Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. ESPERANTO-CURSUS. De Esperanto-cursus voor gevorderden zal de volgende week inplaats van qp Dinsdag op Woensdag plaats hebben. Daarna weer regelmatig op Dinsdag. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Vrijdag a.s. zal op initiatief van de afd. Den Burg van de R.K. Volksbond in Pen's Zaal de propaganda-film Herwonnen Le venskracht, worden vertoond. Een adv. in dit nr. licht u hierover nader in. De Maasbode schrijft over deze film o.a., dat ze als propaganda-film geheel geslaagd is. Iedere opname is raak en ge tuigt van kijk op het onderwerp. Op fijngevoelige wijze beeft de vervaardiger, Strooband, de film gedramatiseerd rond bet tuberculeuse meisje, dat in een be dompt arbeiderswonimkje verpleegd wordt, en haar ouders, zonder het contact te ver-, liezen met het sanatorium, dat immers een inrichting is vol patiënten, waarvan ieder zijn eigen liief en leed draagt. De pittige vaart van de film stokt nergens^ Laat niemand, die met de arbeid van en voor bet sanatorium voor t.b.c.-lijders Herwonnen Levenskracht sympathiseert, Vrijdag thuisblijven. KIPPENDIEFSTAL? f 100.— boete ot 50 dagen gevor derd. De Duisburger schoenmaker J. G. W. Z. alhier, die wegens kwijnende klandizie een hoenderpark begon, moest Dinsdag voor de Airrondiss. Rechtbank verschij nen. Hij werd n.l. verdacht van diefstal van een aantal kippen ten nadeele van de fokker A. J. Eelman, diie er wel 70, alle jonge leghorns, miste. De politie ging aan 't snorren en toen een aantal jonge leghorns met een puntstaart, die in het bok op de farm v^m de schoenmaker rondtippelden en bovendien nog andere aanwijzingen schenen gevonden te zijn, werd gedacht: Kip ik heb je en werd de schoenmaker in staat van beschuldiging gesteld. Z. ontkende beslist, wat het be rooide Rijk heel wat geld kostte, want nu was het moodig bet bewijs te vinden uit getuigenverklaringen en dus versche nen een 6-tal getuigen en bovendien nog 2 a decharge, de heeren Alex en C. Kon ning, door de verdediger Mr. Creve-Gour gedagvaard. Heel veel biezonders bracht deze brigade echter niet naar voren, zij het dan interessante biezonderlheden om trent de Pluimveeteelt. Een feit was wel, dat leghorns met speciale Eelmans punt- staarten in het hok van de schoenmaker, waren aangetroffen en dat hij voorts dergelijke kippen tegen tamelijk lage prijs te koop had aangeboden. Uit dit alles putte de heer Officier de moed, liet feit bewezen te achten en tegen de verdachte f 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis te eisohen. Mr. Gneve-Cour, door verdachte uit de 36 beschikbare verdedigers uitgepikt, was zoo vrij te ontkennen, dat het bewijs hier in voldoende mate zou zijn geleverd, doorspekte zijn pleidooi, dat nog wel wat bet kenmerk droeg van de nog niet voldoend getrainde redenaar, met eenige geestige aphorismen en concludeerde vrij spraak. Pleiter hoopte, dat vrijspraak spoedig mocht volgen, aangezien zyn cli ënt voornemens was, zoo gauw mogelijk naar Duits oh land terug te Keeren. 0 LEESPORTEFEUILLE 0 DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat 0 van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. VAN OVER DE GRENS WOENSDAGAVOND. VAN ONZE ZUIDERBUREN. Wie gedacht modht hebben, dat de op zienbarende redevoering van koning Leo pold, uitgesproken in de Belgische Minis terraad, de gemoederen van onze zuider buren zou hebben gerustgesteld, is be drogen uitgekomen. Hoewel het er eerst op leek, dat 'skonings woorden inderdaad olie op de golven hadden geworpen, is na de rede, die de soc. minister Spaak ia Schaerbeek heeft gehouden, de beroering in de Belgische binnenlandsche politiek nog veel heviger geworden. Wat Minister Spaak aankondigde, was eigenlijk een soort Volksfront-politiek, van de thans aan het bewind zijnde partijen socialis ten, katholieken, liberalen, gericht te gen Rexisten, Vlaamsch-nationalisten en Verd'inaso. Iindien men nu weet, dat een Volksfront-gedachte nergens zoo scherp van de hand wordt gewezen als juist m België, kan men begrijpen, dat na de ver klaring van minister Spaak de scheuren in de Belgische volksgemeenschap nog eens zoo duidelijk aan het licht zijn ge treden. Weliswaar heeft Spaak daarna in een interview met het dagblad „LeSoir" weer getracht aan zijn woorden een eenigszios andere uitleg te geven, doch dit was niet meer voldoende om het vertrou wen van de katholieke Vlamingen in hem, dat toch al niet zeer groot was, ook maal" gedeeltelijk te herstellen. Voegt men daarbij, dat Rex haar actie tegen alle mogelijke politici b.v. de jonge liberals minister Jaspar met dezelfde heftigheid blijft voortzetten, dain blijkt wel duidelijk,, dat's kon ings rede België voorshands nog geen politieke godsvrede heeft vermogen te brengen. WAAR BELGIE HEEN WIL. Op het gebied der internationale poli- EVEN VASTLEGGEN. De productie van de Bngelsche Gas, Light and Coke Cy. nam in de loop van. twee jaar met ruim 59 pet. toe. Is het toevallig ,dat juist in die jaren voornamelijk door het plaatsen van adver tenties getracht wordt, tot grooter omzet te komen Antwoord: Natuurlijk niet. Adverteeren doet begeeren. Dat geldt ook voor iedere Texelscbe zakenman. Weet u wel, dat u, ook hij plaatsing van slechts een gering aantal regels per jaar, veel minder dan de gewone negelprijs (12 ct.) betaalt? We hebben er al vaak over geschreven, E.n niet zonder resultaat. Waarom aarzelt u nog? DANSEN. Dansinstituut R. Boom doet ons een ar tikel van een dan&deskundige toekomen, over „de dans in dit seizoen". Het volff gende is daaraan ontleend: Iets volkomen nieuws zooals charles ton en rumba waren zullen de dans instituten dit jaar niet bieden. Maar in froxtrot, rumba en wals zijin variaties gekomen, voldoende, om de kenner er van te overtuigen, dat hij nog niet is uitgeleerd. DE dans van het seizoen zaï de hot-fox zijn: rythme, rythme en nog eens rythme. De wals is er en blijft er. Die is niet te verdringen. Ook de rumba houdt stand. Buiten de wensch om met de variaties kennis te maken, zal liet voor menig Lief* hebber de behoefte zijn om een goede danshouding te krijgen en goede manieren te leenen, welke hem er toe brengt die dansvloer te betreden, MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij O N.V. PROVINCIAAL BELANG. O 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt 0 in deze tijd groote voordee- 0 len. 0 Een volledig prospectus, 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- Q 0 sche zeer verzorgde courant 0 wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. tiek blijkt ide rede van de Belgische ko ning, voor zoover althans bekend gewor den is, geen gevolgen te hebben gehad. Men had diplomatieke stappen kunnen verwachten, een kennisgeving te Parijs en te Londen, en misschien nog in andere hoofdsteden, dat België voornemens was, zijn verplichtingen volgens het Verdrag van Locarno op te zeggen. Het ziet er evenwel inaar uit, dat er nog niets be' slissends van die aard zal geschieden, Voorloopig is het bij een aankondiging gebleven. Men moet de rede van de ko ning dus min of meer beschouwen als het uitgangspunt en niet het einde van een actie, die ten doel heeft België er voor te doen wij waren, betrokken te worden in een oorlog, die het gevolg zou zijn van Frankrijks ten deele zeer gevaarlijk geworden internationale poli tiek. En dit meent men het best te kun nen bereiken door een neutrale houding aan te inemen, geen nieuwe verplichtingen aan te gaan en zich van oude en gevaar lijke verbintenissen te ontdoen, zoodra zulks met eene kan worden gedaan. LOCARNO II OP KOMST. Een gelegenheid om zich van de oude Locarno-verplichtingen te bewijden, zal zich voor België voordoen, zoodxa het Locarno no. II, dat op het oogenblik het alpha en omega van de intern, politiek schijnt te zijn, tot stand zou komen. Maar zal deze nieuwe overeenkomst in derdaad binnen afzienbare tijd door En geland, Frankrijk, Du.itschland en Italië worden omderteekend Zooals de zaken er op het moment voor staan, mag men in dit opzicht niet al te optimistisch zijn, De nota, die Berlijn te Londen heeft over handigd is meer vragenlijst, dan een ant woord op de vraag, ot Duitschland aam een voorbereidende conferentie zou wil len deelnemen. Misschien een kleine weer wraak op de beroemde Engelsche wagen- lijst aan Berlijn van eenige tijd geleden? Iets meer hoopgevend is het Italiaan- sche antwoord, dat overigens nog slechts IV. Teneriffe, 26 Sept. 1936. Teneriffe! Het was 4 uur in de mor-' gen, toen een geweldig kabaal ons in en kele seconden uit de kooi deed springen. Wat was er aan de hand? De Themisto- cles was bij Teneriffe aangekomen en liet doodeenvoudig enkele tientallen me ters uit de kust het anker vallen. Meer niet. Daar wij echter achteraan slapen* gaf dat een leven van belang. Bijna alle passagiers waren sjroedjg aan dek en genoten van het machtige schouwspel, dat dit Can arisch eiland biedt. Het deed voor ons, bewoners van de vlakke landen, wel een beetje vreemd aan, die plotselinge eilandengroep steil uit zee oprijzend, honderden metershoog. Het eiland is nauwelijks zoo groot als N.- Holland boven Amsterdam en toch is zijn hoogste punt bijna 4000 M. Het grootste gedeelte van het jaar is deze top de Afrikaanscbe zon ten spijt, met sneeuw bedekt. Ja, de eerste aanblik van Tene riffe was verrukkelijk. Lang bLeet de boot hier niet alleen gig gen. Tientallen bootjes omringden in een ommezien het schip. Ze waren alle volge laden met koopwaar van allerlei soort.. De kooplieden mogen, zoo lang als er ge passagierd wordt, aan boord komen en daar hun waren aan de man trachten te brengen. Dat de kooper tegelijk koop man moet zijn, hiebben enkele passagiers ondervonden, want deze gebruinde zonen van Afr.-Westkust komen hier om wat te verdienen. Ook de dubbeltjesduikers wa ren spoedig present. Ze verbaasden me nigeen door hun prachtige duikprestaties. Waar wij ruim 4 uur van boord moch ten, lieten Hein Gort en ik ons gauw naar de wal brengen, om dit schoone eiland van naderbij te bekijken. Een week hadden we geen land gezien. Voor de kust lagen twee oorlogsschepen. De zwarte soldatemnutsjes met linten ver telden, dat het eiland in handen der re-\ bellen is. Vlaggen en foto's van gene raal Franco waren er talrijk vertegen woordigd. Slechts enkele beschadigde ge vels getuigden, dat hier strijd is gevoerd., Teneriffe is Spaansch, in hart en nieren. Oerprimitief en hypermodem vind je in eenzelfde straat naast elkaar. Schoen poetsers en bedelaars. Wij zijn in Spanje en zij zijn natuurlijk talrijk. Toch wil ik zoo'n Spaansche bedelaar niet vergelij ken met een Hollandsche. Een Spanjaard, die bedelt, moet bedelen omdat hij an ders zeker verhongert. Het zijn n.l. alle maal gebnekkigen, deze bedelaars. Zij leveren een zielig schouwspel op. Ver-i leden jaar reeds viel het mij in Spanje op, dat er veel menschen aan de een ot an dere oogziekte lijden; hier constateer ik bet opnieuw. Blinde bedelaars waren er talrijk evenals andere gebrekkigen. Teneriffe! Zoo uit zee gezien lijkt de naam juist gekozen maar als men aan land komt, is men eerder geneigd, om het Plantenweelde, Bloemenschat, Fruit schaal te noemen, zoo schoon is hier de een voorloopig karakter draagt. Het be helst één positief denkbeeld: de weder keerigheid van waarborgen. Maar dat is niet geheel naar de zin van Engeland. Toegegeven wordt, dat het Ital. document op veie punten naar onpartijdigheid streeft en geen uiting geeft aan een soort van; „samenspanning van de Ital.-Duitsche tac tiek", zooals Reuter het noemt. ITALIË EN DUITSCHLAND. Onder één hoedje? De samenwerking tusschen Rome en Berlijn wordt nauwer en nauwer. Dat blijkt weer eens uit het bezoek, dat de minister van Buitenl. Zaken, Graat de Ciano, schoonzoon van Mussolini, op het oogenblik aan Berlijn brengt. Waarschijn lijk wil men tot volledige instemming ko men in de kwesties ten aanzien van Spanje, Rusland en de Volkenhond. Aan gaande Spanje en de Volkenbond zal dit wel mogelijk zijn, maar ten opzichte van Rusland, neemt Italië een ©enigszins ander standpunt in. Intusschen blijkt uit de Duitsche bladen, dat men hoopt, dat er in zooverre een overeenstemming wondt reikt, dat Italië met Duitschlands pogin gen om deelneming van Rusland aan alle West-Europeescbe kwesties uit te sluiten, instemt. HITLER 4-JAREN-PLAN. Minister Goering is, naast zijn vele functies, weer met een nieuw ambt belast. En wel met een zeer verantwoordelijk ambt: leider van 't vierjaren-plan van Hit- Ier, dat Duitschland economisch onafhan kelijk moet maken. Ver strekt de nieuwe bevoegdheid van Goering als grondstof fen-commissaris. Hij kan ver orderingen en algemeene maatregelen van bestuur uit vaardigen en zoowel de regeering als de partij zijn gebonden aan zijn instructies. Zware taak voor Goering. Toch zal hij het bij zijn nieuwe taak niet gemakkelijk hebben. „Wij behoeven natuur. Hoog oprijzende cactussen met wonderlijke bloemen, die wij nooit eerder zagen, omringen de uitgestrekte bananen plantages, waar duizenden boomen deze door Jozefientje zoo geliefde vrucht dra gen. (Wordt vervolgd.) SIEM DE WAAL. OOSTEREND KRUITHOF KOMT. Wie zal zich niet herinneren, dat en kele jaren terug de heer Kruithof, de blinde organist uit Kampen, hier een avond gegeven heeft? Velen houden die zeker nog in aangename herinnering. Dinsdag a.s. zal de heer Kruithof ween een avond geven in de Geref. Kerk, orgel- zang en meditatie in blindenschrift. Het rijk gevariëerd programma vermeldt o.a. eenige werken van de organist zelf. Het wordt zeker weer dé moeite waard. D. SPORT TEX. BOYS. Morgen speelt Boys 2 om 12 uur tegen Texel 3. Hetzelfde elf tal. Alleen A. van Sanibeek wordt very vangen door K. Witte Sz. (midvoor). Om 2 uur spelen de Boys 1 tegen Helder 7. Wegens ongesteldheid van W.Ran en Th. Kager, speelt het volgende elftal: Jac.Schrama C.Graaf M.Bakker P.v.Heerw. J.v.Sambeek N.N. A.v.Sambeek Jn.Schrama C.Ran C.deVeij D. Witte Flink aanpakken, Boys. Als het eenigs- zins kan, winnen. Adsp. zijn vrij. B. S.V.C.-NIEUWS. Volgens 't Groentje van vorige week zouden wij morgen te- gen Sucoes 3 moeten, doch nu is weer andiers beslist. Ons 1ste heeft morgen en volgende week vrij. Een teleurstelling. Wij kunnen nu onze concurrenten in be schouwing nemen. De adspiranten spelen om 12 uur tegen Texel A. Denken de jongens, die vorige maal het op de anderen lieten aankomen, erom, nu ook aan te pakken? Vertrek bus 11 uur 15. Opstelling: A.Buis G.Troost(aanv.) A.Kalis G.Roorda Jb.Westdorp Jb.v.Hoorn Ju.Daalder C.Westdorp B.Nieboer L. de Kindt G.Eelmajn Res.: M. Boon Cz. Stand 3e klas F., NHVB SVC 1 4 3 10 16— 4 7 Zeemacht 2 3 3 0 0 23— 2 6 Atlas 2 4 3 0 1 19— 7 6 Sucoes 3 4 2 0 2 14— 9 4 HRC 6 4 1 1 2 19—20 3 BKC 3 3 1 0 2 3—10 2 JVG 2 3 0 0 3 2-16 0 Helder 6 3 0 0 3 4—32 0 - J.B. Vetwormpjes meeëters, pukkels en puistjes PUROL doet ze verdwijnen Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth en Drogisten ons geen illusies te maken" laat men in Duitsche bladen schrijven. De toestand is ernstig en om dit doel te bereiken- moeten alle krachten op dit eene punt worden geconcentreerd, vooral die van arbeiders en werkgevers. En ot men zelts dan het gestelde doel geheel zal berei? ken? Hitier zelt heeft al een kleine be perking toegevoegd aan zijn plan om alle grondstoffen zelf te produoeeren, a.l. „voor zoover mogelijk". Het vervaardi gen van synthetische rubber b.v. is eigen lijk geen probleem meer, maar hoedenkt men over bet kunstmatig ijzer? Op toet gebied van kunstmatige wol en katoen is meer te bereiken. Maar daarvoor moe ten vele nieuwe fabrieken worden opge richt. Daar zoowel particulier kapitaal als industrie te kort schieten, moet opnieuw de staat ingrijpen, niet slechts in het bedrijfsleven maar ook in het maatschap pelijk leven en in het leven der individuen. Wil men het gestelde doel bereiken, dan zal dit met bittere ernst moeten geschie den. V UIT NOORWEGEN. De verkiezingen in Noorwegen hebben de socialisten niet de verwachte absolute meeraerneicr gebracht. Wel heeft de partij twee zetels gewonnen, maar dit moet na de hooggespannen verwachtingen als een nederlaag worden beschouwd. De socialistische Noorsche regeering zal dus ook in de toekomst als zij tenminste aan bet bewind blijft een minderheids- regeering zjjn. DE AANVAL OP MADRID. Woensdagmiddag is het sein tot een algemeene aanval op de Spaansche hoofd stad gegeven. Reeds viel Naval Carnera, op 35 K.M. van Madrid gelegen, de rebel len in handen. De regeeringstroepen bie den wanhopige tegenstand. Dag en nacht wordt er door duizenden jonge arbeiders aan de verdedigingswerken rond de stad gewerkt. Het gaat er nu spannen. 00 00 0 00 00 00

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6