TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsohe Berichten Een zeearend op Texel. NAAR DE BR0M0. Gemengd Nieuws Zaterdag 24 Oct. 1936 Het Vogeltrekstation merkte de laatste ilagen eenige malen in het Z.-deel van de Dennen een Zeearend op (vlucht 2, a 2,50 M.), op Texel een zeldzame ver schijning. Van politiewege wordt tegen het schieten van deze vogel gewaarschuwd daar de vogel door de wet wordt bei» schermd. De arend scheert nogal eens langs de zeekant. Wij verwijzen nog even naar de aan kondiging van de tweede kostelooze ont- wikkelingsavond, elders in dit nummer., De avond zal weer ten deele aan spoot, spel en lectuur gewijd zijn, terwijl hierna een aantal ingekomen vragen beantwoord en door de heer W. H. Lap een causerie gehouden zal worden. We schreven hier over in vorig nr. De Ibeer Lap is een be reisd man; hij bezocht o.a. de Bromo, '11 2300 M. hooge nog steeds werkende vul kaan in O.-Java, en zal van deze avon tuurlijke tocht in het biezomder vertellen- Komt op tijd. Het wordt interessant. P.S. De door de heer Van der Craats vorige avond vermiste jas is te rechtgekomen. SCHOOLNIEUWS. Donderdagmiddag heeft de Surinaam- sche neger Todi, die tijdelijk te Amster dam woont en een „tournee" door ons land maakt, bij zijn bezoek aan Texel in de Ulo-school een lezing gehouden. Het kostte hem wel eenige moeite, om zich duidelijk uit te drukken (neger-Engelsch is zijn moedertaal), maar niettemin kon den zijn jeugdige luisteraars hem goed volgen op zijn reis door Suriname. Hij vertelde van klimaat en middelen van be staan, van de voortbrengselen van de bodem en van de bewoners. Naar hij be-i weerde laat de verhouding tusschen Eu ropeanen en negers van de zijde der Euh ropeanen veel te wenschen over. Zijn causerie duurde ruim 'm half uur en werd beloond met bijdragen van de leer lingen en het onderwijzend personeel. Ook op andere scholen heeft hij van Suriname verteld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllll Hlllllllllillllll SPORT. Illlllllllllllllll llillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll S.V. TEXEL. Voor de competitie heeft T. I. vrijaf. Ze kan toezien hoe de an dere ploegen van haar afd. het er afbren gen. Het programma luidt: SchagenDTS; BKCWatervogels; StrandvogelsAfidijkMFCN.N,edorp. Zooals we reeds meldden, komt Zondag QSC op bezoek. Ook een 4e klasser uit Wormeneer, die momenteel de 3e plaats bezet en zeker tot de sterkste van haar* afd. behoort. In het vorige seizoen ein-, digde dit elftal als goede 3e. met 21 punt ten 46 voor en 32 doelp. tegen. Velen zullen zich deze Rood-Wittenploeg nog wel herinneren. Op Texel werd inder tijd door ons met 2—0 gewonnen en in W'veer met 71 verloren. Het belooft, een goede oefenpartij te worden, en een groot aantal Lefhebbers zal naar het sportterrein trekken om getuige te zijn van deze sportieve krachtmeting. Hopen we slechts, dat een en ander aan haar doel beantwoorden zal. We hebben nog altijd enkele kijkers, die zich onbehoorlijk uiten, als het spel, of een speler niet precies loopt of speelt! Zooals deze wenscht. Laat het voor hem een waarschuwing zijn, hiermede te eindi gen en alleen opwekkende, opbouwende woorden te gebruiken, of liever, be moei u 'heelemaal niet met spelers. Kijkt naar het spel en komt daarvoor alleen.. NHVB: In 2 F wondt gespeeld: Helder 4Oudeschild 1Sucoes 2 BKC 2; Watervogels 2—HRC 5; MLD 1 —Texel 2. T. 2 zal een heele dobber heb-,, ben, maar jullie hebt een goed elftal en er kan dus heel wat gebeuren. Weest voorzichtig met de buitenspelval. ieder is op tijd present en geve zich geheel. 3 F.: Atlas 2-HRC 6; BKC 3—Hel der 6; JVC 2Zeemacht 2. 4 GHeld. Boys 2—Oosterend 1Tex. Boys 1Helder 7; Tex. Boys 2Texel 3. Zou T. 3 nu eens gaan winnen Adsp. U: Texel ADe Cocksdorp A, aanvang 12 uur. Elftal: S.Keijser Jac.Koorn H.Pen N.N. H.v.Dijk K.Kikkert(aanv.) Ab.Keijser Jn.Rab D.Huizinga Jn.Kom- deur C.Zutfen De nog miet ingevulde plaats wordt nader bekend gemaakt. Doet je best, jongens. Speelt je beste spel, tracht ongeslagen te blijven. D.D. BONTE AVOND. Woensdag en Donderdag was het 's avonds druk en gezellig in liet St. Jans huis, waar de R.K. Jongenscongregatie een z.g. Bonte Avond gaf. Van de ten beste gegeven voordrachten noemen we: Hanmes op de voetbalmatch, Den Var ken, Pacifisten en De school van Mees ter Jaap, een tooneelschets van eigen, makelij, waarmee daverend succes werd geoogst. VOORDRACHTOEFENING. Op de openbare les. welke de heer Ti. Joh. Dito, muziekleeraar. met zjjn leerlingen in hotel Texel hoopt te geven, zal o.m. door een dubbel gemengd kwar tet Jten gehoore worden gebracht een „Huwelijksfeestlied", ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H.K.H. de Prinses door de heer Dito gecomponeerd. Tekst van Huib Fenijn. EERSTE NUTSAVOND. De zaal van hotel Texel bijna vol. Het Bestuur van liet Departement Texel |der Mij. tot Nut van het Algemeen mocht |de heer O. L. J. Sikkens, res.-majoor tit. veld-artillerie b.d., lid van de club van amateur-goochelaars „Hands-down", woonachtig te Laren, bereid vinden op de eerste Nutsavond de leden een paar uur genoeglijk bezig te houden. De heer Sikkens verstaat de illustre kunst van goochelen in buitengewone mate en trad als goochelaar zelfs op in de Albert Hall te Londen, in Brussels Berlijn, Milaan, Bombay, Calcutta, New- York, enz. Steeds oogstte h,ij groote bij val. Steeds was 't voor liefdadige doelein den, t.b.c.-bestrijding, e.d., dat hij zijn medewerking verleende. En hoe? De N. Rott. Crt. schrijft in een van haar beoor deelingen, dat het optreden van de heer Sikkens zich kenmerkte door zijn droog komieke humor. De meest gecompliceerde toeren verrichtte hij met verbluffende ze kerheid. Een voorrecht was het dus voor het Nut dat de heer Sikkens de reis maar Texel had willen ondernemen (zijn relaties met Burgemeester Kamp waren hieraan net vreemd.) De verwachtingen waren hoog gespannen, en, laten we hier meteen, op volgen, ze zijn niet beschaamd, ja, overtroffen. Het was buitengewoon; het grensde vaak aan het ongelooflijke; je had in de meeste gevallen geen flauw idee van de manier, waarop zoo'm verbazingwekkende toer werd verricht. Dat de heer Sikkens wel eens optrad voor de Koninklijke Familie en zelfs aan Prins Hendrik goochelles gaf, laat zich verklaren, wanneer men getuige is ge weest van de waarlijk meesterlijke wijze waarop hij zijn kunststukken volbrengt Een klok op een bepaald, hem opgege ven uur laten stilstaan een gewaar merkt kwartje onzichtbaar in een doosje en een gewaarmerkt bankbiljet onzicht baar in een gave citroen laten ver-i dwijnen een flesch melk met speen uit iemands jaszak „goochelen" een hoeveelheid rijst op onzichtbare wijzever- meerderen het zijn maar enkele van de ongelooflijk knappe staaltjes van de „vroolijke kunst", welke de heer Sik-» kens ons bracht. Het was een alleszins biezondere avond, waarvoor Ds. Vis, voorz., aan de Ihieier Sikkens, die in het geheel geen ho^ norarium verlangde, terecht zijn oprechte dank betuigde. IWanmeer de heer Sikkens hier weer zal optreden waar alk kans op is, ge-, zien zijn sucoes zal hij ook telepatisdhe en hypnotische experimenten vertoonen. (Zie ook volgend nummer) OOSTEREND. SCHOOLNIEUWS. In het deze week verschenen nummer van de Vacature wordt voor de 2e maal een oproep van sollicitanten gedaan in verband met de vacature, door overplaat sing van de heer Zuidema, hoofd der o.'L school, naar De Koog, ontstaan. Illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllflllllllll IMIIIIIII VOOR ONZE DAMMERS. ||||||||in) ItlllllHlllillliillJllllllllllilllllllllilllllllllllilliinilflIl In de wedstrijd om het kampioenschap van Zuid-Holland 1936, kwam o.m. de volgende stand voor: 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelde 48—43, waarop zwart, in tijdnood, 1721 liet volgen, de meest voor de hand liggende zet, om met 12—1722 te ruikn. Na 1721 won wit evenwel door de verrassende combinatie 28-22» 38—32, 41—36, 34—30, 29:7 en zwartgat op. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll GEMEENTE TEXEL llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Petroleum- Maatschappij The Texas Company te 's Gravenhage om op en voor het perceel, kadastraal bekend in sectie D., no. 2041 een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met aftappomp te mogen oprich ten do Of hen voorwaardelijk is ingewib ligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 22 October 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER DE ORANJE-FILM. Voor deze film, hier gisteren vertoond, bestond zeer groote belangstelling. De kaarten waren 4>ij voorverkoop reeds bij na uitverkocht. De kindervoorstelling, des middags, was ook druk bezocht. Wij woonden de voorstelling van 9 u. bij. De heer W.Bakker had de leiding. De groote opkomst deed hein groot genoe gen. Eerst werd vertoond de Blijde In- comste van H.K.H. de Prinses en Haar Verloofde en de enthousiaste menigte, welke ter verwelkoming aanwezig was. Verder hoogtepunten uit het leven van de Prinses: bezoek aan Artis, bezoek aan de Raad van State, tegenwoordigheid bij de onthulling van het Juliana van Stolberg-beeld, Haar promotie tot docto res in de letteren, enz. Hierna volgde een komische film (Hoe Bobby z'n nieuwe ambacht leert) en daarna Dén Haag op Prinsjesdagw|ei|mlake|ni mee dlepkchtigheiid met al haar statk en drukte op het Bin nenhof en de rijtoer door de stad. Na een film over Zwitserland kregen we nog beelden van de herdenking van het 300-j. bestaan van de Utnechtsche Uni versiteit en van het Koninklijk bezoek aan, de Domstad. Om kwart voor elf kwam het einde van deze geslaagde avond, waarop de organi satoren met voldoening mogen terugzien. r>F COCKSDORP. REISVEREENIGING. Dezer dagen werd alhier een reisveree- niging opgericht met aanvankelijk 16 le den. Voorzitter werd Ds. Salm, terwijl de heeren F. Kikkert en.J. v. Harn dok ieder een bestuursfunctie aanvaardden. Degenen, die als lid wenschen toe te treden, gelieven zich aan de pastorie te vervoegen. De contributie bedraagt 10 ct. pe r week. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll RIJMELARIJTJE. lilllllllllllllltlllllllllllllülllllllllllllllllllllllliiillllUililllllllll! EEN TRAAN. Een vurige aanbidder van Gmeta Garbo heeft, toen zij aan een lie vige droefheid ten prooi was, een traan van haar opgevangen in een kostbaar flaconnetje, het welk thans in het filmmuseum te Los Angelos te bezichtigen ligt; op een fluweelen kussentje. (Courantenbericht.) Eertijds werd de mensch gebalsemd, (Toet ank Amon geeft 't bewijs.) En een visch blijft zeer lang eetbaar Als hij ligt tusschen het ijs. Pekelharing tart de jaren, Als hij goed is ingezont', En een Iunchtong in een blikje Wordt ook niet zoo spoedig oud. Maar dat het nu al zoo ver is, Dat men tranien conserveert, Dat is iets, dat ons nog nimmer Op de scholen werd geleerd. Het is volgens mijn gedachten Zeker wel een groote stap, In de goede richting va|n de Hedendaagsche wetenschap. Welk een zoutgehalte moet er Schuilen in zoo'n enkele traan, Wil hij niet, dat is toch m.oog'lijk Stadig aan 't indrogen gaan. 'k Kan me werkelijk indenken, Dat men trotsch is op die traan En hem in dat filmmuseum Op een eerste plaats heeft staan. Eén ding zou ik er graag naast zien, Weet ge wat, mijn lezerskring? Het stel hersens van die zotskop Die Greet Garbo's traan opving. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) R.K. STAATSPARTIJ Uit de Donderdag gehouden vergade ring van afd. De Cocksdorp, geleid door de lieer P.Zoetelief, deelen we mee, dat besloten is binnenkort een spreker van elders te doen optreden en in de kas van de Politieke Kern (leider Pastoor Boone- kamp) voor propag. doeleinden t5,te Storten. De rekening van penningm. Joh. van Heerwaarden sloot ni£t een batig saldo van f8,15 en klopte precies. Ook liet vierslag van secr. P. de Girpaf wend zon-» der wijziging goedgekeurd. OUDESCHILD LOTERIJ EIGEN GEBOUW. De aandacht wondt er op gevestigd, het eerste bericht gaf aanleiding tot misverstand dat de hoofdprijs bestaat in een fiets óf een stofzuiger óf een dres soir, naar keuze van de winnaar. De loten kosten 25 ct. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslng: 20 Oct.: 59 Kg. garnalen 14 ct.21 Oct.: 1022 Kg. garnalen 14 ct., 580 Kg, wulken 20 ct.22 Oct.: 1818 Kg. wulkein 18' ct., 639 Kg. gezouten garnalen 14 ct., 148 Kg. ongez. garnalen 14 ct. De wulken zijn aangebracht door 13 schuiten, waarvan 8 Oosterenders, 3 Cocksdorpers, 1 Oude schilder en 1 Ter- schellinger. BINNENLAND. Te IJ muiden is binncngeloopen het s.s. Groenlo, dat van Archangel met hout op weg was naar Rochiefort, maar tor hoogte van Bergen in een storm zijn fok» ke in ast en de helft van zijn deklading ver loor. Na aanvulling van de kolenvoor- raad te Amsterdam, zal liet schip zijn reis voortzetten. Glanerbrug. Aan de grens wor.lt druk Duitsclie jenever gesmokkeld. Die kost maar 2 mk. per L., de (betere) Nev der! and sche f 1.90. Rijswijk. B. en W. stellen voor van die N.V. Philips voor f2240.- een instal latie voor imitatie-carillonmuziek aan te koopen. Den Haag. Als vermoedelijke datum van het huwelijk van de Prinses wondt Dinsdag 12 Jan. genoemd. Het zou in de St. Jacobskerk voltrokken worden. Ameland heeft tijdens de laatste storm in spanning gezeten door zware beschadiging van de dijk. Op tal van jdaatseri sloeg de zee er gaten in. Met zakken zand is de scha voorloopig her steld. Amsterdam. Nida Seff zwom de 150 yards rugslag in 1 min. 45.4 sec. Een re cordverbetering met 5.4 sec. Stond op naam van Alioe Bridges (V.S.) BUITENLAND België. De Rex-beweging dreigt on danks het verbod Zondag met 250.000 man te betoogen „uit protest tegen de dictatuur van de drie traditioneele par tijen met Van Zeeland als medeplichtige". De leider Degrelle wil naar Brussel mart cheiercn om ide regeering „weg te beze? men". tart de regeering. Hij is 28 jaar. Zijn partij is een jaar oud. In Duitschland zullen honderden ton nen gerst voor veevoer wonden ingevoerd. Er komen m.I. 700.000 ton minder veei koeken ter beschikking dan vorig jaar. In Rusland is de graanoogst grooter dan ooit te voren. De regeering zou re serve voor drie iaar hebben, volgens de Daily Tiel. Ver. Staten. Jan Kiepura en Marta Eggerth zullen binnen korte tijd in het huwelijk treden. Ver. Staten. Onlangs zijn in de For tunabaai, alsmede in de Drievukligbeids- bajj volgens Reuter, meteoorsteenen ge vallen. Ver. Staten. In de laatste tijd zijn in N.-Califonnië meer dan 200 adelaars door jagers, die van vliegtuigen gebruik maken, gedood. Ver. Staten. New-York. De bond van kapperspersoneel heeft ingaande Dinsdag de staking bevolen in 3000 kapperszaken te New-York. Zesduizend bedienden sta ken al. O.-Indië. De ramp met de Van der Wijck zou 53 dooden, o.w. 14 Europea nen geëischt hebben. De gezagvoerder deelde mee, dat het schip uitstekend gela den was, met veel zware lading onderin. De lading heeft niet gewerkt. De gezag voerder vermoedt, dat „op een of andere wijze" water in het schip is gekomen. EMAILLE NAAMPLATEN, rubber-stempels! Zie onze mo- dellen. Prima afwerking. Lage prijzen. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs. Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, Haak-en andere Handwerkboeken: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. D.—

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9