TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten 4e Gntwikkeiingsavond. Een Fonds voor heel Texel Gemengd Nieuws Woensdag 11 Nov. 1936 GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., den Burg f0.50; J.v.d. V., den Burg fl. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Wed. K., Den Burg t'2.50. C. K., Oosterend f5.— N.N., Ooster end f 1.50. KERK EN VREDE. Het afd. bestuur vestigt de aandacht op zijn annonce omtrent de verkoop van een z.g. Vredesspeldje. ONGEVAL. Tijdens de wedstrijd Helder 7Tex. Boys 2 liep de Boys-speler Ant. Witte t>ij een val ëen gescheurde beenspier op. Maandag werd hij in het St. Lidwina- ziekenhuis behandeld. We herinneren er aan, dat vanavond de 4e Kostelooze Ontwikkehngsavond gege ven wordt (zie adv.) Aanvang halt acht. Van half 9 tot 9 uur beantwoording van wagen. Van 9 uur af neemt de heer E. van den Ban scheikundige proe ven. STOOMBOOTDIENST TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Vertrek Den Helder: 9.12.20; 6.30. BARMSIJSJES. In Ardea deel en F. Lieftinck en O. Brouwer mee, dat zij in Mei op Texel en Vlieland barmsijsjes aantroffen. Dr. Jac. P. Thijsse meldt in De Levende Natuur, dat hij 5678 Juni minstens drie groepjes van twee en drie barmsijsjes op Texel waarnam iin de bosschen bij Fon- teinsnol langs de Botgrasweg. VEREEN. OUD-LEERLINGEN. Lagere Landbouwschool. De eerstvolgende praat-avond is bepaald op Woensdag 25 Nov. In ver band met het plan deze winter een ex cursie te maken van een paar dagen naar Utrecht, Rotterdam en omgeving waarbij o.a. bezoek aan de Veeartsenij school en Rijksserumiinrichting op het programma staat, werd de heer Noordijk gevraagd een causerie over deze inrich tingen te houden. Hij beloofde dit te zul len doen in overleg met z'n collega Fre- deriks en verder zal dan Cor Comman deur praten over schapen. Bij acclamatie is gisteravond in de druk bezochte vergadering van het Ziekenfonds Texel besloten mee te werken aan de samenvoeging van de drie fondsen tot 'n fonds voor het heele eiland, zoo mogelijk per 1 Jan. Oudcschild zal Zaterdag een beslissing nemén. Naar voorz. W. van Heerwaanden meedeelde, zou van 't fonds voor heel Texel de contributie 25 ct. per volwassene worden (thans 27 ct. Oosterend 25 ct.Oudeschild 24 ct.) IS ER EEN FONDS VOOR HEEL TEXEL dan zal 'het gemeentebestuur overwegen, of een crisisregeling voor steuntrekken- den en voor met hen gelijk gestelden) kan worden ingevoerd. Komt ze er, dan betaalt de betrokkene maar de halve con tributie en betalen de gemeente en die dokters de rest. Bij ieen gecombineerde bestuursverga dering verklaarden alle bestuursleden zich voor één fonds (gezien mede de toe zegging van B. en W. dan invoering ©ener orisisregeling te zullen overwegen) De drie besturen met elkaar zullen het bestuur van het grodte tonds vormen. Uit deze bestuursleden zal een dage-i lijksch bestuur gekozen worden, terwijl de omvang van het bestuur later, volgens rooster, beperkt wordt Eventueele schuld van een ot meer fondsen zal voor samen smelting geen onoverkomelijk bezwaar op leveren. In een nieuw huishoudelijk reglement zullen alle rechten en verplichtingen van de leden van het groote tonds worden om schreven De voorz. ze.de verheugd te zijn over het belangrijke besluit van deze avond en hoopte, dat de beide andere fondsen spoedig in deze'fde geest zouden besluiten. Voorz. deelde nog mee, dat bezwaren, welke aanvaarding van de bekende na latenschap mej.H.Bakker beletten, uit c!e weg zijn geruimd. Thans heeft een fa milielid nog het vruchtgebruik (Het gaat voor het Fonds om plm. 12000,Ook 't Fonds Oosterend kreeg zoo'n legaat). OOSTEREND. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. De heer L. Berger, cand. te Den Haag, voorheen hulpprediker in de Geref. Kerk te Oosterend, werd beroepen als hulp prediker te Kootwijkerbroek. DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. Bij de j.l. Zondag gehouden stemming zijn gekozen (herkozen) als leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente Eierlaiul: mej. D. Daleuberg en de hec- ren M. Blom en F. Kikkert. Als notabel werden gekozen (herko zen) de heeren M. Blom, F. Kikkert ei* W. Stolk. Allen namen hun benoeming, resp. herbenoeming, aan. WINDHOOS. Maandagavond omstreeks 7 uur ging een windhoos over het dorp. Hier endaar gingen pannen de lucht in en moesten cenige ruiten het ontgelden. Bij de beer C. de Graaf ontstond een gat in het on- beschoten dak. Om waterschade te voor komen. moest liet in allerijl worden ge dicht. Een kippenhok werd opgenomen en iets verder weer neergezet. Één plaatijzeren garage bleek opvouwbaar. DE KOOG MOOI TEXEL. Uit de gisteren gehouden, door 22 le den bijgewoonde vergadering deelen we mee, dat de voorz. in zijn openingswoord gewaagde van een goed seizoen. Bestuur: De heer ïgesz werd herkozen. Plannen: Getracht wordt het daarheen te leiden, dat op grooter afstand van het slag dan tot nu het geval gekampeerJ mag worden en dat daarop dag en nacht toezicht wordt gehouden. Paardenver- huurders zullen hun dieren in stallen moeten onderbrengen. Tot iedere prijs zal gezorgd moeten worden, dat de rust, welke deze zomer nogal eens werd ge stoord, gehandhaafd wordt. Bij de ge meente zal worden aangedrongen op 't plaatsen van een lantaarn bij de Brink en een bij het Jachthuis. OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 6 Nov.: 332 Kg. garnalen 14 ct.1139 Kg. wulken 16 ct. 7 Nov.: 200 Kg. garnalen 14 et. OPTREDEN DUO LOBO. De door de Texelsche Bestuurdersbond georganiseerde gezellige avond is on danks het bar slechte weer goed ge slaagd. De heer W.Wassenaar heette allen wel kom en sprak de wensch uit, dat de avond naar genoegen zou zijn, waarna Duo Lobo het woord verkreeg. D;t beeft zich van zijn taak zeer goe.l gekweten. Ernst en luim wisselden ei kaar af en bij sommige populaire re- treintjes zangen de aanwezigen flink mee. Als to-egift bracht't 7-jarig zoontje van 't Duo Lobo twee pianosoli ten gehoore, die met een langdurig applaus werden be loond. De heeren Smit en Boom zorgden voor de muzikale afwisseling. Om plm. 11 uur was het programma beëindigd. De heer Wassenaar dankte allen voor de belang stelling. Met een gezellig bal tot 1 uus werd de avond besloten. BINNENLAND. - Den Helder. Zondag en Maandag mocht de De Ruyter bezidhtigd worde,u Honderden maakten hiervan gebruik. - Den Helder. Oud-burgemeester W. Houwing, oud-kolonel der marine, werd gisteren 70 jaar. Doggersvaart. Op de onbewaakte overweg is J. Jonker uit Huisduinen bijna door een trein aangereden. Zijn fiets werd vernield. J. kwam met de schrik vrij. Amsterdam. Het aantal werkloozen daalde in Oct. met 1800. Amsterdam. Vandaag wordt het tooneelstuk De medailles van de oude vrouw (met mevr. De Boer- van Rijk) voor de 50Ce maal opgevoerd. Amsterdam zal, als vorig jaar, weei 170.000 op begrooting 1937 uittrekken voor de crisisregeling met de zieken fondsen. Rotterdam. Zaterdag heeft oud-gou verneur-generaal N.O.L, Jhr. Mr. De Jonge het ziekenhuis aan de Coolsingel, waar hij een operatie onderging, kunnen verlaten. Rotterdam. Zaterdag liep het 10.000ste schip van dit jaar binnen; vo rig jaar 13 Dec. Rotterdam. Vrijdagavond 11 uur loste Rie Mastenbroek in de Nenytohal het startschot voor de Zesdaagscbe. De eerste avond telde 6000 bezoekers. Een record. Jan Pijnenburg, Piet van Kem pen, Cor Wals e.a. doen mee. Den Haag. De heer H. D. Pierscn, de nestor der Haagsche bankiers, wend Zaterdag. 80 jaar. In Den Haag moeten per dag ge middeld 250.000 poststukken worden be steld. Sinds Maandag is de stad hiertoe in drie districten verdeeld: Centrum, West en Zuid. Den Haag. Het huwelijk van de Prinses zal 7 Jan. door -de Burgemeester, mr. De Monchv, worden voltrokken. Den Haag. Een stakende arbeider, die een werkwillige een „duikboot" had genoemd, kreeg f7 boete ot zeven dg. Haarlem. De ANTI-SANEERDERS in „Bollencultuur" besloten Maandag in principe een eigen vereeniging te stich ten. Deze zal de band met de moeder» vereen, echter niet verbreken. Dr. M.D DIJT oefende op de saneering telcritiek. - Velsen-Noord. W. C. de Boer, werk zaam bij'de Hoogovens, is aan de gevol gen van bedwelming door benzoldampen overleden. Oostzaan. lm de polder ving een visscher een wolhandkrab. Eindhoven. Dr. A. F. Philips schonk de Weer -en Sterrekundige Vereen, hier een observatorium. Te Leiderdorp is het 2-j. mexy'e van een landarbeider door liet drinken van kokende thee overleden. IJmuiden heeft er een nieuwe red dingboot bijgekregen, de Jhr. H. J. Ortt. Apeldoorn. Verdacht betrokken te zijn bij die inbraak en diefstal in de Ko ninklijke Villa aan de Loosche wég zijn zes personen aangehouden. Arnhem. Tegen de „verdachten" in het z.g. tarwesdhamidaal in de Betuwe zal geen vervolging worden ingesteld. Te Doetinchem. is de 68-j. mej. P. Klaussen, die onvoorzichtig overstak, door een auto gedood. Te Heeren veem werd de 13-j. Geert de Vries, die van een rijdende auto sprong, door deze ge lood. Te Middelharnis is een comité van actie voor een brug ver binding van Flak- kee met de vaste wal opgericht. Te Suameer is de 65-j. boerenarbei der bij het op hol slaan van zijn paamdi gedood. Schiedam. Deskundig onderzoek heeft aangetoond, dat het Gr.'eksche schip, aan boord waarvan onlangs zoo'n ramp plaats had, ten onrechte gasvrij werd verklaard. BUITENLAND België heft voor invoer van bevro ren schapenvleesdi, varkeiisvleesch en rundvleesch een speciaal recht van 50 cent per kilo. - België. De Koning ontving Vrijdag in zijn Paleis te Brussel 64 arbeiders,, die zich bij de mijnramp te Bouvetrie hadden anderscheiden. In de Spiegelzaal bood hij hun een lunch aan. In Engeland wordt geen erkenning van ide negeering van Franco verwacht, zelfs niet wanneer Madrid zou vallen. De Engelsche, Italiaansche en Duitsche spoorwegen zullen een tariefs verlaging vain 20—30 pet. toestaan aan hen, die in 1937 de Wereldtentoonstelling te Parijs gaan bezoeken. De Fransche zullen 50 pet. reductie geven. Engeland. Een Britsch-Italiaan- sche ontspanning is merkbaar als gevolg van het handelsverdrag en dooT Enge- larads houding in O.-Afrika. Engeland. Tennis. Perry is beroeps speler geworden. Zijn inkomen wordt op 100.000 dollar p.j. geschat. Hij vertrok naar Hollywood. Verwacht wordt, dat Engeland de Davis Cup nu niet met suc ces verdedigen kan. Engeland. De Rembrandt-film met Charles Laughton als Rembrandt heeft Woensdag te Lomden voor de pers ge draaid. Vele bladen waren vol lof. Engeland. Ex-koningin Victoria van Spanje, een kleindochter van Koningin Victoria, is uit New-York in Enge'abd aangekomen. Ze zal zich te Londen ves tigen. Engeland. Mej. Evangeline Booth, generaal van het 'Leger des Heils, is Zaterdag uit Londen vertrokken voor 'n wereldreis. Zij zal eerst Britsch-Indië be zoeken, daarna Ned.-Oost-Indië, vervol gens China, Korea en Japan, om tenslotte via Amerika in April naar Londen tetrjug te keeren. Duitschiand. 30 Jan. a.s. zal de Rijksdag ophouden te bestaan en de resi ,van de grondwet van Weimar verdwijnen. Duitschiand. Te Stuttgart is een lijst verschenen van 53 bladz. met na men van Joodsche rechtsgeleerde schrij vers. Blijkens het voorwoord beant woordt die lijst in het nieuwe Duitsch iand aan een gevoelde behoefte, daar nu een „ongepaste gebruikmaking van niet- arische geschriften vermeden kan war den". Duitschiand. Te Aken wordt het garnizoen al sterker. Sedert vorige week zijn er 10.000 man in de stad gekomen. Zoo lezen we in: Nation Beige. Duitschiand. Het groote gala-com- oert, hetwelk Willem Mengelberg Maan dag in de Philharmonic te Berlijn heeft gedirigeerd, is een evenement geworden van dit seizoen. Overweldigend succes. Tel. Frankrijk. In de kelder van een bar te Toulouse werd een Spaansch wapen depót ontdekt. Drie arrestaties. Frankrijk. Minister Daladier zal de communist propaganda in het leger streng bestrijden. Frankrijk wil een lucht-infanterie oprichten. Met parachutes zal deze achter de vijandelijke linies moeten dalen om de vijand in de rug aan te vallen. Frankrijks begrooting 1937 beloopt 48 milliard fr. en vertoont een tekort van 3.5 milliard, vnl. door liooger mili taire uitgaven. Frankrijk. Zaterdag was het 18 jr. geleden, dat de Fransche trompetter Pier re Sellier liet signaal „Staakt het vuiejn" blies, ten teoken, dat de moorddadigste aller oorlogen ten einde was. Zijn trom pet wordt in liet Oorlogsmuseum bewaard Oostenrijk. De student Karl Stras- ser, die de vrouw van de Roeinceiische kolonel Farcasamoe in een trein doodde, haar beroofde en naar buiten wierp, is tot de galg veroordeeld. Oostenrijk. Het gerucht gaat, dat aartshertog Otto in het huwelijk zal tre den met prinses Maria van Savoie, de jongste dochter van Italië's koning. Oostenrijk overweegt verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maanden. Oostenrijk. Het begrootingstekort over 1937 wordt op 57 null, shilling ge raamd. Italië streeft er naar de liaindelsbe- trekkingen weer te regelen met de landen, die aan de sancties deelnamen. Met Eiw geland is een overeenkomst geteckend. - Italië zou met Duitschiand overeen gekomen zijn in Abessinië gezamenlijk ertsen te exploiteeren. Duitschiand zou machines leveren, terwijl Italië de Ioo- nen zou uitbetalen. Italië. Aan Mussolini is liet groot kruis van het ecreteeken van het Duitsche Roode Kruis overhandigd. Polen. Beek, Minister van Buitenl. Zaken, brengt een bezoek aan Londen. Griekenland. Athene en omgeving werd Zaterdag door noodweer geteisterd. Het hagelde lievig, een kwartier lang. Twee personen gedood, 350 dakloos, 20 milliocii drachmen schade - Tsjecho-Slowakije. Alle jongens van 6 tot 18 jaar zullen een militaire voor opleiding krijgen. Het gebruik van wa pens zal ook aan meisjes geleerd worden. Spanje. Te Sevilla zijn weer twee Bisschoppen vermoord. Het aantal ver moorde kerkvorsten is nu tot acht geste gen. K.W.P. - Spanje. In de 16 weken, dat de oor log duurt, zijn 200.000 menschen omge komen, terwijl de materieele schade op 20 milliard peseta's wondt geraamd. Br werden 150.000 menschen vermoord, zon- dier vonnis doodgeschoten of zonder von>- nis terechtgesteld. Bijna vier maanden zijn industrie, handel en bankwezen vol komen verlamd, alleen de oorlogsfabrie- ken werken nog. Rusland. Te Moskou werd Zater dag een groote militaire parade gehou den, gepaard gaande met een luchtpara- de. Na .afloop trok een nullioemenoptocht van Moskousche arbeiders over liet Roo- die Plein Ver. Staten. Pres. Roosevelt zal de Amerik. vredesconferentie te Buenos Aires bijwonen. Ver. Staten. Onder de stakers te Boston beginnen honger en geldgebrek te heerschen. Vele zeelieden werken w©er. In andere streken wordt nog gestaakt. -Ver. Staten. De nieuwe begrooting zal sluiten zonder belastingverhooging. - Ver. Staten. Henry Ford heeft het huis te Dayton- gekocht, waarin de ge broeders Wright 33 jaar geleden hun eerste bruikbare, met een motor uitge ruste vliegmachine vervaardigden. Echt Amerikaansch laat Ford het huis steen voor steen afbreken en in Dearborn weer bouwen. - Ver. Staten. Toegejuicht door pirn. 150.000 personen heeft Roosezdt Vrijdag weer voor 4 jaar zijn intrek genomen in het Witte Huis. - Ver. Staten. Charlie Chaplin gaat een film maken met een pacifistische strekking en met medewerking van Henry Ford, de automobielkoning. - Z.-Amerika. Het congres van politie autoriteiten uit alle Braziliaansche staten heeft de regeering voorgesteld o m. het communisme onwettig te verklaren en tasc. straatbetoogingen te verbieden. In Japansche kringen vreest men mislukking van 'e onderhandelingen met China. Japan zou zijn eisclien inzake er kenning van autonomie van N.-China door Nanking en de samenwerking tegen het communisme hebben opgegeven. Illlllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllll Hllllllllilllllll ZOO SPRAK.... Illlllllllllllllll llllllllllllllllllllllülllllillllliilllllllülllNI!! SIR HERB. SAMUEL: Van alle Brit- sche Dominions vindt men de grootste welvaart in Zuid-Afrika, het land met de grootste goudproductie ter wereld. Het produceert tweemaal zooveel als het land, dat er op volgt: Rusland. A. MEIJER, Rijksleider van de Techn. Noodhulp in Duitschiand: In geval van oorlog zal 'het in Holland door goed voorbereide aanvallen met bommenwer pers niet moeilijk zijn de buitendijken te vernietigen en het land te doen over- stroomen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5