ÏX" i !d RICCARDO ZAMORA f De wereldbekende Spaainsehe keeper, die, zooals Woensdag gemeld, door de re gee r in g str O'C pe n gedood werd, volgens de laatste berichten: bij een straatge vecht in Baroelo.ua. EVANG. SAMENKOMST. De Evang. Samenkomst, Dinsdagavond in liiet Park gehouden, uitgaande van de Evang. Commissie der Genef. Kerk, werd door een vrij groot aantal belangstellen-i ■den bezocht. Er wend met aa|ndaCht ge luisterd. De Chir. Muziekvereen. Excel sior, dir. C. Brenner Sz., verleende haan mede werking. Als sprekers traden achtereenvolgens op Ds. A. A. v.d. Leer, genef. predikant te Oostenend; de heer A. Plaatsman, evangelist te Den Helder, en Cand. Ber ger, hulp-prediker in de Geref Gemeente te Oostenend. Ds. Goris, van Apeldoorn, als spreker aangekondigd, was verhinderd aanwezig te zijn. Na ©en marsch van Excelsior en het gezamenlijk zingen van Ps. 103, 7e vers, ging Ds. Van der Leer voor in gebied, omi vervolgens de geschiedenis te vertalen van „een stakker, idie vrienden had", hierbij doelende op de geraakte, de on gelukkige, die door een beroerte getrof fen wend, maar door de hulp van goede vrienden tot Jezus werd gebracht. Spr. herinnerde hierbij aan de kranke, die zich 38 jaar bij het badwater van Bietbesdai ophield, maar geen genezing erlangde wijl bet hem aan hulp, om door dat water be-i roerd te worden, ontbrak. Zoo gaat het vaak in de wereld, vervolgde spr.: Wij worden afgehouden van het pad, dat tot de Heilanid voert. Van nature zijn wij geestelijk dood op grond van onze zon den. Jezus echter wil Zich over aller ont-i fernien, wil allen het Leven geven, de vol heid van alles, mits wij Hem volgen en; onze zouden belijden. Zonder, Hein zijn wij arm en ellendig, wijl wij dan het ecn.ige, dat in het leven waarde heeft,, missen. Na het zingen van „Ga niet alleen door bet leven", was het woord aan de heen A. Plaatsman, die sprak over het onder werp: „Langs een extra ordinaire weg" en wel over die, welke de helpers van de verlamde kozen om de patiënt zoo spoe- diig mogelijk bij Jezus, in Kapennaüm, het dorp der vertroosting, te brengen. Spr. (wekte op, God te zoeken, niet door fou-i ten op te sporen bij anderen, maar door de strijd aan te binden tegen het kwade,, dat in onszelf is; door schuld te belijden en Jezus te erkennen als redder van de wereld uit duisternis en dood: Eerst het kruis van de zonde, daarna de kroon der overwinning. Samen wend gezongen „Een vaste burcht is onze Godi". Daarna sprak Cand. Berger over „Een kostelijke gave", in dit geval over vergeving van onze zon den. Er is velerlei gebrek i:n deze wereld, maai-, aldus spr., het meest ontstellend is de slechte verhouding waarin veel men- schen tot God staan. Spr. gaf de ontzag-' lijke beteeken.is van „vergeving onzer zon den" aan en wees op de Bijbel als 't koste lijkst boek van alle tijden, dat nimmer zijn Waarde verliest. We leven in een wereld vol wantrouwen en. egoïsme. Jezus alleen kan haar redden, maar zal haar pas willen opheffen uit het moeras, waarin zij dreigt te verstikken, wanneer wij in ootmoed tot Hem komen en onze zonden belijden. Eens zal God oordeelen en alle zonden uitbannen. Ontzaglijk veel is er noodig, wil ons trotsche hart gebroken worden; willen we eerlijk tegenover onszelf staan. Maar, besloot spr., weet dat God ons altijd en overal ziet. Ga tot Hem als een arme, die in zichzelf tot niets in staat) is, maar in het besef, dat Hij kracht zal geren en tot vergeving bereid is. Na het zingen van „Neem Gij mijn han den beide" en „Beveel gerust uw we gen" de zang werd steeds door Ex- oelsior begeleid sloot Cand. Berger met dankgebed. VRAGENBUS Voor het behartigen van particuliere belangen dient de rubriek Ingez. Stukken niet. Ambassadeur is de titel van de hoogste politieke vertegenwoordiger; op hem volgt in rang de gezant. Brandkoren. In de door u bedoelde beteeken is volgens het O.T. de naam voor een ziekte in het koren, veroorzaakt door de Oostenwind. „Ludwig von Beethoven". U bent over deze oomponist verkeerd ingelicht. Zijn familie stamde uit Vlaanderen. Geb. te Bonn in 1770. Overleden te Weenen in 1827. Reeds toen hij 11 jaar was schreef hij zijn eerste drie sonaten. Stee km uggen dragen de naam Cu- lex. We hebben ook de Anopheles dat is de malariamug, welke met haar steek de malariaverwekker overbrengt. We kun nen Culex en Anopheles in de ruststand direct onderscheiden. De Culex zit ho rizontaal, de Anopheles rust meer hel lend, met het achterlijf omhoog. MORENO CALDERON. Een foto uit het hoofdkwartier van die nationalisten te Burgos: de chet van die militaire staf, Moreno Calderon, be studeert de kaart van de stellingen aan bet Noonderfront, waar thans een bloe dige strijd gestreden wordt. Volgens de (dagbladen van Woensdag zou de burger oorlog in Spanje reeds 52000 (twee-en- vijftig duizend) slachtoffers 'hebben ge- eischt. HOE ANDEREN TEXEL ZIEN. "We lezen in 'liet Utrechtsch Nieuwsblad aan het slot van een waandeerend artikel' naar aanleiding van een bezoek aan Texel; Ik heb Texel teeren kennen en bewon deren in regentijd. Het zal dan ook wel niemand verbazen, wanneer ik nu reeds zeg; Wat deksel, bet volgend jaar ga ik weer naar Texel. Mijn koffers staan nu weer leeg op hun plaats, njijn grijze broek, waaruit de vouw weggeregend Was, is in de wasscherij, mijn poloshirtU dito dito. Maar hiet volgend jaar gaan ze Weer mee naar dit waddeneiland, dat mij ingepalmd heeft ©n waaraan ik, tot de volgende vacantie, een stroom van herin neringen blijt bewaren LANDBOUWONDERWIJS. (Ingezonden.) Hiet zij mij vergund hier even de aan dacht te vestigen op de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen. Zooals hekend is, duurt de cursus 2 jaar ien dienen de leerlingen vóór Janu ari a.s. 16 jaar te zijn. Om toegelaten te worden, doet men toelatingsexamen, ten zij diploma's kunnen worden overgelegd die dit overbodig maken. Dit toelatingsexamen wordt ook over bodig als de leerling miet goed gevolg de voorbereidende klas heeft doorloopen. Deze klas is kosteloos, duurt van October tot en met Maart en vraagt de Maandag op school benevens huiswerk, dat 's avonds kan worden gemaakt. Ik maak de belanghebbenden op deze goedkoope en gemakkelijke voorbereiding in 't bie- zonder attent. De leerlingen mogen een jaar jonger zijn, dan wie het toelatingsy examen wenscht te doen. De Directeur der R.L.W.S. Ir. G. LIENESCH. Vulpenhouders en vulpotlooden hebben we in groote sorteering voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis aan de Wilhelminalaan, eerst bewoond door de fam. Schotanus en eigendom van gebr. Kalis, werd deze week onderhands verkocht aan de heer H. Schrama alhier. BOLLEN VAN TEXEL. Veiling Hillegom (officieel bericht ontvangen 19 Aug.) Von Sion: 550 p.k. f2,70; 625 p.k. 1,85; 650 p.k. 1,50; 700 p.k. 1.40; 800 p.k, I,35; 850 p.k. 1.10; 975 p.k. 1,00. Golden Spur:400-450 p.k. 2,80; 525 p.k. 2,40; 575 p.k. 2,30; 600 p.k. 1,95; 700 p.k, 1,80; 775 p.k. 1,60; 850 p.k, 1,45; 900 p.k. 1,35. „VOEDT U GOED". Van 's Rijkszuirelbureau te 's Graven- hage mochten we dato 18 Aug. een schrij ven over ons Zuirelnuminer van 1 Aug. ontvangen, waarin we lezen: „Wij geven gaarne uitdrukking aan onze waardeering voor de wij re, waar op dit nummer is samengesteld, wij ziijn er van overtuigd, dat ons stre» ren hierdoor ten zeerste gediend is. Wij zouden het danook op prijs stellen nog ©en 15-tal exemplarei* van dit zuivelnummer te ontvangen, opdat wij bij onze eerstvolgende kern- mededeeling, 't onder de aandacht van .de verschillende propaganda—kernen kunnen brengen" Wij konden aan het verzoek nog vol doen en dragen de lof, ons toegezwaaid, gaarne over aan hen, die ons bij de sa menstelling van dat nummer door het schrijven van een artikeltje behulpzaam zijn geweest. DE KOOG ONGEVAL. Toen de 14-j. Piet L. Dinsdagmiddag op ©en stuk land aan de Koogenveg o,p .een paard zou springen, schrok het dier. Het ontweek de jonge ruiter, met het gevolg, dat deze een pols brak eni, na te Den Burg door een arts vooirloopig verbonden te 'zijn, in bet hospitaal te Den Helder verder behandeld moest wor den. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij n N.V. PROVINCIAAL BELANG. D Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- O vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Q Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. LANDBOUW EN VEETEELT. Geen bloem van zwavel in de ruitijd laan die kippen geren. Het helpt niet. Amsterdam gebruikt dagelijks de mielk van 30.000 koeien. De appels in die Betuwe en in Maas en Waal worden op bet hout duur ver kocht. Zaait lupinen in de boomgaarden. - neemt zoo spoedig gij ze goedkoop krij gen kunt: zoete lupinen. 3 weken groeien, 3 weken bloeien, 3 weken rijpen en dan is het oogst. (Oud-Limburgsch spreekwoord) Duitschland koopt veel meer Deen- sclie boter en veel minder Hollandsdhe onndat de Deensche goedkooper is. Bij het scheuren van grasland mag de zode niet te diep ondergebracht wor den, want in die zode zitten heel veel voedingsstoffen. Tot dusverre hebben voor steen kolen de lage voorjaarsprijzen gegolden, Het is zeer goed mogelijk, dat daarin; weldra verandering komt. Bestel dus vlug uw wintervoorraad. In de Wieringermeer zijn weer voor 45 bedrijven de gebouwen aanbesteed. De kosten: 4S0.036 gld. Dit wekt toch wel de gedachte, dat de jonge boeren die er zullen beginnen, heel wat aan de voeten moeten hebben, om er zich flink in hef bedrijf te zetten. Kan er ook niet aan de minder kapitaalkrachtigen ruimer kans ge geven worden RUST ROEST. DAT IS KRAS 1 VERZAMELAARS IN SOORTEN. Doosjes, touwtjes, vlooien, ke vers, vlinders, doodsberichten, tramkaartjes, militaire knooj>en... Goed beschouwd ontkomen we geen van allen aan de zucht om iets te ver zamelen. De huismoeder, die er niet toe kan komen om leege doosjes weg te doen, is evengoed behept met de verzamelwoede als de man, die elk touwtje, dat hij ip handen krijgt, zorgvuldig qpspaart. De vraag is "alleen maar, waar ten opzichte van "net verzamelen het normale begint en het abnormale ophoudt. Geen mensch zal zich verwonderen over iemand, die er een insectenverzameling op na houdt. Toch zal menigeen eren ^glimlachen om de Londensche Rotschild, die een zwak voorvlooien scheen te hebben en desnoods een heele expeditie uitrustte om een zeldzaam exemplaar te bemachti-/ gen. De Duitscbe geograaf en natuurvor- scher Wagner legde zich toe op een bepaalde soort kevers, een zekere lord Welsingham bezat niet minder dan fwee- honderdtachtig duizend kleine vlindertjes. Menige collectie bestaat uit volkomen waardelooze voorwerpen. Een Duitsche baron, die in Keulen woonde, bezat b.v. een verzameling .welke uit niets anders danfleschjes water en bakjes zand bestond. Het water was afkomstig uit alle groote rivieren van de wereldj de monsters zand kwamen eve nee ns uit verre streken. De edelman verheugde zich kin derlijk, als kennissen een fleschje water uit de Ho-hang-ho rivier meebrachten ot een hoopje zand uit de Sahara Een OostenrijkscTi officier had de ge woonte om doodsberichten te vorzamelei^ en tenslotte had hij er zooveel, dat (jjj er ©.en kamer mee liet behangen. Een oude rentenier in Parijs het on langs meer dan tachtigduizend tram- en omnibuskaarties na. die hii ,ibemaal zelt had gebruikt. Heet wat schouwburgbezoekers bewa ren alle programma's en entree-biljetten, wijnkenners sparen zorgvuldig de kurken op van iedere flesch, die ze leegdrinken. Lang voor de oorlog kende héél bet Fransche leger een majoor, die er een verzameling van militaire knoopen op na hield. Elke dag sorteerde hij zijn schat en telkens kon hij een nieuw exemplaar in zijn catalogus boeken. Tenslotte ont brak er nog maar één knoop, en die moest in Siam te vinden zijn. Het duurde jaren, voor hij bet begeerde voorwerp veroverd had. Toen zijn collectie eindelijk voltallig wasverloor de brave ma joor er alle belangstelling voor. Welke merkwaardige verzamelingen zijn het bezit van Texelaars? VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 oent. A 185. Klaargeknipte patronen ver krijgbaar voor bovenwijdte 100 en 120 cM. Noodig 4.60 M. stof van 100 cM. bneed; garneerzijde 50 cM. van 100 cM. breed. Aanbevolen wordt zwarte ot don kerblauwe zijde. Vooral geschikt voor meer gezette dames. A. 185 Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Het N. Modeblad is het meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post f 1.50.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2