Gemengd IMseuws Ongezonde 11 Steun aan de schapen houderij op Texel. LICHTPUNTJE. NEUTRAAL In antwoord op hiet stukje van ,,een abonné", in vorig nummer, deelt de heer J. Wiestdorp, De Cocksdorp, mee, dat het allerminst zijn bedoeling was neu traal" te zijn, omdat aan „neutraal" z.i. altijd „een reukje" zit. en inderdaad „zijn bloed kruipt, waar het niet gaan kan". Bovendien had Ihij gaarne gezien, dat abonné zijn naam bekend had gemaakt.— Red. LAATSTE NIEUWS UIT DE DAGBLADEN Bij Hilversum is gisteren door mo tordefect een legervliegtuig neergestort. De sergeant-vliegers Koeze en Lemstra werden verpletterd. Aan de Hembrug is gisteren door een granaatontploffing de gehuwde ar beider D.Huisman, Zaandam, gedood',de ploegbaas K.Onrust levensgevaarlijk, de arbeiders J.MoIman, G. de Vries en P. Meulenbelt ernstig gewond. Spanje. De bokser Paoliino, werd te Madrid doodgeschoten. Madrid bereidt zich op een lange strijd voor. Gxoote voorraden voedsel worden ingeslagen. Een tweede aan val op Majorca wordt overwogen. Palestina. Donderdag zijn bjj ge vechten in Samaria en bij Hedra 40 AraO bieren gedood. In Tunis (N.-Afr.) komen sterfge vallen voor wegens voedselgebrek als ge volg van de droogte (Stefani) VOORKEURING NARCISSEN. In verband met andere werkzaamheden zal die heer F. L. de Grave ingaande vol gende week ALLEEN Maandag, Woens dag en Vrijdag rondgaan voor het keu ren van narcissen. TEXEL LONDEN—WEENEN. Woensdag heeft de Oostenrijksehe Es perantist Max R. Frey na een verblijf van leenige weten ten huize van de fam. De Waal, Texel weer verlaten. Hij begaf zich naar Vlissingen en werd tot Den Haag door een Hongaarsch Esperantist verge zeld. Te Vlissingen stak hij, voor een ver- blij t van twee weten naar Engeland over om daarna weer huistoe (Weenen) te gaan. 1 Sept. moet hij n.l. zijn militaire dienstplicht gaain vervullen. Max Frey, student in de rechten aan, de Universiteit te Weenen, legt zich ook op talenstudie met hart en ziel toe. Be- halve Duitsch (zijn moedertaal) spreekt hij gemakkelijk Esperanto, BngelsCh en Hongaarsch, terwijI hij van het Ne der - landsch het laatste jaar zooveel studie linaakte, dat hjj zich mondeling zoowel als schriftelijk gemakkelijk van onze taal bedienen kan en Hollandsche boeken leest zonder moeite. Het liefst van al die vreem de talen is hem echter: het Esperanto, dat hem de wereld ontsluit en zooveel ge legenheid geeft tot het aanknoopen van vriendschapsbanden, in welke natie pok, tot het uitbreiden van kennis., tot vermeer-» dering van Mijdsohap ook op het onder- maansche SPORTNIEUWS. Voor morgen één wedstrijd, welke om 12 uur gespeeld zal worden, waardoor het mogelijk is om èn van de wedstrijd èn zoo mogelijk, van het strand te genieten. We krijgen bezoek van Oud-Hollandia, vroeger 2e klasse elftal, de ploeg, waar-i ■mede deze club een der meest gevreesde! tegenstanders was. We kunnen op een technisch goed spel rekenen, alsmede voor onze^ ploeg op eein goede oefening, vóór we Sucoes op visite krijgen. Jammer, dat eenige spelers verhinderd zijn, maar voor de jongeren is het een goede gelegenheid om de aandacht op zich te vestigen. We hopen op ben sportieve wedstrijd. Texel: J. Du kers H.Neiiens C.Dros H.C.Ran G.Witvliet A.Huizinga P.Bruin I.Booin N.deGraat J.Gieles P. Res.: J.Molenaar. Neijens G.Polman J.Neefjes A.Freeze A.v. Duimen J.Blauw F.Oerlemans Chr. Dapper H.F.deJong D. Dekker B.deGiroot Oud-Hollandia: Jac.Velt Training. De eerste poging is ach tea' de rug, het was een iets te klein aantal, maar de zomeirdrukte op het land en in de andere bedrijven waren hiervan de oor zaak. Dinsdagavond 7.30 gaan we met de an dere spelers verder. Komt zooveel moge lijk. Er moet gewerkt worden. De com petitie staat voor de deur. Adspiranten oefenen Maandagavond 7 uur. Te rre in werk: Er is al flink gewerkt. Vanmiddag verwachten we weer veel vrij willigers in werktenue. Als er genoeg werkers komen, kunnen we gereed ko men. Neem hamer en nijptang mee. Ten vervolge op de bekendmaking van 13 dezer deelt de adviescommissie voor steunverleeming aan de schapenhouders op Texel mede, dat de schapenhouders, die voor steun in aanmerking komen, zich moeten melden op 25 AUGUSTUS A.S.: voor de wijken B en K ten gemeente huize; voor wijk H te den Hoorn in Loods manswelvaren; voor wijk O te Oosterend in het Wa-, pen van Amsterdam; voor de wijken W en S te de Waal jp „Bellevue" en wel op de onderstaande uren: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met: een der letters A t.m. E van 910 uur) v.m.; leen der letters F t.m. K van 1011 uur v.m.; een der letters L t.m. T van 1112 uur v.m.; en met een der letters U t.m. Z. varj) 121 uur n.m. Voor ben, woonachtig in de wjj k C ot E., zal zitting worden gehouden op Dins dag 25 Augustus a.s. in bet lokaal van de Wed. F. Bakker te Eierland en wel, voor hen, wier geslaohtsnaam begint met een der letters A t.m. G van 7—8 uur nam. een der letters H t.m. S van 8—9 uur n.m. en met een der letters T t.m. Z van 9—10 uur nam. Texel, 21 Augustus 1936. De Commissie voornoemd. ARBEIDSBEURS Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat. bij bet plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling, gevestigd ten ge meentehuize, de gelegenheid bestaat in lichtingen te bekomen omtrent in de ge meente beschikbare arbeidskrachten. Werkgevers dienen het algemeen belang als zij van de diensten der arbeidsbemid-4 'deling gebruik maken. Texel 21 Augustus 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. De Secretaris, JONKER. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Wied. K., den Burg f 1. N.N., den Burg f 2.50. NAAR TEXEL. Zondag, Dinsdag en Donderdag namen resp. 63, 55 en 45 personen aan de Van, da- Schuvt-trip deel. Alle valiede arbeiders in het vrije bedrijf. Naai' wij uit goede bron vernemen, zijn -in. onze gemeente momenteel alle valiede arbeiders in bet vrije bedrijf werkzaam, waarom de werkverschaffing en de steun regeling met ingang van beden, 22 Au gustus, tijdelijk zijn stopgezet. ONZE SPELLING. (Spelling van de schrijver) (Ingezonden.) Geachte Redactie. Vergun mij een kleine opmerking bij uw onderschrift: „Een veeg teeten voor de toekomst van de spellingsvereenvoudi ging a Ia Marchant Bewijst het tweede referendum dat nu werkelijk? (1) Is bet niet gehouden onder dezelfde lezers van 1934, of althans onder Iezersj, van ongeveer dezelfde leeftijd, wier oor deel, omdat zij de oude spelling zijn blij ven schrijven, hetzelfde bleef? (2) (Wanneer echter het referendum gehou den werd onder jongeren, onder mensen, die de voordelen van de spelling 1934 hebben Ieren waarderen, zou dan de ba lans iniet naar de andere kant over slaan? (3) Hoogachtend, Uw abonnee D. KIKKERT. (1) Naar onze meening wel. (2) Ot het dezelfde lezers zijn is niet zeker; wel, dat het oordeel van de deel nemers aan het tweede referendum over de spelling-Marchant nog ongunstiger was dan de eerste teer (in 1934: 27.66 pet.; in 1936: 22.86 ,pct.) (3) Jongeren mogen er mee tevreden zijn, voldaan zeker niet. Voor de chaos, welke dat gescharrel met de spelling geschapen heeft, en nog teweeg brengen zal, mogen ook zij de oogen niet sluiten. Zal straks iedere Minister zijn eigen spelling hebben Red. Bij Dros' Autocentrale is een in stallatie in aanbouw voor het controlee ren van auto's op remmen, sporen, lam pen, enz. Door de A.N.W.B. zijn thans bij de meeste dorpen naamborden van liet bekende type aangebracht: groot for maat, emaille, naam wit op blauwe ach tergrond. BOLLEN VAN TEXEL. Veiling Hobaho van 21 Aug.: Prijzen als Woensdag in dit blad ge meld. Veel vraag, vlugge handel. Hillegomsche veiling, 21 Aug. Dubb. van Sion: 550 pk f 2.— 600 pk f2.— 675 pk f 1.60; 750 pk fl.50. Golden Spur: 550 pk f2.60; 600 pk t 2.30; 675 pk f2.10; 700 pk f2.—; 800 pk f 1.75. Veel vraag naar dikte Sions. Golden Spur in alle maten zeer graag. (Off. be richt.) Veiling H.B.G. van 14—18 Aug. Groote aanvoer, vooral narcissen. Tex. Sions graag te plaatsen tegen wat oploo- pende prijzen. Goede Golden Spur ook graag gekocht en kon zich op de flinke prijzen zeer goed handhaven. Tex. Von Sion 375-500 p.k. 2.35-3.05, 500-600 p.k. 1.85-2.50; 600-700 p.k. 150- 2.35; 700-800 p.k. 1.40-1.70; S00-900 p.k. 0.90-1.50; 900 en meer p.k. 0.70-1.10. Tex. Golden Spur: 375-500 p.k. 2.75- 3.25; 500-600 p.k. 2.00-2.30; 600-70o p.k. 1.75-2.05; 700-800 p.k. 1.35-1.55; 800-900 p.k. 0.80-1.60; 900 en meer p.k. 0.90-1.30. OOSTEREND. VLEKZIEKTE. Een zevental varkens van een veehouder bij ons dorp is door vlekziekte aangetast., Ben er van zal er zeker aan sterven., Van bevoegde zijde wordt aanbevolen varkens als voorbehoedmiddel te cloen enteoi. DE WAAL. DAT IS EEN GROOTE. Als een biezonderbeid kunnen we mee deden, idat zich in de tuin achter de wc-, ning van de beer J. v.d. Berg alhier een, plm. 25-jarige hortensia met een doorsnee van ongeveer 2.50 M. bevindt EIERLAND. UIT DE PRACTIJK. De heer Jn. Roeper heeft op hoeve De Vrijheid alhier voor bet naar huis trans- porteeren van graan een biezondere wa gen in gebruik genomen, groot 2'bij 6 M., hoog 30 cM., gebouwd op vier wie len, welke op kogellagers loopen en een draagvermogen hebben van 1000 Kg. Door één man kan elke 20 a 25 mnt. een lading van 200 a 300 bossen graan naar die schuur of de klamp geneden worden. Daar aangekomen, wordt een touw voor de lading gespannen en de wagen door die paarden weggetrokken. Zoo worden de bossen in een oogenblik gelost en staat die wagen weer klaar om een nieuwe la ding te halen. Kan het eenvoudiger? De lieer C. Dros, Eierland^ heeft da wagen, welke uitstekend voldoet, daar (bii ,yeel tijd en arbeid bespaart, gebouwd en verstrekt gaarne nadere inlichtingen, DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. Ds. W. A. Plug, vroeger alhier, staat op het viertal voor de N.H. Gemeente te Zevenaar. Thans is Ds. Plug N.H. predi kant te Bredevooirt. BAZAR. (Ingezonden. Op 10, 11 en 12 September zal hier een bazar gehouden worden ten bate van het Pastoriefonds der Ned. Herv. gemeente Eierlamd. Voor deze bazar is gedurende ruim anderhalf jaar gewerkt door 'de Herv. Zusterkring „de Kandelaar". Ook door de Chr. Meisjesclub zijn verschil lende goederen vervaardigd. Van zeer veel zijden werden geschenken ontvangen, die op hooge prijs zijn ge steld. Zoo mochten we van Dros' Maga zijn een aantal vorkjes en lepeltjes van; Wellozilver ontvangen. De heer P. Kuij- per te Oosterend schonk een kapstok-, kleed, Wed. Schu maker een fototoestel, de firma Witte te den Burg eenig kinder speelgoed, enz. AlLe geschenken zijn zeer welkom en worden gaarne ontvangen aan de Herv. pastorie alhier. Nog kan vermeld worden, dat de bazar gehouden zal worden in de garage van de beer Barends, die deze welwillend daartoe beschikbaar gesteld heeft. J.P.S. DE KOOG. VLIEGERWEDSTRIJD. M aandag had aan het strand de door Dros' Magazijn georganiseerde vlieger wedstrijd plaats, welke Zaterdag bij ge brek aan wind niet kon doorgaan. De jury werd gevormd door de heeren H. Remmers en A. de Wilt. De prijzen, I. Kano. 2. Jacht, 3. Schop. 4. Bai, weft den gewonnen door: 1. Ab. Keijser, 41 gr. 56 min. Doorzitten j Stukloopen PUROL Zonnebrand 1 2. P. Hobbema, 38 gr. 33 min. 20 sec. 3. Corrie Buychtschot, 35 gr. 54 min. 40 sec. 4. A. Pieck, 35 gr. 40 min. Het waren allen, behalve Ab. Keijser, te den Burg woonachtig, kinderen van badgasten. De wedstrijd had een vlot verloop en bleek zeer gewaardeerd te worden. BINNENLAND. Het Rijk raamde de kosten voor bij dragen in de kosten voor werkloosheids voorziening 1935 qp 88.7 millioen. Even wel blijkt 102 millioen noodig. Almelo. De raad beeft tegen de wil 'der iregeering het voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeenteloonen verworpen. Te Amsterdam hield de N.S.B. in het geheel gevuld Concertgebouw een ver gadering, waarin de beer Van Geelkerken over Spanje sprak en fel critiek oefende op S.D.A.P. en R.K. wegens hun actie tegen de N.S.B. Volgens spr. zou spoedig ook ons land voor dieze vraag komen: Mussert of Moskou. Te Loo-Bathmen is bet 2-j. kind van landbouwer L. op de spoorbaan bij bet huis door een trein gedood. Op Urk maken muggen het leven bjjna onmogelijk. Dinsdagavond vooral was bet bar. Ze vormden een donkere wolk boven Urk en verduisterden de straatverlichting. Van binnenkomende schepen sCbept men met schoppen de muggen van dek. Te Poeldijk werden de bloemen- en tuinfeesten 1936 geopend. Doel: het West- land te leeren kennen en druiven te eten. Voetbal. Waarschijnlijk speelt het Cliiocesch Olymp. elftal 25 Aug. te Rot terdam tegen Feijenoord en 26 Aug. 's avonds 8 uur een lichtvvedstrijd in het Stadion te Amsterdam. Te Enschedé wordt 26 Aug. die ha ven officieel geopend door de Minister van Waterstaat. Tilburg. Tiegen de kassier V., die ten madeele van de N.V. Incassobank 20 mille verduisterde, werd zes mnd. ge- eischt. Hij leefde op groote voet ondanks gering salaris en werd niet voldoende gecontroleerd. Zoo vermeldde hij b. v. idat die (niet bestaande) Fed. van Roste duivenbonden een omzet had van 400.000 gulden per jaar. BUITENLAND. Spanje. Veel dorpen in N.-Spanje worden alleen nog door vrouwen en kin dieren bewoond. Deze burgeroorlog in Spanje is medie een godsdienstkrijg en 'n strijd tusschen oude stammen, die elkaar nooit leeren verstaan. Hij zal niet eindia gen voor een kwart millioen dooden ge vallen is (Meegedeeld aan Reuter door Portugeesch journalist.) Franco zal eerst trachten, Malaga, steunpunt van de oorlogsvloot, £n Granada te veroveren, daarna Madrid. In Estremadura zou 80 pet. der gehuwde vrouwen door de oor log haar man en een ot meer zonen ver^ loreti hebben. Hondieinden lijken zouden in kuilen geworpen en dan met kalk bedekt zijn. (United Press.) Te Burgos, in handieji der nationalisten, liggen zooveel onbegraven lijken, dat de bevolking het in de stad niet meer kan uithouden. (Re- geerings-radio-bericht.) Een vliegtuig uit Burgos wierp bommen op Irun (in het N. aan die kust). Van het museum werd het dak vernield. Verdedigers staken een idienmenbosch bij de stad in brand om te- ter uitzicht te hebben. Bureau Reuter verneemt, dat de Witten bij, Madrid beter met wapenen zijn uitgerust dan de Volks frontmilitie. Vóór 28 Aug. zou Madrid vallen. Drie vliegtuigen staan er gereed om de leiders aldaar in geval van nood te vervoeren. In Z.-Spanje houden de terecht stellingen aan. Te Gibrabltar kan men de salvo's van de vuurpeleton's van La Li- nea hooren. De slachtoffers („vijanden van die regeering", wier namen op lij sten staan) warden op vrachtauto's ot karren naar de irand van de stad gevoerd en. na een krijgsraad van meest een kwartier,, op enkele vrijgesprokenen na, doodgeschoten. De lijken blijven eenige tijd liggen, opdat belanghebbenden kun nen nagaan, wie terechtgesteld zijn (Uit: Daily Tel.) Finland's econom. positie is over het geheel zeer gunstig: dalende werk loosheid, stijgende koopkracht. Onze mi nisters Deckers en Gelissen zijn er voor studiedoeleinden heen. In Liberia (N.W. kust Afrika) brak ook een burgeroorlog uit. De regeering treedt ongelooflijk streng op. Dorpen worden in branid gestoken, wouwen en kinderen vermoord, levensmiddelen ver nietigd, om door hongersnood te veroor zaken de opstand te bedwingen. D.D.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6