TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. BEKENDMAKING. het opmaken van proces-verbaal, inbeslagneming van de betrokken goederen. publicatie zal volyen van do namen der overtreders. het aanbrengen van gevallen van prijsopdrijving Texefsche B richten Bestrijding der Narcis-vlieg op Texel. des middags om 2 uur met gooien wordt begonnen. velen teleurgesteld zullen worden. Gemengd W?euws Zaterdag 3 Qct. 1936 BAZAR GEREF. KERK H.V. OPBRENGST t800.-. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiii: IIIIIIIIIHI GEMEENTE TEXEL |||||||i|||| llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllilllilll Ingevolge aanschrijving van den Minis ter van Binnenlatidsche Zaken deelt de Burgemeester van Texel mecle, dat in geval van constateeren van prijsopdrij ving, NIET met een waarschuwing zal mogen worden volstaan, doch dat aan stonds zal worden ingegrepen door onverminderd de eventueele Voorts maakte de Burgemeester van Texel bekend, onder verwijzing naar de betrekkelijke, in dit blad elders opgeno men bekendmaking, dat bij het consta teeren van overtredingen van de wet, hou dende tijdelijke maatregelen tot het te gengaan van prijsopdrijving, Op bet publiek wordt een beroep ge daan, mede te werken, o.a. door bij de veldwachters der Rijks- en Ge- meente-Politie. De Burgemeester voornoemd, KAMP. INVOER VAN RUNDVEE. Burgermeester en Wethouders van Texel brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat het ingevolge het bepaalde in art. 9bis der Vee ver ordening verboden is een rund, ouder dan zes weken in de gemeente in te voeren, tenzij de invoer gedekt is door een schriftelijke verkla ring, afgegeven door een veearts waaruit blijkt, dat bet dier bij een uiterlijk een, jaar geleden ingesteld deskundig Onder zoek ouder was dan zes weken en niet lijdende werd bevonden aan eenigen vorm van tuberculose. Van bet verbod kan door Burgemeester en Wethouders schriftelijk ontheffing worden verleend. Aanvragen om ontheffing kunnen wor den ingediend bij den gemeente-veearts den beer E. Noordijk. Tegen overtreding is hedhtenis be dreigd van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste f300. bet dier waarmede de overtreding is ge pleegd, kan, voor zoover het den veroor deelde toebehoort, bovendien verbeurd worden verklaard. Texel, 1 October 1936. BIBLIOTHEEK. De bibliotheek gevestigd in het Ge bouw Ebeu Haiezer, is vhn Dinsdag at weer geopend. ZANGKLASSE VOLKSONDERWIJS Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de adv., waarin Volksonderwijs hervatting van de zanglessen voor kinde ren aankondigt. OPENBARE LES. Naar de heer Tj. Joh. Dito, muziek-i leeraar, ons meedeelt, ligt het in zijn be-> doeling eind dezer maand met zijn Ieer-y lingetn in hotel Texel een openbare les: te geven. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Onze abonné's kunnen zich voor 50 ct. per kwartaal, 70 ct. per post, abonneeren op ons Zondagsblad, bet best verzorgde geïllustreerde weekblad, dat voor deze prijs in ons land te bekomen is. De uit voering in roto-gravure waarborgt U fraaie foto's. De omvang bedraagt 16 pag, waarvan één speciaal voor de wouw en één voor de jeugd. Elk nummer bevat plm. 50 foto's uit binnen- en buitenland alsmede twee complete verhalen en een feuilleton (geheel te vojgen, doordat van bet kleine reeds verschenen gedeelte een korte inhoud wordt gegeven.) Wilt u een proefnr. ontvangen? In het afgeloopen seizoen ruim 1000 kisten bollen afgekeurd. Instelling gratis ophaaldienst voor uitschot. Nog steeds levert de narcisvlieg voor Texel een groot gevaar op, ze berokkent de kweekers voor duizenden guldens schade. Alle mogelijke moeite wordt door ons in het werk gesteld, om het gevaar zooveel mogelijk te bestrijden, hetgeen o. a. moge blijken uit de in het leven geroepen voor keuring. Hoe noodig en nuttig deze keuring is, blijkt uit het feit, dat door de beide con troleurs, de heeren Van Leeuwen en De Grave in het afgeloopen seizoen meer dan 1000 kisten met bollen zijn afge keurd. Jammer genoeg zijn nog niet alle kwee kers tot de voorkeuring toegetreden, zoo dat er ook op de veilingen en bij de ex porteurs nog zeer veel wordt afgekeurd, natuurlijk tot schade van de betrokken kweekers, die dan wel méér zullen moeten betalen dan vijf cent per kist. Een zeer groot gevaar levert het uitschot op, daar juist hierbij veel bollen zijn, die door de vlieg zijn aangetast. Na het uitzoeken worden deze bollen door sommigen op hoopen gegooid, anderen gooien ze in een ondiep kuiltje, doch zeer weinigen vernietigen ze afdoende, hetgeen men bereikt door ze in een diep gat te werpen en af te dekken met een flinke laag ongebluschte kalk. Teneinde dit uitschot afdoende op te ruimen hebben wij besloten alles bij de kweekers te laten weghalen en te ver nietigen. De kweekers hebben dan niets anders te doen dan hun uitschot in ZAKKEN op een nog nader te bepalen dag, aan de harde weg neer te zetten. Met een vrachtauto zullen de bollen dan worden opgehaald en grondig worden ver nietigd. KWEEKERS BEGRIJPT UW BELANG!! De eischen, die men aan onze bollen stelt worden ieder jaar hooger, vooral ook met het oog op Amerika. Werkt dus allen mee. Het behoeft u GEEN CENT te kosten, maar zorgt dan ook, dat er geen bol meer blijft liggen. Het is in Uw eigen belang. De besturen van H B G en Bloembollencultuur. CONSULTATIEBUREAU. Gistenen werden adviezen uitgebracht over 69 zuigelingen; in Sept. I.I. 76. DE WINKELWEEK. Er worden deze week ongewoon groote inkoopen gedaan, in het biezonder in de zaken van manufacturiers en in de maga zijnen voor kleeding, meubelen en huish. artikelen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Bij aankoop voor een waarde van 50 ct. wordt door winkeliers^ deelnemende aan de Ballero-attractie, een gooibon ver strekt. Tien van deze bonnen geven het recht mee te dingen naar de dag- en dief hoofdprijzen, uitgeloofd door de Alg. Tex. Mid-d. Veneen. Andere winkeliers geven geen bonnen maar extra korting. Ook zijn er die zoowel bonnen als korting geven. Ben tweede factor, welke tot koopen van winterkleeding aanspoorde, was de ongewoon lage temperatuur, welke de laatste Septemberdagen kenmerkte. Als derue factor en vermoedelijk meesf belangrijke, moet de devaluatie worden genoemd. De prijzen van tal van artikelen zullen binnen afzienbare tijd stijgen, als gevolg van prijsverhoogimg van buiten- landsche grondstoffen, geheel of ten deele in hier te lande verkochte waren ver werkt. Onredelijke prijsstijging zal stren- gelijk worden bestreden. In verband hier mee zij gewezen op een officieele publi catie in dit nummer. Zonder aanziens des persoons zal worden opgetreden. Een aantal klachten van huismoeders en van neringdoenden, wegens h.i. ten on rechte hooger berekende prijzen, is bij de autoriteiten in onderzoek. Gedurende de winkelweek van vorig jaar werden ruim 59000 bonnen vergooid. Dit getal zal nu ver worden overtroffen. Het zal nu aardig naar de 90 a 100 dui zend gaan, hetgeen een omzet zou ver tegenwoordigen van 45 a 50 duizend gld. contant, ongerekend de bedragen bij win keliers, die geen bonnen verstrekken, be steed. Woensdag kwamen voor de Ballero- dagprijzen in aanmerking: Jb. Koorn, Schiktereind f20.— mej. B. Breeu, Binnenburg en P. de Graaf, De Cocksdorp, élk f7.50 (zij deelden 2e en 3e prijs). Prijzen van f2.50 wonnen Woensdag te Den Burg: M. S. Langeveld (2 x), Schotanus, Wilhelminalaan; Corrie v. d. Ban, Jb. Rijk, Waalderstr. (2 x); Barb. Witte, J. Schrama, jGravenstr.te Den j Hoorn: Jb. Koopman, Aris Troost en A. Commandeur; te Oosterend: W. v.d. Vis; te De Cocksdorp: Kees de Graat, N. v. Egmond en P. de Jong. Donderdag waren de dagprijswinners: W. Kaan, Oudeschiid, en Duw. van Heerwaarden, Eierland elk f 15.(zij deelden le en 2e prijs); M. J. Kikkert, Den Hoorn f5.D. Roeper, De Waai f5.—. Prijzen van f2.50 werden toege kend aan: Joh. Dukers, den Burg; Annie Kikkert, de Waal; I. Bruin, P. Drijver,den Hoorn; Mej. P. Roozendaal, 't Noorden; D. Daalder, Oost; W. Kaan, Jb. Kiljan, P. Kaan, Oudeschiid; Duw. v. Heerwaar den (2x), Eierland; A. van Hoorn, Jan de Waard (2 x), T. M. Dros, Die Cocks dorp. Gisteren vielen tie dagprijzen ten deel aan Frouwtje Kikkert, Koogerstr., f20,— Jb. Jn.Dogger, Oudeschiid f 10,—J.Koop man, Den Hoorn f 5,C.Burger Cz. te Oosterend f5,Prijzen van f2,50 ont vingen: M.S. Lange veld, Den Burg (twee maal), S.Flens, Molenstr., Ali Smit, War- moesstr. 43; Gijs Krul, Den Hoorn; C. Huisman, Dan Hoorn (werpkaart no. 3023); A..Zijm, Hal; Egb. Lap, Wcverstr., J.Grisnicht, HaUarweg; M.Vcuik, Kooger str.; D.Vermeulen, Z.Haffel; L.Roeper, het Noorden; W.Kaan, Oudeschiid; R. Buis De Cocksdorp (kaart '2415); -- Vlaming (kaart 2484) en —Van Heer waarden (kaart 2496) Vandaag TWINTIG extra dagprijzen. Aanbevolen wordt niet tot het laatst te wachten. Gisteren was nog maar een derde der uitgereikte bonnen ingeleverd., Het wordt dus overstelpend druk aan de ballero-tafels. Wie te lang wacht kan niet meer aan de beurt komen HET BESTULIR der Alg. Texelscbe Middienstandsvereen. maakt bekend, dat in verband met de te verwachten groo te drukte bij de ballero-tafels op Za terdag en Maandag a.s. Met nadruk worden degenen, die in het bezit zijn van bonnen, geraden, de-1 ze zoo spoedig mogelijk te ycrgooien, daar anders is te voorzien^ dat na het sluitingsuur Na bet sluitingsuur op Maandag a.s. (tien uur) kunnen GEEN bonnen meer worden vergooid. WINTERDIENST T.E.S.O. De winterdienst gaat op 8 Nov. in. SIEM SPRUIT'S BAND. Zeer druk was liet gisteravond in ho tel'Texel, waar 'Siem Spruit's roemruch te Band velen tot een dansje verlokte.. Mede droeg de ballero-attractie tot een. druk bezoek haar deel bij. FR. S. J KEIJSER. Aan onze vroegere plaatsgenoot, de heer S.J.Keijser, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als adjunct-rijks— pluimveeteeltconsulent te Zwolle. FAA11LIE HOFMANN. De Familie Hofmanm heeft gisteren in Pen's goed gevulde zaal een daverend sucoes geoogst, waarin mede de Sunnv Band dieelde (We komen er op terug') Gezellig hal volgde. OOSTEREND. De pop wend gewonnen door F. Stark, Eierland, het theemeubel door B. v. d. Knaap, Eierland; schilderij door P. v.d. Slikke, Oost; de tafel met plant door J. Vlaming, Zevenhuizen. In de le serie loten viel op 855 eerste prijs, een sprei, 218, 2e prijs, een o,nthijHaken; 35, 3e prijs, een kussen. Verder viel een prijs op: 650, 36, 875, 787, 503, 880, 58, 665, 180, 195, 267, 662, 269, 594, 268, 500, 465, 399, 398, 973, 483, 37, 808, 909, 193, 554, 879, 821, 257, 422, 766, 219, 254, 361, 755,, 492, 791, 209, 397, 718, 342, 725, 723, 803, 775, 19, 18. In de 2e serie viel op 19 de sprei; 59 ontbijtlaken; 123 kussen; vender vielen de prijzen op 147, 727, 843, 227, 992, 358, 45, 264, 161, 931, 25, 499, 809, 949, 426, 757, 810, 382, 759, 423, 749, 750, 350, 23, 434, 37, 324, 534, 793, 12, 306, 712, 347, 589, 69, 956, 56. 345, 536, 17, 618, 234, 149, 441, 801, 58, 21. De prijzen kunnen a.s. Maandagavond tusschen 7 en 8 uur worden afgehaald van de kerkekamer. Men deelde o,ns nog mee, dat de Bazar heel goed was geslaagd en een netto-op brengst te zien gat van f800.—. S.D. UITSLAG AANBESTEDING. Dezer dagen werd onderhands aanbe steed door de heer J. Vermeulen alhier het houwen van een landhuisje nabij Doolhof, voor rekening van de heer Jb. Kikkert. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers: metselaar A. de Kort, timmerman Gebr. Timmer, schilder D. G. Toolens, loodgieter en electra S. van der Vis. OOST. VISSCHERIJ. De visscbers maken zich gereed voor de wulkenvisscherii. Maandenlang heeft de vloot zoo goed als stil gelegen we gens de zeer slechte uitkom,sten der bot- visscherij. Het moeren deel der vissclxTS was werkzaam bij de graan- en aardappel oogst. De wulkenhandel gaat nu over,cL Visscherij-oeutrale. Het is te hopen, dat vangst en prijs zoo mogen zijn, dat bet bedrijf, dat een half jaar uitgeoefend mag worden, voor de betrokken visscbers loonend is. S. DE KOOG DE REDDINGBOOT GAAT U|T. Dinsdag a.s. zal aam De Koog en aa de Krirn een oefentocht worden gehou den met die reddingboot. Aanvang aan De Koog omstreeks 12 uur. Aanvang aan de Krim om drie uur. L DAALDER OVERLEDEN. Dinsdag is in liet Hospitaal te Den Helder in de leeftijd van 73 jaar overvi leden de heer L. Daalder Oorne Leen, zeiden we hier "in leven hoofd van tie kustwacht en hulp-strandvonder aan De Koog. Mede was hij gepensionneerd als oppasser van liet boothuis der N.Z.R.M. alhier. DEN HOORN. HULDIGING P.B.RITECO Gisteren werd de heer P.B.Rileco, ter gelegenheid van het feit, dat hij 12',jaar als hoofd aan de school alhier verbon den is, in de met vlaggen en bloemen versierde school hartelijk gehuldigd. Me vrouw Riteco werd in die hulde mede be trokken. Br was veel belangstelling.; Van de schooljeugd en van mei. De Jong, onderwijzeres, mocht de jubilaris een bloemenmand in ontvangst nemen. Namens de ouders der kinderen bood de beer Commandeur met een toepasselijk woord een boekenkast aan. Mede spra ken Pastoor Brinkman, van Den Burg, en Ds. Maan woorden van waardeering voor de wijze, waarop de lieer Riteco zijn taak vervult. Pastoor Brinkman sprak mede namens Burgemeester Kamp, die ver hinderd was. Getroffen dankte de heer Riteco voor zooveel bewijzen van waar- doering. Des avonds werd onder groote belangstelling door D.E.K. een serenade gebracht, waarna voorz. P.Drijver de lieer Riteco hartelijk toesprak. Het was voor de heer Riteco een feestdag, vol komen verdiend en om nooit te vergeten. BINNENLAND. Gouda. Waar vroeger het klooster Steijn stond, nu hoeve Tiet Klooster, is voor Erasmus, die daar van 1488—1493 toefde, een gedenkteeloen onthuld. Te Vcnlo werd een 13-jjongen gedood, doordat een revolver, die hij voor de grap tegen bet hoofd hield, plots at-i gi»g- Te Arnhem doet zich veel roodvonk voor. Benige lagene-schoolklassan zijn gesloten. Aantal patiënten 50. Ben kwaad aardig karakter beeft de ziekte niet. Te Nootdorp wierden wegens rood vonk alle scholen gesloten. Te Zaandijk zijm een arbeider in margarinefabriek De Kroon twee vingers door een staaldraad bijna geheel afge- kneld. Te Alfen a.d. Rijn werd meu belmaker Wijbenga door een cirkelzaag een vinger afgesneden; twee vingers wer den verminkt. Te Didam is ©en vader bij een twist door zijn zoon met een broodmes in de rug gestoken. De vader moest ge opereerd worden. De zoon is gearresteerd Bij Berkum is op Je onbewaakte overweg een vrachtauto met cylinders Buta-gas door de trein Groningen-Meppel aangereden. De 44-j. chauffeur A. de Koning, uit Nleuwenhoorn, werd gedood, Het gas ontplofte en vloog in brand. De chauffeur werd in vlammen gehuld en uit de cabine geslingerd. De locomotief liep uit de rails. Machinist en stoker liepen brandwonden op. Een goederenwagen en een personenrijtuig brandden uit. BUITENLAND In Duitschland zijn voortaan alle Duitschers, na de Arbeidsdienst, aan de militaire dienstplicht onderworpen. België. De begroeting 1937 sluit met een overschot van I7l millioen. De cri sisbelasting wordt met 25 pet. verlaagd. De buitenl. schuld daalt door de devalu atie in Ned,, Frankrijk en Zwitserland met 100 millioen fr. Door minder werkloos heid kan bet steunbedrag (964 mill. fr. vorig jaar) nu op 500 mill, geraamd wor den. Genève. De vertegenw. van de Ne gus verklaarde, dat de Keizer, om verder bloedvergieten te voorkomen, van het door Italië tot nu toe veroverd gebied afstand zou willen doen. De rest zou dan aan de Negus moeten blijven.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 15