TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Juist voor Vrouwen! AKKERTJES Texelsohe Berichten De Nieuwe Koers m Na de val van de Gulden. Gemengd Nieuws Woensdag 30 Sept. 1936 LUCHTVAART. AKKER.CACHETS BOLLEN VAN TEXEL. Veiling H.B.O. Lisse noteerde deze week voor eerste kwaliteit Sions: 400-500 pk f2.60; 550pk extra f2.75; 325 pk f3.—. ZAKENN1EUWS. De heer J. O. Dekker, Kleedingmaga- zijn. Steenenplaats, verzoekt ons de aar- dacht te willen vestigen op de in dit num mer voorkomende bon, waarvan deelne mers aan de door hem georganiseerde etalage-wedstrijd „Zoek de fout" gebruik gelieven te maken. FILM HERWONNEN LEVENSKRACHT Het plaatselijk comité voor het R. K. Sanatorium voor t.b.c.-lijders Herwon nen Levenskracht organiseert op Vrijdag 30 Oct. in Pen's Zaal een propaganda- avond. Er wordt o.a. een speelfilm met een propagandistische strekking vertoond. VOOR JEUGDIGE R.K. WERKLOOZEN Voor dfe cursussen houtsnijden, figuur zagen, motorcursus, Esperanto, enz., a.s. winter voor jeugdige r.k. werkloozen te organiseeren, heeft zich Zondag reeds een flink getal deelnemers opgegeven. De lessen kunnen vermoedelijk weer in het gymn.-lokaal Molenstraat gevolgd worden. OP WEG NAAR KAAPSTAD. Het Australische s.s. Themistocles, aan boord waarvan onze vroegere plaatsge noot Siem de Waal, op weg naar Kaap stad, zich 19 Sept. te Liverpool in scheepte, heeft Zaterdag 1.1. Teneriffe op de (Spaansche) Canarische Eilanden aan gedaan. Daar zal Siem dus wel weer ee i reisbrief voor ons blad gepost hebben. Van de toestand ter plaatse in verband met de burgeroorlog verre van zeker zal afhangen of zijn letteren ons bereiken. Laat ons hopen van wel. DE MARKT VAN MAANDAG. Als gevolg van de nieuwe koers van de regeering op monetair gebied onder gingen Maandag de prijzen eenige ver hooging. De aanvoer was kleiner. Lamme ren, vorige week bij een aanvoer van. 133 stuks, geldende van 5—9 gld., golden nu, bij een aanvoer van SI stuks, 711 gld.; schapen, vorige week 15—18 gld., nu 16-19 gld.; rammen, vorige week 20 —35 gld., nu 20—40 gld. DE GAVE GULDEN. Het is heusch gebeurd: Toen een jeugdig plaatsgenoot van omstreeks 12 jaar Zondagmorgen over waardevermindering van de gulden hoor de, nam hij een snugger besluit. Zoo dacht hij althans. Hij wilde Minister Co- lijn vóór zijn en schudde derhalve de drie gave guldens uit zijn spaarpot. Daarmee begaf hij zich naar een winkelierster hier ter plaatse, bij wie hij zijn ziheren schijven voor 300 oenten wisselde. „Zie zoo" zei hij toen. j,Ik heb ten minste nog 100 oenten voor elk van mijn guldens kunnen krijgen. Ik loop er niet BALLERO-WEEK. Gisteren kwamen voor de dagprijzen in aanmerking: f20,— C.Maas, Zandvrucht; 110,P. de Jong, De Cocksd.; f5,— M.S.Lange- veld, Den Burg; f2,50: A. v.d.Kerkhof, Den Burg; D.Rotgans, Den Hoorn-; Jb. Reuvers, De Cocksd.; D.Witte, Graven- str., Den Burg; M.J.Kikkert, Den Hoorn. No. 1 wierp wel 9999. Voor vandaag tien extra pTijzen van f 2,50 en wel voor wie eem dezer nurnmeis gooit1123 - 1214 - 2115 - 2234 - 3345 4456 5567 6678 7789 8891. Er wordt reeds druk gekocht en druk gegooid. De Winkelweek zal zeker aan haar doel beantwoorden. RIJKSONTVANGER F. v. d. WEiDE Omtrent de overplaatsing van de heer F. van der Weide als rijksontvanger van hier naar Appingedam, vejnemen we nog, dat het vertrek op 28 Oct. bepaald is. De heer Van der Weide is hier sinds be gin 1927 werkzaam en volkomen inge burgerd. Wie zich om inlichtingen ot raad tot hem wendde, klopte nimmer aan doovemans deur. Hij kent de belasting wetgeving op zijn duimpje en gat menig een deugdelijk advies. Appingedam is een stadje van plm. 7000 inwoners, 5 K.M. van Delfzijl en '24 K.M. van Groningen gelegen. Het heeft twee scholen voor Ulo, een H.B.S., een Huishoudschool en behoort tot de 5e klasse (Texel 6e). Overplaatsing betee- kent hier derhalve vooruitgang. van de Nederlandsche regeering op monetair gebied. Radio rede van Minister Colijn. Den Haag. Maandagmorgen hield minister-pres. Coiijn een radio-rede over de nieuwe koers der regeering op het ge bied der monetaire politiek. Hieraan ont- teenen we: Op de Londensche econo mische conferentie van 1933 besloten Frankrijk, Italië, Zwitserland, België, Po len en Nederland tot handhaving van de gouden standaard. Van deze landen waren er kort geleden nog maar drie over: Frankrijk, Zwitserland en Nederland. De regeering vólgde de laatste tijd danoök met zorg de gang van zaken op monetair terrein. Ze twijfelde niet aan haar eigen politiek, maar vreesde, dat de voornaam ste pilaar onder het reeds gehavende goud bloc zou bezwijken. Toen na Frank rijk ook Zwitserland tot waardeverminde ring van de franc overging, besloot de Ned. regeering de gouden standaard tijde lijk prijs te geven, zooals ook het g;eval was van Aug. 1914April 1925, en de gouduitvoer (tenzij door of via de Ned. Bank) te verbieden. Of dit de waarde van de gulden vermindert, is niet met zeker heid te zeggen. PRINS HENDRIK-POLDER. EEN ZWARE. In de tuin van mej. de Wed. G. Wester- laken werd een pompoen geteeld van wel 41 pond. RECHTSVRAGEN. 1. Met toestemming der ouders alleen kunnen kinderen, jonger dan 21 jaar, trouwen. 2. Behalve op onroerend goed (huizen, land) kan ©en hypotheekhouder ook rechten doen gelden op andere be- zittingen van de schuldenaar. Italië. Een militair vliegtuig van het nieuwste type is bij een proefvlucht 50 K.M. N. van Rome neergestort. Van de zes inzittenden kwamen er vijf om. Een Ital. vliegtuig, op weg naar Benghasi, is ^gister, doordat het bij het dalen (wegen*s een defect) tegen een scheepsmast vloog, in zee gestort. Negen personen kwamen om. ESPERANTO. Mexico. Bij het orgaan, gewijd aan vereenvoudiging van de spelling van het Spaansch, verschijnt voortaan een Es^eranto-bijvoegsel. Adres: Jesus Amaya, Ap. 59, México. (In het Esp. schrijver.) Den Helder. De vorig jaar met 20 leden opgerichte R.K. Esp. club La Norda Lurno organiseert deze winter een Esp. cursus, waaraan door 28 personen deel genomen wordt. ZOO SPRAK lllj|||illl!!llliill||||l|||||||l!llllllilllll!lll!lllillll!llil!l!lHlll!llll PAUL REYNAUD (Frankrijk, Minis ter): Volgt men de regelen, die de erva ring elders leert, dan zal de devaluate slagen. Zóó niet, dan begint een afglij ding, waarvan het eind niet te voorzien is. Dit is: een laatste kans. Wij moeten, die niet bederven. MINISTER KOHT, Buitenl. Zaken, Noorwegen, (in Genève): Ik doe een be roep op de verzoeningsgezindheid van alle staten en spreek de wensch uit, dat de ontwapeningskwestie opnieuw aan de orde zal worden gesteld. MR. MOLLER (óp R.K. Landdag te Heerlen): Tegenover de strijd, die ons tegen communisme en nation.-soc. wachj^ moeten wij één blijven. Elke man of vrouw, die onze gelederen verlaat, ver zwakt onze kracht. Elke scheuring lean een doodelijk gevaar beteekenen voor ons geloof. mm YVON DELBOS, Vransch Minister van Buitenl. Zaken, sprekende in de Volken- bondsvergadering: Er bestaat een crisis van ontmoediging jegens de Volkenbond; eerste plicht is het vertrouwen in de Volkenbond te herstellen. Frankrijk wil werken voor de broederschap der vol ken door nimmer geweld te gebruikeA waar zooveel mogelijkheden van verzoe ning en arbitrage bestaan. Zoo anders ge schiedt, zou de wereld naar slavernij en oorlog gaan. De Fransche regeering blijft bereid tot overeenkomsten, die de veilig heid van alle belanghebbende stalen waar borgen. Gemeenschappelijk zullen de sta ten "moeten overleggen wat gedaan kan worden om de beschaving nog te redden. Met eenige waardevermindering t. o. buitenlandsche valuta moet gerekend wor den. Het betalingsverkeer blijft vrij. Om evenwel invloed te kunnen uitoefenen op de loop der wisselkoersen met het bui tenland zal een egalisatiefonds van 300 mïllioen gulden worden ingesteld. Daar mee kan onnoodige daling van de gulden worden voorKomcn. Verhooging van het binnenlandsch prijspeil zou niet geheel zijn te ontgaan. Buitenlandseh goed wordt duurder indien de gulden belangrijk in waarde daalt, maar voor het binnenland staat de zaak anders. De regeering zal optreden tegen onredelijke prijsverhoo- ging; ze waarschuwt tegen „hamsteren", omdat er immers geen gebrek aan goede ren ontstaat (zooals in de mobilisatie) en bovendien groote vraag prijsstijging in de hand werkt. LAAT ONS ONZE KOELE BEZINNING HOUDEN. Rustig blijven. Prijsgeven van de gouden standaard was volstrekt noodzakelijk, maai- is de regeering onnoemelijk zwaar .gevallen. Thans geldt als wachtwoord: niet meer blijven hangen aan het verleden. Dat is voorbijgegaan. Vooruitzien naar de toe komst. De handen nu allen ineengeslagen en allen saam met biddend hart en een parig willen ;!c nieuwe toestand tegemoet. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden f) Volgens recept van Apotheker Dumont De Tijd schrijft: Er is alle reden om aan te nemen, dat de toestand in Neder-; Led z'ch in rustige banen zal on t wikke- l»n zooals in Engeland na 20 Sept. 1931, Thans wordt de weg gebaand om ernstig en snel een aanvang te maken met de af braak van het voor onze industrie zoo* fnuikende stelsel van agrarische orisis-t steun-toeslagen, terwijl niet in de laatste plaats de rendabiliteit van onze kolonies met één slag wordt hersteld. De effec tenbeurs was Maandag alleen gesloten, gezien de bevredigende gang van zaken. De drie NecL Middenstandsbonden dringen er bij hun leden op aan „niet zonder meer de prijzen te verhoogen en, niet aan hamsteraars té leveren". Een zelfde besluit nam de Centrale Bond van Ned. Verbruikscoöperaties en de Vereen, van groot-winkelbedrijven. - Een bekend autoriteit op het gebied van LANDBOUW-crisissteun stond een interview toe aan het Volksblad en zeide o.a.: Laat de menschen zich er niet te veel van voorstellen. De prijs van boter in Engeland was volgens de laatste Leeu warder noteering drie en vijftig eents per kilogram. De productieprijs ïn ons land is ongeveer een gutden dertig cents.'Re ken nu zelf maar uit, hoe ver men de gul den in waarde zou moeten laten dalen om tegen de Engelsche boterprijs te kun nen concumeenen. Rogge kost op de we reldmarkt drie gulden vijftig, de produc tiekosten in ons land bedragen plm. acht gld. Ook die kaasprijs op de wereldmarkt is zeer laag. Ten aanzien van varkens en rundvleesch zulten we geen last meer heb ben van de lage prijzen van andere lan den, maar wel van contingenteeringen van het buitenland. Wat ook bestaan blijft-, is ide zeer lage prijs van het buitenland sche graan, dat hier .geïmporteerd wordt, vergeleken bij onze productiekosten. In dien wij erin jmochten slagen om onze export te vergrooten met behulp van de in waardie gedaalde gulden, zullen de vreemde landen geen oogenblik aarzelen om afweermaatregelen te nemen. Voor zoover de landbouw gunstige gevolgen mocht ondervinden, zullen deze niet over weldigend zijn. Vermindering van crisis- steun aan een nog noodlijdende land bouw zou ook weer moeten voeren tot verdere afbraak van de loonen der arbei ders. Om niet noodzakelijke prijsopdrij ving te voorkomen krijgen burgemeesters de bevoegdheid bij gebleken overtreding van de wet tegen onredelijke prijsverhoó- ging de desbetreffende goederen in beslag te nemen. Ook weigeren van verkoop kan onder bepaalde omstandigheden tot deze inbeslagneming leiden. In beslag ge-, nomen goed wordt tegen de vastgestelde ot normale prijs verkocht. Overtreders kunnen met f6000 boete ot zes mud. bestraft worden. Wie goederen, waarvoor prijzen zijn vastgesteld, in het klein verkoopt, is ver plicht, voor het publiek duidelijk zichtbaar de prijs te vermelden. RIJMELARIJTJE. GEGROET, GAVE GULDEN.. Eerst was de Olympiade Steeds het praatje van de dag. Toen nam Spanjes revolutie Onze aandacht in beslag. Daarna kwam de blijde tijding: „Juliana is verloofd". En de vreugd steeg heel ons landje Met een tooverslag naar 't hoofd. Ja, tot voor maar enk'le Jagen Ging nog altijd het gesprek Over Jiiïiaan en fLriiiiarJ, Niemand dacht aam een échec. Tot opoens de pers en radio Als het laatste nieuws la loeert, Dat de goede gare gulden Plots is gedevalueerd. Zoo is thans ©en feit geworden Zij het dan wat onverwacht Dat wat reeds zeer vele jaren Pemncn dn beweging bracht. Onwit'keurig moet je lachen, Als je zoo eens informeert, AVie er al niet van dit vraagstuk Als deskundige oreert. Allerhande soort van menschen, Of ze groot zijn ot maar klein, Praten over devaluatie Ot bet geldmagnaten] zijn. Waar er reeds door d'imgewijdcn Zooveel over is getwist, Daar zal ik het maar niet wagen Te zeggen, wat liet beste is. Echt daar ben ik veel te dom voor; Dit pad is me veel te glad. 'k walde alleen, dat ik een zak vol Van die rare guldens had. Ml IIB DE R! IMF.I AAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) BINNENLAND. Nederland zal door de devaluatie meer toeristen trekken, verklaarde direc teur Van Deventer, van de A.N.V.V. Rotterdam. De buitenl. tarwe steeg met 1,25; rogge 1,20; gerst 1,--; mais met I,-- gld. per 100 K.G. In verband hiermee vragen de graanimparteurs lager monopolie rechten. (Tel.) In Nederland doden zich in 1935 43127 verkeersongevallen voor, waarbij 755 personen overleden. Den Haag. Gisteren spraken de Prinses en de Prins voor de radio woor den van dank voor de bij hun verloving betoonde belangstelling. De Prinses sprak o.a.: „Een schooner welkom hadt gij waarlijk ninooit mijn aanstaande man kun nen bereiden". Te St.-Maartensdijk werd een vrachtauto op de onbewaakte overweg tus schen twee treinen gekraald. De bestuur der F.A. van P., uit Utrecht, gehuwd en vader van twee kinderen, kwam om. De looomotïeven raakten van de rails. Door regen en hagel zou Van P. de treinen niet gezien hebben. Te Rotterdam o.a is de politie op getreden tegen eenige winkeliers wegens onredelijke prijsverhooging, z.g. wegens de devaluatie. Bij herhaling komt er een politiepost voor de deur en de inaam in de krant. De bollenuitvoer is stopgezet om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Men verwacht van de devaluatie gunstige gevolgen voor het vak. Het buitenland kan de bollen nu voordeeliger koopen. Als het nu maar gebeurt ook. BUITENLAND -- Engeland. Vrijdag is de Negus hier uit Genève teruggekeerd. Engeland. Vertegenwoordigers van de werkgevers in de katoenindustrie van elf landen (o.a. Ned.) hebben zich in een te Londen gehouden vergadering van het Intern. Katoencomité weer uitgespro ken tegen invoering 40-urenweek in de katoen-industrie. -België. De haele weg Brussel-Ant werpen, 42 K.M., wordt met natriumlam- pien verlicht. Duitschland. Zondag hebben de au toriteiten voor het eerst met geweld een predikant het leiden van de dienst belet. Reuter. Duitschland. Hess, de plaatsvervan ger van Hitter, heeft een gelukwensch ge richt tot die bezetting van 't Alcazar en de troepen, die haar hebben ontzet. (Havas.) Zwitserland verminderde de waarde van zijn franc met 30 pet. Zwitserland besloot Zaterdag, na kennisneming van het besluit der Fran sche regeering om de franc met 30 pet. in waardie te verminderen, de Zwitsersche franc aan de leidende valuta's aan te passen. In Genève heeft Litwinow (Rusl.) een fel betoog gehouden „tegen Duitsch land en andere oorlogszuchtige staten". Hij zou deze door krachtig eensgezind optreden in toom willen houden. In Rusland duren de arrestaties we gens vermeende revolutionuaire actie voort. Ook Radek zou gevangen geno men zijn.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5