ingezonden TexeSs^he Berichten „Sinte-Maarten". Een zaak van groot belang Getelde Schapen. BETERE WEGEN. Eierland heeft de Vianenweg onver wachts geasfalteerd en gewalst. Het is nu een prachtweg. Een reuzenvierbe tering. Eerst was het een ntodiderpoel met hier en daar een stuk uitgebroken paaadenpad. Dat deden zeker menschen, d.e wat stee- nen noodig hadden. Maar het is nu prima. Eierland is niet bang. Dat heeft men kunnen zien aan de schitterende hoofd weg, geasfalteerd van De Cocksdorp tot de Waalenburger dijk. Alleen De Cocks dorp zeil heeft nog zoo'n hobbeldebobbel- straat. Maar dat is veilig: men hoort daar nog eens wat aankomen. Een woord van hulde is voor de Vianenweg-verbetering wel op zijn plaats. Door dit goede voor beeld is men nu ook onverwachts begon nen de weg in het Noorden te astalteeiren, wat ook niet overbodig was. Daar zaten heel wat geulen met putten. Het werk gebeurt naar een geheel nieuwe methode, n.l. zonder aanschaffing ot bijvoegen van nieuw materiaal, doch daar zal wel pa tent op genomen zijn. In ieder geval: zienderoogen ziet men liet verbeterde ge- dee'te groeei. Men kan in de winterweer zonder ver. rink ngsgevaar van Eierland at te Oosterend komen. Nu nog dat hope loos verwaarloosde stuk tusschen Zeven huizen en de Zuiderdijk, dan kan men weer naar Oudeschild ook rijden zonder menschen levens te wagen. EEN ABONNEE. p OF. Dc>. W H. KEESOM. Een viertal Nederlandsche professo ren werd aan de Pauselijke Academie be noemd en wel prof. dr. W. H. Keesom (geboren in onze gemeente), te Leiden^ Prot. dr. P. Zeeman, Prof. dr. A. Noyons en Prof. dr. F. Buytendijk. N.S.B.-AVOND. Vrijdagavond had de N.S.B. in hotel Texel een propaganda-avond belegd. Toen de vergadering een aanvang meest nemen, wanen slechts een 25-tal personeni aanwez.g, welk aantal later tot plm. 60 opliep, fe 8.20 werd de bijeenkomst ge opend door de heer Van Erp, kringleider te Schagen, waarna de heer Feldmeyer het woord bekwam. Deze behandelde liet on derwerp „Mussert ot Moskou" en ving aan, met te verklaren, dat volgens een verklaring van Min. Pres. Colijn in de pers, de a.s. verkiezingen in het tee ken zullen staan van strijd tegen het Nation. Socialisme en Communisme. Min. Colijn, aldus spr., doet het door het Nat. Soc. en Comm. over één kam te scheren. Wij zeggen, dat het één eerst kan bestaan* als het andere is uitgeroeid. Toen wij die leus aanhieven kwamen de z.g. Demo cratische partijen in opstand. In de Maas bode werd verkondigd, dat naast „Mus sert of Moskou" ook nog iets anders mogelijk is, n.l. de democr. partijen. De geschiedenis herhaalt zich steeds: „Wien de Goden willen verderven, worden met blindheid geslagen". De democr. partijen hebben zichzelf overleefd. De democr. willen het voorstellen, alsot de Nat. Soc. hun gebouwen met geweld willen kapot maken. De democratie stort echter in gansch Europa geluidloos en krachteloos ineen. Wij wenschen dit proces te ver haasten. Bij iedere •.ineenstorting moet het volk steeds nameloos lijden. Wij willen geen ineenstorting van ons volk. In Italië stond jaren geleden de fas cistische beweging met Mussolini op. De Nederl. bladen sclireven, dat het met liet fascisme toch niets zou wonden. Het ten O. van ons land geboren Nat. Soc. met Hitier wierd op dezelfde wijze in de Ned, pers ontvangen. Nog 2 mnd. voordat aan Hitier de macht werd opgedragen, schre ven de democr., dat het niets zou worden. Volgens de „Notenkraker" was Hitier over liet hoogtepunt heen. Ook toen in ons land de Nat. soc. beweging onder Mus sert kwam, ging de democr. peis op nog steeds dezelfde manier hierop in. In Jan. 1933 telde de N.S.B. 1000 leden. De eerste marsch van de N.S.B. was iets „om je dood te lachen", volgens de democr. pers. Later kwam de omzwenking. De heer Al- barda verzocht de Min. van Defensie, Deckers, het lidmaatschap van de N.S.B. voor militairen te verbieden. Prompt gat m. ster hieraan gevolg. De .s.B is ant christelijk, zegt men. Nog immer heboen we geregeerd. Kun nen we dan verantwoordelijk worden ge steld voor de steeds minder wordende Christelijkheid van ons volk? Zijn wij aansprakelijk voor het bestaan van de nog wel Koninklijk goedgekeurde „Da geraad" N.S.B is import, zegt men. Was Calvijn Ne deriander? Waren de Liberate voor mannen Franschen, Engelschen ot Ne derlanders? Waren Marx en Bebel Ne derlanders? Ebert werd in de soc. partij- pers als partijgenoot betiteld. „Wij win nen in Zweden", zegt de S.D.A.P. en toch wordt van óns gezegd, dat de N.S.B. im port is. Wij zouden moordenaars zjjn. Adler echter heeft in 1926 een Minister gedood, omdat hij zijn politiek niet kon uitstaan. De Nederl. Nat. Soc. verkeeren hier in slechter rechtsstaat dan de Joden in Duitschland. In Duitschland worden de Joden ontslagen met recht van pensioen. In Nederland worden wij ontslagen zon der pensioen. Verweten wordt, dat de Joden in Duitschland worden geboycot. Vraagt aan kleine N.S.B.-winkeliers in rooide wijken, noe net hen daar gaat. Vo rig jaar telde onze lijst van aangevallenen 101 namen. Iets kan slechts goed en krachtig zijn, als het naar boven is geworsteld. Daar om zijn wij niet bedroefd en beklagen wij ons niet. Volgens de democr. is de N.S.B. een crisisverschijnsel. Alle verboden te gen de N.S.B. wijzen er echter op, dat de N.S.B. geen crisisverschijnsel is. In Europa strijden 2 machten: volks ziel en communisme. Moskou probeert Europa te vernietigen met 2 methoden lie. directe politieke actie via landelijke secties en de Volkenbond; 2e. systema tisch, van onderaf, binnenuit ondermijnen van de Volksgemeenschap. Wanneer het communisme in ieder land niet afzonder lijk kan zegevieren, zal het niet aarzelen, een tweede wereldoorlog te ontketenen. De millionmair Bluin, Fr. Premier, is zelt geldelijk geïnteresseerd bij de fabricage van oorlogsmateriaal. Van Tsjecho-Slo- wakije uit zijn bijna alle Europ. hoofd steden in luttele uren te bereiken. Van daar bet verbond RuslandTsjeoho-SL— Frankrijk. Ben 2e oorlog in Europa is de zelfmoord van Europa. Mussert zal winnen omdat wij het alle maal willen. Schouder aan schouder zul len wij voorbij marcheeren aan de voeten van onze Vorstin en onze leider. Hierop volgde van 10 uur tot 10.40 uur pauze, waarin gecollecteerd werd voor het strijd- en verkiezingsfonds. Na de pauze werden eenige schriftelijke vragen beantwoord, waarbij de spaeker zijn afkeuring over de verstoring van de Dageraadsvergadering te kennen gat. Ook sprak hij over de persoon van de heer Wesseis, de scnrljver van een brochure over de N.S.B. Hiermede kwam het slot van de ver gadering. Verzocht werd het Wilhelmus mee te zingen, staande aan te hooien ot voor 't zingen de zaal te verlaten. De avond had een ordelijk verloop. In de zaal merkten we Rijks- en Gemeente politie op. Als de schemer is gevallen, En de lampen branden gaan- Steken blije kinderhanden, Stil hun „Sïnte Maartens" aan. 't Stokje houden ze krampachtig In hun knuistjes, klein en teer, En de bonte lampionnen Zwaaien vrooüjk heem en weer. Klotsend klepperen de klompjes, Langs ide harde klimkexstraat, Wijl de flakkerende pitjes Zachtjes deinen op de maat. „Sinte Maarten, Sinèe Maarten", Schallen stemmen boog en hel. Huizendeuren zwaaien open Rink'lend gaat de winkelbel. Als de kaarsen opgebrand zijn, Komen met heel veel misbaar, d' Opgetogen aandeelhouders, In een boekje bij elkaar. Dan is het balans opmaken, In de letterlijkste zin Eu dan pakken ze de spullen Tot een volgend jaar weer in,. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) voor de Texelscbe Bollenteelt. Men schrijft ons: DE NARCISVLIEG. Zeer veel van de bollen, die thans bij u op een hoop liggen, bevatten een larve dier narcisvlieg, die in de bol overwintert Half Maart ongeveer verlaat deze larve de bol om te verpoppen. Ze zoekt dan meestal even boven de bol, niet dieper dan 2 a 3 |cM. onder de oppervlakte van de grond, een plaatsje voor het onder-j gaan der gedaanteverwisseling. Dit verpoppen geschied in de tot een harde tonvormige pophuid geworden larvehuid, die donkerbruin van kleur is. De rust duurt ongeveer 5 weken, waarna de pop zich aan het vooreind opent, om de vlieg te daten ontsnappen. De vliegen komen meestal omstreeks midden Mei uit de grond voor de dag. Na paring zetten de wijfjes haar ovale, krijtwitte eieren, die l'/s mM. lang en 3/i mM. dik zijn, of aan de bladeren, vlak bij de grond of ook wel op de grond dicht bij het loof. In totaal worden 60 100 eieren gelegd; bij elke plant niet meer Idan 1 a 5 stuks. Dit beteekent dus, dat er gemiddeld door één vlieg 30 planten Worden aan getast. Na een dag of 5 reeds komen uit de eieren de maden, die in de bol kruipen, meestal vlak bij de wortelkrans. Zij vreten het weefsel uit, zoodat de bol min of meer wordt uitgehold en daardoor grootendeels wordt vernield. In October ongeveer is de larve van de vlieg vrijwel volwassenzij is dan 1 a 2 cM. lang' blijft de geheele winter in de bol om deze na halt Maart weer te verlaten. Zie hier, kweekers een korte beschrij ving van de levensloop der voor ons zoo uiterst gevaarlijke narcisvlieg. GROOT GEVAAR. Weet u, dat Texel in de bollenstreek zeer slecht staat aangeschreven wat be treft het aantal door de vlieg aangetaste bollen? dat er dit seizoen door de controleurs Van Leeuwen en De Grave alleen op Texel MEER DAN 1000 KISTEN zijn af gekeurd dat de verwoesting, aangericht door de narcisvlieg op Texel ieder jaar grooter afmetingen aanneemt? dat, wanneer dit zoo doorgaat, het bin nen afz'enbare tijd onmogelijk is, de nar- cissenteelt op Texel te blijven uitoefen nen? BESTRIJDING. Hoe de vlieg bestreden moet worden, is genoeg bekend. Hiervoor staat ons de warmwaterbehandeling ten dienste en voorjaars het uitkokeren op het veld. Waar dit op dit oogenblik van geen belang is, willen wij alleen wijzen op het groote gevaar, dat het z.g. uitschot oplevert, welk uitschot thans bij u nog op hoopen ligt ot in kisten staat. Dit uitschot toch herbergt tallooze lar ven, die, wanneer u de bollen laat liggen, zonder meer in een kuil gooit ot in eem sloot werpt, het volgende voorjaar als vliegen te voorschijn komen. Een afdoend middel om de larven te dooden, is de bollen in een diepe kuil te werpen, af te dekken met 'n dikke laag on- gebluschte kalk om hierna het gat dicht te stampen. HET KOST NIETS. De warmte der blusscbende kalk doodt dan de maden. Aangezien evenwel bo venstaande behandeling door zeer weini gen wordt toegepast, hebben, zooals reeds eerder vermeld, de besturen van H.B.O. en Bloembollencultuur besloten al het uitschot gratis weg te brengen en te vernietigen. De kweeker heeft dan niets anders te doen dan z'n uitschot in zakken aan de harde weg neer te zetten en hier-f van opgave te doen aan een der bekende adressen. Kweekers, begrijpt uw belang en dat van uw buren. Bedenkt: wanneer u slechts één boi met lane laat liggen, ontstaat hier volgend voorjaar een vlieg, die 30 bollen van u ot van anderen aantast en, waardeloos maakt. Helpt allen mee het gevaar te bestrijden; liet gevaar, dat ieder jaar grooter afme tingen aanneemt en dat onze cultures met ondergang bedreigt. Stop de bollen niet in een kuiltje in die grond. De larven zullen toch de oppervlakte weten'te berei ken. Werpt ze ook niet in de sloot, ook dan worden de larven niet vernietigd. Het kan niet eenvoudiger: geeft uw bollen MORGEN mee met „de ophaal dienst". Het kost u geen oent en u bel wijst er u en uw buren een grootedienst mee. Wij rekenen op u allen! De Besturen van Bloembollen cultuur en H.B.G. REDDINGBOOTDAG. Men schrijft ons: Vandaag is het juist 112 jaar geleden, dat de N.Z. Holl. Redding-Mij. wera op gericht. Wel 5925 schipbreukelingen heeft zij in de jaren van haar bestaan gered, terwijl zij zich mede verdienstelijk maakt door de ondersteuning van behoeftige oud-redders en hun weduwen. Dat alles kost veel geld, wel f150.000 per jaar, ter wijl de Mij. het toch alleen van vrijwillige bijdragen hebben moet. Het komt ons voor, dat een opwekking tot steun op zijn plaats is. Minimumcon tributie f2.50 p.j. Giften ineens zijn ook zeer welkom. Het adres van het secreta riaat is: Mauritskade 63, Amsterdam O. Het giro-nummer 26363. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater OM HUN KIND. Een film met Shirley Temp'.e. Daar gaat al dadelijk de belangstelling van een groot publiek naar uit en, naar het zich laat aanzien, zal men ook in deze film niet worden teleurgesteld. In volgend nr. zullen we de inhoud in het kort mee-j deelen. Thans bepalen we ons er toe, de aandacht van het bioscooppubliek op deze film te vestigen. DE KOZAKKEN-KAPITEIN. „De Kozakkenkapitein", het tweede hoofdnummer, is een avonturenfilm, zich afspelende in het Rusland van vóór de oorlog. Een vlot gespeelde romance, overvloeiende van hartstocht, muziek, zang en dans, waarin elke bijrol door begaafde artisten wordt vervuld. Subliem is het spel van de hoofdrolvertolkers, die beiden, een buitengewoon boeiende creatie te be wonderen geven. „De Kozakkenkapitein" is een film met tempo, rijk aan afwisse lende tafereelen. GEMEENTE TEXEL BLOEMBOLLEN. Burgemeester en Wethouders van Texel; Overwegende, dat de plaatselijke af- deelingen van de vereenigingen „Bloem bollencultuur" en „Hollandsch Bloembol lenkweekers Genootschap" voornemens zijn de door de Narcisvlieg aangetaste bollen van narcissen binnenkort te laten ophalen bij hen, die aangetaste bollen tijdig gereed zetten, met het voornemen, deze bollen daarna te vernietigen; Overwegende, dat ingevolge het be paalde in artikel 204-quinquies der Alge- meene Politieverordening de gebruikers van gronden verplicht zijn te zorgen, dat in de hollen van narcissen (Narcissi) verwijderd uit gronden bij hen in ge bruik, de ontwikkeling van rtjaden van de Groote Narcisvlieg (Merodon Eques- tris F) onmogelijk is; Noodigen de betrokken kweekers met aandrang uit van de bovengenoemde ge legenheid om zich van aangetaste bol len te ontdoen, gebruik te maken. Texel, 3 November 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Buigemeester, C. JONKER. KAMP. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. Bruin te Oosterend, om vergunning tot het oprichten van een smederij aan de Oostenveg aldaar op het perceel, be kend in sectie B. no. 2180 ged. Op Maandag 23 November 1936, des middags te 12 uren zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der üemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 9 November 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. Uitslag van de im Mei gehouden Landbouwtelling en vergelijkend materiaal uit voorgaande jaren- Jaar Schapen Lammeren 1934 642.000 330.000 1935 680.000 363.000 1936 655.000 358.000 In Noord-Holland: Jaar Schapen Lammeren 1934 218.000 107.000 1935 224.000 113.000 1936 222.000 117.000 In Friesland (2e schapenprovincie): Jaar Schapen Lammeren 1934 112.000 58.000 1935 128.000 72.000 1936 121.000 67.000 In Gelderland blijven de lammeren sta- tiomnair op 29.000 en het totaal aan scha pen op 51000. POSTDUIVENSPORT. WINTERVERZOR" ING. De vluchten zijn afgeloopen, de groote zifting is gebeurd en nu komt de winter- verzorgingmedio November-Februari. De oude duiven in gezonde toestand hebben de rui volbracht en 't winterkleed aange trokken. Zieke duiven en het late broed hebben het niet zoover kunnen brengen. Ze wach ten tot 't voorjaar en de tijd is nu daar dat de duiven een volledige rust moeten ingaan. Heeft men de duiven tot op heden goed gevoerd, daar de vluchten en de rui hooge eischen stelden, dat alles is voorbij. Nu moeten de duiven op rantsoen gesteld worden, daar men anders kans beloopt, dat bij eenigszins milde temperatuur de broed- lust zich begint te vertoonen. Dit moet vermeden worden. Alle gezondheidsmaatregelen moeten nu in acht worden genomen, daar ziekten, in de winter opgedaan, een absolute teleur stelling brengen in 't vliegseizoen. Wat 't hok betreft moet men tocht en vocht zoo veel men kan vermijden en vooral wind, regen en sneeuw. Alle openingen met slecht weer sluiten. Vergeet niet, dat een duif in de winter s/4 van de tijd in 't hok doorbrengt. Alle uitwerpselen bevuilen 't hok en bederven de frissche lucht, die zij broodnoodig heb ben. Dus zorg steeds voor reine hokken. IEVEZET (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2