ELECTRISCHE STOFZUIGERS H.H. JAGERS Polder Waalenburg. ïngezondfej ADVERTENTIËN Tooneeluitvoering van U.D.I. Geen dubbeltje in z'n zak op Vrijdag 20 Nov. a.s. jonge kippen W.L. MAARTEN SMIT Warmwaterbehandeling ZAAITARWE Woensdag 28 Oct. (Vervolg van le bladzijde) Het duurde echter tot 1913 eer tot be maling besloten werd. Oudere Texelaars weten nog wel van de strijd tusschen de „natten" en de „drogen". De een gat de voorkeur aan bestendiging van de toestand (het "hanend-hoo.i, waarop de schapen zoo verlekkerd zijn, zou door bemaling verloren gaan, vreesden ze o.a.), terwijl de tegenpartij een einde wou ma ken aan de natte boel, waardoor Waalen burg een groot deel van het jaar meer zee dan land teek. Met de overwinning van de voorstan-i ders van bemaling was de strijd echter) nog niet ten einde. De Dertig Polders, Burger-Nieuwland en een deel derStaats- gronden hadden en hebben nóg recht van loozimg op Waalenburg. Wel was voor het „achterland" de behoefte aan bemaling minder groot verklaarbaar was, dat Waalenburg pogingen deed om een deel der bemalingskosten daarop te verhalen. Dit had echter heel wat voeten in de aarde en toen in 1913, tijdens hctf dijkgraaf schap van wijten de heer Aug. Kejjser tot bemaling besloten werd, was het vraagstuk van de kostenverdeelingnog niet opgelost. AFKOOPSOM. Ook met Eierland moest nog een be langrijke aangelegenheid geregeld worden Vastgesteld moest worden, welke som Etenand betalen zou als afkoopsom we gens het recht van waterafvoer, dat Waal enburg mocht uitoefenen. Aanvankelijk werd het bedrag op f 18000.— bepaalden zeker zou de zaak haar beslag gekregen hebben, indien de wereldoorlog niet was uitgebroken. Oed. Staten weigerden de overeenkomst goed te keuren. De tijden waren te onzeker. Onderwijl wijzigden zich de economische omstandigheden dermate, dat Oed. Staten de afkoopsom op 100.000.meende te moeten stellen. Dat ging Eierland echter te ver, met het resul taat, dat na langdurige besprekingen, het bedrag ten slotte op f40.000.werd be paald. Onderwijl hadden Oed. Staten ook be cijferd, welk aandeel in de bemalings kosten door het „achterland", boven na der aangeduid, zou moeten worden op gebracht. Op Texel konden de diverse be langhebbenden het hierover niet eens worden, waarom men in Haarlem stappen dieed om tot een goede oplossing te ko men. En deze kwam er inderdaad. I,n procenten zou van de bemalingskosten wonden betaald door Waalenburg 76.5 Dertig Polders 13.5 Burger-N ieuwland 6.0 Sta atsgr ouden 4.0 Bij de berekening van deze percentages werd uitgegaan van de peilen, welke als gewenscht werden opgegeven. Met het treffen van deze overeenkomst in 1927 was wederom een mijlpaal bereikt, maar nog was daarmee de bemalingszaiak niet beklonken. OLIE OF ELECTR1CITE1T. Het ging ten slotte over de vraag: Zal de polder met een electrisch gemaal wor den uitgerust of met een olie-gemaal? Het is bekend, dat dit vraagstuk heel waf pennen en gemoederen in beweging zette. Het ging er in deze strijd vaak warmpjes aan toe, maar de voorstanders van een. oliebemaling wonnen het pleit. Naai- de heer J.Eelman, dijkgraat, ons verzekerde,, werd aan de T.E.M. destijds tot tweemaal toe vijf ct. per K.W.U ge boden. De T.E.M kan hierop toen even wel niet ingaan en verlangde bovendien, dat in de overeenkomst een z.g. kolern clausule zou worden opgenomen, waar door de stroomprijs van de kotenprijs at- hankelijk werd gesteld. De meerderheid van Waalenburgs bestuur vond dit teveel gewaagd, terwijl ook het tijdvak, geduren de hetwelk de T.E.M. een bepaalde prijs zou waarborgen, bet bestuur te kort voor kwam. Om meer zekerheid te krijgen wendde de polder zich, op voorstel van de meer derheid van het bestuur, tot Ir. Bege- man, rijksnijverbeidsconsulent, diebireed- voer.ge berekeningen opzette, zoowel voor de stichting van een electr. gemaal als van een oliegemaal. Het resultaat was, dat de „oliemannen" zegevierden. Op 10 Febr. 1931 werd de bouw van bet gemaal aanbesteed. Voor f27640,— werd het werk gegund aan de heer jb., Daalder. Op 16 April 1931 ging de eer ste paai in de grond en 27 Oct. werd het gemaal officieel in werking gesteld. VIJF JAAR TERUG. Bij de officieele indienststelling waren o.a tegenwoordig het Bestuur van Waal enburg, de Dagelijksche Besturen van dé Dertig Polders en Burger-Niéuw-land, de hoeren Michels en Bomans (leden Ged. Staten), Ir. Verheij, Ir. Muller, e.a. In de rede, welke de lieer J.Eelman, dijkgraaf, aan de officieele in-gebruik- stelling deed voorafgaan, gewaagde hij van een gedenkwaardige dag, wijl nu een eind was gekomen aan een jarenlange periode van overmatige vochtigheid. Meer zee dan land leek Waalenburg, een groot deel van het jaar- Doelmatige bemaling zou daarin eindelijk verbetering brengen. Opmerkelijk was wel, dat in de breed voerige toespraak met geen woord ge rept werd van de heftige meeningsver- schilten tusschen de voorstanders van electrische en die van oliebemaling, welke tot kort voor de stichting van het ge maal zoo vaak aanleiding gaven tot vin nige twistgesprekken en tot ingezonden stukken, die lang niet „malsch" wapen, in het Texelaartje. „Genoeg daarvan", zal de Dijkgraat gedacht hebben„Het gemaal staat er. Alle geschil nu aan kant en vol moed inet olie-bemaling de toekomst in. EEN DOSSIER VAN 1/2 M. Zoo dacht ook de heer Michels er over, die als lid van Gedep. Staten het woord voerde. Wel bracht hij nog in herinnering, dat het College van Gedepu teerden menig uurtje aan de Waalenburg- sche bemalingsplannen en het vele dat daaraan vast zat hadden besteed, Het dossier (de daarop betrekking heb bende stukken), zoo vertelde hij, vormt wel een stapel van een halve M: hoog HET GEMAAL. Ja, er was heel wat te „verhapstukken" eer Waalenburg zijn bemaling kreeg, be staande uit twee Thomassem-Diesel-ruw- oliemotoren, elk 52 p.k., gekoppeld aan Stork scbroefpompen, met een capaciteit van 60.000 L. per pomp bij een opvoer- hoogte van 2 M. NA VIJF JAAR. En, zoo hebben we aan de Dijkgraaf gevraagd: Wanneer u terugziet op de re sultaten, met uw bemaling bereikt, kunt u dan zeggen, dat ze aan uw verwachtin gen hebben beantwoord? Het antwoord luidde: Volkomen. Door het verdiepen van tochten en peroeel- slooten komt de installatie geheel tot haar recht. Het productievermogen van de grond is belangrijk toegenomen door dat we de waterstand nu geheel kunnen beheers dien. EEN VERGELIJKING. Men wil wel eens vergelijkingen maken tusschen de bemaling van Waalenburg en die van Eierland, welke electrisch ge schiedt. Maar zoo merkte de heer Eel- man terecht op dat is geen eenvoudige zaak.Er zijn tal van factoren, waarmee dan rekening moet worden gehouden. lo. Eierland kan volstaan met een peil van 1 M., terwijl Waalenburg tot 1.50 M. moet gaan; 2o. Waalenburg betaalt van zijn bema lingskosten slechts ruim driekwart; de rest wordt door het achterland opgebracht (zie boven); 3o. Waalenburg beschikt in tegenstel ling met Eierland, over een reserve-mo tor. Als regel kan de polder met het iiu werking stellen van één motor volstaan., Dat Eierland nog geen twee ct. per K.W.U. betaalt, heeft vijt jaar terug na tuurlijk geen mensch kunnen voorspellen. Destijds werd vijt ct. zelts te kort be oordeeld. De wegen verkeeren in vrij goede staat. Door de gemeente werd in werkverschat-i fing tot verbreeding van Middelweg en Westerweg overgegaan. Het wachten is nu nog op een moderne beharding. Door de toenemende beteekenis van De Koog als badplaats en in verband met de a.s.j opening van ons Vliegveld, zal het Waal- enburgsche wegennet, in het hart van het eiland gelegen, van steeds grooter betee kenis blijken. Het komt de Dijkgraaf voor, dat langs de verbneede wegen fietspaden behooren te wonden aangelegd. De finan- cieele toestand van de polder laat niet toe, groote werken te ondernemen, maar, zoo verzekerde ons de heer Eelman, gaarne zijn we bereid om met het Ge meentebestuur samen te werken, om in 't algem. belang in de polder nog veel goeds tot stand te brengen. Aanbeveling zou het verdienen, ook de weg door Burger- Nieuwland eens flink onder handen te nemen. Men heeft zich in den beginne over de vogelstand in Waalenburg bezorgd ge maakt en niet ten onrechte. Tot gerust stelling kunnen we, op gezag van de heer Eelman, echter meedeelen, dat eer van een vooruitgang dan van achteruitgang melding is te maken. Dit is z.i. te danken aan bet lofwaardig werk van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels. Toch gaat deze in haar bescherming volgens de heer J. Eelman, te ver, waar het de meeuwen betreft. Een flinke beperking van deze vogels, welke het leven van zoowel andere vogels belagen, verdient z.i. aan beveling. DE OUDSTE BOERDERIJ. We besluiten dit artikel, dat op volle-i digheid in bet geheel geen aanspraak maakt, met te vertellen, dat de hoeve, bewoond door de tam. Jan Kikkert Jnz., tot de oudste in de polder behoort. In de jaren terug afgebroken gevel bevond zich n.l. onder de ijzeren letters S. P. (welke op een vroegere eigenares be trekking moeten hebben) het jaartal 1611. Blijkbaar is deze plaats gebouwd tegen het jaar, dat de tweede bedijking gereed kwam. In 1617 werd aan deze in poldering de laatste haind gelegd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll SPORT. Illlllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll T. 1J.Dukers H.Neijens C.Ctros I.Boon G.Witvliet A.Huiziinga H.Ran M.Vlaming N.deGraaf P.Neijens P. Kikkert T. 2; D.Visser D.Keijser Jo Ran J.Helsloot C.Keijser J. Molenaar P.Bruin S.duPorto J.Bruiin A.Verseput P. Kees om T. 3; W.Geus G.Wilner J. Broekman H.Kuiter J.Kiewiet F.Durieux S.Langeveld A.DrosDz. B.Kievviet K.Kik- kert I.Hille Res.: Appelman. h inderlijk licht. Geachte Redactie. Er is in uw blad eens geschreven over het zoeklicht van de Dokter Wagemaker, dat hinderlijk zou zijn wegens verblin ding op de weg. Wat echter te zeggen van de sterke lampen, welke ten behoeve van de training op het sportterrein zijn. opgesteld. Deze lampen verblinden al van De Keet af tot aan Den Burg en branden uren achtereen, terwijl het licht van de Dokter Wagemaker maar enkele minuten hinderlijk is. Ik zou daarom het Sport-' bestuur willen vragen: Kunnen de lam pen niet zoo afgeschermd worden, dat het licht goed en wel over de helft van het veld schijnt Er staan aan weers kanten lampen. Dat geeft dus geen be zwaar, terwijl,als deze afscherming wit ot glanzend is, het licht er nog door wordt gereflecteerd, wat de sterkte nog ten goede komt. N.N. We hebben ons naar aanleiding van 't bovenstaande tot de voorzitter van S.V. Texel gewend. Deze gaf als zijn mee ning te kennen, dat de lampen "het ver keer niet in gevaar brengen. Afscher men is z.i. niet mogelijk zonder afbreuk te doen aan het doel, waarmee de lam pen zijn aangebracht. —RED. DANKBETUIGING Hiermee betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de ziekte, het overlijden en de teraarde bestelling van onze geliefde vader L. DAALDER betoond. In het biezonder aan Ds. Vis voor de troostwoorden tot ons gesproken en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer, de overledene bewezen. De Fam. DAALDER. De Koog. Oct. 1936. spel in 3 bedrijven door J. W. v. d. Heyden en Henk Bakker ten bate van de Bewaarschool in Pen's Schouwburgzaal. Kaarten a 60 c p p verkrijgbaar bij Het bestuur der Nutsbewaarschool A de Wilt, Weverstr; S. de Waal, Bin- nenburg; Jn Dekker, StecnenplaatsP Bakker's Ijzerhandel. Wij vragen tevens uw aandacht voorde (beh. goedk. B en W) te houden verloting waarvoor geschenken gaarne worden inge wacht. Een lot kost slechts f 0,10. STEUNT HET GPEDE DOEL. TE KOOP en eenige goedgek. W.L. hanen met N.P C. merk. P. KEIISER. koopt U bij MAARTEN SMIT van f 32,50 voor f 19,50 f 45.- f 29,50 f 50,- f 32,50 f 55,- f 35.- Koop daarom bij Iedereen doet het LEVERING OP PROEF. De kokerij in Waalenburg werkt nog Wie dus nog tarwe wil doen behandelen, kan ze vóór Woensdag brengen. Men kan ze DROOG brengen Ze wordt voor 10 ct extra per HL aan de kokerij voorgeweekt. Voor ons heeft de gulden nog zijn volle waarde, zie maar: Dubbelloops Jachtgeweren voor zwart kruit f 25,— Dubbelloops Jachtgeweer v. rookloos kruit f 29,— Dubbell. Hammerlessgeweren v. rookloos kruit f 39,— 5 schoots Repeteergeweren v. rookloos kruit f 67.50 Goedkoopste adres voor alle soorten wapens, luchtbuksen en ammunitie MAARTEN SMIT, Koegras. EIERLAND BETAALT EEN HET „ACHTERLAND". DE WEGEN. DE VOGELS. mm m

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2