TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Op zoek naar werk in Zuid-Afrika. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws versche Schelvisch en Gebakken Schar. De Gezonde Apotheek. Woensdag 23 Sept. 1936 Liverpool, Zaterdag IQ Sept. Kwart voor twaalf: Hoek van Holland. Een dichte mist hangt over de haven. Treinen rijden af en aan en tientallen passagiers spoeden zich naar de douane om hun paspoorten en papieren te laten controleeren, waarna zij gauw 'n plaatsje op de l>oot opzoeken, wamt de mist maakt alles koud en triest. Een machtige kraan hijscht de laatste goederen in het ruim; koffers, kinderwagens en.... auto's. Vele talen klinken. Om 12 uur worden de „kabels los gegooid", de loopplanken in gehaald, de laatste groeten worden met vrienden en kennissen gewisseld. Lang zaam stoomen wij de pieren uit en al spoedig zijn de hoeden en de zakdoeken uit het gezicht verdwenen. „E)e blonde juinenrjj", nu slechts een donkere streep, wordt spoedig in de mist opgenomen. Al leen de vuurtoren boort zijn stralen nog lange tijd door de mist als een laatste groet. Even is er nog tijd om met mede reizigers contact te zoeken. Een stapel koffers, allemaal voorzien van een etiket, met opschrift „Kaapstad", vertelt me. al gauw, dat ik lang niet de eenige emi-j grant ben. Ik informeerde eens en ver nam, dat er samen niet minder dan 60 „gelukzoekers" aan boord waren. Zestig nienschen, die grootendeels op de bonne' fooi de groote reis wagen. Timmerlieden, metselaars, electriciens, meubelmakers, enz. Van alles wat. Onparlementair ge sproken: een groep gesjochten jongens (waaronder ook enkele gehuwden) die weinig of niets te verspelen hebben, hun laatste spaanduiten er aan wagen of met geleend geld er op af trekken. Velen zijn reeds kortere of langere tijd werkloos. Ook zijn er die al eenige tijd in Afrika ge werkt hebben. Zij vonden er een goed bestaan en hadden nu hun vrouw of meisje gehaald. Ben prettige ontmoeting had ik al spoe- d|ig. Korte tijd geleden was er op Texel een dienstweigeraar, Hein Gort genaamd, bij Staatsboschbeheer werkzaam. Hij wei- gendle militaire dienst wegens gemoedsbe zwaren en was hierop aan De Koog te werk gesteld. Nadat hij zijn tijd hier had uitgediend, trok hij weer naar zijn woon plaats terug en, hoewel wij goede vrien den waren, hoorden we spoedig niets meer van elkaar. Wie schetst mijn ver wondering, toen ik hem hier nu aan boord ontmoette met hetzelfde voornemen als ik. Naar Johannesburg!! Ook ontmoette ik een Esjaerantist uit Halfweg. Wij raakten samen aan de babbel over fiets tochten in het buitenland enhet bleek, dat wij (hij in 1935 en ik in 1934) bij dezelfde Esperantist in Jönköping, dei Zweedsche lucifersstad, hadden geloge;rd. SIEM DE WAAL C.H.z. (Wordt vervolgd.) U1TWINTEREN VAN TARWERASSEN. De beslissing, welk wintertarweras men zal verbouwen, wordt behalve door de zaad- en stroo-opbrengst en andere eigenschappen mede bepaald door de z.g. winterhardheid, dus door het vermogen om geheel ot vrijwel onbeschadigd door de winter te komen. Vooral voor hen Noordelijk deel van ons land is dit van belang, aangezien men daar in de regel meer met winterschade te kampen heeft. Hoe een tarwegewas door de winter komt, hangt van verschillende omstandig heden af. De beschadiging kan het gevolg zijn van de werkzaamheden van parasieten van plantenziekten of wel door beide. Ook kunnen felle koude winden de plan ten doen verdrogen, hetgeen soms in de hand gewerkt wordt door het opvriezen van de grond in het vroege voorjaar, waardoor de wortels worden gebroken. Al deze rampen kunnen optreden zonder dat sprake is van een strenge winter. Alle tarwerassen zijn onderhevig aan deze schadelijke invloeden en wel in vrijwel gelijke mate. Iets anders i^ het echter in een strenge winter. Deze beschadigt de planten niet in gelijke mate; de practijk heeft allang ervaren, dat het eene ras beter tegen lage temperaturen bestand is en minder ge makkelijk dioodvriest dan het andere, ter wijl er geen twijfel bestaat, dat het „uit- winteren" in strenge winters in de eerste plaats te wijten is aan de vernielende werking, die de vorst op het planten weefsel uitoefent. Het is vpor de tarweteler van belang te weten, welke rassen gemakkelijk dood- vriezen en welke minder gevoelig zijn voor strenge vorst. En dat vooral thans, nu zooveel inieuwe rassen om hun bie- zondere eigenschappen in ons land wor den uitgezaaid. (Zie ook volgend nr.) WAT IEDER WETEN MOET. De N. V. Swift Schoenfabriek te Nijmegen schreef aan het Centr. Bureau voor Cou rantenpubliciteit in antwoord op een des betreffende vraagHet groote nut van courantenreclame blijkt overduidelijk uit het snelle tempo waarin Swift-sehoenen in Nederland bekend werden. Wij zijn over de resultaten buitengewoon tevreden. Een kwaliteits-product moet worden geadver teerd. DOOPSGEZ. GEMEENTEDAG ZAANDAM. (Ingezonden.) De N.-Holi. Gemeentedag Commissie maakt bekend, dat op 4 October a. s. te Zaandam een gemeentedag zal worden ge houden 10 uurgodsdienstoefening onder leiding van ds. D. Attema in de Doopsgezinde kerk, Westzijde No. 80. Daarna inkwartiering der deelnemers, 's Middags opvoering door de beide Zaandamsehe jongerenkringen van het spel „Het Visioen van Kaïn" in de Doops gezinde kerk Oostzij, 's Avonds 7,30 uur sluitingsbijeenkomst in de Doopsgezinde kerk Westzij, waarbij ds. A. A. Sepp zal voorgaan. Deelname kost f 0,50 per persoon; opgaven te zenden aan G. van Lijnen Noomen, Westzij 238, Zaandam. Bijdragen te storten op postgiro 277205 ten name van J. van Lijnen Noomen Hzn. Deelnemers worden verwacht met de trein van 9,18 uit de richting Alkmaar. Deze week aanmelden s.v.p. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel 'maken bekend, dat door hun college, ingevolge artikel 9 subj 5 der Winkelslui tingswet aan de Bazar-commissie van de Qenef. Kerk in Hersteld Verband te Oos terend aldaar, ontheffing is verleend van de verbodsbepalingen der wet, ten aanzien van winkels op de te houden bazar in het gebouw voor Christelijke Belangen le Oosterend, Peperstraat no. 32, op 24 en 25 September a.s. Texel, 21 September 1936. Burgcrn. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. Burgemeester en Wethouders van Texel maken beleend, dat door hun college, ingevolge artikel 9 sub 5 der Winkelslui tingswet, ontheffing is verleend van de verbodsbepalingen diier wet ten aanzien van winkels in deze gemeenfe, zoodanig,,, dat het sluitingsuur voor deze winkels, gedurende het tijdvak 28 September tot en met 2 October a.s., wordt gesteld op 9 uur n.m. Texel, 21 September 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. BINNENLAND. Utrecht. De 35e Jaarbeurs was 'n succes. Aantal bezoekers was 30 pet. grooter dan vorig jaar. Ook de agrari sche beurs is zeer geslaagd. Meege deeld door secr.-gen. Oraadt van Roggen, Den Haag. De moeder en de brcer van Prins Bern hard zijn Vrijdag naar Lippe teruggekeerd. Namens de school (Jeugd >van Bodegraven werd aan die: Prinses ein de Prins een boerenkaas van 50 pond aangeboden. In N.-Brabant worden legemanoeu- vres gehouden; ook met een nieuw soort pantserwagens, plaats biedend aan vijf man. Met behulp van een periscoop kun nen teij zich oriënteeren. De bewapening bestaat uit een kan.on en twee mitrailleurs, naar alle kanten bruikbaar. Te Amsterdam werd 'n commissie ingesteld, welke de mogelijkheid van een tunnel onder het IJ onderzoeken zal. Het plan dateert van 1857. Apeldoorn verkeerde Zaterdag bij bet bezoek vau de Koningin, Prinses en Prins in uitbundige feeststemming. Bijna twee uur reden de koninklijke bezoekers door de versierde straten. De burgemee ster hield voor "bet stadhuis een harte lijke toespraak. Te Bussum heeft de 25-j. V. uit Nij megen zijn vroegere meisje, de 22-j. mej. E. uit 's Heerenberg, die de omgang met hem verbroken had, 's avonds laat op de Huizerweg vastgegrepen. Hij goot haar een fleschje zoutzuur in de mond, maar het meisje spuwde het uit. Zij verbrand-/ de mond, keej en gezicht echter deerlijk. De dader nam op het hulpgeroep de vlucht, maar werd na twee dagen aange houden. Hij bekende volledig. Het meisje is nog bedlegerig. ESPERANTO-BIBLIOTHEEK. Het bestuur van de Texelsche Esperanto Federatie „Kune ni venkos" besloot uit breiding te geven aan de bibliotheek. Het beheer is in handen gesteld van de secre taris Joh. M. Duinker, Parkstraat 10., Uitleening geschiedt op alle werkdagen, van 9S uur, Zaterdags tot 10 uur. Kos ten 2 ct. per deel per week. NIEUW VERVOLGVERHAAL. In dit nummer maken we een aanvang met een nieuw vervolgverhaal, de boeiende roman van Norma Patterson, getiteld „Jennie", in ons blad verschijnende on der de naam "De Kleine Verpleegster";' Het komt ons voor, dat dit feuilleton door het meenendeel onzer lezers met toene mende belangstelling zal worden gevolgd. EIERLAND. POLDERBESTUUR. Met ingang van 1 Oct. is herbenoemd tot heemraad van EierLand de heer Joli.de Graat Jz. OUDESCHILP. OCHTENDGLOREN. Op initiatief van de Plaatselijke Propa- ganda-Comm. voor het Plan van de Ar beid, secr. de heer J. Westdorp, wordt Zondag 4 Oct. in liet Eigen Gebouw een film-avond georganiseerd met als hoofd nummer Ochtendgloren, welke op aan schouwelijke wijze de beteekenis uitbeeldt van het Plan van de Arbeid. (Zie ook vol gend nummer.) VERLOTING K.W.K. Prijzen zijn gevallen op de loten: 339 281 287 169 443 222 243 90 257 85 184 262 329 259 100 293 346 282 128 6 7 270 470 205 275 154 276 486 316 234 400 12 279 374 148 343 268 413 11, 84 240 180 238 79 91 317 182 130 458 291 77 368. Prijzen af te halen bij het Bestuur, dat allen, die hun medewerking verleenden, ook op deze plaats hartelijk dank zegt. BIJBELTENTOONSTELLING. Een adv. in dit nummer vraagt de aan dacht van belangstellenden voor een hier te houden tentoonstelling van het Bij - belsch Museum. OOSTEREND. BOERDERIJ IN ASCH GELEGD. Oorzaak niet met zekerheid bekend. Klein deel van de inboedel gered. De hoeve wordt weer opgebouwd Zaterdagmiddag is omstreeks vier uur door onbekende oorzaak brand uitgebro ken i|n de boerderij, gelegen in Harke- buurt bij Oosterend, bewoond door de fam. P. Breen, ein eigendom van de heer J. A. Dros, te Alkmaar. Toen de brand uitbrak, was mej. Breen alleen thuis. Zij bevond zich in de woon kamer. Haar man was dicht bij de hoeve bezig met koeienme'lken, terwijl de doch ter des huiles zich juist naar Den Burg had begeven. Op het geroep van voorbijgangers van „Er iis brand. Kom er uit", begaf mej. Breen zich naar buiten. Een groote vlam bleek door de top van het grootendeels' met riet gedekte dak een iiitweg te hebben gezocht en vond ook iin de hooivoorraad gretig voedsel. In allerijl werd met van alle kanten toegeschoten hulp nog ge tracht eenig huisraad in veiligheid te brengen, maar men kon zich slechts bepa- Bellingwolde. Te Lethe is de 70-j. landbouwer Geertsema omgekomen toen hij bij pogingen om levende 'have uit zijn brandend huis te redden, door 'n stuk hout getroffen werd. Amsterdam. Op 'de tentoonstelling ter gelegenheid vain het 25-j. bestaan vart de Beurs voor de Diamanthandel is voor een waarde van 5,5 millioen aan edelstee- nen uitgestald. Callantsoog. De 8 Sept. hier ge strande Noorsche kolenboot Sirenes is gistermorgen door drie sleepbooten vlof- gebracht. Het schip gaat nu in dok te Amsterdam. Amsterdam. Het gerechtshof be vestigde het voninis, waarbij de burge meester van Haarlem wegens met zijn auto veroorzaken van dood door schuld tot f2500 boete werd veroordeeld. Door een Nederl. syndicaat wordt onderhandeld over een vracht- en passa- giersdienst over de Atlantische Oceaan per luchtschip. Over de bouw hiervan, wordt met de Goodyear-Mij. (V.S.) on derhandeld. Te Uitgeest ontstond door onbe kende oorzaak brand in hoeve L.Klaver, welke afbrandde, evenals hoeve J.Leek, welke door de vonken vlainvatte. Hoeve P. de Wildt werd met moeite behouden. Meer dan 200.000 K.O. hooi ging ver-i loren. BUITENLAND De Belgische Arbeiderspartij ver klaarde zich tegen vorming van een Volks front zooals dat in Frankrijk is georga-' niseerd. Oostenrijk. Te Liinz reed een vracht auto tegen een groep fietsende scholie ren op. Drie 13-j. meisjes werden gedood, velen gewond. De bestuurder werd gear resteerd len tot een klok, een theetafel met ser vies, een viool, een paar stoelenIn heel korte tijd stond de kleine boerderij van voor tot achten in vuur en vlam. Er was geen redden aan. De heer S. Kcijzer, onderbr and meester (brandmeester De Kort vertoeft tijdelijk elders), was in dc nabijheifl werkzaam. De motorspuit van Oosterend was danook spoedig ter plaatse doch kon weinig uitrichten. Aanvankelijk stond de wind min of meer in de richting van de op korte afstand gelegen hoeve van de heer A. Eelman Dz., eveneens met riet gedekt. Een uur later liep de wind meer naar het Noorden, waardoor gevaar voor de omgeving uitgesloten werd. Vele uren heeft het echter geduurd, eer men het vuur, dat iu het hooivak woedde, be dwongen had. Om drie uur pas zat het werk er op. Bij buien vond de fam. Breen gastvrij Onderdak. De boerderij was verzekerd bij de Nederlanden van 1845, agent dc heer Joh. v.d. Slikke; de inboedel bij een onderlinge brandverzekering. Omtrent de oorzaak van de brand staat niets vast. De mogelijkheid bestaat, dat een partij erwtenstroo, onlangs in de schuur geborgen, aan het broeien is ge raakt, zekerheid bestaat daaromtrent al lerminst. VLIELAND. - Op Vlieland is bij twee mannen van middelbare leeftijd typhus geconstateerd. Oorzaak is nog niet hekend. Frankrijk. Een autobus werd op een onbewaakte overweg onder Marseille aangereden: 10 personen werden gedood. Engeland. De Keizerin van Abcssi- nië is Zondag, uit Palestina komende, in Engeland gearriveerd. Zij zal het huis be trekken, dat de ncjgus te Bath kocht. - Monaco. In Monte Carlo kwam liet Congres van de Int. Bond voor Toerisme bijeen. 22 landen waren er door 65 per sonen vertegenwoordigd. Leve het Espe ranto. In Zweden hadden verkiezingen pjaats. De soc. dein. wonnen acht zetels eu bezetten nu 112 van de 230 zete.ls dei- Tweede Kamer. Voor het eerst is er een arbeidersmeerderheid in deze Kamer: 123 arbeiderszetels t.o. 107 burgerlijke. Er zal 'een soc. dem. Kabinet onder Hansson gevormd worden. Qp Sumatra zijn Zaterdag door een aandschuiving, gevolg van ecu aard beving, op een sawali in de Karo-landeu 17 inlanders gedood. Spanje. 25 vliegtuigen van de rebel len wieroen boven Madrid proclamaties uit, waarin de bevolking wordt aangera den zich over te geven. Van drie kanten rukken de Witten nu op naar de stad. Madrid zou nu alle mannen van 1745 jaar willen mobiliseemen. Spanje. Te Madrid werd oud-minis ter Alonso wegens heulen met de tegen partij ter dood veroordeeld. Te Carta gena trol' een elftal officieren hetzelfde lot In Palestina is de viering van de Joodsche nieuwjaarsdag weer met vele schietpartijen gepaard gegaan. Palestina. Op de olie-pijpleiding in Irak is bij Ampuleh weer een aanslag ge pleegd. De leiding werd beschadigen Ver. Staten De Atlantische Kust werd door een orkaan geteisterd, vooral die van Carolina en van Virginia. Een vuurschip sloeg van zijn ankers. Op het eiland Ocracoke konden 400 inwoners door naar de vuurtoren te vluchten maar net aan een vloedgolf ontkomen. Spanje. Bij de bestorming van het Ajcazar van Toledo heeft men o.a. met brandspuiten benzine in de kazematten gespoten en vervolgens brand gesticht. En inog is de overwinning door de roode troepen niet bevochten. Spanje. Op last der Ned. regeering beeft idr. R. FJaes, Ned. zaakgelastigde Madrid, Spanje verlaten, daar tegen alle protesten in meubejen en andere goede ren uit het gehuurde delegatiegebouw werden weggehaald. Een vice-consul be handelt mu de zaken van het gezantschap. llllllllillllllilllllilllllllllllllllllllllilUIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllillllllllllll HOE LAAT IIIIIIIIIIHIIIlil IliiUhiilllililllliilllHlilllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI STOOM BOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 5.35. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 5.20; Vertrek Den Helder: 6.50; 10.—; 12.20; HEDEN WOENSDAG EN DONDERDAG 4.20; 6.55. 6.30.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5