.) DE COCKSDORP. V.V.V. MOOI TEXEL Donderdagavond vergaderde de afd. De Cocksdorp van V.V.V. Mooi Texel. Bij deze gelegenheid nam de afgetreden voor zitter T. Alderlieste, die als opzichter Rijkskustverlichting naar Hoek van Hol land wordt overgeplaatst, afscheid. De waarn. voorz., de heer P. B. Koster, heette de aanwezigen welkom, in het bie- zonder de beemen W. H. Lap, voorz. van. Mooi Texel en S.Prins, secr. afd. Den Burg. Dhr Koster schetste de verdiensten van de heer Alderlieste als voorz. van de afd. De Cocksdorp en stelde de vergade ring voor hem bij acclamatie tot eere-/ lid te benoemen, waaraan met handgeklap werd voldaan. Hierna bood de heer Kos ter de scheidende voorzitter, als blijk van Waardeering een fraaie vulpen met, op gouden bandje, inscriptie aan en wel uit naam van alle leden. De heer Alderlieste bracht dank voor het prachtig cadeau, dat hij zeer op prijs stelde. Hierop sprak de heer Van 't Nooird- ende uit naam van het bestuur eenige woorden van dank tot de heer Alderlieste voor de prettige samenwerking. Ook de voorz. van Mooi Texel, de heer Lap, sprak waairdeerende woorden tot de heer Alderlieste namens het hoofdbestuur en de heer Prins namens de afd. Den Burg. Tenslotte bracht de heer Koster dank aan de diverse sprekers. Hij sprak tevens de wensch uit, dat het de heer Alderlieste in zijn nieuwe woonplaats voorspoedig zou mogen gaan. s:^#\ V>4: EEN ENGELSCHE „KENAU". De Engelsche onderwijzeres Phyllis Gwatkin Williams, vorige week uit Spanje teruggekeerd, beroemt er zich op, aan de burgeroorlog deelgenomen te hebben. Zij toont een collega een der vele kogels, welke in deze oorlog hun moordend werk verrichtten. TEN AFSCHEID. (Ingezonden.) Bij mijn vertrek van Texel naar Hoek van Holland, niet in de gelegenheid ge weest zijnde om van allen persoonlijk afscheid te nemen, gevoel ik mij gedron gen, dit langs deze weg te doen. 18 jaa'r geleden aanvaardde ik mijn functie als opzichter der Rijkskustverlichting te Texel. Ik ging op in mijn werkkring, werd in hart en ziel Texelaar. Van de over mij gestelde autoriteiten, zoowel als van het onder mij dienende personeel heb ik altijd volle medewerking mogen ondervinden. Ik kan danook Texel niet verlaten zonder nogmaals mijn welgemeende dank te heb ben betuigd aan allen, die mij zooveel vriendschap bewezen. In het biezonderaan de heeren De Booy, secr. N.Z.R.M., P.B. Koster en Van 't Noordeinde, leden afd. De C. van Mooi Texel: W. H. Lap, vootz. Mooi Texel; S. Prins, secr. afd. Den Burg en Mr. A. F. Kamp, burge-i meester, voor de waaxdeerende woorden tot mij gericht. Aan allen: hartelijk vaarwel en tot weerziens. Tj. Alderlieste, Opz. Rijks kustverlichting, en echtgenoote. y a®»®®®®®®® as bp 11 BEZOEKT DE TOONKAMER ffi m VAN OUDHEDEN ffl ffl TE OOSTEREND. ffl 11 Geopend: alle werkdagen ffi ffl van 3—5 uur. n.m. Andere uren ffi ES op verzoek. (Sleutel bij IJ. Kop- ffl li pen of Jb. Drijver Cz.) 1] 11 Entree: 10 cent per persoon, ffl ffi SP tcisisitsazimiznsüziiz] <i txnsnznxiixnxitsnxiixiiz] romffiffilT3iJanKU3®EE trliTlmrrliTlTi/EroiTuTj DEN HOORN. ZAKENNIEUWS. In vorig nummer deelden ure in het kort al mee, dat de heer K. Kuiper zijn vanouds bekend café, genaamd Loods- manswelvaren4 aan de heer D.Rotgans heeft overgedaan. Op een uitnoodiging daartoe, hebben we Zaterdag de zaak, welke geheel ge restaureerd werd, eens bezocht, waarbjj reeds dadelijk opviel, dat de zaal aan ruimte en gezelligheid belangrijk gewon nen heeft. De bezoeker kan zich thans bij het groote raam aan de voorzijde van een prettig zitje verzekeren, terwijl de frissche wandbekleeding en vloerbe dekking, de moderne gordijnen, de rieten stoeties. ook od het terras aan de dorpsstraat en des avonds de welge kozen verlichting de zaak een aantrekke lijk cachet verleenen. Het komt ons voor, dat de nog vrij jeugdige nieuwe eigenaars, de heer en mevr. Rotgans, die zich uit Alkmaar hier vestigden, zich alle moeite geven om de zaak tot bloei te brengen. De leestafel is met diverse dag- en ge- illustreerde bladen welvoorzien. Des win ters zullen lezingen, gezellige avonden, enz. worden georganiseerd, terwijl voor even- tueele tooneelavonden het tooneel goed onder handen zal worden genomen. Zoo zal de vernieuwde zaak het zeker „doen". TEXELSCHE FILMS. We kunnen nu reeds meededen, dat het in de bedoeling ligt, behoudens goedkeu ring door de Burgemeester, in de eerste helft der volgende maand, de films uit Texels Filmarchief in Loodsmanswelva ren te vertoanen. Nadere biezonderheden hieromtrent volgen nog. Het Olympisch vuur is gedoofd. De fakkel, die uit Griekenland naar Berlijn werd gedragen, om het te ontsteken, gelijk Zeus weleer op het Olympische al taar de vlam deed ontbranden, is opge borgen. Maar aan het einde van de elfde Olympiade I vee ft over het Olympische stadion een stem geklonken: „Ik roep de jeugd der wereld naar Tokio, in 1940". Het vuur, dat tijdelijk gedoofd werd, zal weer opvlammen. De Olympische geest leeft voort, en welmeenende menschen zulLen ernstig beproeven om hem, in zijn beste en edelste wezen, te handhaven en, verder te dragen. Althans, dat willen we hopen. We maken met gerechtvaardigde spor tieve trots Olympische balansen op. En Nederland heeft alle reden om over zijn negende plaats (na Duitsch land, Ame rika. Hongarije, Italië, Finland, Frank rijk, Zweden en Japan) voldoening te ge voelen. Zes gouden, vier zilveren en zeven bronzen medailles leggen getuigenis at van voortreffelijke eigenschappen, van wilskracht, vaardigheid, uithoudingsvermo gen en zelf-discipline bij het puik van onze sport-jeugd. Maar belangrijker- dan de medailles en de eere-prijzen, blijft de verbondenheid van de krachtige weretd- jieugd, die zich in de Olympische spelen telkens weer openbaart; de verbondenheid van jonge menschen die dit doel gemeen hebben: om een taak, die zij op zich heb - ben genomen, zoo goed mogelijk te ver richten, en om zich in eerlijke, vriend schappelijke kradhtsmeting, aan elkander te toetsen en gezamenlijk hun werk op steeds volmaakter plan te brengen, In wiederzijdsche waardeering en wederzij d- sche achting. Dit is de ideale gedachte. Natuurlijk komen er in de practijk dissonanten voor. Ook de elfde Olympiade is daarvan we derom niet geheel verschoond gebleven, zooals b.v. bij het voetbal en bij -het boksen. Maar over het algemeén hebben gevoelens van ridderlijkheid en respect voor de beste prestatie toch ook nu weer de overhand behouden. En juist daarin ligt de opvoedende en opbouwende kracht van de Olympische geest. De wereld is weliswaar eenigszins aan het twijfelen gebracht, waar het interna tionale „geesten" betreft. De geest van Genève, de geest van Locarno, hoeveel js ervan overgebleven En over welk een wereld zal de Olympische vlag in Tokio •over vier jaar wapperen? Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, 4 Haak-en andere Handwerkboeken: 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 ♦#4#4#4#4#

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2