De Zuiderzee-Steunwet. Een Ziekenfonds voor heel Texel. Gemengd Nieuws EXAMENS. - Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Zomer, oud-leerling onzer voormalige Z.V.S., slaagde Vrijdag te Den haag voor tweede stuurman groote stoomvaart. NIET MIS. Onze conresp. te Alkmaar deelt mee, dat de Politierechter aldaar Maandag de heer S. P. R., alhier, zonder beroep, we gens overtreding van de motor-rijtuigen- wet tot f 15.-boete of vijt dg. veroor deelde. HANDELSREGISTER. Wijzigingen, meegedeeld 1017 Nov. Texel: A. Maas Hz., De Koog 51, win-' kei in kruidenierswaren; overgegaan aan C. M. Bakker. J. M. Blokker, polder Eierland C 79, bloembollenkweekerij, tuin- en landbouw, overgegaan aan C. Blokker. U.D.I.-AVOND. Nog ontvangen voor de verloting ten bate der Nutsbewaarschool: Tinhen vaas van Dros' Magazijn; kus sen van mevr. Bakker-Zuidewind; flesch. zoete Most van Koonn's Wijnhandel; schilderij van P. Fehrmann; kleedje van mevr. Mosk-van den Berg. Verder: nacht zak, sierhanddoek, doos bonbons, tafel- matjes, eierstelletje, 2 schilderijtjes, sche merlampje. DE BOLLEN-OPHAALDIENST. In de atgeloopen week zijn over het heele eiland plm. 800 zak afgekeurde etn andere vooir de teelt ongeschikt bevonden bollen door de goede zorgen van H.B.Ci. en Bollencultuur opgehaald. Ze worden thans op radicale wijze vernietigd, deels in de kleiput bij de heer M. Veeger, 'deels in een sloot bij het perceel van de heen J. Vlas. Naar schatting was 25 pet. der 'bollen door de marcisvlieg aangetast, zoo dat omstreeks honderdduizend vliegen bij voorbaat „om hals" zijn gebracht en drie millioen bollen voor beschadiging door de vlieg zijn gevrijwaard (één vlieg kan immers plm. 30 bollen bederven.) VIJFDE ONTWIKKELINGSAVOND- Meer dan zestig jongelui van 16 jaar en wat ouder waren Maandagavond in het Glazen Paleis present. Het gaat met de belangstelling voor de kostelooze oinri wikkelingsavonden van Nut en Panorama nog maar steeds in stijgende lijn. Maar nu wordt plaatsgebrek toch beusCh nij pend. Het bestuur is aam het maximum toe en zal naar grooter lokaliteit moeten uitzien, wanneer het allen, die zoo'n avond willen bijwonen (van de eerste samenkomst af stijgt het getal nog steeds) een plaatsje wil verzekeren. Maandag sprak Burgemeester Kamp voor een wederom zeer aandachtig ge hoor we merkten onder de aanwezi- een ook mevr. Kamo en heeren weth. Vlaming en Kager op over de ge schiedenis van de courant en het ontstaan van een dagblad, terwijl hij, na de pauze gedurende welke thee geschonken werd het eerste hoofdstuk voorlas van een jongensboek, dat hij op stapel heeft ge zet, en dat handelt over een jongeman, die zich waagt op het gladde en moeilijke, maar nochtans aantrekkelijke en mooie pad der journalistiek. Spr. lichtte zijn vlotte causerie toe met een reeks van vijf tig lichtbeelden, welke prachtig lieten zien hoe omvangrijk, kostbaar en ingewikkeld de organisatie van een groote krant wei is. Een kostelijke avoind was het weer, waarvan ook de oudere aanwezigen zicht baar genoten. Een avond, die in een groote zaal voor een veel grooter publiek verdient te worden herhaald. Gaarne steL- len wij dan nog eenige series lichtbeelden, betrekking hebbende op de ontwikkeling der boekdrukkunst b.v. en de vervaardi ging van courantenpapier („van boom tot krant") beschikbaar. Na de pauze moest een dertigtal jon gelui de zaai verlaten, opdat de overigen voor sjport en spel ruimte zouden vin den. Volgende week worden de „rollen" omgedraaid. Een maatregel, welke onver-' mijdelijk is, daar het lokaal onvoldoende plaats biedt. Evenwei zal, zooals ge meld, getracht worden hiervoor een be vredigende oplossing te vinden. Volgende week, aanvang halt acht, spreekt de heer Joh. Parlevliet over de Visscherij op de Noordzee. Een film uit het Filmarchief van de Texelsohe Cou rant. zal die causerie toelichten. Komt op tijd, jongelui: halt acht. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DE COCKSDORP. WEER DE GELUKKIGE. Naar we vernemen heeft de heer C. Blom wederom een prijs in een toto wedstrijd gewonnen, thans in bet Zeiss- Ikon-tournooi, waarin hij door goed werk op een „Zeiss-Ikon-totokastje" beslag wist te leggen. VERLOTING PASTORIEFONDS. (Ingezonden.) Velen, die een lot gekocht hebben van, de verloting, georganiseerd ten bate van het pastorietonds der Ned. Herv. Ge-i meente Eierland, zullen zich wel eens afgevraagd hebben, hoe net eigenlijk met die verloting staat en wanneer de trekking zal plaats vinden- De datum van de trekking is nog met vastgesteld, omdat nog niet alle loten verkocht zijn. Maar het laat zich aanzien, dat de trekking binnenkort zal plaats vin* den, wellicht in de tweede helft van De> oember. Van de 5000 loten zijn er ruim 4000 verkocht. Nog slechts enkele hon derden loten zijn over. Als deze verkocht zijn, wordt onmiddellijk overgegaan tot de trekking. Het is geen wonder, dat voor deze loten zoo'n groote belangstelling bestaat. Immers 'Wie zou niet graag voor een kwartje een radio ot motorfiets ter waarde van f 200 winnen En dan de andere fraaie prijzen, stofzuiger, rijwiel, rookfauteuil, enz. Wij zouden dan ook ieder, die nog een lot wil koopen, willen aanraden, dat spoe dig te doen. Misschien is het binnenkort te laat. Ten overvloede zij nog vermeld, dat deze verloting de ministerieele goedk. bij besluit d.d. 163'36, no. 812, bestemd is voor het Pastoriefonds der Ned. Herv. Gemeente Eierland. Uit bedoeld tonds- zullen de bouwkosten van een nieuwe pastorie te De Cocksdorp betaald wor den. De loten zijn verkrijgbaar te De Cocksdorp bij de Herv. pastorie en te Den Burg bij A. Jonker, Koogerstraat. J.P.S. DE KOOG HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK Alhier had Zaterdagavond een bijeen komst plaats, waarin de wensch werd uit gesproken om het a.s. huwelijk vainH.K H. Prinses Juliana en Z.D.H Prins Bern- hard feestelijk te vieren. Op initiatief van de hieeren Epe en Zuidema werd uit de vergadering, die door plm. 25 personen bezocht was, een commissie samenge steld, bestaande uit de heeren: A. Epe, S. Zuidema, R. Henst'ra, A. A. Jellema, Joh. van Heerwaarden, Joh. Langeveld en KI. yermeulem. De commissie stelt zich tot taak de voorbereiding en rege ling vain het feest op zich te nemen. Reeds einde deze ot begin volgende week zullen de imteekenlijsten aan de ingezete nen worden gepresenteerd. Bij de rond vraag stelde een der aanwezigen de vraag, ot er ook gelegenheid tot dansen in De Koog zou zijn, daar anders het meeren- deel der jongelui niet op de ljjst zou tee kenen. Hierop deelde de voorz. mee, dat hoofddoel van de feestviering moet zijn het doen blijken van genegenheid jegens het Oranjehuis. L. OUDESCHILD. Zullen Texelaars daaronder val len? Rijkscommissie ingesteld. Zooals men zich zal herinneren, is eenige tijd geleden door een aantal be-) langhebbenden te Oudeschild, mede onder leiding van het Tweede Kamerlid W. Drop, een request gericht aan de Tweede Kamer der Staten-üeneraal 'teneinde te verzoeken erkenning, voor de gedupeer den door de Afsluitdijk, als belangheb- de in de zin der Zuiderzee-steunwet. Naar wij in het verslag (Handelingen) van de vergadering van 10 November der Tweede Kamer lezen, is dit adres thans door de voorz. der Kamer gesteld in hani den eener commissie, waarin benoema zijn de heeren Duymaer van Twist, Van de Bilt, Krijger, Drop en Westerman. Deze commissie heeft tot haar voorzitter gekozen de heer Duymaer van Twist. Eerlang kan thans het verslag dezer commissie worden tegemoet gezien, waar in aan de Kamer inlichtingen op het adres worden verstrekt, waarna dan de Kamer een beslissing kan nemen. Moge het zijn in voor onze belanghebbende ingezetenen gunstige zin. De buitengewone alg. vergadering van het Ziekenfonds Oudeschild heeft in prin cipe haar goedkeuring gehecht aari een samensmelting met de andere fondsen, al ging dit niet zoo vlot als velen wel hebben verwacht. De vergadering was goed bezocht. Ze telde 85 Men. De voorz., de heer T. Dogger, heette allen hartelijk welkom, waarna de secretaris de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens las de sear, een kort verslag van een vergadering met Da". Eggink, cn de heer F. S. Noordhoft, waarin over de samensmelting werd ge sproken. Mw. C. Eelman-Dogger bracht het be stuur hulde voor de getroffen regeling met T.E.S.O. inzake ziekenbezoek, maar drong er bij belanghebbenden met klem op aan, hiervan nu geen misbruik te ma-< ken. Hierna komt het eenige agenda-punt, n.I. Een fonds voor Texel, aan de orde. De voorz. stelt voorop, dat er aan de samensmelting belangrijke voordeden zijn verbonden, o.a. de crisis-regeling voor werkloozen. Als we zulk een regeling niet noodig hadden, waren we op de goede weg, doch de toestand is helaas anders. Door deze regeling bereiken we, dat het armste deel der Texelsche bevolking be langrijk minder contributie behoeft te be talen. De heer Dijker is niet voor ver andering. De leden hebben vertrouwen in het bestuur en dit zal z.i. 'het fonds wei in het goede spoor houden. Spr. vreest, dat later ieder, die iets noodig heeft, bij „de heeren aan Den Burg" terecht moét komen. Het fonds wordt hier prachtig beheerd en eventueele tekorten, zoo ein digt spr., zijn steeds weggewerkt. De voorz. merkt op, dat de vrees van de heer D. ongegrond is. Het plaatselijk bestuur blijft bestaan etn ieder kan daar ook in het vervolg zijn wenschen kenv baar maken. Het gaat echter om groote belangen, want een groot deel der leden kan slechts zeer moeilijk de contributie opbrengen en kan met de hefft volstaan, wanneer er een crisisregefing 'komt. De heer Dijker vraagt waar de grens is. Veel visschers o.a. leven van de eeneweek in de andere. De voorz. antwoordt hierop, dat B. en W. nog lang met aan een crisisregeling toe zijn. Ze voelen er weinig voor, maar willen alleen met een groot fonds onderhandelen. Dr. Eggink en de heer Noordhoft toomden aan, dat het de gemeente oogenschijnlijk geld kost, doch dat het de gemeente stellig meer zal kosten, als de ziekenfondsen ieder schrapt, die meer dan 4 weken contributieschuld heeft, zooals reglementair is voorgeschre ven. De zieken komen dan tenslotte aan de gemeente. Als er geen regeling komt, zullen de tondsen zich streng aan het reglement moeten houden. De^grens zaï waarschijnlijk 11 a 12,gld. per week zjjln. De heer A. Backer vraagt, ot Den Burg met de meeste leden niét te veel in vloed zal krijgen. Voorz. antwoordt, dat Den Burg ook leden heeft van De Cocksdorp, De Waal, etc., en dat groote invloed van Den Burg dus denkbeeldig is voorai als aan 3 bestuursleden wondt vastgehouden. De heer Boom zegt, dat volgens het verslag in de Tex. Crt. de besturen volgens rooster ingekrompen zullen worden en dat dus uiteindelijk misschien één bestuurslid zal overblijven., De voorz. antwoordt, dat dit alleen de commissarissen Getreft. 17 bestuursleden voor één fonds zijn toch wel wat veeI. De vraag rijst misschien, wa't er met de bezittingen van bet fonds zal gebeuren. Er is plm. f1200 bezit, doch Den Burg en Oosterend hebben samen 10 H.A. land. Het beste zal zijn, alle bezittingen samen te voegen, hoewel het misschien raadzaam is te bepalen, wat bij eventueel uiteen gaan van het fonds zal gebeuren. De heer Slaman vraagt, hoe het gaat met de ledenvergadering. De voorz. zegt, dat deze als gewoonlijk te Oudeschild zaï worden gehouden. Hierna wordt gepauseerd, teneinde de léden gelegenheid te geven, de kwestie fe bespreken. De heer C. P. Du inker pleit na de pauze voor het 'handhaven van het Oudeschilder fonds. Het bestaat al 80 laar, de resultaten zijn goed en eventueele tekorten zijn steeds aangezuiverd, en ook in de toekomst zullen we onszelf kunnen redden. Daarom geen samenvoeging, waardoor we onze zelfstandigheid verhe zen, meent spr. Dhr A. Backer meent dat de leden over het algemeen bang zijn voor te groote invloed van Den Burg. Hij had gedacht, dat het bestuur gekomen was met een uitgewerkt plan over de sa menstelling van het hoofdbestuur, de in vloed der diverse tondsen etc., zoodat de leden precies konden weten, waar ze aan toe zijn. Thans moet er gestemd worden over iets, dat geheel op losse schroeven staat. De heer Jac. Bruin meent, dat een groot tonds naast de crisisregehng op de duur nog andere voordeelen kan be reiken. Eendracht maakt macht. T.E.S.O. is ook groot en sterk geworden door de eendrachtige samenwerking van alle Texelaars. Het N.V.V. is ook sterk door de samenwerking der diverse bonden, zonder dat deze hun zelfstandigheid ver liezen. De heer P. Boom is van oordeel, dat men ontzettend bang schijnt te zijn van het Burger bestuur. Het tjjjn echter ne( menschen als wij, die ijveren voor het; welzijn van de leden en allemaal blij zijn, als ze een voordeel voor hun leden kun nen bereiken. Het bestuur leest daarna een motie voor, waarin de wensch tot samenvoeging wordt uitgesproken. Onder voorwaarde, dat het dagelijksch bestuur van Oudesdhild in het groote fonds zitting zal nemen. Hierna wordt gestemd en het resultaat is48 stemmen voor, 37 tegen en 1 blanco. In principe is de samenvoeging dus aangenomen. De heer Dogger dankt voor de aange name besprekingen. Hij verzekert, dat het bestuur altijd voor de belangen van de leden heeft gewerkt en „dat de leden be slist niet met huid en haar zullen wor den overgeleverd". MUZIEKAVOND. Een adv. in dit nummer deelt mee, dat de onlangs uitgestelde muziekavond met de blinde organist H. J. Kruithof, uit Kampen, bepaald is op Vrijdag a.s. De entree is bepaald op 15 ct., de aanvang op 8 uur. BINNENLAND. Te Amersfoort hield prof. Jos. Jitta rijksbemiddelaar, een rede over de werk loosheid. Hij verklaarde herstel van wel vaart op aanmerkelijk hooger peil te ver wachten. Te Haarlem neemt men proeven met rijdende broodwinkels. Den Haag. De route van de Konin klijke stoet op 7 Jan., van het Paleis naar de St.-Jacobskerk en terug zal vijf K.M. lang zijn. (Terug langs andere weg). Te Rotterdam hield de R.K. Staats partij een drukbezochte Landdag. Be toogd werd o.a., dat de Partij zal blij-v ven strijden tegen uiterst links en uiterst rechts en steeds vóór de democratie. BUITENLAND Duitschland heeft ook het tractaat van Versailles inzake de internationali satie van de rivieren, die mede op Duitsch grondgebied loopen, opgezegd. Hierdoor warden de scheepvaartbelangen van de betrokken mogendheden zeer zeker beïn vloed, maar er is vooralsnog niet aan te nemen, dat ingrijpende veranderingen in de Europeesche rivier-scheepvaart zuilen- worden gebracht. Evenmin is waarschijn lijk, dat deze nieuwe, stap van Hitier de toestand in Europa nog gevaarlijker zou' maken dan hij reeds is. De Poolsche minister v. Buitenl. Za ken Beck is na zijn bezoek aan Londen weer te Warschau teruggekeerd. Voor zoover uit het communiqué, dat over zijn besprekingen met Eden is uitgegeven, kon worden opgemaakt, zal men van Engel- sche zijde Polen, dat zoo gaarne wil deel nemen aan een eventueel nieuw Locarno, dit keer niet op de teenen trappen. Ook Frankrijk ziet men natuurlijk mets liever, want Parijs wensent Locarno nu eenmaal gaarne tot Oost-Europa uitgebreid te zien. In Berlijn daarentegen, wenscht men dit pact beperkt te laten tot West-Euro pa. Zooals men ziet, de meeningen loo pen nog uiteen. Overigens heeft Beek verklaard, dat Polen niet zal deelnemen aan een blocvorming tegen Rusland en bovendien heeft hij zich met de Volken- bondspolitiek van Engeland vereenigd. Langzaam maar zeker schijnt het Ge- neetsche instituut nu weer nieuw leven te worden ingeblazen. Evenwel is niet bekend geworden, wat er over de kwestie- Danzig besproken is. Over dergelijke pijn lijke onderwerpen kan men ook beter zwijgen. Japan, telde 1 Oct. j.l. ruim 70 mil-i lioen bewoners. Dit is ruim één millioen, meer dan een jaar terug. Tokio en Osaka tellen resp. 6 tetn 3 millioen zielen. sf»v»sf».sft».5^if»!tf»»»sr».!!?»!rf»s#» fiffü IMIBBFLIJFII7117M-£~ OOSTEREND

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2