SCHAPENFOKDAG 1936. DE HEER GOVERS AAN HET WOORD. Wanneer U iets koopt, hebben. De toestel-oefeningen werden af gelast. Van de rondrit met auto's, welke de gymnasten na afloop wachtte, kon eveneens niets komen. Zoo bracht ook deze middag naast voldoening over het geen gepresteerd werd, teleurstelling we gens hetgeen achterwege moest blijven doorde miserabele weersomstandigheden. Wat jammer. De organisatie was keurjg in orde, maar tegen Pluvius valt niet te, strijden. Wel trachtte Tex. Fanfare en de muziekinstallatie van Radiohandel M.Vonk er de stemming zooveel mogelijk in te houden bet mocht niet baten. Wanneer je druipt van de regenwanneer liet water siepert in je schoenenheb je maling aan Loiu Bandy, al zingt hij dui zendmaal rdat je niet uit je humeur moet raken, wanneer de zon eens schuilen gaat. Maarhij had het over maar vijf mi-i nu ten. Van de rondrit is niets gekomen, schircr ven we. De meeste Heltiersche gymnas ten vertrokken al weer om 5.20 van het eiland. Eerst werd evenwel in Eelman's Dancing door de turners nog een samen komst belegd, waar brood en koek wer-\ den genuttigd en Ranja werd gedronken. Ondanks de tegenspoed jayis de toon er opgewekt; er heersChte een prettige sfeer. „Uit het veld geslagen" waren de jongelui ze leer niet en zoo willen we dan maar weer bouwen op de toekomst. Wellicht luiden we het zomerseizoen 1937 in met een demonstratie, welke alle teleurstelling gen van deze dagen doet vergeten. Intus- schen hebben de slechte weersomstandighe den O.V. O.K.K. noch Texel kunnen ver hinderen, zich van haar beste zijde te toornen. Ieder, die daarvan getuige was, zal daarvan een goede indruk hebben ge kregen. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat bij de demonstraties als leiders op traden de heeren L. van Loo (Den Heli- der), Joh. Moerbeek en, voor afd. heeren O.V. Texel, Kees Mets. Drie krachten, voor hun taak ten volle berekend. REGEN, REGEN, REGEN, MAAR PRIMA MATERIAAL. De Texelsche Schapenfokdag wordt maar zelden door goed weer begunstigd. Veelal is het een regendag tevens. Eens goot het de gansche morgen zoo, dat de tentoonstelling wend afgelast. Zoover is het Maandag miet gekomen, hoewel het van 9 tot 1 uur geen moment droog is geweest. DE OPENING. Ben uur later dan gewoonlijk kwamen de besturen der landbouw-organisaties met heeren keurmeesters en andere genoodig- den iin hotel Texel bijeen. Daar was het, dat de heer A. J. Keijser, voorz. afd. Texel van de H.M. vain Landbouw namens ide Organisaties de aanwezigen welkom heette, in het biezonder Ir. L. de Vries, rijksveeteeltco 11 sulent, de heer W. H. Lap, voorz. van T.E.S.O., welke onderneming zoo'n keurige wisselbeker beschikbaar stelde, en heeren keurmeesters van de vaste wal. De jury, aldus spr., zal geen makkelijke taaie Iiebben. Het toekennen van de beker, waarvoor 21 gegadigden ge teld kunnen worden, zal vooral veel moeite geven. Opgewekter dan anders, vervolgde spr., kan thans de toon zijn. De prijzen van de producten der schapen teelt zijn belangrijk beter. Er valt nog wel niet van een loonend bedrijf te sprev ken, de prijsstijging verheugt ons toch. We hopen, dat volgend jaar de teelt weer loonend zal zijn. We zijn er op Texel aan toe. Het is ons gelukt, meer belangstel ling voor de Fokveedag te wekken. Ook dit geeft ons reden tot voldoening. Uit dit oogpunt bezien mag, ondanks liet slechte weer, de Fokveedag in ajle op zichten geslaagd heetem. Vervolgens deed de voorz. mededeeling omtrent de extra prijzen en bracht hij dank aan de organisaties, welke ze bë« schikbaar hadden gesteld. Het uitloven van geldprijzen door het Schapenstam boek achtte spr. bevorderlijk te zijn ge- woest aan de aangifte, terwijl bij liet toe kennen van aanhoudingspremies een ge lukkige maatnegel noemde om best fok- materiaal voor Texel te houden. We moeten, besloot spr., helaas te vaak beste dienen missen. Wil Texel bovenaan blij ven staan, dan moeten we dit zooveel mo gelijk zien te beperken. Hierna werden de keuringskaarten uit gereikt. DE JURY. Als keurmeesters zouden optreden voor de rubrieken 3—13—14: Jac. Lap Kz.; D. Roeper en A. Langendijk; 159: W. S. Keijser; H. C. Dijt en A. Brak; 2411: IJ. Lap; K. Vlamiry* en G. Appel 7812: Jac. Eelman Dz.; Jn. ZijmGz. en A. Bymain; 6151610: Jn. Schraag; C. Bak ker Wz. en K. Bregman. Met het toekennen van de extra prijzen werd een speciale commissie belast; ze bestond uit de heeren Ir. L. de Vries, J.; Sijp, E. Dz. Govers, C. A. Witte en A. J. Keijser. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. T. K. den Burg f2, ALG. TEX. MIDDENSTANDSVEREEN. Een adv in dit nummer stelt leden van bovengenoemde Vereen, er mee in kennis, dat Vrijdag in De Lindeboom een alg. ver gadering belegd wordt. Het Bestuur stelt prijs op trouwe opkomst. T.B.C.-BESTRIJDING. Naar mien ons meedeelt, was de op brengst van de 14 Aug. gehouden col lecte voor de t.b.c.-bestrijding in onze gemeente als volgt: Den Burg, De Koog, Eierland en De Cocksdorp f76.97, De Waal f3.69, Oude- schikl f3.—, Oosterend f 11.05, Den Hoorn f8.27. Totaal f 102.98. Namens het comité wordt hartelijk dank gebracht aan allen, die tot dit resultaat hun medewer king werkenden. Van de gelegenheid om bij de qpening van deze Fokveedag het woord te voeren, maakte de heer E. Dz. Govers alleen ge-\ hruik. Hij feliciteerde namens het Tex. Schapenstamboek de drie Landb. Org. met haar sucoes. Hij meende dit, ondanks het slechte weer te mogen doen, gezien de giroote belangstelling. Bijna alk provin cies, zoo zeide spr., zijn vertegenwoor digd, alsmede de veeteeltoonsulent uit de laatste provincie, waar het Tex. Schapen- stamboek inog niet is ingevoerd. Het is te voorzien, dat weldra liet Tex. Schapen stamboek heel Nederland jyoverrompeld" heeft. Zelfs heeft liet de landsgrenzen needs overschreden en vaste voet in Frankrijk gekregen. In België wordt er aan gewerkt. Er wordt zelfs belangstel-» ling van buiten ons werelddeel getoond, n.I. door een veehouder uit Argentinië, tijdelijk voor zaken te Amsterdam woon achtig. Zoo moge deze dag er toe biji- dragen, dat de roem van het Texelsche schaap zoover mogelijk verbreid wordt. De Nederlandsche regeering heeft reeds erkend, dat Texel de bakermat van liet Texelsche schaap is en wel door met een zeker bedrag de Texelsche schapenhou derij te steunen niet alleen, maar de be» slissing omtrent de toekenning in handen te stellen van een Texelsche Commissie. Ik hoop, zoo besloot spr., dat we op deze dag met voldoening zullen mogen terug zien en dat volgend jaar geregistreerd vee alleen de roem van Texel moge very kondigen. DE KEURING. Toen was het voor de jury tijd om haar taak aan te vatten. Het regenen- hield onderwijl maar aan. Dubbel jam mer, omdat vrij veel koopers van elders naar Texel waren gekomen om hun vee stapel met eenige prima fokdieren te var-, rijken. Er werden beste prijzen besteed. Ons werden voor ramlammeren bedragen genoemd van 4045, van 65 en 70 gkl, Gebr. Koning deden een oudere ram voor f160.van de hand; ook werd ons een bedrag van f 230.samen voor twee rammen genoemd. GEREGISTREERDE SCHAPEN. I. 1-jarige rammen (21 inzendingen.) 1. M. Witte Jz., Sir Robert Peel. Te» vens toegekend de T.E.S.O.-beker. 2. H. J. Keijser, Dz., Molenhoeve. 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. II. 2-jarige rammen (11). 1. W. S. Keijser, De Waal. 2. P. Koorn Jz., Westergeest. 3. Jb. Lap Kz.. Den Hoorn. III. Oudere rammen (17). 1. Jb. Roeper Kz., De Waal; Tevens medaille H.M. de Koningin. 2. Jb. Belman Dz., Oosterend. 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. Medaille H.M.v.L. werd toegekend aan Gebr. Koning (F 1249.) IV. Schapen, die gemidd. minstens 1.6 lammeren hebben geworpen, met een ramlam (18). 1. T. Bakker, Spijk, Tevens aanhou- dingspremie van f25.voor ramlam 6000 F, eenling, geb. 34. 2. Gebr. Koning Johz., Oost. 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend. V. Schapen met 2 ramlammeren (9). 1. Joh. J. Roeper Jclhz., Oosterend. Voor net aanhouden van ramlam 6138 F zou f 25.premie worden toegekend, in dien het lam niet naar de vaste wal; was verkocht. 2. Gebr. Koning Johz., Oost. 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. VI. Schapen met 1 ooi en 1 ramlam (36) 1. Jb. Belman Gz., Oosterend. Voor het aanhouden van ram 6074 F zou een premie van f25 zijn toegekend, indien het lam niet naar de vaste waj verkocht. 2. Goeman, Spang. 3. T. Bakker, Spijk. Berv. verm.: Jb. Eelman Gz., Ooster- end, en Jb. Lap Kz., Den Hoorn. VII. Viertal oudere schapen (6) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 2. IJ. Lap, Den Hoorn. 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. VIII. VkrtaJ 1-jarige fokschapen (11) 1. Jb. Belman Gz., Oosterend. Tevens medaille van H.K.H. Prinses Juliana. 2. Gebr. Koning Johz., Oost. 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. IX. Viertal ooilammeren (16). 1. Jb. Belman Dz., Oosterend. 2. P. Lap Kz., Den Hoorn. 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. ONGEREGISTREERDE SCHAPEN. X. 1-jarige rammen (6) 1. W. Trap, Oosterend. 2. W. Trap, Oosterend. 3. J. Boersen, Oostenend. XI. 2-jarige rammen (6). 1. A. P. Dalmeijer, Oudeschild. 2. W. S. Keijser, De Waal. 3. N. Kikkert Jacz., Den Hoorn. XII. Oudere rammen (4). 1. Wed. G. Zijm, de Hal. 2. C. Roeper, Westerweg. 3. Wed. H. Koorn, Driehuizen. XIII. Schaap met 1 ram en 1 ooi (5). 1. Wed. G. Zijm, de Hal. 2. W. S. Keijser, De Waal. 3. Niet toegekend. XIV. Schaap met 2 ramlammeren (11). 1. Mej. N. Witte, de Nes. 2. J. M. Bakker, P.H.Polder. 3. P. Koorn, Weste'rgeest. XV. Vier ooilammeren (5). 1. IJ. Lap, Den. Hoorn. 2. Jb. Eelman, Oosterend. 3. D. Kuiper, Spang. EXTRA PRIJZEN. Afzonderlijk noemen we nog eens de extra prijzen: A. Zilveren medaille van H.M. de Ko ningin voor die beste gereg. ram. Jb. Roeper Kz., de Waal; J. v. 6578 F, geboren 1932. M.F. 7534 (in 6 keer 11 lamm.) V. F 965. Fokker: S. J. Keijser. B. Zilveren medaille van H.K.H. Prin ses Juliana voor beste groep gereg. ooien. Jb. Belman Gz., Oosterend, met vier 1-j. fokschapen. J. v. 3134 F., J. v. 3143 |F., J. v. 3155 F. (alk tweelingen), J. v. 3168 B (eenl.) C. Wisselbeker van N.V. T.E.S.O. voor de beste 1-j. gereg. ram, op Texel ge boren. De beker wondt het eigendom van wie na 1935 in die rubriek „éénjarige gerey gistnee'nde rammen" het eerst tweemaal achtereen of totaal 3 maal de eerste prijs behaalt. Door de winnaar van dit jaar' moet de 'beker liet volgend jaar op de dag dier keuring weer ter beschikking van de Tentoonstellingscommissie worden gesteld en zoo vervolgens ieder jaar, totdat een dier fokkers definitief eigenaar is gewor- iden. Voor het jaar Sept. 1936Sept. 1937 werd de beker eigendom van M. Witte Jz., Sir Robert Peel, Eierland. F. 1535. Als 1-j. 5.3 Kg. wol, prima kwal. V. F. 1249. M. B 10497 (in 5 keer 11 lamm.) Fokkers: Gebr. Koning, Johz., Oost. D. Verguld zilveren medaille van Hoofdbestuur H.M. v. L. voor beste groep ooi met in 1936 geboren lammeren. Fokker-eig.: Jb. Eelman Gz., Ooster end, met F 11849, geb. 1932 (in 3 keen 8 lamm.). Als 4-j. 3.2 Kg. prima wol. V. F 1141. M. F 1Ö519. Miet 6108 F ooi, en 6074 F ram, driel., geb. 29 3, vader F 1298. E. als D., voor de ram, welke op de fok veedag de beste kinderen toont. Gebr. Koning Johz., Oost, met F 1249, geb. 1932. Als 4-j. 5.1 Kg. wol, eerste kw, V. F 1136. M. F 8294 (ip 4 keer 7 lamm.) Fokker: Jb. Lap Kz., Den Hoorn. F. Drie „aanhoudingspremies" van f25.uitgeloofd door de Tex. Organi saties, voor de drie beste ramlammeren, uit die rubrieken 4 5 6. Deze premks zouden in Sept. 1937 vvorden uitgereikt, mits de rammen, het eigendom bleven van inwoners der ge meente Texel, gehouden en gebruikt zou den worden op het ^eiland en op de keu ring in 1937 te Den Burg verschenen. De uitbetaling zou dan geschieden aan de genen, op wier naam de rammen voor de in 1937 te houden keuring zijn ingeschre ven. Aan de gestelde voorwaarden werd al leen voldaan door fokker-eig. T. Bakker, Spijk, met 6000 F., eenl., geb. 3—4, vader F 1246. De fokkers-eigenaars Joh. J. Roeper Johz. en Jb. Eelman Qz.s beiden te Oos terend, zouden beiden voor een aanhou dingspremie in aanmerking zijn gekomen, indien zij hun beste ramlam, op de ten-' toonstelling aanwezig, niet naar elders hadden verkocht. Van Joh. J. Roeper be trof het de ram 6138 F, tweel., geb. 31-3,, vadier F 1179, van Jb. Belman Gz. de ram 6074 F, driel., geb. 29—3, vader F 1298. G. Per rubriek f5.—f4.en f3. mits inzenders lid zijn van het Tex. Schapenstamboek; uitgeloofd door het Stamboek. Wie voor dieze prijzen in aanmerking kwamen, volgt uit de bovenverme 1de uit slag Ie prijs f5.—, 2e prijs f4.—, 3e prijs OORDEEL VAN EENIGE DES KUNDIGEN. De heer J. SIJP, inspecteur Tex. Schapen stamboek, gaf ons als zijn meening te ken nen, dat de kwaliteit van het op deze fok veedag aangevoerde materiaal over het geheel op hooger peil stond dan vorig jaar. Het gaat met de fokkêrij op Texel blijk- baat steeds meer in de goede richting. De heer P. STAPEL Cz., Hoogkarspel, voorz. H. M. van Landbouw, was eveneens over het gehalte in het algemeen zeer te vreden. Ir. L. DE VRIES, Rijksveeteeltconsulent, had eveneens van deze fokveedag een zeer goede indruk gekregen. Weliswaar viel de rubriek 1-j. rammen hem niet mee, de 2-j. daarentegen onderscheidde zich door een aantal zeer goede inzendingen. De heer E. Dz. GOVERS, voorz. Tex. Schapenstamboek gaf ons zijn oordeel als volgtHoewel men in crisistijd niet ge neigd is zijn eischen erg hoog te stellen, heeft men vandaag kunnen constateeren, dat moeder natuur al laat ze zich thans niet van haar beste zijde zien het wol vee in een uitstekende conditie heeft ge bracht. Dit en het goed fokken van de Texelsche veehouders maakt deze dag tot een waar succes. Merkwaardig was de strijd welke om de beste dieren werd ge voerd. Menigmaal zag Texel zich weer van een best fokdier beroofd. Het plan, om beste ramlammeren voor Texel te bewaren is dan ook maar zeer ten deele geslaagd. Slechts één aanhoudingspremie kon wor den toegekend. Fel werd om het kampioen schap gestreden. De prima kwaliteit van de meedingende rammen maakte een keuze zeer moeilijk. Tenslotte werd de eeretitel met 3 tegen 2 stemmen toegekend. Het ging tusschen de le prijs der oudere ram men (zie boven) en de ram, welke ten slotte de beker behaalde. Wanneer volgend jaar alleen geregistreerd vee mocht worden getoond, zal dit waarschijnlijk aan het aspect van de fokveedag en zeker de naam van Texel nog ten goede komen. Jammer, zoo besloot de heer Govers, dat enkele keeren vergeefs gevraagd werd naar de wolvacht van het dier zelf of naar die van zijn ouders. Hiermee meenen we ons verslag te kun nen besluiten. Texels schapenliouders heb ben het beste van wat zij aan te bieden hebben, weer eens in het centrum van de belangstelling gebracht. Het was, zoo ver namen we uit de mond van veel ingewijden, de aandacht waard en een verblijdend be wijs van de hooge graad van ontwikkeling welke ons al-oude schapenbedrijf in de loop der jaren vermocht te bereiken. Ook het meest ongunstige weer heeft hieraan geen afbreuk kunnen doen. OEN HOORN. ERNSTIG ONGEVAL. Zate r middag reedr het zponti.e van de heer Riteco met zijn autoped op de Hoo ge we rl van boven naai" beneden. Juist toen hij beneden kwamv passeerde daar een vrachtauto van de heer Slegh, be stuurd door de lieer S. Hin. Hij botste tegen de auto aan, waardoor liij zich ernstig verwondde. Dokter Hellema con stateerde een ernstige wond aan zijn been. Tevens bleek het ventje inwendige kwetsuren te hebben bekomen. Zondag avond verergerde de toestand zoo, dat het knaapje per extra boot naar Den Helder vervoerd moest worden, waar operatief moest worden ingegrepen. Naar men ons meedeelt, was de toestand Maandag naar omstandigheden redelijk wel. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. dan onderzoekt U en over- fuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij een geneesmiddel minder zorgvuldig tewerk gaan? Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. Uitsluitend verkrijgbaar in oo oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. 10 ets.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2