TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Gevaarlijke sport, Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 19 Aug. 1936 a Laat Texels Zu'ivel a a Gezond en Fijn, a a Het daaglijksch voedsel- a a Voor U zijn. a a Weerstand en Kracht a a Voor wie het doet, a a Is 't resultaat van a a 't VOEDT U GOED. a y aaaaaaaaaa y aaaaaaaaaa a a aaaaaaaaaa y aaaaaaaaaa HOE LAAT IlllliliJIRIIIIIIIilUIIHIIIIIIIIIIIIIilllllllilllilllllllllllll STOOMBOOTDIENST TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 5.35. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 5.20; 7.30. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.12.20; 6.30; 9.15. Het bericht, dat Hugh Ruttledge zich niet meer zal wagen aan pogingen om de Mont Everest, de hoogste top van de wereld, te beklimmen, zal wel niemand verwonderen. Welk menschenhaxt is op de duur bestand tegen zulke krachttoeren in ongewoon ijle lucht? Men zal echter de teleurstelling kunnen meevoelen van de man, die drie expedities iin elkaar zette met groote zorgvuldigheid en vol- hardi ngsver mogen Wat was zijn doel De Mont Everest was al veroverd, uit de lucht. Lord Cly desdale was er over heengevlogen en had foto's van de onbereikbare top genomen. Het geheim was ontsluierd. Maar dat kon Ruttledge en zijn mannen niet weerhou den. Sprak hier het instinct, dat de mensoh dringt de matuur te overwinnen? De berg, in inajestueuse eenzaamheid, zendt zijn uitdaging maar de bergbeklimmer, maar het is met de lust om iets heel gevaar-j lijks te doen, het gevaar wordt geloopem als middel, niet als doel. Al zijp er diei nu im de bergsport het gevaar willen zoeken. In Zwitserland is thans een sterke stroo- men tegen pogingen om het gevaar in de bergsport tot hoofdzaak te maken. Er bestaat een Duitsche Olympische medaille, welke de moedigste bergbestijging zal beioonen. Niet ten onrechte merken de Zwitsers op, dat dit aanleiding kan geven middel en doel te verwisselen. Wie wed strijden wil om het grootste gevaar, kam zich ten plattelamde uit de vierde verdie-' ping van een huis werpen, om te zien ot hij er Levend afkomt. Het doel van bergsport mag nooit zijm een vergelijk kende reeks toeren op te stellen op ver* schillende bergen, met steeds stijgend ge vaar. Na het vreeselijke drama, dat zich on- lands afspeelde aan de noordelijke wand van de Eiger waar vier Duitschers omkwamen, op een weg, welke door geen gids werd mogelijk geacht naar de top heeft men tijdelijk die noordwand geheel verboden, omdat men niet wilde, dat ter wille van een medaille voor „het maxi male gevaar" niet alleen de klimmers zelf, maar ook een reddingscolonne van gidsen zou geofferd kunnen worden. Het zal in- tusschen moeilijk zijm een duidelijke grens te trekken tusschen menschen, die louter volgen em hen, bij vwie de „bravoure" hoofdzaak is. Vooral niet wanneer deze laatste nu kunstmatig wordt aangemoe digd, met de bergen, de matuur als hulp middel voor een medaille. ONDERWIJS EN OPVOEDING. ONZE SPELLING. De Haagsche Post hield een referen dum over de vraag, waaraan de lezers de voorkeur gevenaan spelling De Vries en Te Winkel of aan die van „Mar- chant". Van de lezers, die er aan deel namen sprak zich voor De Vries en Te Winkel uit 71.86 Vóór Marchant 22.86 °/o In 1934 was de uitslag: De Vries Te Winkel 72.03 »/o Marchant 27.66 »/o Een veeg teekem voor de toekomst van spellingvereenvoudiging a la Marchant.... al is het ook maar een klein gedeelte van het Nederlandsche volk, dat zich hier uit-' sprak. Burgemeester Kamp is met vacan- tie en brengt eenige tijd in Denemarken door. Weth. Vlaming is thans loco-bur gemeester. Een vrij talrijk publiek was gisteren bijeen im het Park, waar een evang. sa-* menkomst gehouden werd. Het weer was gunstig. Muziekver. Exoelsior verleende naar medewerking, (zie volgend nr.) T.E.S.O -DIENST. Ook op Zondag 6 Sept. nog zal des avonds „een late boot" varen (zie adv.) WISSELBEKER T.E.S.O De door T.E.S.O. voor de Fokveedag beschikbaar gestelde zilveren wisselbeker is te zien im de étalage van de heer Rj Bakker, Oroeneplaats. Het is een pracht exemplaar, waarmee T.E.S.O. de Texel sche schapenhouderij zeker aan zich ver plicht. SCHAPENSTEUN. Alle biezonderheden omtrent aan onze schapenhouders te verleenen steun zijn te vinden in de officieele publicatie, opge nomen in vorig nr. Gaarne staan we, voor zoover de voorraad strekt, met nog een exemplaar van dat Zaterdag-nummer belanghebbenden ten dienste. Schrijf even een briefkaartje. OUD-TEXEL. Naar we vernemen werd de Platenten- toonstelling Oud-Texel in het Glazen Pa leis thans door meer dam 500 personen, meest vreemdelingen, bezocht. Mogen we ook ingezetenen nog eens tot een bezoek opwekken luist voor ons Texelaars is hetgeen deze tentoonstelling te zien geeft zoo buitengewoon belang rijk. Stelt uw bezoek niet uit. Het ant woord op de vraag, of deze biezonder leerzame en interessante platencollectie duurzaam in Texels bezit zal komen, is afhankelijk van de omstandigheid, of de belangstelling voor deze tentoonstelling groot genoeg is Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MODERNE TIJDEN. Zoo heet de film, welke van Vrijdag af in ons Theater draait. Een film met Charley Ohaplin. Dat zegt voldoende. Maar eens in de vijf jaar maakt Chaplin een film, maar die film is dan ook iets buitengewoons. De heele wereld kent hem en bewondert zijn genie. Hij is de groot ste tragi-komische acteur van onze tijd. Herinnert u zich The Kid, en City Lights Deze film is een nieuwe triomf. Hoe eerder u deze film gaat zien, hoe eer ier kunt u besluiten haar een tweede maal te gaan bewonderen. P.S. Vanavond en morgenavond nog Mazurka, ook een geweldige film, maar in een geheel ander genre. Pola Negri is onweerstaanbaar. BB 83 a OUD-TEXEL m ffl PLATENTENTOONSTELLING ffl [g IN HET GLAZEN PALEIS. ffi IS GEOPEND: Alle werkdagen van ffl a 10—12 uur. Bovendien op alle gg a Woensdagen en Zaterdagen van 83 83 2—5 uur. Zondags gesloten. 83 S3 ENTREE: 15 ct. (inbegrepen 83 S toegang tot het Natuurhist. Mu- a seum). a lllllüillIÜIIIIIIIUIIIIIIillillllllllllllllllllllllltlilliillll LUCHTVAART. Amsterdam. J. K. Hoekstra verbe terde het hoogtetrecosrd zweefvliegen door een vlucht van 610 tot 1330 M., een sie ging van 710 M. Hij begon te Teuge en eindigde te Oklebroek. De K.L.M. zal acht nieuwe Dou- glastoestellen, grooter en sneller dan de oude, uit Californië betrekken Piloot Scbolte zal zich naar Santé Monica be geven, maar de fabriek, om met de toe stellen vertrouwd te raken. Het eerste toestel komt in Sept. hier. Duitschland. De laatste reis New- YorkFrankfurt deed de Hindenburg in de recordtijd van 42 uur en 53 min. En Engelsch postvliegtuig is, met post van Scandinavië op weg naar Keulen, bij Honmef in Rijnland door onbekende oorzaak neergestort; twee personen wer den gedood, een zwaar gewond. Rusland. Drie Russen maakten een non-stop-vlucht Moskou—Kamtsjatka. Zij legden in 56 uur 9374 K.M. af en vlogen daarbij over Frans Jozeflaod in de Pool- zee. Geduchte storm en regen hebben de tocht erg bemoeilijkt. Duitschland. De pilote Elly Bein- horn - Rosemeijer vloog onlangs in één dag van Damascus, Azië (start 0.20 u.) via Cairo, Athene en Boedapest naar Berlijn (aankomst om 19 uur). BRUIN EN NIET VERBRAND. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonne brand voorkomen met AMILDA-zonne- hruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct BINNENLAND. Te Utrecht is gisteren overleden, 67 jaar oud, prof. dr. A.A.Nijland, direc teur Sterrenwacht Utrecht. Op Vlieland is men bezag de mooi ste plekjes in de duinen van de Staat door de aanleg van vijvers nog aantrekkelijker te maken. Den Haag. De opbrengst van de zomerzegels, voor sociale en cultureele doeleinden, was dit jaar f S5000,boven de frankeerwaarde (bruto). Vorig jaar iets meer. Den Haag. 31 Aug. is het 25 jaar geleden, dat de harpiste Rosa Spier voor het eerst als soliste optrad. Te Welsum is hoeve wed. Jansen door de bliksem afgebrand. Een varken en zes biggen kwamen om; te Ginneken werd een schuur van landbouwer Rornme door het hemelvuur met de heele oogst verwoest. Te Eetnnes is de 10-j. De G. uit Laren door onoplettendheid met zijn fiets onder een auto geraakt en gedood. Zijn ouders waren vam deze ramp getuige. Amsterdam. 7000 personen hebben in de Apollohal tegen de door de regee ring aangekondigde steunverslechtering geprotesteerd.Volksblad. Amsterdam. Bij een brand in het tuinhuisje van een werldooze, Hoeksel ge naamd (ontstaan door het in brand ra ken van een petroleumvergasser) is zijn kindje van drie maanden, dat bij het huis je in een wagen lag, omgekomen. De doodelijk ontstelde ouders konden onmo gelijk hulp bieden. Te Rijssen namen ruim 5000 per sonen aan de N.S.B.-landdag deel. Er traden vier sprekers op. Als laatste Ir. Mussert, die o.a. verklaarde: Wij moeten in Europa een mok vormen om de roode Aziatische geesten buiten onze grenzen te houden. In ons volk zal het gaan: Er op of er onder. Wij zullen ons volk weer recht op de beenen zetten. Amsterdam kreeg bezoek van Gene raal Balbo, oud-minister van luchtvaart van Italië, thans Gouverneur van Libye. Het gold, volgens Balbo, een volkomen privé bezoek. Amsterdam. 17 Sept. heeft in het City-Theater de première plaats van de Merijntje-film. Te Nijmegen greep een man, door langdurige werkloosheid tot wanhoop ge bracht, toen hij in het overvolle hoofd postkantoor z.g. een briefje van f 1000. kwam wisselen, een portefeuille metplm. f 1000 van achter het loket weg. Hij werd op straat spoedig gegrepen. Limburgs industrie kan op wat betere resultaten bogen. Het pessimisme heeft plaats gemaald voor meer vertrouwen in de toekomst. Uit Jaarverslag Limb. Kamer van Koophandel. BUITENLAND. België. Op een onbewaakte overweg bij Gent is een auto door een trein ge* grepen. Van de acht personen werden drie jonge meisjes gedood. Engeland. Het aantal kaarten, aan gevraagd ter bijwoning van de kroning van Koning Edward, is reeds 50.000. Spanje. Alleen al te Badajoz wer den door de Witten 2000 personen ter dood gebracht. Iedere barricade vormde een berg van lijken. Het bloed, zoo ver neemt Havas, vloeide in stroomen. Op veel plaatsen ziet men geronnen bloed -- De keeper Zamora, destijds een der bes te ter wereld, zou op last der regeering gedood zijn omdat hij met de nationalis ten in relatie stond. LANDBOUW EN VEETEELT. In het Westland is van de vroege aardappelen ruim een millioen Kg. on verkocht gebleven. De in veilingskisten be waarde aardappelen bleken zich beter te houden dan de ingekuilde. Van de z.g. bonkan is een groot deel naar Abessirï-ië verkocht. Prijs plm. f 1.50 per 100 Kg. Cursus voor Melkcontroleurs re Hoorn: Schriftelijke aangiften uit Noord- Holland, met opgave van werkkring, ge noten onderwijs en leeftijd (tenminste 16 jaar) vóór 29 Augustus a.s. bij Dr.. L. T. C. Schey, Rijkszuivelconsulent voor N.-H., te Hoorn. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- den: guirlandes, serpentines, mut- sen. maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. In Spanje duurt het bloedbad voort. De oorlog tusschen de binders van een en hetzelfde land neemt in wreedheid toe. Fusillades achter de fronten worden dingen van de dag. De verbittering stijgt ten top. Men geett elkander hoe langer hoe minder pardon. In welke toestand zal het Spaansche land verkeeren, wanneer in dezie felle broederkrijg de eene ot de anr' dere partij tenslotte de volledige overwin ning behaalt; welke gevoelens van haat eu wraak zullen dan bij (te verliezende partij zijn gewekt, en hoe zal het regiem er uitzien, met welke middelen zal het moeten optreden oin vie met uiterst ge weld bedwongen oppositie in toom te hou den? Hoe zeer zal een aldus innerlijk verdeeld Spanje een speelbal blijven voor belangliebbertde buitenstaanders, net zoo lang, tot in de, aan opstanden en staats grepen zoo rijke Spaansche historie, (te volgende uitbarsting nieuwe gewclddadi- jge verschuivingen zal mogelijk maken? Spanje. Franco liet pamfletten boven Madrid uitwerpen, waarin de regeerings- berichteu misleidend werden genoemd. Te Santander zijn door de regeering 11)00 personen .gevangen gezet; zij zullen ge dood worden indien de stad aangevallen wordt. Badajoz werd door de Witten be zet; honderden verdedigers zijn ter dood gebracht. Generaal Canabellas verklaarde, dat de nationalisten niet als opstandelin-, gen mogen worden beschouwd, daar zij de meerderheid van het volk achter zich hebben omdat zij Spanje uit de greep der Sovjets willen redden. De solda ten van generaal Franco's Vreemdelingen legioen vechten met ontbloot bovenlijf in de gloeiende Spaansche zon, meldt Knickerbocker. Het oorlogsfcunds van de Witten zou 2 a 3 ^nilliocn p. st. bedragen Te Saragossa werden de staal- en pa pierfabrieken gemilitariseerd. Dagelijks komen 200 soldaten voor het Witte leger met vliegtuigen uit Ceuta te Sevilla aan. (Times.) Spanje. Wint links met zijn rood overwicht, dan zal een bloedige wraak op duizenden en duizenden volgen. Win nen de militairen met hun clericalc aan hang en fascisten, dan zullen duizenden en duizenden van hoog tot laag in bet andere kamp moeten boeten. Dat weten ook de leiders en daarom zet er ieder uit zucht tot lijf behoud de strijd voort, waar bij ook de overwinnaar tenslotte' verlie zer zal blijken te zijn. (N.R.C.) Spanje. De commandant van de ar tillerie verklaarde, dat bij de verdediging van Madrid van gifgaf gebruikt zal wor den gemaakt (Havas) Spanje. Tot welke sluitende exces sen de anti-godsdienstige gevoelens van een deel der Spaansche bevolking leiden, bewijst de beschieting van een Christus figuur op een monument even buiten Ma drid. (Bijschrift bij een foto in Alg. Han delsblad van Zaterdagavond.) Spanje. Een uit Spanje gevlucht fa brikant vertelt o.m. in De Telegraaf: Het fascisme telt in Spanje betrekkelijk wei-' nig slachtoffers; bet is dwaas van een fascistisch leger te spreken. De burger oorlog werd begonnen, doordat een ge matigd en rechtvaardig socialisme zidh inliet met een bandeloos anarchisme van vreemde bodem (Rusland, Frankrijk, Duitschland.) Spanje. 18 geestelijken, die een kin dertehuis bij Barcelona leidden, werden gedood, meldt Reuter. Italië. Te Rome werd voor het eerst de film Scijrio Africanus vertoond, welke Italië's optreden in Afrika tot op heden' verheerlijkt. Duitschland. Van de Olymp. Sjielen is ondier leiding van LeniRiefenstahl 400.000 M. film opgenomen. Hiemit zal idie Olympiade-film, welke hoogstens 3000 M. lang zal zijn, worden samengesteld. Duitschland. Ojympiade. Mej. Mas tenbroek won op de 400 M. vrije slag de gorden medaille. Op de laatste 25 M. zwom ze haar grootste concurrente mej. Hveger voorbij. Duitschland. In Dec. zal Carl Froe- lich beginnen met de eerste Duitsche ge kleurde film van normale lengte. Duitschland. Olympiade. De Ned. estafetteploeg, viermaal 100 M., werd no. 1Jo Selbach, Tini Wagner, Willy den- Ouden en Rie Mastenbroek. Oostenrijk. Zaterdag stortte op de Gross Glockier een autobus van een 50 M. diepe begroeide helling; ze ging vele malen over de kop. De chauffeur en een reiziger werden gedood, de ovengen ge wond. Tot de gewonden behoonen M-r. C. Go- seling (voorz. R.K. Staatspartij), mevr. Goseling en dr. M.Marr-es. Jeruzalem. 20 ^uig. zal door de sta kende Arabieren over al of niet voort-1 zetten van de staking beslist worden. Brazilië. Tijdens autorennen te San Paulo sloeg de wagen van de Fran- sche deelneemster mej. Nice eenige malen over de kop. Hij kwam tusschen de toe schouwers terecht, van wie er zes gedood en 37 gewond werflen. Uruguay zond een rondschrijven aan alle Amerikaansche regeeringen, waarbij zij worden uitgenoodigd gemeenschappe lijk te streven naar beëindiging van de §paansche burgerstrijd.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5