De Texelsche Ziekenfondsen. Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. TEXEL TREKT. Hiet Sept.-nummer van De Hollandsche Revue wijdt een tweetal pagina's onder het opschrift „Texel, het hemelsche eiland", aan onze gemeente. Het maakt de lezer o.a. opmerkzaam op de waar- dee rende artikelen, welke over ons eiland van de hand van Dr. Jae. P. Thijsse en Hierman Besselaar resp. in De Levende Natuur en in De Wandelaar verschenen. JEUGDIGE R.K. WERKLOOZEN Zondag bestaat er in het St. Janshuis nog gelegenheid om ingeschreven te wor den voor een der cursussen. Voor die! naaicursus alleen is lidmaatschap van de Volksbond verplicht. Het comité vestigt, in het biezouder de aandacht op de cur sussen motorkennis en boekhouden. In het St. Janshuis wordt Zondagavond 8 uur met de deelnemende dames, Don-, derdagavond 8 uur met de jongens ver gaderd. Maatregelen in het belang van on- en minvermogende leden. Naar EEN Fonds voor heel Texel Op initiatief van de Moderne, Chr. en R.K. Bestuurdersbond in onze gemeente werd Donderdag in Pen's Zaal een hoogst belangrijke vergadering belegd; ze had n.l. ten doel voorbereidselen te treffen voor die totstandkoming eener crisisrege ling voor werklooze ziekenfondsleden. Als spreker was uitgenoodigd de heer F. S. Noordhoff, lid van de Gentr. Comm. voor net Ziekenfondswezen. De vergadering werd door plm. zestig personen bijgewoond. Uitgenoodigd wa ren o.a. de besturen der drie plaatselijke ziekenfondsen, de raadsfractie van de par tijen, In de Bestuurdersbonden vertegen woordigd, aan welke uitnoodiging gevolg gegeven werd. De besprekingen werden ingeleid door de heer Jb. Bruin, voorz. Bestuurdersbond Moderne Vakbeweging. Spr. wees op de de ernst en ide vele moeilijkheden van deze tijd. De winter komt aan en daarmee wordt het al moeilijker om met een uiterst karig weekgeld rond te komen. Het ver heugde spr. daarom, dat de heer Noord hoff bereid werd gevonden uiteen te zet-, ten hoe in het belang van werkloozen en, daarmee gelijk gestelden, teden van een. ziekenfonds maatregelen kunnen worden getroffen. De heer Noordhoff ving aan met mee te deelen, dat Nederland plm. 3.5 millioen ziekenfondsleden telt, hetgeen een groot belang voor de volksgezondheid is. Spr. is lid van de Centrale Commissie, boven genoemd, waarin vertegenwoordigd zijn: de Mij. tot Bevordering van de Genees kunst, de Landelijke Federatie van Zie kenfondsen, de Bond van Roomsche Fond sen en de drie Vakcentrales. Deze Corn missie heeft reeds veel en goed werk ver* richt en wint nog steeds aan invloed. Het streven moet er steeds op gerichlj zijn, de leden zooveel mogelijk in de fondsen te houden, opdat zij niet op hulp van een Armbestuur aangewezen zijn, ln 19311932 is met Minister Ru,ys al ge sproken over eventueele rijkssteun, maar vruchteloos. Een merkwaardig versohijn- sel is echter, dat, crisis ten spijt, jhet aantal zie ken fond sleden toeneemt: Voor 10 jaar 2.5 millioen, inu 3.5 millioen. Blijk baar ziet men in, dat juist in dieze tijld EEN LACH EN EEN TRAAN. GEDEELDE SMART DUBBELE VREUGD. hooge doktersrekeningen ongelegen ko men. Deze niet alleen, maar door lid van een fonds te worden kan men zich daar* tegen wapenen. Juli 1934 ging van de Minister een cir culaire uit, waarin de gemeente geadvi seerd werd, zooveel mogelijk te voor komen, dat fondsleden bedanken. Dus overleg plegen. De Mij. t. b. v. d. Qe>- neesk. stelde voor: fonds en gemeente be talen elk een kwart, de werklooze de helft. Wij wenschten, dat elk een derde zou betalen. Een aantal gemeenten heeft hierop steun verleend: 158 gemeenten doen werkloozen alleen hiervan pirofitee- ren (92640 gezinnen), 81 gemeenten ook andere groepen (totaal 100.000). Op het platteland van Zeeland, Friesland en Gro ningen, waar het Ziekenfondswezen wei nig ontwikkeld is, waren ook de minste voorzieningen voor werkloozen getroffen. Elders zijn gemeenten neg; doende. In 82 gemeenten bedraagt de "steun 254 in 66 33 pet. TEXEL ÉÉN FONDS. Texel heeft een speciaal probleem. Er zijn drie fondsen, maar blijkens in Mei door mij van Dr. Eggink (Mij. v. Gienees-i kunst) ontvangen schrijven zouden de drie fondsen tot samensmelting bereid zijn. Zal er op Texel |nu iets in het belang van de werklooze en andere minvermo gende fondsleden geschieden, dan moet spoedig een onderhoud met B. en W. worden verzocht, waarbij dan de Gentr. Comm. en de drie Fondsen vertegenwoor digd moeten zijn. Dan moét getracht wor- den, behoudens goedkeuring door de raad, een crisisregeling vast te stellen. Door applaus gaf de vergadering met dit voorstel haar instemming te kennen. De heer T. Dogger, voorz. Ziekenfonds Oudeschild, deelde mee, dat een regeling als door de Mij. voor Gieneesk. voorge-i steld, bij B. en W. op financieele be* zwanen stuitte. Wel waren B. en W. be reid steun te verkenen aan wie volgens opgaaf van het Bestuur niet bij machte waren hun contrib. te betakn. Dit is dr. Eggink 'bekend. Indien de crisisregeljng ook hier getroffen wordt, kunnen we op Texel één fonds vormen. Thans heeft Den Burg twee ct. meer contributie dan Oudeschild en Oostenend. Zonder crisis regeling kunnen we geen verhooging toe staan. De heer Noordhoff keurde een losse regeling, als hier door de gemeente ge troffen, af. Hij hoopte spoedig een con ferentie met B.enW. te hebben om hierin verbetering te brengen, De heer W. van Heerwaarden, voorz. Foods Texel, juichte dit toe en bracht spr. dank voor zijn uiteenzetting. Hij vermoedde, dat financ. bezwaren B.enW. weerhouden een crisisregeling in te voe ren. Volgens de heer S. de Waard waren het stellig financ. bezwaren. De heer G. Michels, penn. Fonds Den Burg besprak de trage afdoening van za ken door Dr. Eggink en was van meening, dat de artsen op Texel ook weinig steun verleenden om' tot een gunstig resultaat te komen. De heer Noordhoff antwoordde hierop, dat Dr. Eggink met werk overbe last is en dat de belangen van fonds ien arts parallel gaan, zoodat op medewer king van die artsen stellig gerekend mag worden. Ook hierover zal dr. Eggink het zijne wel zeggen. Onder het applaus der vergadering zeide spr. toe nog deze maand de crisisregeling met B.enW. te zullen bespreken, waar na de voorz. met een woord van dank de vergadering sloot. TER OVERDENKING. TENTOONSTELLINGEN. We noemen ons zelf gaarne een een voudig volk, maar het tentoonstellen zit ons iin het bloed. We stellen graag ten toon. Nauwelijks is er hier ot daar eai) eeuwfeest ot een tentoonstelling behoort er* bij. In de hoofdstad wil men de attrac-i ties en zoo kwam men op 't idee dei; „zomerfeesten". Onmiddellijk verschenen vier tentoonstellingen op 't program. Een historische tentoonstelling, een kunst-ten toonstelling of andere expositie't Komt er niet op aan. Wij stellen ten toon. Daar steekt geen kwaad in. Tentoon stellingen zijn leerzaam en kunnen genoe gen schenken, wanneer ze .goed worden ingericht. Laten we gerust ons beste bezit ten toon stellen om er niet alleen zelt, van te genieten doch er ook anderen genot door te geven. Indien we 't maar doen zonder ijdelheid. Onder ditzelfde beding zouden we ook waf meer onze goede eigenschappen kunnen ten toon stellen, niet om er mee te pronken, maar om anderen er mede van nut te zijn. AAN BOORD S.S. THEMISTO- CLES, Atlantische Oceaan, 25 September 1936. Het was bijna middernacht, toen de Themistocles Liverpool verliet. De kade stond vol menschen, want ook uit Enge land is de trek naar Zuid-Afrika groot. Hiet viel mij op, dat er heel veel Sc'not-i ten aan boord zijn. Afscheidnemen is vaak moeilijk, en ook hier, in Liverpool, werd menige traan gelaten. Op één uit zondering na. Nog nooit heb ik zoo'n vreemd afscheid bijgewoond. Een man van omstreeks 60 jaar bracht zijn zoon, die ik op 35 schat, naar de boot. Zij kusten elkaar als ©en pasbeginnemd paartje en maakten samen wel een half kistje bier leeg, dat de zoon inmiddels had laten aanrukken tot groot vermaak van de aanwezige Hollanders. Kort na vertrek uit Liverpool zochten wij onze kooi op. Toen wij ontwaakten, was Engeland reeds lang uit het gezicht verdwenen en dobberden wij op de Oceaan. HET LEVEN AAN BOORD. Het leven aan boord is wel uit te hom den, maar toch moet u niet denken, dat het een luxe schip is. Neen, een vracht/ boot is het met gelegenheid voor passa giers. Daarmee is alles gezegd. Gele genheid voor sport ontbreekt, maar de. films, die 's avonds in de openlucht ver/ toomd worden, zijn prachtig, zoolang de maan niet achter de wolken vandaan komt. De hutten zijn slecht en benauwd. Het eten echter is 100 pet. Zeven of acht; gangen en „first class". Natuurlijk moet je maag even aan het Engelsen menu wennen, maar dat gaat al gauw. Wie idenkt aan een Engelschman, denkt aan conservatief, maar ik zou voor de „ladies" een uitzondering willen maken. Er zijn er hier veel aan board, maar zij zijn hier aan board niet minder ge schminkt dan b.v. die in Brussel. Boven dien zijn bet ontzettend zware „smo kers", getuige haar vingertoppen, die bruin zijn van de nicotine. Tegenover ons Hollanders zijn ze erg wilwilliend. Ze helpen o,ns uren lang met Ihet leeren van de Engelsche taal. VREEMD AVONTUUR. Nauwelijks waren we 24 uur op zee ot we beleefden or ze eerste sensatie. In de) eetzaal kwam een man binnenrennen met gescheurde kleeren. Hij liep rond als een waanzinnige en wilde de stoelen stuk slaan. Een groote matroos ontfermde zich echter over hem. Daar niemand wist wie bij was, werden wij allen o,p Ihet appèl geroepen. Het bleek echter., Jat bet noch ©en ingeboekt passagier, noch een lid van de bemanning was. Gaen enkel pa pier had hij op zak en ook zijn verstand was voorloopig op stap. Men vermoedt, dat hij in Liverpool beroofd is en daarna, onder invloed van opium, aan boord van bet schip is gesmokkeld. Een verstekeling dus tegen wil en dank. Hij heeft nu een reis heen en terug naar Australië voor de boeg. (Ons sChip gaat via Kaapstad naar Brisbane), want in Liverpool moet hij weer afgeleverd worden. RUW WEER. Hiet weer is de laatste da!gen nogal ru moerig geweest. Br stond een aardig zeetje. Reeds de 2e dag ontbraken er verscheidene passagiers aan tafel, wat door ons lichtelijk op prijs gesteld werd, want we aten niet anders dan pudding. Daarna moest schrijver dezer regelen het echter ook ontgelden en twee dagen lang was ik verre van frisch. Ik ben juist weef een beetje opgeknapt. Nu weet ik hoe afschuwelijk het is, zeeziek te zijn Zoo juist is ons meegedeeijd, dat het schip morgen (26 Sept.) Teneriffe de Canarische eilanden, zal aandoen. Het kan ondanks de revolutie-sfeer zeker ge waagd worden. Dat het de passagiers niet weinig verheugt, kunt u begrijpen. Over wat de Canarische eilanden, bekend om hun mooie natuur, mij zullen brengen, een volgende keer. SIEM DE WAAL. ESPERANTO. Zoo sprak: Z.H. Exc. Mgr. Diepen Ook Christus Koning moet Zijn legioen hebben, dat Hem met Esperanto verdedi gen kan en Zijn vijanden weerstreven, om hun te brengen wat Hij aan u bracht:1 Zijn leer en Zijn waarheid. Turkije. Aan de universiteit te Istan- boel behaalde 70 pet. der studenten on voldoende voor moderne talen. Geen won der, dat het Esperanto zulke vorderingen maakt, ook in Turkije. SPANJE - - - DE STRIJD OM TOLEDO. De strijd om Toledo werd door de na tionalisten gewonnen. Een groep Volks frontsoldaten in actie. DR. VAN DER SLEEN over Canada. Donderdag komt Dr. Van der Sleen van Haarlem naar Texel. We hebben hein, die pas uit Canada thuisgekomen is, uitgenoodigd voor onze abonné's een le zing (een boeiende vertelling wordt het, heelemaal niet saai of droog), een cause rie, over dat merkwaardige land, dat zoo groote natuurschatten herbergt, te willen houden. In verband hiermee laten we nog even volgen, hetgeen Dr. Van der Sleen in antwoord op 'een vraag van het A.N.P. naar emigratiemogelij kneden heeft meege deeld. Dr. Van der Sleen beeft verscheidene nederzettingen in Canada bezocht en ge constateerd, dat de Nederlandsche kolo nisten daar over het algemeen een bei1 hoorlijk bestaan hebben gevonden. Er is echter nog ruimte voor velen en de Neder landers staan bij het Gouvernement goed aangeschreven. Wanneer onze regearing wat helpt, zou in Canada voor menig Hollanidsch boerengezin een plaats gevon den kunnen worden. Vooral jongelui raadt Dr. Van der Sleen aan, in Canada eetl landbouwschool af te loopen om er zich te vestigen, wanneer zij 'de plaatselijke toestanden en landbouw'kennen. Door de algemeen© toestand is het landbouwbedrijf geheel anders dan in Nederland, zoodat vóór-studie in Canada zeer wenschelijk is. De kans bestaat, dat Canada ook voor zijn zich spel uitbreidende mijnbouw bin nenkort andere ongeschoolde krachten zou kunnen gebruiken. Dit zal waarschijnlijk nog wel anderhalf a twee jaar duren., Canada gaat snel vooruit als ©en der eerste landen na de depressie en de mo gelijkheid bestaat, dat vele Nederlanders daarvan profiteeren kunnen. Dit is maar een der vele onderwerpen, waarover Dr. Van dar Sleen ons Don derdag vertellen komt. Zijn film en ge kleurde lichtbeelden beloven heel interes sant te zijn. (Wacht u met het koopen van een toegangskaart niet te lang.) ZOO SPRAK. MINISTER OUD: (in de Eerste Ka mer) Onvaderlandslievende schobbers zijn zij, die aan de gulden en zijn moeilijke positie willen verdienen, menschen die aanspoorden tot het koopen van vreemde valuta, alleen voor eigen voordeel, tot schade van het algemeen belang. VAN VESSEM (N.S.B.; in de Eerste Kamer)De president van de Ned. Bank moet eerder op de hoogte geweest zijn van wat er in Frankrijk gaande was. Welke invloeden van buiten hebben Zater dag op de regeering ingewerkt? De werk loozen, de kleine man, de middenstander en de menschen met vaste inkomens wor den de dupe. MACKENZIE KING (premier Canada, thans in Genève)Het lot van de Volken bond is verbonden met het herstel van de goede wil en het vertrouw en in Europa. LEON BLUM (die Fransche minister- pres. over de devaluatie): Dit accoord vormt een element voor de actie, die ons het meest ter harte gaat: de verdediging van de vrede. Welke zijn de elementen van een slagen der devaluatie? Intern, sa menwerking en binnenlanidsche vrede. Sta kingen en bezettingen van fabrieken mo gen niet voortduren en zullen niet voort duren. 9 99 9* 99 9 99 99

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 12