Oe Kleine Verpleegster. S. KROM N.V. Alkmaar m m i Gemengd Nieuws FEUILLETON Ververij en Chemische Wasscherij Gedurende de maand November noteeren wij J. v. Z0ELEN, den Burg, Weverstraat. Mej. G. RAB, Schilderweg. m üp iü p ZOO SPRAK... SIR SAMUEL HOARE, Minister vaf Marine: Engeland blijft in zijn vloot ver trouwen als de voornaamste beschermster van het Britsche Rijk. Wanneer Eqjgeland zijn macht op zee verliest, is het met het land gedaan. Dit zou voor de heele wei reld een ramp zijn. ANTONOF OVTENKO, Russ. consul te Barcelona: Wij zijn uw broeders en u kunt op onze volle sympathie rekenen. Wij zullen u steunen tegen het tascisme. Ill VOOR ONZE DAMMERS. EEN PRACTISCH EINDSPEL. Van groote waarde voor de practijk: 1 2 3 4 5 mm, Wit wint traai door 3227 (2631 gedw.) 27—22, 33—28. Eenvoudig, doch zeer verrassend,. BB EB SI De mensch voelt zich vervallen, Si SI als hij .ophoudt te strijden. Si EB Poincaré. EB BINNENLAND Te Herzogenrath overleden twee bejaarde personen aan voedselvergifti ging. Zij atein van hoofdkaas, waarin eendeneieren verwerkt wanen. Ouderkerk. Tegen een speleir van Amstet Boys werd een halt jaar gevangen nis gevorderd daar hij een speler van M.T.S.S. door iruw spel een been brak Te Best (N.Br.) brandde Klompe|n fabriek Van der Veden, een der grootste van ons land (capac. 3200 paar pier week) at. 35000 klompen gingen verloren. Be drijfsschade niet verzekerd. Den Haag. Wegens het beruchte ze- denschandaal zullen vier personen ver volgd worden. Te Hoorn kreeg de „wonderdokter" H. J. Eilers, Oegstgeest, die een tb.c.-j patiënt behandelde, t200 boete. Vlissingen. Oud-wethouder L. kreeg wegens uitlokken van diefstal zes mnd. gevangenisstraf, adm. Maatsch Hulpbe toon De W. vier maanden. Alkmaar. Vrijdag is in café Gen* traai door H. Koster de Kaasbeurs ge-/ opend. 15 aanvoerders, van wie er voor-i [heen 9 op de markt verkochten. Aanvoer 30.000 Kg. Prijzen uiteenloopend. Haaksbergen. De 68-j. ongehuwde' Joh. ten T. werd Zaterdagavond op de onbewaakte overweg te Veldmaat door een losse locomotief gedood. Zijn rij wiel werd totaal verwrongen. Te Zevenhoven zaï de scheve toren vernieuwd worden. De raad zal er t9000 voor leenen. Er ontstaat oorlog, en er gaat even een onweer over de aarde, en dan is 't weef voorbij. Vandaag galmt de lucht var overwinning en nederlaag, en morgen is er niets meer dan een echo, geschiedenis] Maar bier had Jennie dag aan dag, eni de eene maand na de andere, de oorlog gezien, die eindloos voortduurde, vele trage jaren achter elkaar; hier zag zij jongens, die tot mannen rijpten, en man nen, die jongens bleven, met eêfa luchtig hart de risco van de oorlog aanvaarden, zij doorleefden de ellende en 'weigerden toch, zich ellendig te gevoelen. Het was achter in Mei een roerige maand. Door de ramen kwam het geluid van stemmen, het neerslaan' van kaarten op een tafel, het trappelen van een muzi kale voet, die de maat aangaf bij het bijna onverdraaglijke geratel van een oude gramofoon, die ,,'t Houdt wel weer op met regenen" speelde. Ik zet een stuiver. Hou ik 't? Ik dubbel. Dat zal me een harde dobber wor» VOOR DE VROUW. RECEPTEN. VANILLE VLA: 2 eidooiers, halve L. melk, 10 gram maizena, 60 gr. suiker en halt stokje vanille. Breng de melk aan de kook, laat hierin het gespleten stokje vanille een uurtje warm trekken, neem dan de vanille er uit; roer de eierdooier si met de suiker en de maïzena tot een dikke witachtige massa, vermeng hiermee, hiji gedeelten gelijk en onder voortdurend, roeren, de warme melk, doe het memgsiei jn de pan terug en Iaat het, terwijl gei steeds roert, enkele minuten doorkoken. GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 oent AVONDJAPON A 200. Patronen ver krijgbaar in 88 96 cM. bovenwijdte. Het lijfje is aangesloten met apart aangezette pas. De voorbaan van de rok wordt vol-i gens aangegeven teekens in de vorm van een halve cirkel ingehaald. Daarna wordt de klokvolant van voor- en achterhaam opgestikt, waarna de zijnaden gesloten worden. Het lijfje wordt met een weinig ruimte aan de pas gezet, waarna men deze ruimte eenige malen doorstikt. Daar-, na sluit men zij- en schoudernaden en maakt de hals met een schuin biesje at» De mouwtjes worden van een manchet voorzien, dichtgestikt en met de ruimte op de kop in het armsgat gezet. Tein-i slotte wordt het geheel afgemaakt met een ceintuur (een rechte reep van 15 bij 1.75 cM.) .met een strik van achter., Benoodigd ongeveer 6.25 M. van 95 cM. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. NUTTIGE WENKEN. Gipsfiguren reinigen. Men mengt het in de handel voorkomende zwavelzure beryt (Permanentwit ot blanc tixe) met lijnwater tot een dunne pap en bestrijkt de gipsen voorwerpen hiermede 2 a 3 maal. Al zijn de voorwerpen nog zoovuii en smoezelig, zij gaan er als nieuw uit-< zien. Wanneer we aan de hoeken van, ons vloerkleed een stukje lineoleum tegen de onderkant naaien, zullen ze niet meer omkrullen. Vaak worden bruinleeren schoentjes in het gebruik te licht van kleur. Waiw neer we de schoentjes inwrijven met waf melk, waarin een paar druppels ammom ak zijn opgelost, wordt het euvel grooten deels verholpen. Met gewone doek na- wrijven. Japansche theeblaadjes knappen op door een behandeling met een mengsel van gelijke deelen slaolie en brandspirn tus. Vlekken verdwijnen dan. BUITENLAND Engeland. Te Birmingham staken 9000 arbeiders in de auto-industrie. Frankrijk. Te Parijs wordt een nieuwe Fokker-gevechtsmaChine tentoon gesteld. Snelheid 470 K.M. Kan 1350 K.M, vliegen aan één stuk. Uitrusting: twee kanonnen van 23 mM., twee zware mi trailleurs en een bommenweTpinstallatfe. Frankrijk. De communisten blijven ijveren tegen de niet-inmengingspolitiek. In Frankrijk is de werkloosheid da lende. Het spoorwegverkeer verbetert. De omzetten der warenhuizen waren in Oct. 20 pet. hooger dan in Oct. 1935. Italië verwacht erkenning van zijn souver,einiteit over Abessinië door Frank rijk, Engeland en de Ver. Staten, als het geheel is bezet. Tel. 4043 (3 lijnen). Chemisch reinigen Costuurrs f 1,75 1,75 1,— Verven f 4,75 3- 1.75 Depóts den. Vooruit, jog de pot is 'n weeskind. Kom maar op. Ai En de vier stemmen beginnen te zingen „Kijk niet zoo stom laCh er maar om 't Houdt wei weer op met regenen. Er vloog een schoen met kracht tegen de tusschenmuur. Een teergevoelige ziel schreeuwde dreigend: „Is 't nou uit met dat vervelende ding? Zet een andere plaat op. Hoe vin je „'t Kan altijd nog er ger", broer Als je 't Iet hebt..... Jennie reed 'haar patiënt naar buiten, het balcon op, maar een plekje zonne* schijn. Met een paar ernstige rimpeltjes tusschen haar wenkbrauwen bestudeerde zij dit, toen trok ze hem weer terug iin de schaduw. En toen duwde ze hem opeens, vastberaden, weer maar voren, en stopte hem warm m binnen het vierkantje zonne schijn. De man in de ziekenstoel nam die operaties met kalme pret waar, en er kwam zachtheid in zijn mooie donkere oogen. Zij was zoo'n ijverig, onstuimig klem ding, die Jennie. Zij gat hem eeif bemoedigend kneepje in de arm. Zoo zit je heerhjk, Peter 't is prachtweer en ik kom over een halt uurtje terug. Toen zij zich omkeerde en heen wou, gaan, gebeurde er iets eigenaardigs. Een vogel, die hoog tegen de zon opvloog, het zijn schaduw dwars over de palm van Jennie's hand iheenglijden. Jennie bleet staan en hield 'haar adem in en bleet naar haar hand staan kijken., Er tintelden kleine stipjes goud in Jen-< n'ie's bruine oogen. Zij kneep haar vim-l gers dicht over de schaduw, die al weer' weg was en biet haar blik op maar het stralende aanschijn van de dag. De vogel cirkelde hoog m het blauw. Vliegen. Vleugels. De lucht was als 'zilver, vol van dia bedwelmende helderheid, die bijna het zelfde is als persoonlijk geluk. Een dag, die alle mooie dingen van de natuur in het licht trok, en de rest wegstopte. Een dag, die alle bezonnenheid wegblies, en] het hart weer jong maakte. Ik heb je al een heele tijd iets wij-; len zeggen, Jennie. Eén voor één zeefden de woorden door de droom, die haar bevangen hield, haar bewustzijn biininen. Nog altijd kwam de muziek naar buiten van die afgrijselijke gramofoon, met dat afgezaagde, hinder- derlijke deuntje maar vandaag had ook dit iets prettigs. Het gonzen van een motor, ergens op de groote weg, klonk zingend op naar het overdekte balcon- netje. Het zachte gefluister vain het klimop ging over de oude muren. Luister je, Jennie? Met een schuldig gevoel riep zij haar aandacht terug. Ja zeker, Peter. Je wou me iets zeg- ESPERANTO. Zoo sprak Dr. Boirac: Het Espe ranto is het Latijn der democratie. Naar schatting bekwamen deze win ter 7000 arbeiders zich in het Esperanto, meldt het Volksblad, op grond van ge gevens van de Fed. Arb. Esp. De Boekendienst van de Federatie van Arb. Esperantisten haalde vorig jaar een omzet van 116000.—In vier jaar werden 20.000 leerboeken voor be ginners verkocht. VOOR ONZE SCHAKERS. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Stand: Wit: Kg6, Db8, Lf8, Pb4 en g5, pi b5, b6, b7, d5 en g3. Zwart: Kd4, Da6, Ta5 en c2, Lel, Pd2 en h5, pi c3, c4, c6 en e3. Mat in 3 zetten. 1. DeS dreigt. 2. De4f Pf4t 2. Kt5 of 2. gf4: Pf6 2. Kf5 Pg3: 2. Ld6 cd5: 2. De5t e2 2. De3f. NIEUW PROBLEEM. m mw wm m4e>i\.Wm. Zwart: Kc6, pi a5, c7, f7 en g6. Mat in drie zetten. Oplossing volgt. Spanje. Barcelona wordt het oen* trum van een federalistische beweging van quasi-onafhankelijke staten. Met Bas kenland en Valencia zal worden samenge werkt. Spanje. Vrijdagmorgen zijn zes vliegtuigen van de opstandelingen in een luchtgevecht neergeschoten. Spanje. In zes dagen werd Franco's leger met 10.000 Mooren versterkt. Spanje. Rio Tinto: 1500 mijnwerkers o.w. 100 vrouwen, wenden door rebellen gedood. Reuter. Duitschland wil, dat zijn toeristen die landen boycotten, die het Hitlerregimia niet vriendelijk gezind zijn. Ver. Staten. Sedert de opheffing van het drankverband wordt per minuut drie a vier duizend dollar uitgegeven aan drank. Per gezin in de 14 mnd. van het nieuwe regime 259 dollar. Ver. Staten. Te Washington wordt April 1937 een voorbereidende textiei-i conferentie gehouden. Verkorting arbeids tijd zal dan worden besproken. Ook Nederland zal worden uitgenoodigd. N.O.-Indië. Iin een meer bij Ban doeng zijln vijf personen, o.w. drie kimde- ren, van een Chineesch gezelschap ver dronken, toen huin bootje tijdens een pleziertocht lek werd. Japan. In regeeringsknngen is men van meening, dat een breuk met China onvermijdelijk is. gen, dat je al lang op je hart had, En zij ging op de bank zitten en wendde haar ernstig oplettende gezichtje naar hem toe en wachtte in argeloozs on* schuld. Er kwam een glans over Peter's ge» zicht een somber gezicht was het, te oud voor zijn jaren maar nu straalde het door ihet ontzaglijk gewicht van het] oogenblik. Hij keek Jennie aan en hij verdronk in de diepten van die klare oogen. Zijn eigen oogen werden plotse ling nat en hij bedekte de hare met een groote, verlegen hand. Wat een weer, en wat een omgeving voor zijn liefdesver klaring na al die gespannen maanden van honger en onzekerheid, Ihoqp en wanhoop. Ik ik hou van je, Jennie. Wil je met me trouwen? Maar, Peter. De woorden ontsnapten Jennie, door haar verschrikte verbazing. Met één veeg was het geluk weg van Peter's gezicht. Na een paar seconden van verlegenheid, zei hij langzaam: Ik dacht, dat je 't begrepen had, Ik dacht, dat je Dus dat was 't niet geweestHaar zachte teederheid, haar kleine innigheid» jes, haar sympathie en al dat hartelijke begrijpen het was mets anders van] haar geweest dan vriendelijkheid tegen een verminkte soldaat niets anders dan medelijden. (Wordt vervolgd.) 48 49 16 A 900 Jassen japonnen vanaf abcdefgh Wit: Ke5, Tc4 en gl, Lh3, Pa8, pi a4, a6, c3, c5, f6 en g5. 1

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4