No. 5101 50rte Jaargang Zaterdag 14 Nov. 1936 EERSTE BLAD. Vallende Bladeren. Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. Wat we van wol willen weten TM Landbouw en veeteelt in Canada. op Texel huis aan huis grtr~rn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR DE ZONDAG De een is er meer toegankelijk voor dan de ander. De een vermeit er zich in en de ander tracht er de ooren vooii te sluiten, maar ten slotte is er niemand die ongevoelig blijft voor de taal van de ritseling der vallende blaren. De getijen van zwellend opleven, van stuwend uitbotten en ontluiken, van weel derig laaiende bloei zijn voorbij. Met 't ouder worden van bet jaar is er over de natuur een zware moeheid gekomen. Het Leven zinkt, uitgeput, weer weg in de my-» sterieuze diepte, waaruit het zegevierend, losbrak. De terugtocht is na de onweer staanbare opmarsch in volle „gang. Vallende bladeren zijn bet zinnebeeld van het rh\ thme, dat door de heele leven de natuur klopt. Het is een onophoude lijk rijzen en dalen, opbloeien en vergaan. Al wat geboren wordt, moet sterven. Alle teven is een weg ten doode. We denken hierbij aan het gedeelte uit Goethe's Faust, dat aanvangt met Geboorte en Dood Een eeuwige zee „Wij allen vallen at als een blad" staat er geschreven. Wij allen, U en ik. Allen, wie we ook zijn. De dood is de groote „gelijkmaker". „Hij verbreekt de degen boven het grat van de krijgsman, de schepter boven de tombe van de vorst, het wapenbord boven de grafkelder van de baron en de bedelstaf boven de zandr hoop van de arme" Met een toespeling op bet aangehaalde woord uit Jesaja wordt op de oudejaarsavond gezongen: Voorgeslachten kwijnden henen En wij bloeien op bun grat. Ras zal 't nakroost ons beweenen: 't Menschdom valt als blaad'nen at. Sommige wijsgeeren hebben geleerd, dat een mensch niet aan de dood moei) denken. Andere wijsgeeren hebben, zoo als gewoonlijk, juist bet omgekeerde ge leerd. Maar hoe het zij: zeker is, dat de menschheid in overgroote meerderheid wél aan de dood heeft gedacht. ,Wij vallen allen af als de bladeren in de herfst, zeker, maar we herrijzen weer als de bladeren iin de lente. Sterven is inkeer tot de levensbron We vinden de gedachte van de cirkel-) gang des levens klassiek uitgedrukt bij Homerus Juist zooals de geslachten der blaad'nen zoo zijn die der manschen. 't Eene blaad'rengeslacht strooit de wind op de aarde, maar 't andere Doet weer 't welige hout als de fènte-( wind nadert ontspruiten. Zoo ook ontkiemt een nieuw menschen- ges lacht als 't andere afsterft. ZONDAG 15 November 1936. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Wat mensch leeft zoo volmaakt, die zich niet eens vergist? Vondel. MAANDAG Trouw aan ons innerlijkst, beste le ven verleent aan de mensch zijn adel. C. Hostrup. (Deensch geestelijke, geb. 1818.) DINSDAG Niets is meer te prijzen dan edelmoe digheid, maar niets moet minder overdre ven worden. Card i naai de Retz WOENSDAG Geruster zit men onder daken, van riet gebouwd, dan op een hooge troon. L u y k e n. DONDERDAG Zonder eenvoud kan niets menschelijks de volmaaktheid bereiken. Swat1. VRIJDAG Alleen in de eenzaamheid vindt men zichzelf terug. Mme de Staël. ZATERDAG De eer is de beloon ing der deugd. Cicero. Vulpenhouders en vulpotlooden hebben we in groote sorteering voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Brief uit Krugersdorp. KAFFERS-LIEF EN LEED. „Ons vat vandaag holiday. Ons van daag nie werk nie", zei Jaap met de tong val van een echte Transvaler. „Vandaag ons zal jou die ou Transvaal laat zien." Spoedig waren wij in de kleeren, want het was pas half zes toen de trein mij in Krugersdorp afleverde. Het ligt ongeveer 30 KM van Johannesburg af. Het is ruim gebouwdalleen in het hart van het dorp staan de huizen tegen elkanderoverigens is het een villa-dorp. Even buiten Krugers dorp wonen de kaffers. Zij mogen niet in het dorp zelf wonen, 's Morgens komen zij in de stad. Daar werken ze de heele dag voor een paar shilling en's avonds trekken ze weer terug naar hun dorp. De kaffers, die in het dorp wonen (dienstboden, knechts enz.) mogen zich na tienen niet meer op straat vertoonen. Alleen een pas, d.w.z. 'n vergunning van de baas, kan hier een uit zondering maken. Krijgt een kaffer een dag vrij, dan moet hij ook een pas hebben anders wordt hij opgepakt en bij zijn baas teruggebracht. Hij mag ook niet zoo maar bij zijn baas vandaan loopen. Zoo'n kaffer is ook niet meer dan een slaaf Onze eerste gang was naar een villa, die onze Texelaars Jb. Rijk en Simon Hin hier aan het bouwen zijn. De kaffers (boys ge naamd) waren reeds druk bezig met het aanbrengen van materiaal. Het metselen zelf is hun verboden. Zij mogen nl. geen vak leeren.... Ook hebben zij geen rechten. Niets.... En toch.... ik ben hier pas een paar dagen, maar weet nu al, dat die vertrapte en verachte bruine zonen van Zuid-Afrika niet zoo dom en slecht zijn en dat het alleen de diverse maatregelen zijn, die hen dom houden. Als ik wat langer in Afrika ben, zal ik mij beter hierover kunnen uitlaten. Het zal nl. mijn streven zijn, beste lezer, om U steeds over Zuid-Afrika te vertellen zooals de oogen van een Texelaar het zien. Ter eere van de nieuwe „witman" kregen de boys vandaag vrij. Natuurlijk moesten zij een pas hebben, een bewijs, dat ze van daag niet hoefden te werken. Jaap had ech ter geen boekje bij zich, maar een papieren cementzak was ook voldoende, ,,'t Is maar voor een kaffer". Toen zij nu ook nog een paar penny's kregen om een „biertje te gaan zuip" was hun dag dubbel goed. De werkplunje werd verwisseld voor een paar keurige afgedragen broeken, die iedere blanke gemakkelijk voor een paar shilling aan zoo'n kaffer kwijt raakt. Over hun bruine borst kwam een keurig vestje te hangen (wie weet van welk pak) en daarover een veelkleurige sjaal met dito jasje. Een andere kaffer was iets „rijker"hij droeg een wit schiller-overhemd. Daar hij echter in het bezit was van een hooge stijve boord werd die er nog overheen geplakt. Een evening strikje sierde verder zijn voorgeveltje op. Wat waren zij nu deftig.... Als je die boys op hun best ziet, schiet je onwillekeurig in de lach. Alles wat maar mooi is trekken zij aan. Ik wil trachten ze u te beschrijven als wij eens een kafferbal bezocht hebben. SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) WOORD EN DAAD Een inieuwe verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld wordt vastgesteld. Ze wordt 1 April 1899 van| kracht. (7 April 1899 gewijzigd met de bepaling, dat ze 1 Juli ingaat.Red.) Kohier Hondenbelasting 1899 wordt vastgesteld op 1261 Kohier Hoofdelijke Omslag 1899 wordt vastgesteld op 114793. VRIJDAG 7 APRIL 1899. Afwezig: de heeren W. Bakker en W. Mets; één vacature. Voorz. deelt mee, dat restauratie schooi en onderwijzers woning te Zuid- Eierland voor f1031.— werd opgedra gen aan de heer P. A. Dekker, te Oos-i terend. Vastgesteld wordt rekening Alg. Weeshuis 1898: ontvangsten f9454, uit gaven f8791, batig saldo f663, en be-i grooting Alg. Weeshuis 1899, sluitende met 17561. Onderhoud Waalderweg komt, zoo als bekend, voor de helft voor gemeente-' rekening. Over 1898 zal de gemeente de helft van 1855.25 moeten betalen. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mej. E. Eelman, onderwijze res nuttige handwerken, te De Waal. fn haar plaats wordt uit zes sollicitanten benoemd mej. J. M. Kuiper—Wijkerheld Bisdom. 116 Engeland. De financ. corr. te Lon den van het Handelsblad meldt: De stem ming op de wolmarkt blijft zeer vast. En kele onzekere factoren schijnen wegge nomen. De markt wordt weder uitsluitend beheerscht door voortdurende levendige vraag en door de gunstige statistische positie. I>e Japansche boycot van Austra lische wol scheen tijdelijk een sterke im vloed op de markt te zullen krijgen, maar men rekent thans op een spoedig bijleggen van het conflict. Een ander punt van onzekerheid werd gevormd dooi- de devaluatiegolt aan het einde van September en de onzekerheid welke de uitwerking, in het biezonder de devaluatie van de Fransche franc, op de Franscbe en Engelsche wolindustrie zou hebben, maar ook deze factor is weder op de achtergrond geraakt. De berichten over de bedrijvigheid in de Yorkshire wolindustrie luiden zelfs zeer bevredi gend. Japan beeff, zooals bekend, wegens een, tarietsverhooging door Australië, de invoer van Australische wol verboden. Het betrekt nu wol uit Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Evenwel kan het nu de behoeften van de industrie met dekken, terwijl tevens de wolprijs nu hooger is. De Z.-Atrik. wol kost per baal 60 ven, meer dan de Australische. Zoo richt zich de boycot tegen Japan zelf Kunstwol. Polen. Te Lodz wordt een fabriek gevestigd voor de vervaardiging van kunstwol uit melk. M^n hoopt in 1937 een productie van een milliben Kg. te bereiken; in 1938 3.5 millioen. Vooreen millioen Kg. kunstwol is 33 millioen L. melk r.oodig. Volgend jaar reeds hoopt men de wolinvoer belangrijk te kunnen beperken. LORD PLYMOUTH. Lord Plymouth, voorzitter van de Com missie inzake de niet-inmenging in de Spaansche burgeroorlog. Dat er in de practijk van haar afspraken niets terecht komt, is bekend. VAN TEXELS RAAD. Wegens overlijden van de heer J. Dz. Witte, 37 jaar lid van het Armbe-, stuur, wordt benoemd de heer C. Bak ker Wz. De jaarwedde van marktmeester M. Langeveld Mz. wordt van tl00 op tl25 gebracht. (Verzocht was echter 20 pet. van'de opbrengst van het markt- en stroo- geld; 20 pet. van dit bedrag zou over 1898 1134.63 hebben bedragen.) WOENSDAG 24 MEI 1899. Afwezig: de heeren K. Lap, S. Ko ning en W. Bakker; één vacature. Voorz deelt mee, dat bij K. B. t 5000 subsidie werd verleend ten behoeve van het L.O. Ged. Staten dringen aan op beharf ding van de Schilderweg ter breedte van 4 a 4.5 M. in plaats van drie M. Besloten wordt nader deskundig advies in te win nen. Alg. Weeshuis. In de plaats van de overleden regent P. P. Kikkert wordt de heer J. P. Noordijk benoemd. Telefoonkantoor De Koog. Tot kan toorhouder wordt benoemd de heer L. Daalder. Tot plaatsvervangster zijnecht- genoote, mej. Daalder—Wuis. Besloten wordt niet te voorzien in de vacature commissaris Bank van Lee ning, ontstaan door liet overlijden van de heer P. P. Kikkert. De Bank wordt im mers opgeheven. 117 Het fokken van varkens en de jdifcn- veeteelt zijn ook belangrijke bedrijven, die zich voortdurend uitbreiden, terwijl de pelsdierfokkerijen niettegenstaande de depressie, zich goed hebben kunnen 'hand haven. In de eerste jaren van de bonthandel hadden de pelsjagers de gewoonte, vos sen, idie zij in het warme jaargetij gevan-» gen hadden, in leven te houden, tot in de winter de jaels op zijn best was. Dit is tic oorsprong geweest van liet moderne» bont-„farming" bedrijf, dat eerst in 1920 van beteekenis begon te woolen. De zil vervos speelt de grootste rol 'in de fokke rijen, maar vele andere soorten pelsdieren worden eveneens getokt, zooals minks (Amerikaansche wezels), wasohberen, skunks, marters, coyotes, dassen en mus kusratten. De waarde van de export van pelzen uit fokkerijen bedroeg in 1933 onge veer een derde van het totaal bedrag van de bontuitvoer. Fruitteelt is voornamelijk een plaatselijk bedrijf, daar het tot zekere streken door klimaat en andere omstandigheden daar voor geschikt, beperkt is. De meest bekende fruitteeltdistricten zijn de Annapolis Vallei van Nieuw-Schotland, het Niagara Schier eiland en de Okanagan en Kootenay Val leien in Britsch-Columbia. De appelteelt, heeft verreweg de meeste commercieele beteekenis. Dezelfde soorten vruchten, die in Nederland groeien, vindt men ook in Canada in overvloed, terwijl op het Niagara Schiereiland ook nog uit gestrekte wijngaarden zijn. MAATSCHAPPELIJKE TOESTANDEN Vergeleken met de meeste landen van Europa zijn de belastingen in Canada laag. Een gehuwd persoon zonder kinderen is met een inkomen tot 2000 dollar vrij van Rijks-inkomstenbelasting. De kinderaftrek is voor elk kind 400 dollar zoodat bv. een gehuwd persoon, die een inkomen geniet van 4000 dollar en twee minderjarige kin deren heeft, aan Rijks-inkomstenbelasting zou moeten betalen de somma van 38 dol lar. Ongehuwden met een inkomen van 1000 dollar zijn vrij van Rijks-inkomsten- belasting. Er zijn verschillende vormen van ge meentelijkeen provinciale belastingen, welke evenwel niet overal gelijk zijniets der gelijks als de „Personeele Belasting" in Nederland bestaat evenwel niet. De kosten van noodzakelijk levensonder houd zijn ongeveer een derde lager dan in Nederland, en dus niet hoog te noemen, Einde 1934 was het officieele groothandel indexcijfer 66 tegen 77 in Nederland, en 67 in de Vereenigde Staten. De levensstandaard is daarentegen hoog. Het bezit van een auto, een electrische koelkast, comfortabele behuizing met cen trale verwarming, „warm en koud", enz., is in Canada geen monopolie der beter gesi tueerden, maar wordt als heel gewoon en onmisbaar beschouwd door menschen met bescheiden middelen. Hoewel in de grootere steden het aantal flat-bewoners zich uitbreidt, wonen verre weg de meeste Canadeezen in „halve" villa's, met eigen tuin. De voorkant der huizen, meestal van hout en baksteen op getrokken, is veelal voorzien van een soort overdekte veranda, zooals men alleen in Canada vindt. In 1933 waren in Canada bijna 1,200,000 telefoonaansluitingen, of één op de 11,2 inwoners UitCanada, Het Land der Toekomst. Uitg. Bureau Canadeesche Handelsdelegatie Rotterdam. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij NV. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- ten. Q Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- 0 sche zeer verzorgde courant O 0 wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan.een speciale overeenk. getrof- fen worden. Uw fa (W DM mR TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1