lo. 5104 50ste Jaargang Woensdag 25 Nov. 1936 gj" De Nieuwe ïexelsche Courant EERSTE BLAD. De Schapen-export en de Devaluatie. Texelsche Berichten Wolkeuring Texel 1936. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 ka dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse urs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- üeefïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vi uur later.) 26 27 28 29 30 1 2 Dec 6,10 7.11 8.04 8,54 9,38 iü,25 11,12 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGEN 4.25 ||||!|!I1IIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIII!!IIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIII!I|||||| llllllllllll VAN OVER DE GRENS i|||||!lllllll!lllltlllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllli.ll!l||||fl VOOR EN TEGEN FRANCO. Duitschland en Italië hebben tegelijker tijd de regeering van Generaal Franco er kend. Het feit komt niet onverwacht en, is op zichzelf geenszins bijster belang rijk. Dit zou 't siechts kunnen worden door verdere stappen van de beide regeeringen. Voor Franco kan deze erkenning niet veel meer beteekenen dan een moraele steun, want deze erkenning verandert aan de non-interventie-overeenkomst niets. En al evenmin maakt de erkenning vani Franco een inbreuk op de afspraak van non-interventie. Eden heeft dit in het La gerhuis nog eens duidelijk uiteen gezet. De non-ïnterventie geldt voor beide strij dende partijen en't maakt geen verschil, of een der staten, die het besluit onder teekend hebben, de een of andere partij als de rechtmatige regeering beschouwt. Overigens verklaarde Eden, dat andere regeeringen zich z.i. aan veel openlijke? schending van het besluit hebben schuldig gemaakt dan Duitschland en Italië. Daar mede zou Eden Portugal, Mexico en eenige Zuid-Amerikaamsche staten be doeld kunnen hebben, maar er bestaat wel geen twijfel aan, dat hij daarbij Rusland op het oog had, want de Sovjets gaan in hun interventie thans zoo ver, dat deze zeker die van Duitschland en Italië over treft. Genei-aal Franco begint dit te on dervinden. Madrid blijkt over zooveel mon dern oorlogsmateriaal te beschikken, dat' het, ondanks een beleg van 14 dagen, nog steeds stand weet te houden, hoewel de vliegtuigen der nationalisten de hoofd-i stad voortdurend bombardeeren en daar bij veei Slachtoffers ma'ken. Wanneer er geen verandering in de toestand komt, is het zeer wel mogelijk, dat Franco eerst heer en meester van Madrid zal zijn, indien er van de hoofdstad riiets meer over is dan pan rookende puinhoop. OM MADRID EN BARCELONA. In de militaire bedrijvigheid schijnt e- intusschon juist een pauze te zijn inge-i treden. Regen, mist en sneeuw bemoei lijken de krijgsverrichtingen in en om de hoofdstad. Bovendien wil Franco zijn aandacht vooral op de oostkust gaan richten. Hij is van plan Barcelona at 'te1 sluiten om de Russische wapentranspor ten naar Spanje te verhinderen. Het kan niet ontkend worden, dat een dergelijke maatregel de toestand nog ingewikkelder zou maken. Uit Londen wordt vernomen, dat men daar in.geen geval een actie van oorlogsschepen van Franco op volle zee zal dulden, aangezien dit recht alleen aan oorlogvoerende staten is geoorloofd. De Britsche regeering zal niet toestaan, dat Britsche schepen op volle zee door oorlogsschepen, hetzij van Franco, hetzij van de regeering, worden doorzocht. An dere regeeringen zullen er wel precies eender over denken. Hierdoor ontstaat dus weer nieuwe stot tot conflicten. Maar desondanks is het verklaarbaar, dat Fran co de Russische transporten tracht te verhinderen. Hoe hij daarin met zijn ab soluut onvoldoende vloot, die bovendien de strijd moet aanbinden tegen de ook al zwakke zeemacht van de Volksfrontnegee- ring, zou kunnen slagen, blijft voorshands een raadsel. OORLOG IN VOLLE ZEE. Uit een hoofdartikel van de „Giornale d' Italia" zou men kunnen opmaken, dat Italië daarbij een handje zou helpen. Daarin wordt gezegd: „Indien zekere groote mogendheid gelooft te Montneux de poorten der Middellandsche Zee ge opend te hebben voor de Russische oor logsschepen, geladen met wapens en mu nitie ten dienste der wereldrevolutie, dan kan gezegd worden, dat Italië als Middel landsche Zee-mogendheid en andere sterke staten in Europa besloten hebben te ver hinderen, dat een ernstige vergissing het begin wordt van een onherroepelijke ver woesting der Europeesche oTde". Indien de bewering van dit blad juist is, moet de toestand nog oneindig veel gevaar lijker geworden zijn, daar een openlijke zee-oorlog dan welhaast niet te vermijden zou zijn. Uit Rome heeft men echter reeds laten weten, dat het artikel van de Giornale d' Italia geen enkel officieel karakter draagt en dat het standpunt van Italië voor niemand een bedreiging vormt. Een geruststellende verklaring dus. P. E. SVINHUFVUD President van Finland. Op 15 Dec. a.s. hoopt hij de leeftijd van 75 jaar te be-1 reiken. SPANJE EN DE VREDE IN EUROPA. Tenslotte kan over de Spaansche kwes tie in haar geheel worden gezegd, dat zij nog tal van gevaren voor de vrede in Europa in zich bergt, maar dat de toe-' stand, met het oog op de klaarblijkelijke wil van verreweg de meeste staten, he) om der wille van Spanje niet tot een alt gemeene oorlog te laten komen, desoiir danks nog niet al te donker behoeft te worden ingezien. LASTER IN FRANKRIJK. In ons vorige overzicht hebben we ver teld van de campagne tegen de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken Sa- lengro, die men van desertie beschuldig de. Deze affaire heeft een zeer tragische wending genomen door het feit, dat de minister, volkomen gebroken, door de te gen hem gevoerde lastercampagne en te vens onder de indruk van verdrietige ge-' beurlijkheden in zijn familie, zplfmoond heeft gepleegd. Het gevolg is nu, dat er thans door de regeering Blum een pers hervorming zal worden doorgevoerd, die het op sensatie beluste bladen onmoge lijk zal "maken, hun dikwijls geheel onge gronde beweringen maar zonder meer te Ianceeren. Indien men weet, dat zulks tot nog toe in Frankrijk vrij straffeloos kon gimeuren, daar niet de beleediger zijn beweringen moest be wij ren, maar juist de beleedigde de laster purtt voor punt moest ontzenuwen, kan men deze pershervor ming, die geenszins de persvrijheid zal aantasten, slechts toejuichen. Temeer, daar Salengro niet het eerste slachtoffer van een dergelijke lastercampagne is:Ook procureur-generaal Pressard, die met het onderzoek in de zaak Prince belast was, leed indertijd zoozeer onder de aantijgin gen van zekere Fransche bladen, dat hij een beroerte kreeg en aan de gevolgen overleed. LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Of de devaluatie van de Hollaml- sch.' gulden gunstige invloed heeft gehad op de schapenvleesch- export? We staken ons licht eens op bij de heer Sijp, inspecteur Texelsch Schapenstamboek in N.-Holland, die zoo welwillend was ons als zijn persoonlijke meening het volgende mee te deelen. Schapen en schapenvleesch worden al leen geëxporteerd naar Frankrijk en Bel gië. Ik verwacht niet, dat voorlooplg het afzetgebied voor schapenvleesch grooter zal worden. Aangezien de goudwaarde van de Fran sche franc eind Sept. 1936 meer gedaald is dan die van onze gulden, is door tie depreciatie van ons betaalmiddel de toe stand niet verbeterd. Wanneer men echter in ons land de gouden standaard had ge handhaafd, zou de situatie ten opzichte van de export naar Frankrijk door de de preciatie van de Fransche franc, veel slechter zijn geworden Wat België betreft, is de uitvoermoge- lijkheid en zijn de te maken prijzen in guldens verbeterd. België is echter een betrekkelijk klein land, zoodat wanneer meer vleesch in België wend ingevoerd, de vleeschmarkt aldaar gedrukt zou wor den, wat voor de producenten in beide landen ongewenscht zou zijn en allicht maatregelen van de Belgische regeerinf ten gevolge zou hebben gehad. Teneinde dat te voorkomen, zijn door belangheb- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll OM VOORUIT TE KOMEN ||||ll iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HOE O'SULLIVAN HET DEED. Een Ier, O'Sullivan, zoo vertelt ons Handelsbelangen, was arbeider in een machiiiefabr.ek en kreeg last van hoofdpijn door het dreunen der machines en het vibneeren van de vloer onder zijn voeten. Hij kwam op het idee een rubber matje ondier zijn voeten te leggen. Dat hielp en andere arbeiders volgden zijn voorbeeld. Maar twee keer bleek O'Sullivan's matje verdwenen: zijn collega's hadden het zich toegeëigend. Vastspijkeren van het matje ging niet, omdat de Ier een groote machine be diende en hij zulk een groote mat niet bad. Daarom spijkerde hij lappen rubber onder zijin schoenen. Na maanden bemerkte hij, dat de rub ber slechts weinig sleet. Hij associeerde zich met een schoen maker. Hij bedacht, dat ADVERTEER EN hem helpen kon en voegde de daad bij de ge dachte. En thans is O'Sullivan en Go. Ltd. de grootste fabrikant van rubberzolen en hakken ter wereld. KERKNIEUWS. Tot godsdienstleeraar bij de Pro te s- tantsche kerk in Ned.-Indië is benoemd de heer J.Luther Ramp, evangelist te Den Helder, ook in Herv. kringen te Den Burg een goede bekende. ARROND1SS. RECHTBANK. Deze week werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdammer N.C.O., tegen wie een vervolging was ingesteld als verdacht van openbare schennis der ze delijkheid, op Texel gepleegd. O. werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. GENERAAL VARELA. De leider van de nationalistische aan val op Madrid. benden in beide landen besprekingen ge voerd en is men tot bepaalde afspraken gekomen. In hoeverre hierbij de verhoog de prijzen ook inderdaad ten goede ko men aan de producenten, is aan biet-in gewijden onbekend. Dat de schapenprijzen zich vermoede lijk thans op een iets hooger peil bewe gen, dan dat het geval geweest zou iijn zonder loslating van de gouden standaard, zal danook voor een slechts zeer bescheiden deel het gevolg zijn van een grootere uitvoer of in guldens hoo- gene prijzen. Meer is de verhoogde prijs een gevolg van de tegenwoordige prijzen van wol en "huiden, 'die ten voTle met het depreciatiepercentage zijn gestegen. Wat overigens de toekomst van de schapenfokkerij betreft moge dienen, dat juist iets, wat thans nog meermalen als een nadeel wordt aangevoeld, tenslotte een voordeel zal blijken te zijn. Ik bedoel de verhoogde voederprijzen. Als gevolg hiervan zullen zeer waarschijn lijk rund en varkensvleesch vooral varkens- vleesch in prijs stijgen. Verhoogde rund- en varkensvleeschprijzen zullen on getwijfeld een verhooging van de prijzen van het schapenvleesch tengevolge heb ben, omdat thans het overgroote deel in het binnenland wordt geplaatst. Aangezien varkens voor bijna 100pet. krachtvoeder krijgen en scharen grootcn- deels moeten leven van gras, ligt het voor de hand, dat de verhouding van vleesch-i prijzen en productiekosten altijd gunstiger zal zijn voor de producenten van scha penvleesch en deze laatsten dus uiteinde lijk meer gebaat zullen zijn met hooge dan met lage krach tvoederprij zen. WIE DE PRIJZEN WONNEN. Éénjarige ooien. (4 vachten van 1 va der). Aanwezig 13 groepen. 1 on voldoende. 1. Jac. Lap Kz., Den Hoorn, no. 1024, 1696 punten. 2A. Jac. Lap Kz., Den Hoorn, no. 1412, 1600 punten. 2B. S. J. Keijser, Hoogeberg, no. 965, 1595 punten. 3A. P. Lap Kz., Den Hoorn, no. 1410, 1536 punten. 4A. Jac. Lap Kz., Den Hoorn, no. 1412. 1484 ountem. 4B. P. Lap Kz.. Den Hoorn, no. 1125. 1477 punten. 4C. H. J. Keijser Dz., Molenbuurt, no. 852, 1435 punten. Tweejarige ooien (4 vachten van 1 va der) aanwezig 2 groepen, w.v. 1 on voldoende. 2. Jb. Lap Kz., Den Hoorn no, 1024, 1378 punten. Oudere ooien (6 vachten), aanwezig 8 groepen. 2 onvoldoende. 1. Jb. Lap Kz., Den Hoorn, no. 2364. 2A. Jb. Lap Kz., Den Hoorn, no. 2080. 2B. 11. Lap, Den Hoorn, no. 2066. 2C. P. Lap Kz., Den Hoorn, no. 2054. 3A. C. de Wit, Eierlanld, no. 1910. 3B. Joh. Roejïer Johz., O'end, no. 1905. Éénjarige rammen. Aangeboden 27. 5 onvoldoende. 1. 1522 Jb. Lap Kz., Den Hoorn, 9.0 Kg. prima, 492 punten. 2. 1531 H. J. Keijser Dz., Molenbuurt, 7.2 Kg. z.g. prima, 460 punten. 3A. 1532 H. J. Keijser Dz., Molenbuurt, 6.7 Kg. prima, 449 punten. 3B. 1519 Gebr. Boersen, Oost, 7.4 Kg. ■prima, 438 punten. 3C. 1559 Jac. Lap Kz., Den Hoorn, 6.7 Kg. prima, 430 punten. 4A. 1523 Jac. Lap Kz., Den Hoorn, 6.4 Kg. mat. prima, 425 punten. 4B. 1521 A. J. Keijser, Den Burg, 6.9 Kg. goede prima, 424 punten. 4C. 1529 P. W. Koning Johz., Oost, 7.1 Kg. eerste, 411 punten. 4D. 3316 S. J. Keijser, Hoogeberg, 7.0 Kg. z.g. prima, 405 punten. Oudere rammen. Aangeboden 29. 7 on voldoende. 1. 1413 W. S. Keijser, De Waal, 2 j., 6.6. Kg. goede prima, 454 punten. 2. 1370 C. de Wit, Eierlanid, 3 6.9 Kg., eerste, 439 punten. 3A. 1410 P. Lap Kz., Den Hoorn, 2j.,7.1 Kg. z.g. prima, 426 punten. 3B. 1524 IJ. Lap, Den Hoorn, 5 j., 5.0 Kg. goede prima, 409 punten. 3C. 1420 A. Eelman Dz., Harkebuurt, 2 j., 6.9 Kg. prima, 408 punten. 4A. 1292 S.J.Keijser, Hoogeberg, 3 j., 5-9 Kg. goede prima, 402 punten. 4B. 1295 M. Zuidewind, De Kamp,'3 j., 5,6 Kg. goede prima, 402 punten. 4C. 1412 Jac. Lap Kz., Den Hoorn, 2 j., 5.8 Kg. prima, 400 punten.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1