Brand- akker s Kloosterbalsem TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT ZOO IS HET. Over een Texelaar in den vreemde. Texelsche Berichten LICHTING 1938. wonden Zaterdag 31 Oct. 1936 iiHiinuiiiuiKHiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiiiiHiniiiniiiiiuni GEMEENTE TEXEL fen worden. D bedek ze dadelijk met Deugd bestaat In de daad. Trouw geeft brood, Ontrouw nood. mm De nijdige kwelt zichzelf het meest. mm Wat schoon is van verre is soms verre van schoon. Die de tijd heeft en tijd laat glijen Vindt geen tijd op andere tijen. iMl Een man is niet beter dan zijn woord. INRlCHTINuEN welke gevaar, schade of himder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Texelsche Electriciteit-Maat- schappij te Den Burg om vergunning tot uitbreiding van de electrische cenjale aan het bchilderend te Den Burg door bijplaatsing van een benzinemotor-com pressor en dynamo in het perceel, kada straal bekend in sectie D. no. 3299. Op Dinsdag TIEN November 1936, des middags te 12 uren zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen ait verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde bng toe te lichten. Texel, 27 October 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. "KAMP. ZOO SPRAK. Dr. SCHAEPMAN Daar raast door heel de wereld een woeste doodsorkaan. (Dr. Schaepman leefde van 1844—1903). ROOSEVELT, pres. V. S.Het behoud van een krachtdadige verdediging ter zee is thans noodzakelijker dan ooit, daar in vele deelen der wereld de verhoudingen verontrustend zijn. MUSSOLINIDe Abessiniërs zijn over wonnen, de sancties mislukt, het Volken bondsfront verbroken. Italië is krachtiger dan te voren, gesterkt door zijn heldhaftige inspanning, die het, tegen wie ook, zal herhalen ter verdediging van het keizerrijk. Onze trots is gerechtvaardigd en wat wij in Afrika tot stand gaan brengen, zal een bijdrage tot de beschaving zijn. Dat, wat volbracht is, is een waarborg voor de toe komst. Jeugdige landbouwers, die huwen tusschen Oct. en Mei ontvangen 500 lire, als zij als arbeiders in Afrika hebben ge werkt 750 lire, zij, die er streden 1000 lire. LEON DEGRELLE, leider der Rexisten Binnen zes maanden zal het Degrelle zijn, die de gewapende macht zoo noodig zal mobiliseeren. Op dat tijdstip verwacht ik minister-pres. te zijn. Als men mij heden die functie zou aanbieden, zou ik haar on middellijk aanvaarden De Rexistische partij telt 800.000 leden, zij is de sterkste van België. Wij zijn geen fascisten, doch Bel gen, en nationalisten. Het is een geluk voor ons, dat Koning Leopold voor de- zel d3 beginselen opkomt als wij. Het com munisme moet onderdrukt worden. VAN ZON EN MAAN. •Illlll MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z 1 Nov 17,51 9,59 6.53 16,31 M 2 18,56 11,02 6,55 16,29 D. 3 20,09 11,51 6,56 16,27 W 4 21,25 12.27 6,58 16.25 D. 5 22,40 12,55 7.— 16,23 V. 6 23.52 13,16 7,02 16,21 Z. 7 13,34 7,04 16,20 Vrijdag 6 Nov. Laatste kwartier. Over Pater Witte, missiomtaris teWaa, Br. O. Afrika. Over de neger-band, welke Z.Eerw. daar stichtte, financieel gesteund door bij dragen van abonné's van ons blad, die de arbeid van Pater Witte een goed hart toedragen. We vervolgen hier ons artikel, naar aanleiding van het vraaggesprek, dat 'n medewerker van The Coast Guardian, een Emgelsch, te Mombasa verschijnend dagblad, met Pater Witte had. De man van de krant stelde o.a. de vraag: Hoe komt u nu aan de weet, of zoo'n neger-jochie muzikaal is. Pater Witte streek eens door zijn weel derige baard, overpeinzend, wat hij daar op antwoorden zou. Dat is een kwestie van luisteren, zegt hij. Ik laat ze eens voor me zingen Pater Witte glimlacht; hij houdt van een .grapje en zoo kom ik aan de jongens, die ik noodig heb. Het moeilijke van het geval is echter, dat de meeste jongens dol op muziek zijn. Het uitkiezen van de meest geschikte adspi- rant-leden voor mijn Band geeft mij de grootste zorg. Aan muzikaliteit ont breekt het over het geheel niet. Hier brak Pater Witte at en we stonden een oogen- blik aandachtig te luisteren naar geluid dat van verre kwam; een soort krijgs muziek was het. Echte muziek, in de goede beteekenis van het woord. Rythme, tempo, geestdrift, accuratesseniets van dat alles liet te wenschen over. Ik stond paf, schrijft de man van The Coas.t Guardian. Ik luisterde toe en wachtte de stoet op. Sommige muzikan ten waren nog maar jongens. En keurig marcheeren, dat ze deden. Ik voelde een brok in mijn keel en de lust bekroop me, om van de warandah, vanwaar we dit schouwspel gadesloegen, naar beneden te hollen en mee te loopen. Ik kan me niet herinneren, ooit iets dergelijks te hebben meegemaakt. Het deed me werkelijk goed. Na de marsch werd ik met anderen op een muziekfeest vergast, ik woonde de lichaamsoefeningen bij, enz. Het spon taan applaus, dat volgde, was oprecht ge meend. „Rule Britannia". Wat mij wel het meest trof, was wel de zang van meer dan 100 jonge Afri kaners. „Wull ye not come back again". Welke Schot zou dan niet ontroerd toe luisteren Er werden ook andere liederen gezon gen. Het was een schitterend feest. Twin tig pijpers wanen er, die veel musici van andere Bands de loet afstaken. En toch waren er ventjes onder van nauwelijks zeven jaar. Er is, schrijft de man van de krant, over Waa nog meer te schrijven. Over de schoolgebouwen, de slaapvertrekken, de groote hall (plaats biedende aan plm. 500 jongens), de speelterreinen, de tui nen Alles is doortrokken van de geest van1 Pater Witte, die orde schiep in de chaos, welke hij hier vond. Hij hervormde Waa# blies de school nieuw leven in en deed, in het algemeen, wat anderen vóór hem) het gemeentebestuur van Mombasa in- begnepe n vergeefs hadden geprobeerd te bereiken. Hjj gat de kust een Band zooals je er in heel Kenya geen vinden kunt en welke voorbestemd is een groote rol te spelen in het leven aan Kenya's Kust. Tot zoover de journalist van The Coast Guardian. Het moet allen, die medeleven met Pa ter Witte en zijn arbeid in O.-Afrika, een vreugde zijn, zulke aritiek te mogen lezen. Het grootst zal die vreugde zijn, wanneer men aan de totstandkoming van de WAA-Band zijn deel heeft bijgedra gen. Wie alsnog een bijdrage wil ver- leenen „de Band zit nog met zijn staart onder de j>ekel", schertst Pater Witte, m.a.w. er rust nog schuld op stortte die op onze postrekening no. 652 onder motto Pater Witte-Fonds. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. m Handelsinformatie- en Incas- m sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt m met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- Voor de dienstplicht, lichting 1938, werden de navolgende ingezetenen inge schreven. In Januari 1.1. werd ingeschreven voor de lichting 1937, thans (vervroegd) voor de lichting 1938. Deze maatregel wend getroffen om het aantal keurings raden te kunnen beperken. Bekendmaking van de namen van hen, die van dienste plicht worden vrijgesteld, volgt aoodra deze zijn vastgesteld. Bakker, Joh. Adr. Bakker, Thim. Bakker, Willem H. Bernardus, Wieger Blom, Jan De Bloois, Willem Boekei, Herman Bonne, Arjen Boon, Iwen Borgman, Luit Bos, Corn. Adr. Bremer, Marinus Buisman, Corn. Am. Coevert, Jac. Van de Craats, Dirk Daalder, Corn. Dogger, Genrit J. Dogger, Klaas Dogger, Simon Donker, Jac. Reiint Dros, Dirk C. Dijker, Maarten Dijt, Hendrik Eelman, Jan Geus.. Willem P. Van Heerwaarden, Joannes P. Hillen, Aug. H. Helsloot, Anne Jannes, Gerardus W. Kaczor, Jan Kqger, Tim. Corn. Keesom, Hendrik W. Keijser, Corn. David Keijzer, Machiel W. Knol, Jac. Koolstra, Meindert Koorn, Willem Kuip, Mattheus Lampers, Jan Leber, Joh. Regn. Van Liene, Willem Mantje, Klaas Mechielsen, Com. Van der Meer,. Gerber Neijens, Herm. Joh. Le Noble, Alex. De Porto, Simon Post, Joh. Reuvers, Jan C. De Ridder, Corn. Rijk, Theod. G. Van der Schans, Alb. Slik, Jan P. Slikker, Pieter Smit, Pieter Reijnder Spigt, Frederik Hendrik Spigt, Joh. Verijzer, Hubr. De Visser, Jozias Vlaming, Abram De Waal, Jan Willemsen, Wilh. L. H. Witte, Corn. M. Witte, Jan Witte, Joh. Witte, Simon Joann. Wuis, Hendrik Van der Zwaag, Sytse tijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak lilteekeni na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnl direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen inel. UIT ONZE TAAL TUIN. Wat hadt u te vragen? ORKAAN, draaiende stormwind met een snelheid van 35 M. per sec. In het Eng.: hurricane, in het Fransch: oura- gan. Al deze woorden zijn afgeleid van het Spaansche „huracam". MAZELEN. Dit woord houdt verband met het Middelnederl. „masel", dat vlek, smet beteekende. Zooals bekend zjjn vlek ken de duidelijke kenteekenen van de ziekte, aangeduid met het woord mazelen. mm KAPSEIZEN wil zeggenkantelen. Van het Engelsche: to capsize. Afleiding vol gens Collins Dictionary onbekend; vol gens Franck wel afgeleid van het Spaan sche „capuzar", onderduiken; van het Latijnsche „caput". DERTIG POLDERS. Onder de aandacht var ingelanden wordt gdbracht, dat pesr 1 Nov. de 2e be talingstermijn voor de polderlasten ver valt. Zij, die nog in gebreke bleven, kun nen bij tijdige betaling nog juist aan een waarschuwing en de daaraan verbon den kosten ontkomen. OOSTEREND KLEUTERSCHOOL. Maart 1935 werd lrier een Kleuterschool opgericht, welke in een bestaande be hoefte bleek te voorzien en door steeds meer leerlingen bezocht werd. De laatste tijd moest men de inschrijving van leerlin gen zeifs stopzlelten, omdat de Kerkeka- mer der N.H. Kerk, waarin liet schooltje was ondergebracht, onvoldoende ruimte biedt. Het aantal klom tot 32 en mej. Ma Brouwer kreeg handen vol werk. Er werden voorloopige plannen gemaakt voor de stichting van een eigen gebouw, ruimer, gerieflijker, maardaarmee bleek zooveel geld gemoeid, dat van „nieuwbouw" voorloopig niets komen zaL Toch wacht de school een groote ver betering. Met ingang van 15 Nov. hoopt men haar ouder te hrcngei in het Ge bouw voor Chr. Belangen. Daar zal ze tie ruimte vinden, we xe ze uelioe. Daar zal een grooter aantal kin leren danook onderriclit kunnen ontvangen. Een tiental komt er zeker bij, maar er is plaats voor nóg meer. In verband hriein mee zal mej. Brouwer door een hulp-, kracht worden bijgestaan. (Zie oproep sollicitanten in dit nr.) Nieuwe leerlingen kunnen, herhalen we, wederom ingeschreven worden en wel met ingang van 15 Nov. a.s. Daar bij liet Gebouw van Chr. Bclain» gen maar een kie ne tuin aanwezig is, zal de tuin bij de pastorie voorloopig als spec.tuin voor de kleuters blijven dienste doen. BERICHT. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft orzichibaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater RUBBER. Van deze alom gunstig ontvangen Hol- landsch sprekende film willen we trachten de hoofdinhoud in korte trekken weer te geven We bevinden ons op een rubberplantage in Deli, waar we eerst kennis maken met de planter Jan Meesters en zijn assistent John van Laer. Hun arbeid neemt hen ge heel in beslag. De komst van John's meisje, Renée, uit Holland, brengt een groote ver andering in John's eenzame bestaan. Een groote verandering wacht ook Renée. Wan neer de rubber in prijs stijgt, wordt de productie ten top gevoerd. Meesters en John werken als paardenRenée ligt vaak dagen en dagen eenzaam oip haar voorgalerij met een oude baboe als cenigj gezelschap. Ter afleiding rijdt John wet eens met haar naar een naburige club, waar gedanst vvorat. Johin houdt er niet van, doch Renée des te meer en steeds meer komt zij oroder de invloed van Ra- vinsky, ook een planter, tevens een uitnemend danseur. Later maakt zij we derom kennis met Ravinsky. Afkeurend spreekt deze over zijn collega's, die over niets anders dan over geld verj dienen denken. Hij voelt zich alleen. Re-i nee voelt sympathie voor hem. Ook haar drukt liet gevoel van veronachtzaamd te warden meer en meer. Op advies van Meesters verhuizen Jolhin en Renée, de bergen in, hooger, koeler. Ook daarheen echter weet Ravinsky de weg. Renée wadht zekere avond haar man. Deze laat echter vergeets wachten, daar hij zjjn patroon vervangen moet. Ravnskv verschijnt we. op de feestavond en Ren e voelt zich. wederom tot hem a a igeurokken. De vol gende dag echter zal ze zich naar John begeven om hem alles op te biechten. Zij treft John echter in een totaal verslagen stemming. Een van zjjn collega's, Joop, verloor bij een bedrijfsongeval het leven. Joop's vrouw is radeloos. Renée tracht haar te troosten en beseft thans dubbel, hoe slecht zij was tegenover haar man. Joop wordt begraven. Het leven raast voort. Fortuinen worden verdiend en uit gegeven. Maar dan komt de catastrophe van Wallstreet, bezuiniging, ontslag van personeel. Ook van Meesters, die echter ,zelt een cultuur-onderneming begint. Er komt een feestje en wederom ontmoet Renée Ravinsky, die ernstig van haar is gaan houden. Hij wil John hierover spre ken, maar woirdt op weg maar diens huis door een inlander gedood. Amok! Amok! Renée zoekt John en John zoekt Renée. Er dreigt gevaar. Stoops, hoofd-adm., maakt het Renée ook al moeilijk, maar....? er daaagt redding. John maakt de amok- maker onschadelijk en mag zich voortaan innig gelukkig voelen, nu Renée hem ganschelijk toebehoort. P.S. Zondagmiddag beginnen we om 430 uur (niet 4 uur.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5