I No. 5095 50ste Jaargang Zaterdag 24 Oct. 1936 Q EERSTE BLAD. RODDEL NIET ZOO. Texelsche Schapen naar Zuid-Afrika. Een Zuid-Afrikaansche avond voor onze abonné's. De Wondere^Vogeltrek. Polder Waalenburg. Uw advertentie in dit Nod wordt op Texel huis aan huis gelezen. VOOR DE ZONDAG Ja, wat doen wij er toch kwaad mee, met dat praten over elkaar. En wat heeft het voor zin Wij kunnen die roerselen) van ons eigen hart niet eens doorgrond den, laat staan die van eens anders inner lijk. En waarvoor dient het Wat is dat in ons voor een duivelsche lust om altijd het kwade te zien en te zeggen; waar blijft de begeerte om het goede te doen Laten we in de omgang met elkaar het goede zien en niet in de eerste plaats het kwade. Als wij hoop en moed en licht wekten in elkaar, door vertrouwen, te toonen, zou de wereld er heel wat beter uitzien. Vooral die in onze eigen omgeving. Er zijn volwassenen, er zijn onderwijs krachten, die steeds klaar staan met de gedachte: Van dat werk zal die jongen (dat meisje) wel niets terecht brengen. Maar ook zijn er, die liet toch vol moed en vertrouwen met die jongen (dat meis je) probeeren. Deze menschen brengen het verder; zij bereiken meer. Zoo kun nen er wonderen gebeuren. Ook in de schoolwereld. Als wij ouderen niet zoo vaak vervuld waren van de gedachte „Ik zal wel ge nomen worden" in die grond meest niets anders dan de angst dat onze ijdel- he id zal worden gekwetst dan zou er een betoon van waarachtigheid zijn, in welks nabijheid de leugen niet zou kun nen bestaan. Wij zouden dan leven in de sfeer der liefde, die geen boek houdt van het kwaad; die zich niet verheugt over on gerechtigheid, maar die haar vreugde bij waarheid zoekt. ZONDAG 25 October 1936. Tact hebben is voornamelijk het zich indenken in de gevoelens van anderen en dus 't vermijden van wat hen kwetsen kan. Th. Hoven. MAANDAO. Tracht elke tegenslag in een kans om te zetten. John D. Rockefeller. DINSDAG Liefde zonder tucht is te week. Tucht zonder liefde te hard. Laurillard WOENSDAG. Nooit ging er groote min Door kleine twist verloren. De liefde^ na 't geschil, Was grooter dan tevoren. Tere n t i u s. DONDERDAG. Wij zouden ons vaak voor onze schoon ste daden schamen, als de wereld onze drijfveeren zag. Rochefoucauld. VRIJDAG. Zoek niet te begrijpen om te gelooven, maar geloof om te begrijpen. Augustinus ZATERDAG. Het geluk is op deez' aarde tot hooge prijs slechts veil. Ctiamisso. UIT ONZE TAAL TUIN. VESPER. Ontleend aan het Latijnsche „vespera", avond. WARMOES (b.v. Warmoesstraat), ont staan uit het middelnederl. „warmos" warme spijs, soep, later ook gebruikt voor „groente". ALMANAK. Dit woord komt sinds de 16e eeuw in onze taal voor. Ook alle an dere westeuropeesche talen kennen het. Het is aan het Egyptisch ontleend (4e eeuw). Men duidde er Egypt, kalenders mee aan. SCHOBBEJAK: Het eerste lid komt van het Nederlandsche „schobben", zidh krabben; het tweede be'.eekient: jas, kleed, fig.: persoon. Dus wordt bedoeldiemand, die zich krabt; figuurlijk: een vuil, ver achtelijk mensch. Schobberd: letter lijk: iemand die zich krabt. Schurk: iemand, die zich schurkt (d.i. schuurt, krabt.) Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. 4 Geen prijsverhooging. 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 Men schrijft ons d.d. 20 Oct. van be voegde zijde uit Alkmaar: Hedenmorgen zagen we een snelrij dende auto de Handelskade passeeren, waarop bij wijze van reclame vermeld stond: Schapen-Export Zuid-Afrika. Ons indenkende, hoe van veehouderszijde ge protesteerd is tegen de aanstonds her nieuwde invoer van Deensch rundvleesch, vroegen wij ons af: „Zou nu Zuid-Afrika onze schapenhouders weer gaan belagen met schapenvleesoh Een informatie aan een welingelicht adres, bracht echter een veel meer ver heugend feit aan lliet licht. De bedoelde auto toch was op weg om rammen op te halen, welke heden in quarantaine moesten worden gesteld aan Hoek van Holland, met het doel deze te exporteereii naar Zuid-Afirika. Een voor enkele jaren terug naar de Landbouw-Hoogeschool te Steltenbosch (Kaapkolonie) gezonden ram heeft daar dermate de aandacht getrokken, dat voor korte tijid door bet Kaapsche Gouverne ment aan Prof. J. W. F Rei nier s, vroeger bij onze fokkers algemeen bekend als goed veekenner en landbouwjournalist bij uitstek, thans professor te Steltenbosch, opdracht werd gegeven een 8-tal beste Texelsche rammen te koopen. Onder leiding van de heer Jn. Sijp, seor. v.h. Texelsche Schapenstamboek, warden dezer dagen verschillende fokbedrijven be zocht en tenslotte de voor het doel (krui sing met Merino's tot het verkrijgen van meer voor export geschikte lammeTen) meest geschikte vaderdieren uitgekozen. Deze dieren, waarvoor gemiddeld f 110 per stuk werd betaald, zullen pas over drie maanden hun bestemming bereiken, aangezien ondanks het serieus uitzoeken, en de gezondheidsattesten van de dieren artsen, 30 dagen quarantaine in ons land en 21 dagen in Kaapstad geboden blijft. Gehoopt wordt, dat de kruisingsnesul- taten van die aard zullen zijn, dat ook daar ons Nationale schaap, de Texelaar, als hoogstaand vleesChschaap naar voren komt. Het is voor onze veefokkers in 1936 wel het tweede schitterende succes: eerst ons zware bont melkvee naar Engeland, thans ons Texelsche sdhaap naar Zuid- Afrika. We kunnen aan bovenstaand bericht de mededeeling toevoegen, dat wij bezig zijn voor onze abonné's een Zuid-Afrikaan sche avond met films en lichtbeelden voor te bereiden. Het moet weer een prettigiq en [eerzame avond worden, tegen enkele stuivers toegankelijk. Losse nummers van Stuivers- 4 4 blad, De Lach, Astra, Oké, 4 Haagsche Post4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 WOORD EN DAAD De post reiskosten wordt van f 60,— op f120,gebracht om die raadsleden ver goeding te geven voor rijtuighuur. DONDERDAG 9 DECEMBER 1897. Tegenwoordig: alle leden. Voorz. deelt mee, dat maar enkele personen zich bereid verklaarden, de Burg wal bij hun peroeelan te koopen. Benoemd tot telegrafist te De Waal de heer P. Eelman; tot plaatsvervangster zijn echtgenoote. Op verzoek wordt op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan de heer C. Rab, als lid en boekhouder van de Bank van Leening, welke functie hij sinds ruim 23 jaar (van Oct. 1874 af) bie» langeloos vervulde. Herbenoemd tot leden Alg. Armbe stuur de beeren C. Keijser Pz. en Jn. Bakker Wz.als regenten en regentes Alg. Weeshuis worden herkozen de hee- nen P. P. Kikkert, Joh. S. Keijser Rz. en, mej. Zoetelief—Van Keeren; herkozen als lid Bank van Leening de heer D. Jz. Bakker; in de plaats van de heer C. Rab wordt benoemd de heer Wesstra. Het Bestuur van de Bank van Lee ning bestaat nu uit de heeren P. P. Kik kert, W. C. Reij", D. Jz. Bakker en J. A. Wiesstra, terwijl de burgemeester ambts halve voorz. is. Tot boekhouder wordt benoemd de heer Wesstra. f V 't 9 'F if ■We mochten van lezters een aantal vo- gelringen ontvangen en hebben deze, met vermelding van vindplaats en datum, doorgezonden naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, gevestigd te Leiden. Wie ontvingen hierop ten antwoord dat zilvermeeuw 150407 (ring aange bracht door de beer M. Bakker, De Cocksdorp, en gevonden in de Groote Slufter) 17 Juni 1934 als mest jong in de Wiesten geringd wend dat zilvermeeuw 74422 (ring aange bracht door de heer F. Durieux en gevon den bij De Koog) 22 Juni 1929 als nest- jong in de Westerduinen geringd werd; dat 'de aschgrauwe kiekendief 156735 (ring aangebracht door de heer Jb. Koop man, Den Hoorn) 2 Juli 1935 als nest jong op Texel geringd weid. Omtrent andere nog ingezonden ringen verwachten we deze biezomderhedien nog. We herbalen hierbij qns verzoek, ons de ringen van doodgevonden vogels te willen doen toekomen. Voor ringen van post duiven geldt dit verzoek niet. Hiermee gelieve u zich te wenden tot de lieer J. van Zoelen, secr. Neutrale Bond van Postduivenhouders, Weverstraat alhier. HERFST: VOGELTREKT1JD. Het is herfst geworden en de Vogeltrek is in volle gang. Uit het Nóorden, schrijft W. Steffen in de Telegraaf, zijn reeds lang de stormmieeuwtjes komen opdagen. We hebben ze ook op Texel geziem. Na tuurlijk. Zij bevolken nu in grooten getale onze kusten. Wulpen zoeken het strand af en met bun lange, naar beneden gebogen snavels boren ze in het zand naar strandj pieren en allerlei ander voedsel. Zoo nu en dan klinkt de melancholieke wulpen- roep over bet strand, een roep, waarin Jat eindelooze van de zee ligt; een roep, die zoo echt bij de herfst, past. Maar al onze strandvogels hebban iets van de zee in f F 't 'f VAN TEXELS RAAD. Vastgesteld wordt suppl. kohier Hondenbelasting: f25.50; idem suppl. ko hier Hoofdelijke Omslag: f70.96. DINSDAG 22 FEBRUARI 1898. Afwezig: de heer Bakker. De voorz. doet mededeeling van zijn herbenoeming en herbeéediging als Burgemeester. Vastgesteld wordt kohier Hoofde lijke Omslag: f14690. Ingewilligd wordt het verzoek van de gemeentereiniger W. Schaatsenberg om verhooging van zijn jaarwedde met f100. Vastgesteld wordt een instructie voor de o.I. scholen. Ze behelst o.a., dat „het kattekwaad, door de leerlingen buiten de school bedreven, in de school mag wor den behandeld". Behandeld wordt een adres van afd. Texel van het Ned. Onderw. Genoot schap, verzoekende vaststelling van ver bodsbepalingen omtrent bet arbeiden van kinderen beneden 12 jgar gedurende de schooluren. De schippers- én visschers- bond te Oudeschild, afd. Oudesohild Niefcl. Protestantenbond en afd. Texel van het Nut betuigen aan dit adres adhaesie. Besloten wordt at te wachten, wat door de Regeering omtrent de leerplicht zal worden bepaald. 107 hun roep. B.v. de sterntjes met hun „kricmr, stairriet, retsj, netsj", dat vroo- lijkte roepen van de vogels, die alleen maar die lentetijd en de zbmcr bij ons doorbrengen. De tureluurs en plevieren, echter kennen onze stranden en slikken slechts in de herfst, wanneer mist en ne vel de wereld maar zoo heel klein maken en de zee het .lied zingt van de eenzaam heid, waarin de zomer haar achterliet. Die roep van zilver- en mantelmeeu'wen, doet je denken aan de herfststormen, wanneer de zee één kokende massa is met grimmige witte schuimkoppen. Dan zeilen ze boven de blonde "duinen, fel afstekend tegen de donkere luchten. Onafgebroken zonder" de vleugels te bewegen, scheren ze voort en boven het geluid van de bran ding en het razen van de storm klinkt haar woeste, wilde „kliauw, kliauw". Als je zelf op zoo'n mistige herfst-i ochtend langs liet strand wandelt, dan voel je dat troostelooze. Maar als de, Noordwesterstorm onze kusten beukt en je probeert je bovenop zoo'n duintop staande te houden, kromgebogen tegen die storm in, zooidat je vechten moet om er niet af te waaien, als je de zilte smaak, van liet water proeft in de lucht, dan voel je het leven in je bruisen. Een troepje kwikstaarten trekt voorbij. Schijn baar doelloos zwerven troepjes zwalu wen rond, groote vluchten spreeuwen scheren langs; kneuen, sijsjes, vinken, goudhaantjes, allerlei soorten vogels kun nen we dan weer in liet duin vinden. Maar al lijkt het alsof al die vogels niaair maar doelloos rondtrekken, wanneer we ze een poosje langer konden volgen, zou den we bemerken, dat allen bezield waren met datzelfde iets, dat wonderlijke, dat ze allemaal naar bet Zuiden doet trekken. Waar komen ze hëelemaal vandaan en waar gaan ze heen, precies heen? Hierover een volgende keer. 500 jaar geleden verleende Mar- garetha van Bourgondië octrooi voor de bedijking. 27 October a.s. zal het vijfjaar geleden zijin, dat het gemaal offi- ciecl in gebruik wierd gesteld. De geschiedenis van Polder Waalen- bu.rg begint in den jane 1436, toen Mar- ganetha van Bouirgomidië voor.de bedij king octrooi verleende. Het duurde even wel tot 1488 eer dieze inpoldering haar beslag had gekregen. Met polder De Kuil in 1591 bedijkt, en polder De Grie, welks bedijking van 1649 dateert, behoort Waal- enburg tot de oudste polders van ons eiland en zeker tot de landschappen, met ©en rijke historie. MISLUKTE BEDIJKING. De bedijkers van 1488 hadden weinig pleezier van hun moeizame arbeid, want een geweldige watervloed deed de polder fn 1532 overstroomen. Waalenbuirg bleef „drijven" tot 1617. Toen had men weer voldoende geld en moéd verzameld om, ten tweeden male de bedijking ter hand te nemen. Gelukkig met meer sucoes. Na derhand zijn wel eenige malen gaten in de dijk geslagen de z.g. „walen" wij zen er op maar men kon toen het, water de baas. blijven. BEMALING. Van bemaling was pas spraké in het ladtst van de vorige eeuw. TEXELSCHE COURANT VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Ill 106 r ti f l k i

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1