Texelsohe Berichten Onbewaakte Overwegen. Wat autobestuurders weten moeten. Hersenen, en Genie. GEMEENTE TEXEL STAAT DER GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Burgemeester en Wethouders van Texei maken bekend, dat een atschritt van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen be taling der kosten 'ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Texei, 19 November 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. KAMP. EEN VOLKOMEN SUCCES. Blijkens een schrijven van de Directie der Cowboy-Schoenfabrieken te Dongen aan het Centraal Buireau voor Couranten publiciteit te Amsterdam was haar re clamecampagne waarbij courantenrecla- me de grootste rol speelde „een vol komen sucoes". Het is maar de vraag: Deugt uw anti-» kei? Is de prijs daaraan evenredig em beeft u voldoende keus Zoo ja, dan blijft sucoes niet uit. Kunt u op die vragen niet met „ja" antwoor den, adverteer dam beslist niet, want dam loopt het op een teleurstelling uit, voor de kooper zoowel als voor de adverteer-/ der. Een goed zakenman echter zorgt, dat hij aid verteeren kaïn en HIJ DOET HET OOK. PLUIMVEETEELT. Verkorte cursussen op Texel. De Stichting tot bevordering van het Landbouwonderwijs op Texel heeft in voorbereiding het doen geven van één ot twee verkorte pluimveeteelt-cursussen. Öeze cursussen nemen vier avonden in be slag. Elke avond is een les apart met als onderwerpen: 1. Rassen. 2. Huisves ting en voeding. 3. Ziekten. 4. Fokkerij en organisatie. Aangevraagd is zoo'n cur sus voor Den Burg en voor Oosteirend, De deelnemers moeten 75 oent lesgeld betalen voor de heele cursus, waarvan in biezondere gevallen vermoedelijk vrijstel ling wondt verleend. De lessen zullen ge- f:\en warden door de heer E. van den an ien zullen vermoedelijk pas na Nieuw jaar beginnen, misschien ook nog halt December. ZEER ZEKER is er op het ge bied van de pluimveeteelt nog heel wat „op te knappen" en zullen VELEN met het volgen van zoo'n korte cursus waarde volle raadgevingen kunnen opdoen. Men kan zich nu al opgeven bij de heer E. van den Ban, Koogerstraat. IJSCLUB DEN BURG. Woensdagavond hield genoemde ver- eeniging een alg. vergadering in Hotel De Oranjeboom, welke door slechts zeven personen svend bijgewoond. Omstreeks halt negen opent de voorz., de heer A. Eelman, met een kort wel komstwoord, waarna de notulen worden Igelezen door de seor., de heer E. Lap. Onveranderd worden deze onder dankzeg- ging goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penn., de heer Jb. Roe per Johz. Thans is er 1120.62 in kas. Het batig saldo bedraagt f32.De ver een. telt ongeveer 225 leden. Daar er wordt gevreesd, dat velen zich bij aan bieding der nieuwe kwitantie zullen laten, schrappen, wegens de vrij hooge con tributie (50 ct.voor man en vrouw 75 ct.) wordt besloten deze tot 30 en 50 ct. te verlagen. Voor hen, die na 15 Dec. treden, wordt bet bedrag op t0.60 en 11.- vastgesteld. (Dit was tl.- en 11.50). De voorz. en de heeren A. Lap en Ci. Koorn, rekeningnazieners, worden allen herkozen. De penningmeester deelt mee, dat de heer J. Zoetelief, huurder Ileinert, geen overeenkomst wenscht aan te gaan met de vereen., daar hij de Ilemert ze Ir weer voor ijsbaan zal bestemmen. Over tal van stukken land, voor ijsbaan meer of minder geschikt, wordt gespro ken, maar tenslotte wordt besloten de baan in de Hemmer, van Gebr. Boer- horst, weer te exploiteenen. Momenteel staat hij prachtig blank. Volgende maand zal er nog wat water bijgepompt worden. Pomp en motor werken nog prima. De heer J. v.d. Aakster stelt voor, dat de vereen, zelf een flinke tent laat maken. Deze kan dan aan de hoogste pachter worden verhuurd. Besloten wordt even wel nog een jaar hiermee te wachten en, eerst na te gaan of het ledental Zich hand-/ haaft. Medegedeeld wordt tenslotte, dat vol gende week nieuwe kwitanties met lager bedrag dus, worden aangeboden. Om streeks tien uur sluit de voorz. met dank voor de prettige besprekingen de ver gadering. W. Ter Overweging. We hebben vele onbewaakte overwegen. Een zonderling verschijnsel. In de voorbije decenniën waarin het verkeer nog in de kinderschoenen stond werden alle wegen bewaakt. Nu de motorjacht met de dag toeneemt worden de verkeerswegen onbe waakt gelaten. Met het gevolg iedere week ongevallen. Mag dit zoo doorgaan Opgemerkt kan worden, dat de oorzaak van de meeste ongevallen moet worden gezocht misschien wel steeds bij de weggebruikers. Mag dit doen afzien van voorzorgsmaatregelen Het kostelijkste wat op deze aard te verdedigen valt, is het leven van de mensch 't Is eisch, daartoe alle middelen te gebruiken. De medici spannen zich onvermoeid in om menschen- levens te behouden. Is het verantwoord de overwegen onbewaakt te laten We zien dit merkwaardige verschijnsel terwille van de bezuiniging zijn tal van overwegen onbewaakt. Honderden werk- loozen worden gesteund. Ze hebben geen arbeid. Is er niet een weg te vinden, waar langs arbeid en arbeider tot elkaar worden gebracht Het streven naar veilig verkeer vordert hei en de werklooze arbeider wordt er mee gebaat. Deze maanid im werking getreden verkeersvoorschriften. Parkeeren: Toegestaan zonder eigen verlichting binnen 30 meter van een bran- dende straatlantaarn. Parkeeren op on verlichte wegen: ter rechterzijde van de weg met gewone stadsverlichting ot met één lamp aan Üe linkerzijde van het voer tuig, die gelijktijdig naar voren wit en naar achteren rood licht geeft, ter lin kerzijde van de weg (tot 1 Januari 1938) met gewone stadsverlichting. Inhalen en passeenen, enz.: Bij inhaler is tripleeren verboden. Ook snelheidsver meerdering bij ingehaald worden is niet toegestaan. Bij inhalen en ,passeeren van rijdende ot bewegende voertuigen, enz. mag men niet op de linker weghelft ko men bij kruising in bebouwde kommen en op onoverzichtelijke kruisingen buiten be bouwde kommen. Men mag niet verder van de echterkant van de weg rijden, dan vande rechterkant van de weg rijden, dan kan worden gerechtvaardigd. Stilstaan met voertuigen is o.a. verbo den voor een uitrit, binnen 8 nieter van hoeken, in bochten (in bebouwde kom men) en in onoverzichtelijke bochten bui ten bebouwde kommen. Signalen: na 10 uur 's avonds zijn ge- luidsignalen verboden, behalve in geval van uiterste noodzaak. Er moeten knip persignalen worden gebruikt. Voor 10 uur's avonds zijn bij duisternis knipper signalen toegestaan. VAN OVER DE GRENS DUITSCHLAND EN „VERSAILLES". Het was te begrijpen, dat de opzeg ging door Duitschland van de rivier clausules van het Verdrag van Versail les in Europa geen sensationeele echo zou vinden. Want geheel anders dan b. v. bij de bezetting van het Rijnland werd geenszins de „nationale zenuwachtigheid" van de F-ranschen beroerd. Bovendien had niemand verwacht, dat Duitschland, na brok na brok van genoemd Verdrag te biebben afgeknabbeld, juist deze clausules zou blijven naleven. Daarvoor waren trou wens ook deze artikelen te zeer geken merkt door die geest van eenzijdigheid, waardoor liet heele verdrag zich onder scheidt. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Windt men zich dus in het buitenland over deze laatste stap in het geheel niet op, iets anders is, dat men zich danig daaraan ergert. Meer nog in Engeland dan in Frankrijk. Vooral over de" vorm van Berlijm's daad. Over het nietig ver klaren der scheepvaairtclausules treurt men niet. Maar waarom, zoo vraagt de Times, deze eenzijdige opzegging, terwijl de on derteekenaars van het Verdrag bereid zou den zijn geweest met Duitschland te on derhandelen, waarbij Duitschland wij ze ker zijn. zin zou hebben gekregen. „Het is allemaal onmoodig en theatraal ver volgt de Times en het biedt geen p-rac- tische voondeelen, die tegen storende in vloeden van deze daad op de internatio nale betrekkingen kunnen opwegen". WAAROM DAAROM. Duitschland heeft op de verwijten van deze soort reeds geantwoord. Het ver klaart geen vertrouwen meer te hebben in spoedige oplossing van problemen als het onderhavige door middel van confe renties. Daarom had het maar liever zijn toevlucht gezocht in het „voldongen teit". VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) NIEUWE BOEKEN. Clara AsscherPinkhof, De weg alleen, 204 blz., ing. f 2.25, geb. 12.90. Joh. v.d. Woude, De vreemdeling, 328 blz., ing. t2.90, geb. t3.90. Willem de Geus, Wilde vaart, 292 blz., ing. t2.50, geb. t3.50. A. Blok, Het Esperanto in 20 les sen, 17e druk, 120 blz., t0.90. A. Blok, Sleutel op het leerboek, 44 blz., 10.45. A. Blok, Esperanto-zakwoordenboek, 194 blz., geb. t0.90. Amnie Slot, Stien, 174 blz., mg. 11.75 geb. 12.50. K. H. R. de Jos9eIin de Jong, Wen ding, 146 blz., geb. tl.25. Een fijn geteekende, kleine_ roman, waarin de opofferende liefde van de hoofdpersoon Eva Maria wel het meest de aandacht trekt. Zij heeft de liefde van- de kunstenaar gewonnen, maar hij waar deert liet niet'ten volle; zijn leven voi afwisseling brengt niet altijd geluk, tot hij aan het eind van zijn leven zijn zoon ontvangt, die Eva Maria hem geschonken heeft. DR. LAMAS. Dr. Saavedra Lamas, minister van Bui- tenl. Zaken van Argentinië, voorvechter van de vrede en een der meest op de voorgrond tredende figuren ui de Volken bond. Hij werd benoemd tot voorzitter van de Pan-Amerikaansche Conferentie, welke in December te Buenos Aires zaï plaats vinden. We herinneren er aan, dat het voornamelijk dr. Lamas was, die het conflict BoliviaParaguay beslechtte. WAT ER VAN VERSAILLES REST Van de bepalingen van het Verdrag van Versailles zijn nu alleen nog maar over de territoriale. Daaraan zal voorloopig wel niet getornd, worden, want onder de huidige omstandigheden zou dat niet an ders dan oorlog kunnen beteekenen. En daardoor heeft men in Europa geluk kig nog een heilige vrees. UIT DE SPAANSCHE HEL. Slechts door Spanje wordt deze wees niet gedeeld, maar daarbij moet men be denken, dat men een burgeroorlog niet met een gewapend conflict tusschen twee ot meer staten kan vergelijken. Ook ai vecht men in Madrid met de meest mo derne oorlogsmiddelen en al is de ver bittering tusschen de beide pairtijen zeker niet minder dan tusschen twee elkander bestrijdende „volken". Nu de ge'heele burgeroorlog zich op het oogenblik eigenlijk op de strijd om Ma drid geconcentreerd heeft, is het mogelijk, een kort strategisch overzicht te geien. Franco moet over ongeveer 70.000 man, de Volksfrontnegeering over ongeveer 175.000 man beschikken. Daaruit conclu deert een hooggeplaatst Fransch officier, dat Franco een zeer kundig militair is, daar hij anders met zijn betrekkeljjk kleine legermacht nimmer een dergelijk offensief hacl kunnen ondernemen. In technische uitrusting is hij de Rooden, verre de baas, terwijl zijn leger over het geheel ook meer geschoold is. De Fran- schie overste meent, dat de strijd om Ma-i drid voor 'Franco tijdverlies beteekent, maar hij geeït toe, dat de verovering van de hoofdstad moneele en politieke winst oplevert. ALS MADRID GEVALLEN IS. Franco kan er op rekenen, dat, eenmaal in het bezit van Madrid zijnde, zijn re geer ing door verschillende mogendheden zal wonden erkend, (zie rubriek Gemengd Nieuws, lezer. Red.) Verovert Franco binnen eenige dagen de hoofdstad, dan. heeft hij een goede kans in de winter z'n positie te consolideenen, zijn leger te ver sterken en in het voorjaar tegen Cata-t Lonië en de provincies Valencia, Murcia, enz. op te rukken. Moet hij echter te lang om Madrid vechten, dan verminderen zijn kansen op een uiteindelijke overwinning Niet het gewicht, maarhet gebruik. Zij, die nieenen dat groote mannen on ontbeerlijk zware hersenen moeten hebben zullen met verwondering kennis nemen van het door de Fransche medische academie openbaar gemaakte onderzoek betreffende de hersenen van de beroemde Fransche schrijver Anatole France die in 1934 over leed. Vastgesteld is, dat zijn hersenen slechts 1017 gram wogen in plaats van de 1300 gram, die de hersenen van een mensch gemeenlijk wegen, dus bijna 300 gram te weinig. Het tekort aan gewicht zou echter rijkelijk vergoed zijn geworden door een grootere hoeveelheid zoogenaamde grijze substantie, die zijn groote instelligentie zou verklaren. Toch zijn er ook beroemde mannen ge weest met een zeer zwaar hersengewicht. De Russische schrijver Ivan Turgenjef had hersens, die 2000 gram gewicht haalden* Kant's hersens wogen 1700 gram, die van Bismarck 1800 gram, die van Georges Cuvier, de beroemde Fransche anatoom, eveneens ruim 1800 gram. Niet die hoeveelheid beslist, maar de kwaliteit en het gebruik. want de troepen van Madrid worden door Rusland steeds beter van wapens voorzien en daardoor verliest het leger van Franco, dat toch al aanzienlijk kleiner is, aan be- teekenis. Franco weet dat natuurlijk zeer goed, en daarom werpt hij zich op het oogenblik met al zijn macht van bommen werpers en tanks op de hoofdstad. Bo ven Madrid vinden geweldige bombarde menten plaats, waarbij vele slachtoffers vallen. De strijd is op het oogenblik voor een deel reeds na-ar de straten van de hoofdstad verlegd. Desondanks weten de Volksfronttroepen tot op het oogen blik, dat wij dit schrijven, nog steeds stand te houden, al ziet het er niet naar uit, dat zij dit nog lang kunnen blijven d-oen. (Zie Gemengd Nieuws.) TEGEN DE COMMUNISTEN. Wat betreft uitbreiding van het Ital.- Duitsche anti-communistische bloc tot Japan, zou overeenstemming zijn bereikt De overeenkomst zou bovendien eenige clausules bevatten -over de wederzijdsche handel. Ook Mamtsjoekwo zou een groote rol spelen, wat deze handel aangaat. ENGELAND EN EGYPTE. Het verdrag van verzoening tusschen Engeland en Egypte is door de Egyp tische Kamer met 202 tegen 11 stemmen aangenomen. Deze ommekeer, die de En- gelsche politiek in Egypte teweeg heeft kunnen brengen, is wel opmerkelijk. Nog niet zoolang geleden wanen vooral de machtige Wafdisten sterk tegen Engeland gekant. Londen heeft echter de politieke handigheid gehad, ook hen aan de voor bereiding van de nieuwe overeenkomst te laten meewerken, zoodat het nu vrijwel algemeene instemming heeft gevonden. Hierdoor heeft Engeland zijn positie in de Middellandsch-e Zee danig weten te versterken en in Rome zal men deze groote meerderheid m de Egyptische Ka mer zeker niet aangenaam hebben ge vonden. - Spanje. De stations Union Radio en Radio Madrid zouden door bommen uit nation, vliegtuigen vernield zijn. Het Mexicaansche comité tot hulp aan bet Roode Kruis in Spanje heeft honderdduizend frs. bijeengebracht. Engeland's legertekort bedraagt on geveer 15.000 man. Iu Duitschland is het gebruik van ijzer o.m. voor colonnes, uithangborden, maten en gewichten en candelabres ver-* boden. Frankrijk blijft de non-interventie trouw. De linkerzijde, behalve de com munisten, zijn daar voldaan over. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 9 Handelsinformatie- en Incas- O 9 sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt 9 in deze tijd groote voordee- len. 9 Een volledig prospectus, Q 9 waaruit zulks duidelijk blijkt O met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- 9 vrage p.o. verstrekt. O N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) Q AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2