1 Mijnheer Klaproos. Vereen, van Oud-leerlingen Koopt uw St. Nicoiaas- cadeau's bij onze adverteerders. Woensdag heeft de atd. Texel van de R.K. Volksbond teest gevierd in hotel De Zwaan en wel met medewerking van de R.K. Tooneelvereen. I.L.B.. werke het alleraardigst blijspel Mijnheer Klaproos op zeer verdienstelijke wijze voor het voetlicht bracht. Donderdag werd de opvoering her haald, ook voor niet-Leden van de R.K. Volksbond en wederom was het succes volkomen. Keer op keer daverde de zaai van de lach. Het was voor de I.L.B.'ers een pracht-avond. Hun gasten waren rijk tevreden. Ook wij, die Donderdag het genoegen hadden, de uitvoering bij te wo nen. De zaal was meer dan vol, zoodat ook uit financieel oogpunt bekeken van een succes gesproken mocht worden. Voorz. H. Zijm, opende met een kort woord, waarin hij zijn voldoening over zoo groote belangstelling te kennen gat en meedeelde, dat het batig saldo zou worden aangewend ter bestrijding van de kosten van Woensdag en tot het aan schaften van een Volksbond-vaandel. I.L.R. heeft al eens eerder „Mijnheer Klaproos" op de planken gebracht en wel 28 en, 20 Nov. 1028. Het stuk oogstte toen zoo groote bijval, dat men beslopt het wederom op te voeren. Een goede ge dachte, want Ihet stuk zit goed in elkaar; het is een klucht en allerlei dolle situaties welke niet zelden aan het onmogelijke grenzen, nemen we gaarne voor let. Het stuk Leent zich voor vlot spel en doet het aan handeling niet ontbreken: factoren, welke voor een succesvol resultaat niet onderschat mogen worden. In het kort verteld, komt het stuk hier op neer. Mijnheer Klaproos (C. Buisman), een rentenier, voorz. van de jflorpssociëteit Vriendenkring, is naar Amsterdam geko men om daar „iets biezonders" "te be leven, teneinde daarvan op de ^,soos" verslag te kunnen doen en meneer Plat jes, een soos-genoot, die altijd zoo, op snijdt, te kunnen aftroeven. Hij belandt in een café, waar hij een oude kennis (Jan Hin), thans kellner, ontmoet. Deze kellner nu, belust op een goede tooi van, de gulle Klaproos, speelt het met zijn, vriend (Amt. van Heerwaarden) klaar, dat Klaproos het hotel van de heer Buller als een particulier gekkenhuis beschouwt en daar gaarne eens een paar uur doorbrengt om „iets biezonders" te beleven. Hij is daar aan het juiste adres, want doordat hij alle gasten als krankzinnigen be schouwt, die Je niet moogt tegenspreken en zooveel mogelijk moei toegeven, be leeft hij daar het eene dolle avontuur na het andere: met Bernardi (Cor Bakker), een wereldreiziger, wie hij belooft een tocht te zullen meemaken; met Rumpei (Niek Ran), een jongeman, die ondanks zijn ernstig, lachwekkend spraakgebrek „aan het tooneel" wil en wiens hoofd door Klaproos heelemaal op hol wordt gebracht; met Kruger (J. Buijsman), een romanschrijver, op jacht naar stóf, die Klaproos op zijn praatstoel krijgt en dan LANDBOUW EN VEETEELT. UIT DE PRACTIJK. Naar we vernemen, heeft de heer Roe per op Joaninishoeve een oudenvetsche wielploeg van een z.g. cultivatorveer voor zien. Dat kan gemakkelijk en kost héél weinig. Je kunt op deze wijze heen ploie-i gen en terug woelen. Het gaat prachtig en je maakt weinig voren. We houden ons aanbevolen voor wenken uit de practijk. Red. Lagere Landbouwschool. III. Op de inleiding van de heer M. de Graat liet de heer E. van den Ban, advi seur der Vereen., een meeks interessante mededeelingen volgen, min ot meer ver band houdende met het behandelde on derwerp. Spr. had Ihet o.a. over de hout duiven, die op de kiemblaadjes van erw ten zoo verlekkerd zijn, dat ze erwten telers gevoelige schade kunnen berokke nen. Wanneer men in deze dagen hout duiven sch et daar heeft men een ver gunning voor noodig zal men in de krop heel wat hessen van de zwarte nacht schade aantreffen. In de uitwerpselen be vinden zich niet zelden heel wat onkruid- zaden, hetgeen de verspreiding van aller lei onkruid op allerlei plaatsen verklaart. Bes-onkruidpianten worden veelal door vogels verspreid. Dat zaad lang zijn kiem- kracht houdt, is bekend. U herinnert zich zeker nog, dat het grat van Toet Ank Amen, de Egyptische farao (1350 jaar voor Christus overleden) bij de ontdek king in 1922 o.a. zaden, m dit gevai waarschijnlijk graankorrels, bleek te be- Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan den: guirlandes, serpentines, mut sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. een fantastisch verhaal te hooren krijgt, allemaal „uit de duim gezogen"; met Grober (Jb. de Graaf), een oud-majoor, een brombeer van groot formaat, die het met Klaproos geducht aan de stok krijgt. De situatie wordt voor de ondernemende soos-president op de duur onhoudbaar, hij snakt naar adem en vrijheid. Wanneer Bernardi met een beer op de proppen komt, is de maat vol. In het holst vam de nacht neemt Klaproos de vlucht en geheel ontdaan komt hij thuis, tot groote schrik van zijn toegewijde, in de dienst van zijn mieester vergrijsde huisknecht Frans (Juul Timmer), die het ergsle vreest. „Het is ot meneer Klaproos niet goed in het hoofd is", vertelt hij aan de postbode (Jb. Gomes). Het lijkt er inder daad op. Zijn zenuwen werden al te zeer op de proef gesteld en het wordt er piet beter op, wanneer alle „gekken" hem achtereenvolgens met 'n bezoek veneemen. Hij stelt ze alle met een zoet lijntje ini verzekerde bewaring en zendt tenslotte een telegram aan de directeur van het z.g. gekkenhuis (P. Logman), met het verzoek om assistentie: Spoedgeval. Gelukkigvoor de arme Klaproos, wiens blaadjes al lee- lijk verwelken en wiens behoefte aan licht en lucht ontstellende atmetingen gaat aan nemen, komt er nu spoedig uitredding. De beide snaken, die hem zoo'n leelijke poets bakten, bekennen schuld en ver tellen hoe de vork in de steel zitwelk een opluchting! Een feestmaaltijd vormt het slottafereel van dit „dramatisch blij spel". Een kostelijke klucht, waarop een dankbaar applaus volgde. Er werd over het geheel goed spel ge geven. Door de vertolker van de titelrol (die heer C. Buisman) zelfs zeer goed, terwijl van de kleine rollen de creatie van de heer Juul Timmer als huisknecht mede als uitmuntend mag worden gekwa lificeerd. De heer Niek Ran was geknipt voor zijn moeilijke rol als „acteur-zan- dier-1", de heer Jb. de Graat was juist; de bullebak, die hij moest uitbeelden, de heer J. Buijsman was een „lyrisch schrijver" vande bovenste (tooneel)plank; de heer Bernardi een „echte" globe-trot ter, niet voor een kleintje vervaard, zoo kunnen we voortgaanHet spel was welverzorgd en liep vlot. Nog vermelden de namen van Cor Buijsman "Iz., Jap Dernison, Gerrit Witte en W. Rijk, die als café-bezoekers fungeerden. De tooneel- a an kleed ing was in orde. Minder de grime. De huisknecht b.v. was niet de „oude man" die hij wezen moest. Maar zulk een tekortkoming tellen we niet, vergeleken bij het vele _goedie, dat wjj in deze opvoering hebben' kunnen waandee- ren. In de pauze werden een fruitmand en, een taart „Amerikaansch" verkocht. Na afloop volgde bal, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De heeren Gebr. Eelmau en Henk Bakker zorgden voor goede mu ziek. Dat voorz. H. Zijm in zijn slotwoord van dankbaarheid en voldoening gewaag de, behoeft nauwelijks nog te worden ver meld. vatten, welke inog kiemkracht bleken te bezitten. AARDAPPELZIEKTEN. Dit onderwerp werd ingeleid door de heer Jb. Roeper Jnz„ en door de heeir Van den Ban met lichtbeelden verduide lijkt. Daar het te Iaat werd, kon de lieer Roeper zijn onderwerp niet behandeleij, zooals hij zich dat ihaa voorgesteld. Hjj kon zich slechts tot het geven van een overzicht bepalen. We teekenden het vol gende op: Eerst werden virus-ziekten besproken, ziekten, waarvan de smetstof op vele soms onbekende marnieren ook door luis wordt overgebracht. BLADROLZIEKTE treedt bij de aard appelen niet steeds in dezelfde mate op. Bij Bintje en Eigenheimer b.v. weinig, "in tegenstelling met Industrie en Tborbecke. De metaalachtige verkleuring van het loot is voor deze ziekte kenmerkend. Mede onderscheidt zij zich door liet hard wonden en rollen der onderste blaadjes. Ze rammelen als men er met de hand langs gaat. De bladranden worden brum, de topblaadjes vertoonen kleine vlekjes, bij enkele rassen een paarsachtige kleur. Het ergste ziek (secundair) wordt door de knol overgebracht. Op het veld vooral besmetting door bladluis. Ook wel m de kuil en in glazen pootaandappelbewaar- plaatsen. De luizen kruipen van kiem op kiem en kunnen groote schade berokke- ne. Erg vatbaar zijn voor bladrolziekte: Roode Star, Eersteling, Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte Furore, Alpha en Industrie. Minder vatbaar zijn: Eigenhei mer, Bintje en Bevelander. Van deze soorten is de opbrengst echter geringer. TOPBONT, met de variaties Mozaïek, ziekte. Krinkel ot Aucubabont, is spoedig na opkomst van het gewas te herkennen, vooral bij koud weer. De zieke planten, vertoonen een gedrongen bouw en iets donkerder blaadjes dan gezonde met kleine lichte vlekjes, duidelijk waarneem baar in de schaduw, meest in de toppen., Daarom wordt geselecteerd onder de pa raplu. (Wordt vervolgd.) ADVERTEEREN DOET HET. Geld maken zonder reclame. Dat kan alleen de Munt. Een zakenman die van zakendoen kaas heeft gegeten, miskent nimmer de waarde van hetadver- teeren. Die zorgt voor goede waar voor een daaraan evenredige prijs, voor sorteering, een goed humeurvoor de rest zorgen zijn advertenties. Dat leert de ervaring. U.D.I.-AVOND. ten bate der Nutsbewaarschool. Men schrijft ons: In dank ontvingen we nrig: eiken tafeltje, van J. van Zoelen; ver-| gasser, van Bakker's Ijzerhandel; plant ui pot van mw. A. DrosRoeper; zilveren lepeltje van mw. De Wilt; bonbonmandje van mw. Ten Fiool; eiken kapstok van N.V. Ph. Vlessing; waterstel van de tam. Boekei; rugzakken van S. de Waal. Ver der een wit linnen kleed, taschje, schil-, derijtje, zijden zakdoekjes en een fruit mand. Ontbijtlaken van fa. J. Dekker. Een en ander is thans geëtaleerd m P. Bakker's Ijzerhandel, waar tevens ook loten a tO.10 per stuk verkrijgbaar zijn. Gaat u eens kijken en u koopt vast een lot voor het goede doel. De trekking heeft plaats direct na afloop der uitvoe ring of de daarop volgende Zaterdag. De uitslag wordt in dit blad "bekend gemaakt. De datum van de uitvoering begint te naderen. Verzuim met, deze avond bij te wonen. D zult er geen spijt van hebben. Het is een onderhoudend en vlot stuk. terwijl aan grimeering en tooneelaanklee- iding weer alle zorg besteed wordt, zooals wij van U.D.I gewend zijn, terwijl ook de gezellige stemming tijdens het bal wel niet zal ontbreken. Koopt allen 'n kaart (zie adv.) Wij ves tigen uw aandacht op de tijd van plaats- spreking, n.l. op de dag der uitvoering van halt 1 tot halt 2. De loting hiervoor zal precies halt één geschieden. De heer K. Lap Pz. alhier werd bet noemd tot assistent bij de Landbouwvoor- lichtingdienst ter standplaats Texel en wel met ingang van 15 Nov. a.s. IJSCLUB WAAL Men schrijft ons: IJsclub De Waal heeft haar baan weer gereed. Met volle medewerking van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumen ten, beeft ze het Jan WilkensTand tot haar beschikking gekregen. Ieder schaatshet- hebber(ster) raden we aan lid te wonden van IJsclub Waal. De Vereen, vergeet „Natuurmonumenten" niet, maar zal dan ook gaarne zien, dat een groot aantal le den toetreedt. Kosten noch moeite wor den gespaard om een goede baan te be komen, terwijl de contributie zeer billijk zal zijn. EEN LACH EN EEN TRAAN. In een plaatsje in Beieren is een loterij gehouden met als hoofdprijs twee oude kanonnen uit de wereldoorlog. Het lijkt ons „loten om oud ijzer". Minister Oud zag voorloopig at vande reisbelastiiig. Hij is blijkbaar tot de con clusie gekomen, dat, al doet men verre reizen, er niet veel valt te verhalen. Men maakt iin Amerika brillen volgens een nieuw systeem, waardoor het leven aangenamer wordt. Gedurende het lezen van aanslagbiljetten kan men ze gerust afzetten. DIT NUMMER TELT TIEN BLZ. OOSTEREND. KERKNIEUWS. Ds. J.J. Buskes, predikant in de Geret. Kerk H.V. te Amsterdam-Zuid, vroeger te Oosterend, werd thans beroepen in de Geret. Kerk H.V. te Zaandam. EIERLAND. VROUWENAVOND. Een aantal dames alhier wil trachten te Zuid-Eierland een handwerkcursus oj> te richten, voor grootere meisjes en wou wen. Het plan is telkens een gezellige avond te beleggen om er te breien^ te haken, te borduren, enz. en om op pret tige wijze met elkaar van gedachten te wisselen. Mej. Van den Berg heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. De eerst avond is bepaald op a.s. DINSDAG, aanvang acht uur in de O.L, School te Zuid-Eierland. Gelieven uw handwerken mee re nemen. OM VOORUIT TE KOMEN ER ZIT GELD IN IDEEËN. Er zit geld in ideeën. Wie iets bedenkt waaraan een ander niet heeft gedacht, krijgt in deze wereld een belooning, schrijft Han delsbelangen, die veel te hoog is in ver houding tot de prestatieeen plotselinge ingeving kan iemand rijk maken en de eenvoudigste denkbeelden zijn dikwijls enorme bedragen waard. De fabrikant, die iets verzint waaraan zijn concurrenten niet hebben gedacht, heeft plotseling een groote voorsprong op hen, maar deze ideeën zijn toeval, men kan er niet op komen door lang denken, men krijgt een ingeving of men krijgt haar niet en ook hier speelt niet de kunde of de genialiteit, maar het geluk en het toeval de voornaamste rol. Onlangs zijn er twee Engelsche fabrikanten over leden, die millionnair geworden zijn dank zij even eenvoudige ideeën, Frank Hornby en Sir Henry Wellcome. De eerste bedacht, dat knutselende kin deren graag resultaat zien van hun werk en ging onderdeden en voorbeelden com pleet in een doosje leveren hij vond de "Meccano's" uit, ADVERTEERDE er mee, op ruime schaal, en had 1500 arbeiders in zijn fabriek, toen hij overleed. Sir Henry Wellcome kwam op een be lachelijk eenvoudig idee, toen hij een kind een schepje suiker toe zag krijgen na het slikken van bittere medicijn, luj bedacht waarom de suiker niet om de medicijn heen gedaan en vond aldus de pillen uit, die niet naar smaken, omdat een laagje suiker de bitterheid niet doet proeven. Zijn denkbeeld maakte hem schatrijk. Hij wist wat ADVERTEEREN beduidt en maakte er gebruik van. Sir Henry Wellcome liet ongeveer vijftien millioen gulden na. P. S. Adverteeren in de Texelsche Cou rant kost weinig en geeft zooveel. RADIO. Een toestel, waarvan de selectiviteit tekort schiet, is met nieuwe lampen niet te verbeteren. Integendeel. - Amsterdam. In ide buitenwijken heett het Bouwtoezicht sinds Jain. 1936 al 82000 ontsierende antenwepalen van de daken doen nemen. Zoo werd 220 K.M. gevel- wand schoongemaakt. IJslamds omroep zeinder wordt ver sterkt van 15 tot 100 K.W. Dan zal men hiem ook in ons land kunnen hooren. De Du itschl andzender wordt door Droitwich gestoord. Lampeiicontrole en eventueel lam- penvennieuwing, eens m de twee, drie jaar is noodzakelijk, oordeelt de radio deskundige van het Volksblad. Iedere storm leert opnieuw, van welk groot belang radio aan boord van schepen is. Frankrijk krijgt tusschen Bourgos en Vierzoin een nieuwe zender, welke in het voorjaar gereed komt en in heel Eu ropa hoorbaar zal zijn. Frankrijk krijgt bij Parijs een korte- goltzender, welke zich over de heele we reld zal doen hooren. Nederland telt 112 luisteraars per 1000 inwoners. Nederland. De Directie der N.S.F. deelde mee, dat haar Hilversumsche zen- dier de modernste van Europa is. Wel wat overdreven, daar hij toch te weinig hooge tonen uitzendt. LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- <2> bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 et p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. OEN HOORN. BENOEMING. DE WAAL.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6