Heel Texel Texelsche Courant. DEZE DOOS HET NIEUWE MODEBLAD De Kleine Verpleegster. HEERLtJKE UNION E0EL-CH0C0LA0E KRIJGT U CADEAU! niiiiuininiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiii!DnniiuiiiiiiH 9 EEN VULPEN, DIE DEUGT, GEEFT JARENLANG VREUGD. FEUILLETON Gemengd Nieuws weet het als het staat in de m Een groote doos chocolade-flikken (K.L.M.- vogels) in bitteren- en melksmaak, inhoud circa 5 ons van prima kwaliteit. Winkelwaarde f I. De lezers van ons blad ontvangen deze mooie premie als zij zich bij ons abonneeren op het practische en Interes sante damestijdschrift Abonnementsprijs slechts 1.20 per kwartaal of 20 ets. per nummer. Het Nieuwe Modeblad is het meest gelezen Nederlandsche damestijdschrift. Het verschijnt tweemaal per maand, telkens met 28 pagina's groot formaat en 2 gratis knip- patronenbladen, waarop verreweg de meeste modellen voorkomen. Reeds na betaling van 1 kwartaal of 6 achter eenvolgende nummers wordt de Union-Edel- premie U gratis toegezonden. U verbindt zich echter voor tenminste 2 kwartalen 12 nummers) Geeft Uw abonnement op aan den bezorger of aan de administratie van deze courant. Wij hebben ze goed en goeakoop. Ook gooibonnen BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Illlllllllllllllllilllllltllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll VOOR DE VROUW. lllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllll dat jersey weer een van de meest gebruikte stoffen voor herfstmaintels en japonnen zal zijn? dat zoolang het weer nog eenigszins goed is, nog japonnen van bedrukte stof worden gedragen dat volgens die nieuwe mode o.a. Schotsche capejes gedragen worden? dat deze alleraardigst staan op een effen rok in bijpassende tint? dat ook mooie blouses van Schotsche dunne wol geschikt zijn voor het komende jaargetijde dat men ook als ganneering Schot sche stof goed gebruiken kan? (Men kan er heel aardige effecten mee benei-1 ken: can effen mantelpakje b.v. met Schotsdhe zakjes, kraag en manchetten, of een effen lange mantel met een breeds never van Schotsche stof. Ook een Schot a sche blouse bij een effen manteloostuum kan goed staan.) Neven staande modellen zijn ontleend aan het Nieuwe Modeblad. PEREN INMAKEN. Kleine soorten kan men het beste heel laten; grootere vruchten worden gehal veerd of in vieren gedeeld. Het klokhuis wordt dan verwijderd. Leg de penen no liet schil'en dadelijk in koud water en doe ze dan vlug over in de glazen. Voeg een suiker-oplossing toe (6 ons op 1 L. water) en verhit de glazen 25-30 minuten op 90 graden C. APPELS, die niet goed zijn om te be waren, want alleen gaaf fruit is daarvoor geschikt, kan men tot appelmoes koken en vervolgens steriliseeren (20 min. op 90 gr. C.), of men kan ze tot gelei ver-i werken. Wanneer u uw vingers brandt (let terlijk), moet u er een" flink dik papje van gewoon zuiveringszout op leggen. Weg de pijn! Nicotinevlekketi op de vingers? In wrijven met verdund zoutzuur. Dat}, na- wrijven met puimsteen. Duffe theepot? Een tijdje met ko kend heet sodawater en gesloten deksel laten staan. Ben vale vulpenhouder weer mooi zwart maken? Inwrijven met een drup peltje sla-oliie. - Glimmende plekken kunnen uit een hieerencostuum worden verwijderd, als men ze wrijft met een mengsel, gemaakt van 1 dL. water, 20 gram zout en 10 gram ammonia. EEN EN ANDER OVER MELK- Melk bevriest bij leen temperatuur van 0.555 gr. C. onder nul. De vermenigvuldiging van bacteriën in de melk kan buitengewoon snel geschie den: Bij ©en temp. van 25 gr. kan het aantal in 24 uur tijd 60.000 maal zoo groot worden. Gemiddeld geeft een Hollandsche koe per jaar 4000 L. een Oldenburgsche koe 3500 L e'ên Zwitserschie .koe 2600 L een grauwe Hongaarsche koe 'S00 L. een geit, naargelang van't ras 96-S00 L. een schaap 25-140 L. een Hollamdsch melkschaap 500 L. De verantwoordelijkheid voor Jennie drukte soms als een sombere last op het overigens zoo zorgelooze bestaan van tante Hezzie. Jennie behoorde tot de valig-' zamien, Jennie kon plotseling ergens een vaandel zien, dat niemand anders zag en dan ging Jennie er achteraan loopenA met een grans op naar sprekende ge zichtje, met dat eigenaardige kleine kin netje omhoog, in regelmatige tred. Als zij zich voorstelde, dat zij Jennie zoo zag uittrekken, klein maar dapper, naar een onzeker doel, dan voelde tante Hezzie zich diep verslagen; dan zonk zij 's avonds in haar lange nachtjapon, voor het bed neer in het moeras, dat overdag zoog aan haar voeten, en waar zij zich maar niej van los kan maken, ook niet in haar ge- bed. Heer, laat mij toch niets overkomen, voordat Jennie op haar bestemming is. Ik begrijp haar niet, maar ik kaïn haar ten minste beschermen tegen andere men- schien, die slechter zijn dan ik. Heer, een miensch kan nooit met zoo'n uitdrukking op zijn gezicht het leven doorkomen. Die moet er vroeg of laat af, en dan is 't iets heel ergs. Ik moet bij haar blijven, Heer, om haar handen in beweging te houden., Jennie was vijftien, toen in de nacht 't leger voorbij trok, en ze was negentien, toen de stevige grondslag van haai- leven werd weggerukt, alsof hij er nooit ge-' weest was. Op die noodlottige dag was Jennie met een groep meisjes naar de splitsing van de rivier getrokken, om te picknicken. Zij hadden hun lunch meegenomen en de heele dag pret gemaakt, en toen de zon' onderging, trokken zij vroolijk naar huis door de vroege schemer en zij zongen.. Ei- hing in het kwijnende licht een vage nevel, een zomersche zoetheid, en een dunne veeg rook lag stil boven het stad? je, als >een teere sluier. Jennie zat met vier •andenen op de achterrand van de vracht auto, met haar hoed zwaaiende, en zij zong droomierige oude 'liedjes. Zij raakten de bosschen uit en kwa men in de stad, en daar werd het waas opeens dichter en het was opeens vreemd stil en eenzaam in de straten. Zij zagen niemand bjj de garage van Hob; niemand op de waranda van het. hotel. Toen zij het pleintje bereikten^ zei 'iemand: Er is vast wat te doen, want ei' staat geen een wagen achter het spuiten- huis, en ik zie geen een „paard. Ik wil wedden, dat er brand is. Zij probeerden allen achter een bezorgd gezicht te verhelen, hoe 't aanstond, dat er een beetje opwinding te wachten was. Een paar straten verder stieten zij op een volksmenigte. Er liepen mannen met bloote hoofden, transpireerend, moe, met 'doornatte kleenen. De wouwen liepen zwijgend voorbij. J.ini Barclay, die de vrachtauto be stuurde. stopte en riep: Hé is er wat? Iets gebeurd? Brand geweest. Waar? De menschen op straat keken op naar de vrachtauto; zagen Jennie. Het leek wel ot zij versteenden. Waar was de brand? vroeg Jim nieuwsgierig. Niemand kon spreken. Nee, ze kijken me niet aan, zei Jen-j nie tot zichzelf, met een gevoel, alsof er ijzige stroompjes door haar rug gin gen tot boven in haar hoofd, waar het zoo gek los was. Ik verbeeld 't me maar, want als er brand is, denk je altijld, dat bet bij jou thuis is. Ik zal de andere kant, op kijken, en als ik me dan weer om-i draai, rijdt de auto alweer, en dan is 't de molen geweest, of de houtloods Zij wendde zich af. Toen zij weer keek, staarden niet alleen de menschen op straat haar aan maar ook de meisjes in de auto en er stond een ontzettend weten in hun oogen. Zij zag,, dat ze van haar afdeinsden, zoodat er een: open veldje ontstond, en zijzelf was imiddeii in dat veldje, los en ver van dd, anderen. Zij drukte haar hoed tegen zich aan} zoodat het stroo knapte. Zij haalde diep adem en sprak haar stem galmde door de drukkende stilte, zooals opeens de kerkklok gaat luiden als de dienst begint., Is 't, vroeg Jennie's stem, mijn huis? Te Rotterdam is Vrijdag het 10.000e schip van dit jaar de haven binnengeloo- penvorig jaar geschiedde dit 23 October. Te Broek op Langendijk werd het stoffelijk overschot van de schietpartij (zie vorig nr.) ter aande besteld. Aan het graf sprak o.a. Burgemeester P. Slot, die namens de burgerij zijn deelneming uit sprak. Enkhuizen. De totale schulden van Lakeman's Bank bedragen ruim twee mi)- lioen. Er zijn 1200 schuldeischers. Meppel. Tegen de dienstbode, die in een vlaag van woede haar lastige mevr. Stern-Chottel op haar bed niet een ha mer sloeg (waaraan deze overleed) is acht jaar gevorderd. Alkmaar. De Bond van Zuivelfabrie ken besloot Zaterdag töt stichting eener kaasbeurs. De wereldbekende kaasmarkt wordt hierdoor met opheffing bedreigd. Enschedé kreeg Zaterdag bezoek van Prins Bernhard, die o.a. de fabr.ek Rigtersbleek van Van Heek bezocht. In Nederland zij'n nu 450 postzegel- automaten in gebruik, waarvan 174 te Den Haag. De Ned. regeering zal op de hoofd wegen van Nederland naar België barri ères aanbrengen om het smokkelen tegen te gaan. Bij Beilen werd op een onbewaakte overweg, waar huizen 't uitzicht belemmer den, 'in auto idoor'n trein aangereden. De 41 -iA. B. uit Winschoten werd gedood. (Hij stopte, doodelijk ontsteld, midden op de baan.) Amersfoort. Tegen de 30-j. groen- tenhandelaar, die in een schuur brand had gesticht, waarbij een paard omkwam en gevaar voor de omgeving ontstond, werd twee jaar gevorderd. De man had veel schulden. Het verbrande was voor fl'200 verzekerd. Frankrijk. De textiel-staking in Dep. Vogezen is door het sluiten van een col lectief contract beëindigd. 40.000 arbeiders gingen weer aan het werk. Frankrijk, ging over tot devaluatie van de franc, hetgeen in het belang van de economische vrede werd geacht. Ue waarde wordt met een derde verminderd Koers: 100 fr. per pond st. Minister Au- riol verwacht er een opleving van het Fransche economische leven van. Ten gunste van de kleine spaarder, oud-strij ders en kleine gej>ensionneerden worden maatregelen genomen. De salarissen zul len aan de hoogere kosten van levensn onderhoud worden aangepast. België. In kelders onder het St. Jo seph college te Libramont werd een groote voorraad wapens gevonden. In de oorlog •daar door de Duitschers verborgen, denkt men. Onderzoek is gaande. Spanje. Het aantal Duitsche en ItaL vliegtuigen, dat de witten steunt en door Duitsche en Ital. piloten wordt bestuurd, bedraagt 50. (Manch. Guardian). De aanval op Bilbao is begonnen. Mok bracht 75000 man en 30 batterijen in het veld. (United Press.) Australië. Wol. Adelaide, 25 Sept Op de wolveiling waren de jarijzen zeer vast, vergeleken bij de vorige veiling- Ver tegenwoordigers van het Ver. Koninkrijk en Australië wanen de voornaamste koo- pers. Naar inferieure kwaliteiten bestond zeer goede vraag. Ja, Jennie Er kwamen er 'een paar naar haar tos, vage gedaanten in de verwarring van angst en schrik. Is 'tafgebrand? Ja hieelemaal. Zij snikte het uit. O, die arme tante Hezzie. Al haar mooie dingenHet mahoniehout, dat ze zoo graag opwreef. De geje potten, keurig in de rij. Ce keukenvloer, helder wit geboend. Plan ken vol linnengoed, alles keurig gemerkt. Het buffet, de chiffonière. Jennie wrong in diepe smart haar han den. O. apne tante Hezzie. Ja, zei iemand. Handen hadden Jen nie vastgegrepen, om haar steun te geven, terwijl ze haar de rest van het nieuws ver telden. Ja, ze wou er maar niet bij van daan, Jennie. Ze liga maar aldoor weer naar binnen, rust ot ze niet wjjs was. Ze hebben haar tweemaal terug moeten ha- Jen, en toen dacht ze opeens aan een gehaakte sprei, waar ze een jaar aan ge gewerkt had, en ze vroeg, of die er al uit was en ze konden haar zoo gauw niet tegenhouden en ze ho'lde weer naar binnen Jenpie's bomden vlogen omhoog. Nee. Ik wil het niet weten. Niet zeg gen nóóit. Nóóit. Laat zij de herinnering behouden aar tante Hezzie, zooals zij haar het laatsj gezien had vaarwel wuivend met eer geruit schort, rood en wit, en een wit kantje; tante Hezzie, genoeglijk en tevre den in de onverbrekelijke orde van haat- dag. (Wordt vervolgd.) WEET U 0 RECEPTEN. NUTTIGE WENKEN. 3 BINNENLAND BUITENLAND.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4