De Kleine Verpleegster. 3 FEU0LLETON DE JEUGD en SINT NICOLAAS. VOOR DE VROUW. NUTTIGE WENKEN. Badkuip onmiddellijk na gebruik at- boenen. Dan zetten zich daarin geen vet' deeltjes vast. Gebruikt linoleum, dat men wil op bergen, moet met de goede kant naar bin nen worden gerold. Koperen voorwerpen kan men mooi houden, door poetsen met roodaard ot roode wrijtwas. Oude kranten, tot een prop gemaakt, zijn zeer geschikt om zeil ot linoleum dagelijks bij te wrijven. Men kan oude kranten gebruiken om wollen weefsels motvrij te bewaren. De kranten worden dan tot zakken ge plakt, en ook de laatste opening ten slotte dichtgeplakt. MEISJES-NACHTJAPON. VKK No. 1947. Dit patroon kost 30 cent. Onze meisjesnachtjapon ia van lingerie batist of, om uit logeeren te gaan van tolle de soie met een klein bloemen motiefje en heeft langs de schoudernaad en aangeknip te mouwtjes smalle kant.0"'Afwerking met 'm smal biesje langs den hals. Ruimte mid denvoor en achter. Om het middel smalle ceintuur, die aan de rugzijde gestikt wordt. Patronen voor meisjes van 810 jaar. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. RECEPTEN. KRENTENBROODJES.' 250 gr. tarwe bloem, 50 gr. boter, 5 gr. zout, 30 gr. sui ker, 20 gr. gist, 1 dL. lauwe melk, 1 ei, 100 gr. krenten, 100 gr. rozijnen, 75 gr. sucade. Maak van bloem, gist en de helft van de melk een deeg, laat dit 10 a 15 min. rijzen. Voeg er dam de suiker, het zout, de week gemaakte boter, de overige lauwe melk en het ongeklopte ei bij. Kneed alles flink door elkaar gedurende 10 a 15 minuten en Iaat het deeg ouder een vochtige doek een uur rijzen. Doe er de krenten, rozijnen en sucade door. Werk op een met bloem bestoven tatei het 'deeg nog even om, vorm er kleine broodjes van, laat deze nog y3 uur na-' rijzen (dichtgedekt) nadat ze op een met boter besmeerd bakblik zijn geplaatst. Bestrijk de bovenkant met geklopt ei en laat de broodjes in een heete oven onge-i veer een half uur bakken. 15 Hoort u eens, jongedame we geven hier geen romannetjes uit. Onze krant draait nergens omheen. We geven de waarheid, al doet die deze ot gene ook pijn. Zij stond haar handen te wringen. Maar onder de oorlog toch zeker niet. Ot durft u soms te zeggen van wel? Toen hebt u de waarheid geschift een beetje - gecorrigeerd iets alleen maar gedrukt, als u 't verstandig vond om het te drukken. Is 't niet zoo Ja, toen Dat was oorlog. Dit is net zoo goed een stuk van de oorlog, als dat vechten in Frankrijk. D;e jongens zijn nog de oorlog aan het uit vechten, iedere dag weer aan, maanden en jaren achter elkaar. Als u dat ongeluk vertelt, zooals het gebeurd is, sterft er iemand aan en dat komt op uw verant- woording. Het volk heeft nog altijd ver plichting tegenover die jongens 't Is. hun heel, heel wat verschuldigd. Nu krijgt u de kans, om hen te helpen, om echt OVER OPVOEDING Bij de leeftijd van drie tot zeven jaar behoort het geloot aan St. Nicolaas. Som mige menschen noemen het jokken, het kind van St. Nicolaas te vertellen, maar dat is heelemaal niet zoo. 't Is eigenlijk spreken in hun taal. Voor allerlei geven zij zelf een verklaring. Ik hoorde een klein meisje eens als volgt tot zichzelf praten. Zij stond voor het raam en keek naar de hooge huizen aan de overkant. „Kan St. Nicolaas op het dak? Ja, neemt een stoel, en krukkie er op, wip, paardje op het dak." Dus net zooals zij neemt een stoel, een krukje er op, om bij een hooge plank te klimmen, zoo meent zij ook, dat Sint Niklaas klimt op het dak. Maar is dan eenmaal deze eigenaardige leeftijd voorbij, als de kinderen zoo onge veer een jaar op sdhool zijn, dan begin nen zij te twijfelen, en dan vertellen wij hun de waarheid. Zeker, ze zijn al zoo groot, zij begrijpen best, dat Sint Nico- raas niet bestaat. Maar vroeger was net een grooTe kindervriend, wiens herinne ring voortleeft. Ik heb eens een moeder, die 'héél arm was, tot haar kind hooien zeggen: Sint Niklaas rijdt niet bij arme menschen. Och, is dat wel waar? Ik zie voor me een klasse van vijftig kinderen, 't Was een arm dorp en Sint-Nicolaasteest kon er niet zijn. En toch had de goede Sint aan de onderwijzeres opdracht gegeven,, een heel klein cadeautje te verstoppen in iedere bank. Die vreugde van de klein© Jaap, de allerondeugendste van de klasse, die zal ik nooit vergeten. Hij was zooi blij met z'n doosje kleurkrijtjes van vijt cent, dat hij niet meer door kon gaan met het werk en eerst naar huis moest om zijn schat te laten zien. Een kinderhand is gauw gevuld. Ver geten anderen dat ook niet, die hun kin deren met geschenken overladen, zoodat zij hun vreugde als het ware geen baas kumimen Laat de kinderen hun blij geloot aan de goede Heilige, en tracht kind te ^jjni gnet uw kind. Hij hoort zoo bjj zijn kleine leventje, is, in zijn onbegrijpelijkheid, juist voor het kind zoo begrijpelijk. (Uit: Tot Geluk Geboren, door J. Riemens-Reurslag.) EX-KONINGIN VICTORIA. Ex-koniingin Victoria van Spanje heeft zich van New-York maar Engeland bege ven, om zich te Londen te vestigen. iets groots voor hen te doen. U hebt 't in uw macht, om zijn leven te redden.... Hij maakte een ongeduldige beweging. er gingen kostbare minuten verloren. Maar begrijpt u dan niet, dat het bericht in alle kranten' komt? De andere geven in ieder geval de juiste teiten. We kunnen zorgen, dat hij die an dere kranten niet krijgt. Maar het bericht is al door 't zit al in de jrers. Haalt u het er dan in 's he me Is- naam weer uit. En er was iets in de pogen van Jennie een vuur, dat zacht gloeien en tei vlammen kon, een vrouwenliefde, die we relden verzetten kan dat die dood kalme, nuchtere man met morsmouwen ontroerde. Opeens keerde de hoofdredac teur zich om, hij maakte drukke gebaren en schreeuwde bevelen uitMannen be gonnen te hollen Zij zal hem wel bedankt hebben. Zij herinnerde zich vaag, dat zij had gehuild; op iemands schouder, en dat een vriende lijke hand haar op het hoofd had geklopt. Nu gingen zij terug en ze reden wat voor zichtiger. De goeie, tróuwe Jake achter het stuur zei, dat zij zich maar niet moest geneeren maar eens flink uithuilen...t Windy had zich kranig gehouden. Er moest om de kleine jpngen gedacht wor-i lilllllilllllil VOOR DE JEUGD. MET DE POPPE> KAST OP REIS. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER. 158. „Maar jongens"; zegt de burgen meester, „ik gun jullie graag een ple ziertje. Kijk eens: hier heb ik een grote rot perkament, een oorkonde, zoals je ziet. Dat hoort bij de me-/ daille. Hang die nu maar eens netjes op". En hij zwaait het gewichtige stuk boven hun hoofden. Nu, dat doen de jongens heel graag. DE PRIJSWINNERS. Beste Jongens en Meisjes. Ik begin vandaag met de oplossingen van bet laatste negental raadsels1Pak. 2. Bolsward. 3. Kar, kat. 4. Gort. 5. Klap-i roos. 6. Haak, enz. 7. Engeland. 8. Wieg, enz. 9. Top. Goede oplossingen ontving ik van Martha Bakker,, Alie Bakker, Come Witte, Klaas Dob, Adrie Flens, Leo Keijser, Lies Kok, Corrie Bakker, Pieter Kok, Dora van Heerwaar den, Annie Zijm, Cor rie en Geertje Keijser, Trientje de Vis-' ser. Jan Alkema. Dina 'Zijm, Dirk Krijnen, Eliz. Goënga, Karei, Hetty en Frans Roeper. Trijntje Henkes. Tnius Bierste ker, Maatje van Leeuwen, Hans, Kees en Rie van IJperen, Rika Bakker, Nico Eel- inan. Corrie van den Ban, Mies Blom- Samen 31 goede oplossingen. Voor een boek kwam in aanmerking: 1. TR. DE VISSER, 12 j., Heiligenland, Alkmaar. 2. CORRIE BAKKER, 10 jr., Everste- koog. 3. KLAAS DOBjr., Den Burg. Ik heb van veel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes een briefje ontvangen. Dat vind ik erg prettig. Doet allen trouw mee. De aanhouder wint. 159. Voorzichtig nemen ze liet stuk van de burgemeester aan. Jan wil het eerst helemaal lezen. Wat ziet het er gewichtig uit. Maar Piet begint onge duldig te trappelen. „Hang het nu op, jongen, zo dadelijk komt baas Co- balt terug en dan hangt het nog niet Nu beginnen ze het vlug op te hangen, Maar het zit niet zo gauw. NIEUWE PRIJSRAADSELS. Hier volgt het tweede 3-tal raadsels van de nieuwe reeks: 4. Nu eens zuur, dan eens zoet: altijd smaak ik even goed. 5. Ik ben rand, ik ben nat, Maar als 'k val, ben ik plat. Ra, ra, wat is dat? 6. Raadt dit ook eens: Hard, wit en rond, Smelt in de mond. Valt als een steen, Recht naar beneen. Er volgen nu nog drie raadsels. Daar na verwacht ik jullie briefjes weer. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. De uitslag van de A-prijsvraag volgt nog. WIE RUILT ER KOSTELOOS mogen jullie in deze ru briek kleCne advertenties plaatsen, waarin je plaatjes, bonnen, postzegels, enz. ver zoekt te ruilen. OOM KO. KUN JE TEKENEN? Ja? Teken dan mee. Kun je met tekenen? Leer het dan. Wanneer je het derde plaatje bekijkt, lijkt het erg moeilijk. Maar de eerste twee tekeningen wij zen jullie prachtig de weg. Probeert het allen. Later houden we dan eens een tekenwedstrijd. Eerst de hoofdzaken, dan de kleinigheden. Doet je best. «en. Zij hadden het kind al ontboden. We dachten, dat je hem graag bij je zou hebben, ouwe jongen hij is at onderweg met Harkness, zei dr. Hufty. De heele dag de dag voor Kerst mis, die zoo'n gelukkige dag voor hem had moeten zijn lag Windy doodstil, als verdoofd, en hij sprak tegen niemand. Maar tegen donker kwam dr. Harkness, met Windy's zoontje. Het kereltje werd aan Jennie toever trouwd. Het was tegen de reglementen kinderen in het hospitaal, maar er werd een uitzondering gemaakt. Toen hij op de kamer van Jennie zijn avondgebedje deed, sprak zij over zijn moeder. Dat vond ze haar plicht. Hij dacht heel even na en zei: O ja, die met die mooie jurk aan. En Jennie begreep, dat hij haar niet zou missen, omdat hij haar nooit had gehad, net als Windy. Er werd in de kamer van Windy een ledikantje voor hem gezet, en toen bracht de plechtigheid van het kous-ophangen, afleiding. Toen Jenme wegging, om lek kers en sjreelgoed en vuurwerk te koopen, lag het kind bij zijn vader in bed, eri deze vertelde sprookjes. Nu kon Windy 'de heele nacht naar Zijn zoontje, dat sliep, liggen kijken, en voelen, dat hij iemand had. En mettertijd zou Windy beseften, dat zijn verlies niet zoo ontzettend was, als het hem nu toescheen. Mettertijd kon Windy heel goed weer gelukkig worden. LENTE. Zonlicht en schaduw op de oude grijze muur. Vijt maanden waren weggegleden over de rand van de tijd, sinds de tragisclie| nacht, waarin de vrouw van Windy ver ongelukt was; vijt maanden, die voor Jen nie zeer verschillend waren geweest; kort was 'n maand, als ze ging op de snelle voeten van eindelooze bezigheid; lang als zij naast een bed de angstige uren doorwaakte. Maar no. 80 trotseerde dagen met moed, door at die wilde beelden van kwijnend en worstelend leven, en veran derde plannen, en gestorven ot verjongde hoop heen. Ranken van tastend klimop, zacht be wegend in de wind, versierden de ven kleurde muur met patronen van kant werk en teere franje. Aan de eene kant rezen de torens van de stad op uit eeil wolk van blauwe nevels; aan de andere kant droomden de oude heuvelen 'hun oude droomen. In de hoogte, aan een ranke stok, sloeg de vlag nog steeds haar levendige kleuren de hemel in. En er hing over de gehouwen en de lagere barakken en over de grond, goudkleurig in het zachte licht, een waas van onzeker heid, van afwachting; de tijd scheen te aarzelen en zijn adem in te houden, tot het zand beslist had, ot het naar de ééne zijde ot de andere zijde van de weeg<< schaal zou glijden. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4