No. 5092 50s,e Jaargang Woensdag 14 Oct. 1936 3 De van ouds beroemde beproefde Akkers Kloosterbalsem AKKERsKLOOSTERBALSEM Jx De Nieuwe Texelsche Courant EERSTE BLAD. blijft ongeëvenaard: als won d-middel, als wrijf ~m iddel, als huidmiddel het beproefde huismiddel Wat we van wol willen weten Landb. en veeteelt inCanada. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 pea- kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 oent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maar berekend. Vraagt ons zeer voor- deeTïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 4S ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer i/j uur later.) 15 16 17 18 19 20 21 Oct 8,42 9 13 9.42 10,12 iO,35 11,04 11,35 RIIWIELEN en RIITUIGEN 5 35 VAN OVER DE GRENS ZATERDAGAVOND RUSSISCHE VERLANGENS. Voor de tweede maal heeft Moskou voor eenige sensatie in de internationale politiek gezorgd. Was het eenige weken geleden vooral aan het drijven van Lit- winow toe te schrijven, dat de Abessijri se he delegatie (tegen alle verwachting in) tot de Volkenboindsvergadering werd toe gelaten, thans verrast de Sowjet-.afge- vaardigde de wereld met zijn stap inzake de niet inmenging in de Spaansche bur geroorlog. Men kent de feitenMoskou heeft ver klaard, zich niet langer aan zijn belofte' te zullen houden, en niet verder aan de arbeid van de Commissie van Non-inter ventie (niet-inmenging) te zullen mee werken. indien niet.eenige andere lan sen met name zijn genoemd: Italië, Duitschland en Portugal onmiddellijk hun hulpverleening aan de Spaan sche na tionalisten zouden staken. WAARHEEN Waar willen de Sowjets heen Daarover loopen de meeningen wel zeer ifiteen. In de Italiaansche, de Duitsche en de Portugeesche pers worden de Russi sche beschuldigingen verontwaardigd van de band gewezen. Zij beschouwen de Russische stap als een manoeuvre^ om de aandacht van eigen hulpverleening aan de Volksfrontregeering at te leiden en als een poging om het werk van de Commissie van iniet-inmenging te torpe- deenen. In de democratische landen is de reactie, voor zoover ze niet komt van, uiterst rechts, weer anders. Daar zien de gematigde bladen in de onderneming van Litwinow een handige poging, om als een soort „geweten jyan de demooratie" op te treden, teneinde groote groepen aan de zaak van Moskou te binden, ter» wijl de bladen van linksch de stap toe juichen en overtuigd schijnen van de waarheid van de beweringen van Mos- kou. Over het algemeen kan men Tntus- 'schen wel zeggen, dat het desbetreffende bericht in de verschillende hoofdsteden van Europa met een gevoel van onbe haaglijkheid is ontvangen, daar de toe stand fnu weer zooveel te ingewikkelder en gevaarlijker is geworden. Met bekwame spoed zal Me Commis sie de klachten van Rusland, waarbij nog klachten van Madrid zijn gevoegd, gaan onderzoeken. GEVAAR VOOR MADRID. Welk nut zal dit voor de Madrileen- sche regeering hebben De troepen van generaal Franco heb ben de hoofdstad nu voor het grootste deel omsingeld. De val van Madrid moet nog maar een, kwestie van korte duur zijn, ook a( zou de Sowjet-uuie aan de regeering b.v. bommenwerpers gaan Te- veren. Dit zou trouwens weer "tot hulp verleen ïng van andere regeeringen aan de rebellen leiden. En wat zou daarvaij het resultaat zijn DE LABOUR-PARTY. Moskou staat overigens niet alleen 'in zijn streven om een eind te maken aan, de niet-inmenging, wanneer alle staten zich toch niet aan hun desbetreffende belofte houden. Rusland heeft de steun gekregen van de Engelsche Labour-par- tij, die op haar jaarlijksch cotjgres te Edinburgh zich door eenige afgevaardig den van de Madrileensche regeering heeft laten overtuigen van het feit, dat de na tionalisten werkelijk gesteund worden. Het gevolg daarvan is geweest, dat de partij thans druk is gaan uitoefenen op de Engelsche regeering, om een stap te doen als Rusland. Deze 'druk is tot nog ïbe zonder sucoes gebleven en zal naar; alle waarschijnlijkheid zonder sucoes blij ven. Londen wenscht geen gevaarlijke ver wikkelingen en zal alle mogelijkheden in die richting uit de weg gaan. Tot nu toe was de Engelsche arbei derspartij een der meest conservatieve en meest pacifistische van alle arbei derspartijen ter wereld. Nu beeft, de partij besloten het bewapendngsprogram der regeering-Baldwin te steunen. Dat kan slechts een gevolg zijn van de groo te indruk, die de slagen, het Engelsche .prestige de laatste tijd toegebracht, op de bevolking hebben gemaakt. DE VOLKENBOND. In Genève is het programma nu zoo wat afgewerkt. Als laatste resultaat van de 17e Volkenbondsvergadering is er nu een commissie van 28 leden gevormd, waarin ook Nederland zitting heeft. Deze Commissie zal voorstellen moe ten doen omtrent hervorming van de Volkenbond. Dit is wel het eenige suc ces, dat men op politiek gebied heeft, kunnen bereiken. Men mag de Volken bond hiervan geen verwijt makem want de omstandigheden zijn er niet naar, dat men op meer mag hopen. Eerst nadat de vijf Locarno-mogendheden tot een nieuwe overeenstemming zijn gekomen, is het mogelijk, dat het Geneefsche insti tuut wellicht weer positiever werk gaat' verrichten. HET DAGHET Op economisch gebied heeft men meer bereikt, 't Rapport, dat de tweede Com missie van de Volkembondsvergadering ge publiceerd heeft, spreekt van een straal van hoop op een geleidelijk herstel van, de internationale ruilhandel als gevolg van 'de Verklaring van Frankrijk, Enge land en Amerika op 25 Sept.,: waarbij zich nog acht andere landen, waarondier Ne derland, hebben aangesloten. Dat is ©en reden tot eenige tevreden» heid, al zal men tenslotte pas voldaan kunnen zijn als alle streven naar autar chie uit de wereld gebannen is. GRAAF CIANO NAAR HITLER. Engeland doet nog zijn best om de Con ferentie van de vijf Locarnisten bijeen te krijgen. Duitschland is toeschietelijker ge worden. naar het heet. Intussdhen wordt bekend, dat graaf Ciano, die Italiaansche Minister van Buitenl. Zaken (schoonzoon van Mussolini), eind dezer maand een bezoek aan Berlijn zal brengen met de bedoeling de standpunten van Italië en Duitschland t.o. de Vijf-Mogendheden- Conferentie te bestudeeren, 'de 'hervor ming van die Volkenbond, die mogelijkheid van terugkeer van Duitschland in de Vol kenbond en de Donau-vraagstukken. Men gelooft, dat graaf .Ciano zal trachten) Duitschland een meer verzoenende hou ding te doen aannemen, daar het wel bekend is, dat Mussolini een open oog heeft voor de gevaren van verdeeling van Europa in vijandige politieke kampen. DE DUCE EN DE NEGUS. Een gunstige indruk maakte te Genève het feit. dat Mussolini op heel weinig merkbare wijze aanstoot heeft genomen aan de toelating van de negus en niet in het minst aanstalten heeft gemaakt om de Volkenbond te verlaten, zooals veel Fran- schien vreesden. STEEDS MEER OORLOGSTUIG. Intusschen laat Engeland het er niet meer op aankomen. Het heeft aan zijn herbewapening, zpoals de Haagsche Post het uitdrukt, „een Duitsch tempo" ge geven, en Sir Samuel Hoare, de vredes- bode van bet vorige jaar, heeft op de partijconferentie van de conservatie\e partij te Margate verklaard, dat Engeland zich in geen geval door onderhandelingen over beperking der bewapening daarin zal laten stuiten. Zeer heeft het de aan dacht getrokken, dat deze conferentie 't denkbeeld van het afstaan van Britsche - mandaten aan Duitschland met die groot ste nadruk heeft verworpen. want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsem i een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litleekens en tegelijkertijd een won» dere uilwerking op spieren, weelsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Alz wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingent insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won- de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Oram S 35 cent, Potten vant 25 Gram 62'/j cent, 50 Gram I. 1.04 en 100 Gram f 1.82. De groote potten sijn voordeeliger 1 DE WERELDWOLMARKT. Btjjkens de laatste ramingen zal de wolproductie voor iiet seizoen 1935 1936 in de voornaamste productielanden een vermindering laten zien van bijna 50 millioen lbs vergeleken bij de produc tie van 19341935~en van ruim 100 mil- lioeu vergeleken bij de gemiddelde pro ductie in de jaren 1931—1934. In de nabije toekomst verwacht men 'n lichte vermeerdering van de productie in de voornaamste landen. De productie der Vereen. Staten zal voor 1936 weinig ver andering toonen, terwijl ook in bet Ver - eenigd Koninkrijk het aantal schapen na genoeg ongewijzigd is gebleven. De verscheping van Australië bedroeg Juli 1935 39 millioen lbs. Juli 1936 30 millioen lbs De verschepingen naar het Vereen. Ko ninkrijk namen toe, maar die naar Japan in Juli 1935 nog 14 millioen lbs. liepen terug tot 0,1 millioen lbs. Zooals u weet boycot Japan wegens een ta riefskwestie de Australische wol. DUITSCHE KUNSTWOL. Öe vraag naar de nieuwe kunstvvol is de laatste tijd zoo "toegenomen, dat er aan dat product een tekort is ontstaan. - De nieuw opgerichte Duitsche kuiist- wolfabrieken werken nog niet op volte kracht of zijn nog niet gereed. Voor deze overgangstijd worden de gefabriceerde hoeveelheden daarom zoo gelijkmatig mo gelijk verdeeld. WOLTEKORT IN JAPAN. De wolhandel in Japan lijdt onder een groote schaarschte als gevolg van de boyoot van Australische producten (ge volg van de door Australië verhoogde tarieven). De vvolaankoopen „zijn gedaald tot slechts 60.000 balen gedurende bet sei zoen. De productiekosten van Cte garens overtreffen de marktprijzen, om welke reden de productie tot 2025 pet. werd beperkt. WOL UIT ZUID-AFRIKA. Geruild tegen Duitsche goederen. De tusschen Duitschland en de Zuid- afrikaansche Unie gesloten verrekenings- overeenkomst betreffende wolleveranties liep dezer dagen af. Hierop is de over eenkomst verlengd, waardoor Duitsche aankoopen voor het begin van het nieuwe wolseizoen mogelijk zijn gemaakt. Duitschland kan zijn behoeften aan wol tot en met November onder de oude voor waarden blijven dekken. De betaling ge schiedt in de vorm van Duitsche goederen £fi WAT IEDER WETEN MOET: 93 fH Maak geen lawaaitil tg Bij dag mag in bebouwde kom- 91 9] men alleen de hoorn gebruikt til gj worden. Daarbuiten hoorn, me- 91 91 chanischie fluit of claxon. jfi tü 's Avonds voor tien uur mag 91 91 de bestuurder ook signalen ge- ffl 93 ven door met zjjn licht te knip- 9) tfi peren. 93 9] 's Avonds na tien uur moet het 91 §3 knippersignaal regel zijn. Alleen 91 91 in uiterste noodzaak mag de be- tü 91 stuunder geluidssignaal geven. 91 if 93 BE 93 ER EE93919393 93 Hoe wol de ontwikkeling van de in dustrie en het mijnwezen sprongsgewij ze vooruit is gegaan, blijft in Canada de landbouw steeds de basis van bet econo misch leven. Ondier de natuurlijke hulp bronnen van het Britsche Dominion dient in de eerste plaats voor de landbouw ge schikte grond te worden genoemd. Van de totale productieve arbeid ver richtende bevolking was enkele jaren te rug bijna 29 pet. in dienst van de land bouw en neven bed rij ven. De landbouw levert "bovendien grondstoffen voor vete fabrikaten. Landbouwproducten in na tuurlijke of in verwerkte vorm maken danook een groot percentage uit van de .totale export van Canada. Men schat het totaal oppervlak van voor landbouw geschikte terreinen in Ca nada op ruim 146 millioen H.A. Hiervan zijn nog slechts in gebruik genomen 66 millioen H.A. De overblijvende 55 pet. van het to taal zal in die toekomst aan vele millioe- nen menschen een goed bestaan kunnen verzekeren. Waar de kern van de materi» eele vooruitgang in Canada ongetwijfeld door de landbouw gevormd wordt, is het een zeer gelukkige omstandigheid, dat de aanwezigheid van deze enorme ge bieden, direct geschikt en rijp voor vesi tiging van landbouwbedrijven, de voort zetting der uitbreiding van de landbouw voor vete jaren verzekert. De bouwlanden vormen in Canada geen aaneengesloten geheel. Men vindt een reeks landbouwstreken van Prins Ed ward eiland in de Atl. Oceaan tot Van couver eiland in {te Groote Ooeaan. Elk der 9 provincies heeft groote en belang rijke landbouwstreken, welke door de groote verschillen van klimaat en grond- gesteldheid een daarmee overeenstemmen de verscheidenheid van landbouwgewas sen opleveren. (Z.o.z.) TEXELSCHE COURANT LICHT OP Snij wondon Brandwonden Rheomaliek Spil in don rug Spierpijn Winiorvoolon

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1