BLACKBIRD PEN No. 510.3 50ste Jaargang Zaterdag 21 Nov. 1936 Brandwonden EERSTE BLAD. LEVENSKUNST. Pu rol er op Pu rol geneest Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. QtefcU/iJon&en eert Boekhandel ft Parkstraat. Vogels trekken over Texel. Uw advertentie fn dit bind wenft op Texel huis aan huis galeien Waarom moeten wij eerst over bergen van banaliteit, van laag-bij-de-grondsch gedoe en gepraat heen, alvorens tot 'n prettig en behoorlijk gesprek te komen Waarom gaan wij eigenlijk niet wat. ver trouwelijker met elkaar om Diegenen onder ons, die het doen, die innerlijk zoo bevrijd zijn, dat zij direct van mensch tot ■mensen durven gaan, zuTIen altijd mer ken, hoe dat gewaardeerd wordt en hoe men het onmiddellijk contact, dat zij leg-» gen, tracht te aanvaarden. Hebt u ook wel eens opgemerkt, dat de grootste oorzaak van de banaliteit in de omgang berust op het herhalen Eerst zeggen wij, dat we iets zullen gaan doen. Dan doen wij het. Eindelijk ver-i tellen wij, dat we het gedaan hebben, Dat is tweemaal teveel aandacht en tijd gegeven aam dingen, die die overmatige belangstelling niet waard zijn. En 'het groote leven gaat voorbij en de menschheiid heeft haar geweldige geschie denis achter zich en zijn geweldige toe komstmogelijkheden vóór zich en als ik duizend jaar oud zou worden, dan zou ik nog niet alles kunnen lezen, wat aan wijsheid en schoonheid aan tie werelu gegeven is maar „men" praat over de zeer laag-bij-de-grondsche dingen van het leven iin plaats van elkaar te verster ken irn moed, in levenskunst. Het is he laas waar, dat mijn haind de zon kan be-, dekkew, terwijl de zon toch wel een niet uit te spreken aantal malen grooter van omvang is dan mijn hand. En zoo kan het ook gebeuren en het gebeurt ook helaas dagelijks, ja, ieder uur dat menschen het groote Woud van het Le ven miet meer zien doordat zij zoo lang om elke boom blijven heendrentelen. Soms hun leven lang om die eene boom. Ik ben er ook voor, bepaald sterk voor, om je plicht te doen. Maar laten wij niet zoo'm terugwerkende kracht daar aan verleenen; noch die plioht een sCha-i duw vooruit laten werpen; want de uren vóór en ina de kleiner ot grooter dage-| lijksche plichten zouden kunnen zijnrzon- neplekjes iin het wintersche Woud des •Leviens. ZONDAG 22 November. ZONDAG Was de daad halt zoo gemakkelijk als de gedachte: we hadden een weuekj vol meesterstukken. MAANDAG Geduld is zulk een schooine zaak Om in een moe ie lij ke taak Zijn oogwit uit te voeren. Van Alphem. DINSDAG In groote dingen is de geest niets zon der het ïhart. Card, de Retz. WOENSDAG Te veel geestdrift verwijdert van liet doel, dat men bereiken wil. Inayat Kham. DONDERDAG Geld maakt een mensch niet rijk, ten- Z|ij tegelijk het hart rijk is. VRIJDAG 't Is niet de vraag, al wat in boeken/ steekt, in 't hoofd te zaam'len, doch ot 'het daarin iets wekt en kweekt. Vosmaer. ZATERDAG Denk niet, dat de gelegenheid twee maal aan uw deur zal kloppen. C h a m f o r t. Ill EEN LACH EN EEN TRAAN. In België zijn nevenbetrekkingen ver boden. Voor dienstmeisjes die gewoon waren haar „neven" in de keuken te ont vangen, een hard gelag.... De Volkenbond heeft 't nieuwe paleis be trokken, waar echter alles nog naar verf riekt. Als de diverse gedelegeerden er naar waarheid de toestand van hun lan den schilderen, zal de lucht er niet beter op worden. DE KAFFERS. Over de kaffers voorloopig nog dif Ze zijn verzot op ringen en armbanden. In hun ooren, om hun armen en beenen overal dragen zij ringen van de meest uiteenloo- pende "soort. Koper is het meest geliefd en het duurst. Hebben zij echter geen koper of ijzer, dan nemen ze ook genoegen met de ring van een weckflesch. Als het maar ringt zijn ze tevreden. IN KRUGERSDORP. Wij leven hier erg hoog. Ons dorp ligt wel op 1650 M. boven de zeespiegel. Over dag is het heet, 's nachts absoluut kogd. Het klimaat moet toch gezond zijn. Hoog en laag wisselen zeer sterk. De grond is erg onvruchtbaar. Het regent hier heei weinig; wanneer het soms hand waait kan men gerust spreken van zons- verduisterende stotwolken. WELVAART. En toch heerscht hier groote welvaart, ondanks die Sahara-natuur. Hoe# dat komt? Aan de rand van het dorp ligt een hoop zand, honderden voeten hoog. Daar rooken schoorsteemen en het lawaai van machines vervult de lucht. De goudmijn Een der vele, die de oorzaak van de web vaart in Transvaal, ja in heel Z.-Atmika zijn. De mijnen hier zijn heel diep. Meer dan 7000 voet. Blanken en kafters zijn er werkzaam. Een blanke verdient 3 shil ling (plm. tl.40 per uur), een kaffer nog niet eens eenzelfde bedrag per dag. Een blanke rijdt motor ot auto en be-i betaalt er bijna niets voor, een kaffer rijdt fiets en betaalt 3yh shilling belas ting voor dit voertuig. Een vreemd land. Fietsen doen hier bijna uitsluitend de "kafters. De blanken loopen, of rijden in een auto ot op een motor. Een rijk land moet Afrika zijn WaaT men ook komt, overal staan auto's. En de spoorwegen Ik las juist, dat die ver leden jaar 27 millioen gulden overgeboerd hadden, terwijl de begrooting der Zuid- Afrik. Linie een overschot vertoont van eenige millicenen guldens. Ik ben hier ;nog maar kort, maar wan-1 neer ik de vreemde tegenstellingen zie in „die land van San Marys", wil ik dit land steeds vergelijken met een arme gesjochten jongen, die plotseling rijk ge worden is en alles nog moet koopen. De vraag naar goud is nu heel groot en Zuid-Afrika heeft het! In heel veel dingen is men nog erg op achter. Behalve 'op het gebied van auto's en mode. Toch beweert mem, dat Engeland hier zijn overbodig oud mate riaal been stuurt. De belasting is hier heel laag voor een niet-kapitalist. Ze wordt bijna uit sluitend van de goudmijnen gevraagd, en dat levert zooveel op, dat het beetje, wat zoo'n arme vakman zou kunnen op brengen, maar niet gerekend wordtJe hier ten stadhuize vervoegen om je als ingezetene te laten inschrijven ot an dere formaliteiten worden schijnbaar met gevraagd. In mijn kosthuis zijn wel vier Hollanders, dieal eenige jaren in Afrika zijn, maar d*ie nog niet staan ingeschreven als ingezetenen en ook geen cent belas-/ ting betaald hebben. Op dit gebied is men nog heel, heel laksch en zou Holland wel wat van zijn crisisambtenaren kun nen doorsturen. Ot neenlaat Afrika maar zoo blijven. Ik geloot, {lat het bei ter is. Je bent er gauw aan gewend. Gau wer dan aan de werkmethode, die hier voor Hollandiers heel vreemd is en de eerste weken de pas aangekomenen menig moeilijk oogenblik bezorgt. Ja, heel, heel zwaar is het begin, maar heeft Oom Raui nie geseg, dat alles sai neg kom? Een volgende maal over mijn werk. SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) ZOO SPRAK.... VICE-ADMIRAAL QUANT: Onze vloot is veel te zwak. Voor versterking moet een vrijwillige leening, tegen lage rente, gesloten worden, om de achter stand vlug in te halen. Defensie moet los van politiek. MOLTKE: Elke oorlog, ook die ge wonnen wordt, is een ramp voor een land 4 Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die .past; ook 4 4 past bij uw beurs: 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 ♦•♦•♦•♦•4# LANDBOUW EN VEETEELT llllll - Gp stal. Zet uw vee toch nooit in de tocht, door van twee zijden de ramen te openen, ot door de deuren los te zjetx tenen aan de andere zijde de ramen open. - Eieren. Is liet kippenhok vuil, dan zullen het de eieren ook licht zijn. Vuile eieren hebben niet de volkomen markt waardie, omdat ze niet afgewasschen mo gen worden. - Veevoeding. Jonge varkens, die veel aardappelen krijgen, mengt men er wat geslibd krijt door. Dit doet men ook bij vee, dat veel ingemaakt voeder krijgt. Veevoeding. Geef aan uw vee gieen bevroren groenvoeder, knollen, man gels, enz. Ook niet aan uw kippen. Mais. Kippen hou den en maiste'en h-oort bij elkaar. - Vorst. Laat geen kippen in bevro ren gras loopen. Schapenvleesch wordt in België veel gegeten. Het komt meestal van Neder land. Llit: Rust Roest. Groote sorteeringf Een dier meest interessan.e onder deden vau de vogelstudie, schrijft de heer F. Koster in het Alg. Handelsblad, is hef trekverschijnsel, dat zich telkenjare in de natuur openbaart. Het heeft zich sinds vele jaren in de belangstelling van geleem den en teeken mogen verheugen en daar aan is het idanook ongetwijfeld te danken, dat onze kennis omtrent tal van merk waardige „raadselen" en „geheimen" van de vogeltrek zeer is toegenomen. Afzon dierlijke vogehvaenten wenden gesticht de bekendste zijn wel Rossitten en Helgo land voor Duiisclilaind en het trekstation Texel voor Nederland een netwerk van waarnemers werd georganiseerd, natio naal en internationaal, speciale tijdschrif ten, aam ide trex gewijd, verschenen. Het aantal boeken, dat sinds Gatke's tijd op WOORD EN DAAD - Voorzitter herinnert er aan, dat in zake plannen tot gasverlichting in Sept. 1898 bericht was ontvangen ,dat B. en W. persoonlijk bezoek zouden krijgen, ten einde omtrent genoemde plannen na der te worden ingelicht. Dit bezoek heett nog steeds niet plaats gehad. B.enW. mee- nen hieruit te moeten afleiden, dat de aanvrage niet ernstig bedeeld was en stelten voor de concessie niet te ver leenen. Mede omdat van verschillende: kanten gewezen werd op het gevaar, aan gasgebruik verbonden. Accoord. De heer C. Keijser Pz. wijst op het verzamelen en verkoopen van jonge vo gels en eieren, wat op Texel nogal van, beteekenis moet zijn en verzoekt dit kwaad te beteugelen. Voorz. zal er de noodige aandacht aan schenken. Begrooting onderhoud Waalderweg 1900 wordt goedgekeurd. VRIJDAG 23 JUNI 1899. Afwezig: de heer C. Zijm; één vacature. Voorz. verwelkomt in het biezonder de heer Bakker, die de laatste tijd wiek gens ongesteldheid verhinderd was de raadsvergaderingen bij te wonen. Voorz. deelt mee, dat tot voorzitter Bestuur Alg. Weeshuis benoemd werd de heer Aug. C. Keijser. Voorz. deelt mee, dat nieuwe num mering der huizen noodig zal zijn in ver band met a.s. volkstelling. 118 Helgoland verscheen, is danook reeds zeer respectabel te noemen. Niet in het minst is er verheldering ge komen in de voorstelling, welke men van de trek boven en door Nederland bezat. Sinds het pionierswerk vap onze ornitho logen Brouwer en Venvey, die bijna 20 jaar geleden liet trekstation Noordwijk aan Zee oprichtten, is er toch wel heel wat schot gekomen in het trckomJerzoek tal van waarnemers trekken in de ge schikte tijd het veld in, duizenden en dui zenden vogels zijn geringd (van dat rin gen bezit ons Filmarchief een zeer ge slaagde opname. box. Crt.-Red.) En kele jaren geleien was de tijd zelfs irijj> om een afzonderlijk trekstation van blij vende aard, zooals dat te Helgoland, op te richten, doch helaas kwam de orisaa tusscbenbeide, welke ook de verwezenlij king van ie gekoesterde denkbeelden be lette. Wel is er een „station" gekomen, en het heeft reeds veel belangrijk werk verricht, maar een zelfstandige weten» schappelijke instelling, zooals onze Oos terburen bezitten i;S net nog met kunnen worden. Enkele jonge biologen hebben zich iiitusgdhen vol toewijding aan de bestudeering van de vogeltrek gegeven laten we hier iets van lum voornaamste bereikte resultaten mededeetem. In het algemeen dient nog te worden, voorop gesteld, dat het trekonderzoek zich thans vooral ten doel stelt om con 1 clusiies uit fieiteu te trekken, uit vete, en liefst door uitgebreide samenwerking verkregen waarnemingen. Aanvankelijk begon men met specula tieve hypothesen, afgeleid uit losse ge gevens ot hee'emaal niet uit gegevens, welke hypothesen nog maar al te graag in sommige kringen worden verkondigd. Vooral hebben deze betrekking op de betaamde trekwegen, vaste banen, waar over de stroom van trekvogels zich van en naar liet Zuiden zou voortbewegen, zooals b.v. met de ooievaars het ueval zou zijn. De bekende Duitsche onderzoeker Von Lucanus kon zich van de bekoring der verleidelijke hypothese niet losmaken, toen Irij schroef, zich mede baseenend op NederLandsche gegevens nog wel, dat die ooievaars uit Mudden-Europa in zuid-oos telijke richting naar hun winterkwartieren zonden trekken en die uit West-Europa, dus ook die uit Nederland, in zuidweste lijke richting. De Weser zou ongeveer die grensrivier van beide gebieden zijn. In de laatste aflevering van „Ardea" nu, het bekende en veelzijdige orgaan dien- Ornithologische Vereeniiging, komt nu 'n uitstekend artikel van mr. Fr. Haver- schmidt voor, waarin deze aan de hand van de verkregen resultaten met het rin gen van ongeveer 1200 jonge Nederland se he ooievaars in de jaren 192') '35 aan toont, dat de opvattingen van Von Lu canus er geheel naast zijn. Onze brood-, vogels trekken waaiervormig, dus in vete richtingen tusselien Oost en Zuidwest, weg. Die ooievaarstrekwegen-fheorie vooir West-Europeesche ooievaars moet dus onjuist zijn. Welnu, de practische geest, welke bij dit ooievaars-onderzoek heeft geheersqht, is ook te vinden in de methode van wer ken van de leiders van het Trekstation Texel, met wier resultaten wij ons thans verder bezig zulten houden. (Wordt vervolgd.) Bank vain Leening. Rekening 1898 goedgekeurd. Nadeelig "saldo 134.02. Stemming wegens periodieke aftre ding van de heeren C. Keijser Pz., W» Mets Tz., C. Bakker en K. Lap Bz. en ter voorziening in de vacature A. P. Koorn. Benoemd worden de heeren C. Keij ser Pz., W. Mets Tz. en irn de vacature H. W. Keesom. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. J. O. D. Dikkers, H. Flens, K. Lap Bz. pu J. E. Winkler, ter voorziening in nog twee plaatsen. De herstemming heeft plaats 22 Juli 1899. Gekozen: de heeren G.J.O.D. Dikkers en K. Lap Bz. DINSDAG 25 JULI 1899. Afwezig: de iheer C. Zijm; één vacature. Verordening heffing en invordering schoolgelden wederom gewijzigd. Verordening heffing en invordering leges ter secretarie gewijzigd: voor hu.- welijksvoltrekking op werkdagen tusschen 9—2 uur t3.—op Zon- en Feestdagen 1012 uur en op werkdagen buiten ge noemde uren flO.Op Zon- en Feest dagen voor 10 ot na 12 uur tl5. Ook heffing en invordering begrafe nisrechten en marktgelden gewijzigd. Goedgekeurd wordt rekening Alg. Armbestuur: Ontv. 14444.—, Uitg. 13591 Voordeelig saldo f853.—. TEXELSCHE COURANT VOOR DE ZONDAG Wat Miinhardt maakt ii goed VOOR HOOFD EN HART. DE BESTE VULPEN NA DE „SWAN" VAN TEXELS RAAD. 119

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1