Holl. Mij. van Landbouw. Fokveedag-gedachten. Het TESO-vervoer in de zomermaanden 1936 fen worden. Zestien leden woonden de vergadering bij, welke het bestuur van de ara. Texel dier H. M. v. L. Dinsdagavond in De Lin- deboom belegde. Een gering getal, in aanmerking genomen de belangrijke on derwerpen, welke in deze samenkomst be sproken wenden. De beer A. J. Keijser, voorz., gaf over die geringe belangstelling terecht zijn spijt te heupen. lezing van de notulen door de heer E. Noordijk, secr., deed voorz. inededeeling omtrent diverse ingekomen stukken. SCHAPENSCHURFT. Het Bestuur wendde zich tot het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw met het ver- verzoek een bijidrage te willen verleenen in het fonds tot steun van de veehouders^ die wegens het afslachten van hun door schurft aangetaste schapen ernstig wenden benadeeld. Het antwoord luidde, dat het H. B. bereid zou zijn f50.subsidie te verkenen aan een Vereen, tot onderlinge verzekering tegen schade ten gevolge van veeziekten als b.v. schurft en rotkreu- piel. Genoemd bedrag werd toegekend, daar we op Texel zoo'n vereeniging im mers hebben. De helft werd in de kas ge- Stort, de rest werd uitgekeerd. Een dergelijk schrijven aan Tex. Soha- penstamboek leverde een subsidie van f 10.op, alsmede eeii waard eerend schrijven over die grondige wijze, waar op een de Texelsche schapenfokkerij be dreigend onheil werd afgewend. IR. KLE1NHOUT, adj.-secr. dier H.M. vail L. trad deze zomer in het huwelijk en ontving ter gelegenheid hiervan van de Texelschie ara. een fraaie bloemen hulde. Hiervoor brengt hjj thans hartelijk dank. SILO'S. Een schrijven van Ir. De Vries over ondierzoiek naar de resulaten met silo's werd voor kennisgeving aangeno- |men, daar we op Texel geen silo's, well graskuilen hebben. MEDAILLES. Het Hoofdbestuur stelde er twee beschikbaar voor de Fokveedag. We schreven hierover reeds. Elders in dit nummer worden alk prijzen nog eens ge noemd. PROEFVELDEN. Ir. Lienesch, rijks- landbouwconsuknt te Scbagen vestigt de aandacht op een spoedig verschijnend rapport over- resultaten van de proefvel den in de laatste twee jaar. Het kost weinig. Bestellingen kunnen aan de se cretaris warden gericht. Desgevraagd ver klaart de redacteur van de "TexelscheCou rant zich gaarne bereid de voornaamste biezonderheden uit dat rapport in zijn blad op te nemen. HOOFDBESTUUR. Metalg. stemmen wondt besloten in de vacature een ,,vee- teelt-man" te benoemen. Indien geen an dere geschikte camdidaten worden ge steld, zal de afd. stemmen op de heen Jo de Veer, aanbevolen door de afd. Zijpe. DEVALUATIE. Hiet Hoofdbestuur zal een tweetal deskundigen dit veelomvat tende vraagstuk laten bespreken in de alg. vergadering (pro en contra). Door kennis te nemen van het uit te brengen stenogra fisch verslag, zullen alk leden zich een oordeel kunnen vormen; men kan dit althans trachten te doen. In een afd. ver gadering zal hierop nader worden terug gekomen. Hoofddoel is: een uitspraak te krijgen, vóór of tegen devaluatie. TOT AFGEVAARDIGDE naar de alg. vergadering wordt met bijna alg. stemmen de beer A. J. Keijser benoemd. TOT ADVISEEREND LID wordt be noemd als opvolger van wijlen de heer H. Klimp, de heer E. v.d. Ban, die deze benoeming aanvaardt. De voorz. felici teert de afd. hiermee en zegt ook in de nieuwe adviseur zijn volk vertrouwen te .stelkn. De vergadering geeft haar instem ming hiermee te kennen. SCHAPENSCHURFT-FONDS. Met 't doel de veehouders, die hun door schurft) aangetaste dieren lieten afslachten en daardoor schade leden, tegemoet te ko men, werd door de Texelsche veehouders een flink bedrag bijeengebracht: wei f500.15. De oproep in ons blad heeft dus een verblijdend groot succes gehad. Samen met de bijdragen van Stamboek en Vereen, tot bestrijding van het rot- kneupel, mede door vrijt (vervoer, fcioor T.E.S.O. toegestaan, werd' het fonds f543.75 groot, welke som ook uitbetaald is: 25b schapen a f2.10 plus f6.15 voor; telefoon, porti, enz. Hartelijk brengt de voorz. dank aan alk particulieren en or ganisaties, die tot dit resultaat hebben meegewerkt. Namens de gedupeerde vee houders betuigen de heeren P. Keijser en Jac. Roeper hartelijk dank. Namens de Texelsche sdhatienfokkers in het alge meen brengt de heer 1J. Lap dank voor de radicale wijze, waarop aan de schapen- schurft in deze gemeente een eind is ge maakt. IN IEDERS BELANG. Op de vraag, hoe het thans met de schurft op Texel staat, deelt de heer E., Noordijk mee, dat er op Texel, voor zoo ver hij het bekijken kan, geen schurft meer voorkomt. De bedrijven, waar de ziekte voorkwam, zijn afgeschouwd en vrij verklaard. De bestrijding van deze ziekte.700 verzekert de heer Noordijk met klem en hii. verzoekt de Texelsche Cou rant daarop wel te willen wijzen is een zaak van de boeren zelf. Geen verstop pertje spelen. Het eigen belang en dat van alk andere veehouders staat op het spel. Zonder medewerking van alk be trokkenen kan van een behoorlijke be strijding geen sprake zijn. Doe aangifte, wanneer u verdachte verschijnselen be speurt. Dan doet u uw plicht. Kosten zijn er niet aan verbonden. Thans, nu de schapen uit de wol zijn, kan schurft nog behandeld worden. Komt de winter, dan is dit vrijwel onmogelijk en dreigt gevaaT voor uitbreiding in ernstige mate. Laat ieder beseffen, wat hier voor eigen be drijf en dat van alle anderen op het speli staat. DOE AANGIFTE zoodra gevaar van schurft schijnt te dreigen. DE REKENING, in orde bevonden dooi de heeren H. Frederiks en Jb. Lap, wordt met alg. stemmen goedgekeurd. De voor naamste getallen hieruit noemden we Woensdag reeds. In de kosten van de Schapenfokdag wordt door de afd. H.M.v. L. voor tweevijfden bijgedragen, ,L T.B. één vijfde, Schapiemstamboek twee vijfden. Op voorstel van de heer Jb. Lap zal in. de verhouding 2:1 tegenover de L.T.B. een wijziging worden gebracht, overeen komende met de juiste verhouding van de aantallen leden. Het verschil met de L.T.B. zou nog slechts 30 bedragen. Aan de heer J. Keijser Az. wordt dank ge bracht voor zijn nauwkeurig beheer. SCHAPENPOTJE. De lieer Jb. Lap acht het niet juist, dat bij de dit jaar; plaats vindende verdeeling van het Scha penpotje gerekend wordt met de schapen- telling van 1935, terwijl verder in aanmer king wordt genomen het in 1936 ge scheurde land. In antwoord hierop deelt de voorz. mee, dat ook de adviescommis- sie^ in verband met deze uitkeering inge-i steld, deze maatregel afkeurt. Het is ver schrikkelijk onbillijk, zoo zegt spr. letter lijk, en komt niet te pas. Hierdoor wor den vel zestig veehouders, die anders voor steun in aanmerking zouden ko men uitgesloten. De Commissie Iieeft gelukkig de bevoegdheid in bepaalde ge vallen een andere beslissing te hemen en zal hiervan zeker gebruik maken om onrecht te herstellen, waar dit mocht zijn geschied. De vergad. neemt hiervan met voldoening kennis. De heer Jb. Lap merkt nog qp ,dat hem gevallen bekend zijn, dat de kosten, aan het scheuren verbon den, grooter waren dan de baten. Dit zal de Commissie zeker niet over het hoofd zien. ROTKREUPEL. De heer J. Roeper Cz. vraagt inlichtingen omtrent het optreden van rotkneupel. Hierop deelt veearts Noor dijk mee, dat mede in verband met het optreden van schurft, controleur Trap drie dagen per week de boer opgaat en de bedrijven ernstig nagaat. Bij het aan treffen van vee, dat aan b.v. rotkreupel of schurft lijdt, gaat de veehouder be slist op de bon. Onlangs trof dit een, veehouder te Den Hoorn (zie vorig num mer.) De lieer J. Briuwer is de heer Trap bij de controle behulpzaam. De vergoeding, welke de heer Brouwer hier voor geniet, wordt ontleend aan het bedrag van fSOO, dat als batig saldo van de laatste landbouwtentoonstelling op de Boerenleenbank rente geiend is belegd. GROENVOER. De heer E. van den Ban vraagt medewerking voor de aanleg van eenige proefvelden voor de teelt van groenvoer, o.a. van mergkool. De heeren Joh. Roeper, Jb. Lap en Benit zeggen bun steun toe. Het gaat om de teelt van voer, dat veel en goedkoop eiwit bevat. In ons blad heeft de heer Van den Ban uitvoerig geschreven. Koeien zijn op mergkool zeer gesteld, tervQjl de melkgift er door vergroot wondt. Het aanbod van kostelooze mergkoolplanten, in ons blad vermeld, had veel succes. Wel 5000 plan ten zijn afgehaald, zoodat te verwachten is. clat men dit nieuwe gewas hier snoei digleert kennen en waardeeren. Het groeit algemeen best. JEJRAND IN GRANEN. Hierover is reeds uitvoerig geschreven. De heer Van den Ban bepleit ook in deze vergad. de stichting van een Coöpe ratie voor het ontsmetten van zaaigranen door behandeling in warmwater, eventu eel in overleg met de bestaande „bollen - kokerijen". Naar spr. meent, is TEXEL in staat, zoowel door gunstige klimatolo gische omstandigheden als door gunstige bodemstructuur UITSTEKEND ZAAI; ZAAD qp te leveren voor granen, wellicht ook fijne zaden. Indien we het nu zoover brengen, dat uitsluitend door warmwater- behandeling ontsmet zaad wordt afgele verd, zal het Texelsche product evenals de Texelsche Sions en Spurren, evenals het Texelsche schaap een zoo goede naam verwerven, dat de teler en de handelaar daarvan het grootst mogelijk profijt kun nen trekken. Voorz. dankt de heer Van den Ban voor zijn belangrijke mededeelingen er zal over de stichting van een coöperatie) voor ontsmetting van zaaizaad ernstig worden beraadslaagd en sluit dan deze belangrijke vergadering. SPORTNIEUWS. We zouden nog laten volgen een over zicht van ihiet verloop van de wedstrijd Texel 1Sucoes 1: 05. De aanvang brengt ons een (ge snelle aanvallen van beide kanten, waarbij het zuivere snelle combineeren der gasten ons telkens opvalt. Spoedig moet Niek dan ook handelend optreden. Het gaat hem goed af, maar toch moet hij spoedig visschen. Als hij een snelle doorbraak van dichtbij tracht te keener, en de bal weer los Iaat is de tegenstander er als de kip-' pen bij om de letiding te nemen. Onze backs werken wel goed en vooral ook •Oom en Arie, weten zich tot het spel dier gasten op te werken, Jan M. echten werkt wel hand. jnaar moet liet spel nog leeren begrijpen. Vrij regelmatig brengt Sucoes de stand op 3—0, waartegen T. eenige goede kansen verloren ziet gaan,. Vooral P.N. wordt zwak in zijn spel. Steeds maar de tegenpartij tot de aanval tarten, door deze af te wachten, inplaats van. direct vóór of op het doel te plaat sen, moet doelpunten maken in de weg staan. Joop is beter in bet doel thuis, 'liocvei «e '2e tieltt beter was dan de le. Jan. Br. loopt te veel de backs der tegen-/ partij in de weg. Zijin opstellen wordt dank baar door ben gebruikt. Hij moet zich meer vrij opstellen, Maarten speelde een goede partij, terwijl P. Br. niet één keer zijn tegenstander wist te passeeren, het geen hij todh telkens weer probeerde. Geen kijk op het spel. Na een vlotte partij Waarbij de rust en bet groote gemak op vielen, waarmede Sucoes speelde, kwam de rust met 30 voorsprong der gasten. Na een rustelooze rust in de T-helft werd opnieuw begonnen. Spoedig domi- heeren de partijen, zelfs is T. meer in de aanval dan de gasten, die toch gevaarlij ker blijven. Op de rechtsbinnenpl. spelend krijgt Du kers enkele prachtige kansen, maar daarvoor is zelfvertrouwen noodig. Ook nam P.Br. niet deel aan de aanval als 'die bal op de linkervleugel was, waar door hij ons minstens twee goede kansen ontnam. Ondanks T.'s aanvallen maakt Sucoes er 40 van. Toch gelooven we, dat bet T-elftal de eer nog zal red den. maar P.N.'s schot gaat van de paal naar de rechtervleugel, die verlaten is. We zien goed spel aan beide kanten, tot dat het achter veranderd wordt. Hérman gaat spil, Oom achter, Maarten half, e:nz. hetgeen niet hinderen zou als ze allemaal met energie hieven spelen, maar dat was juist op de backplaats niet het geval. Tenslotte speelt Jan M. verkeerd terug leen S-speler is er hij als de kippen en. het is 5—0. D.D. Wie Texel zegt, zegt „schaap"! Dus is 't vanzelfsprekend Dat „schapenfokdag" wis Voor Texel veel beteekent. Zoo zien we Maandag weer In drommen onze boeren Per auto, fiets of sjees Naai' onze hoofdstad toeren. Daar hoonen wii weer luid Het Texelsch volkslied blaten. En 't Texelsch wapen ligt Weer geurend op de straten. Dan toonen zich vol trots Onz' hooggeroemde Iammeg, En met niet minder eer De ooien en de rammen. Nu hoop en wemsch ik zeer Voor boeren en voor schapen. Dat onze lieve zon Die dag niet ligt te slapen. Maar als een dagvorstin Zich ook die dag wil toonen, En Pluvius zich weindt Naar and're regionen. HU1B DE RIJMELAAR. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt O in deze tijd groote voordee- len. n Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- NIET MEER UITSTELLEN. De aandacht van ingezetenen wordt nog eens gevestigd op een biezoudere ge legenheid om de Platcntcntoonstelling Oud Texel te bezichtigen. Op Zondag a.s. zal het Museum tegen betaling van slechts 10 ct. toegankelijk zijn en wel van voorin. 10 uur tot half een. In dat bedrag is begrepen toegang tot het na- tuurhist. museum, dat pas o.a. weer met een mooie schelpencollectie aange bracht door de heer W. Drijver, Ooster end verrijkt is. Op ons verzoek verstrekte de lieer Stompff, directeur van T.E.S.O. ons wel willend deze gegevens omtrent het ver voer in die zomermaanden van 1936 en Idie van het vorige jaar. Ze liebten uit sluitend betrekking op liet betaalde ver voer. De groote getallen gratis vervoerde schoolkinderen, bezoekers van zieken in een der ziekenhuizen te Den Helder, enz. zijn in die getallen passagiers niet begre pen. Juli 1935 1936 Rijwielen 8204 6857 Personen le kajuit 6906 5908 Personen 2e kajuit 15541 14312 Automobielen 491 475 Rijwielen Personen le kajuit Personen 2e kajuit Automobielen Augustus 1935 1936 13624 14203 8568 7975 23447 25602 605 811 Uit dieze getallen blijkt, dat over de maanden Juli—Augustus 1936 vergeleken met Juli—Aug. 1935 liet aantal RIJWIELEN verminderde met 768 Personen le kajuit verminderde met 1591 Personen 2e kajuit vermeerderde m. 926 PERSONEN TOTAAL verminderde met 665. AUTO'S vermeerderde met 190 Verontrustend is de achteruitgang van het aantal passagiers in het geheel niet., Het regenachtige weer in Juli en eenige minder fraaie Woensdagen en Zondagen welke Augustus bracht, konden niet zon der uitwerking blijven. Ook het terugloo- pen van het aantal rijwielen houdt daar mee verband. Opvallend is het grooter aantal auto's in Augustus. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Onder de vele vrouwen, welke tijdeus de burgeroorlog in Spanje dienst doen als verpleegster, bevindt zich ook de eciit- genoote vain de soc. dem. staatsman Quiroga, die in Mei opdracht kreeg tot vorming van een ministerie. Boven staande foto werd genomen in een zieken huis te Madrid.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2