ELECTRISCH' I*# 7 :r. VERRAST ELKAAR No. 5105 50st' Jaargang Zaterdag 28 Nov. 1936 iS®4 1.* EERSTE BLAD. SLECHT HUMEUR. Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. - v e\*C' ELK stopcontact Geeft 'n electrisch geschenk Uw adverttttia fa dit op Texel huis aan tas TEXELSCHE COURANT VOOR DE ZONDAG illllliiiilliiiiilliiiiiiiiiiiiiiilllllliiilliiiiiliiiiilililliiiiiiii In Dicken's Barnaby Rudge komt een juffrouw Varden voor, de vrouw van de slotenmaker.Hijzelt heeft een opgewekt karakter, is een zonnige figuur, is de blijmoedigheid zelf. Zijn vrouw echter is een zuur mensch, een, die, als zij kan, roet in liet eten gooit. Is het ge-' zin vroolijk, dan zit zij te zuchten en te klagen, terwijl zij bij andere gelegen* heden zonder eenige aanleiding uiterma te opgewekt doet. Over het geheel houdt Dickens van uitersten. Schurken vindt men in zijn boeken, booswichten, zooals men ze in de werkelijkheid haast niet aantreft. Engelen vindt men in zijn boeken eveneens, enge len van vroomheid en deugd. Juftr. Varden is geen lid van een die ven- of moordenaarsbende. Zij doet niets en zal niets doen, waardoor zij met hef gerecht in aanraking zal komen. Maar zij onderscheidt zich door het be zit en wel in biezonder hooge mate, van, een „slecht humeur". In de practijk van het leven vallen zulke menschen niet mede. Men maakt zich over hen niet vroo lijk: integendeel- Zij zijn voor hun om geving een dagelijksche ergernis. vraagi men, wat er nu precies op hun gedrag is aan te merken, dan is dat moei- iijk onder woorden te brengen. Men kan ze niet bepaald slechte menschen noe men. Misschien zijn ze wel heel gods-r dienstig en zedelijk braaf, en is hun ge drag om door een ringetje te halen. En toch doen ze hetzelfde als de stinken die vlieg in de artsenij. Zij bederven en ver-v gallen alles, waarmee ze in aanraking ko men. In zijn diepste grond is slecht humeur een zonde tegen de liefde. Wie zal optellen, hoeveel daandooral gezondigd en bedorven is. Een goed humeur is een bezit voor het leven; het is de veneeniging van goedheid en wijsheid. Als de hemel betrokken is, zoo lazen we eens, moet het goede humeur de zon vervangen Moge u zoo'n humeur bezitten et.... alsnog deelachtig worden. ZONDAG, 29 Nov. 1936. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Een dwaas alleen heeft altijd gelijk. Hire. MAANDAG Niet» d>at waard is gedaan te worden, is gemakkelijk. S. Butler. DINSDAG Het gemoed blijft jong, zoolang het vatbaar blijft voor lijden. WOENSDAG Hij is genade waert, die zijne schuit bekent. Vondel. DONDERDAG Een goed humeur gaat samen met edel moedigheid. G ren vil Ie. VRIJDAG Er is moed noodig om gelukkig te warden. De M r ZATERDAG De onzekerheid van het geluk is wiree- der dan de zekerheid van het ongeluk. Conscience. RADIO. De uitvinding van de radio is een soort uitvinding als die van de boekdruk kunst, ziei Albert Spalding, een beroemd Amerikaansch violist. De Avro-studio werd uitgerust met een Philips-installatie voor het vertoo rnen en ten gehoore brengen van geluids-i films. Hawaii. Het kortegolf station, dat op 25.68 M. weivt en zich als KIO aan kondigt, ligt op Hawaii. Tusschen 4.20 5.20 v.m. kunt ge het hooren. Engeland. Deze maand begon de B.B.C. de regelmatige televisie-uitzendin gen van Alexandra Palace in Londen. Polen. Lemberg (Lwow) is her nieuwd en versterkt. Het station werkt nu met driemaal zooveel energie op de oude golf, 337.4 "vï. Den Burg. Omtrent lectuur op het gebied van radio, voor jong en oud, zal het Bureau van ons blad u gaarne inlich ten. Red. - .1 V rJrc't Gezocht engevonden. Maandags kwam ik in Krugersdorp aan en reeds de volgende dag kon ik „star ten". Dank zij mede de hulp van mijn ex-eilandgenooten 'had ik spoedig een baas gevonden, want er is aardig werk. Gauw hebben we toen gereedschap ge kocht, want de „spullen", welke men hier gebruikt, zijn heel anders dan bij ons, alles in verband met het materiaal dat niet veel Hollainidsch in zich heeft. Vóór ik er echter welgemoed o.p at „stoomde", kreeg ik nog enkele raadge vingen mee, die mij van pas zouden kun nen komen. Het laatste, wat me nog gauw werd toegevoegd was: Als nu over eeu half uur de baas ziegt: „Jij is te sta dig", dan beteekent dat: „Hoepel maar op". En dan ga je weg. Inderdaad, zoo is Zuid-Afrika. Het is er heel vreemd. Er zijn werkkrachten te kort en toch is er niets brozer dan het leven van een vakman. Is het in Holland druk, dan heeft ook een prutser werk, Maar hier verlangt men: alles ot niks. Er is maar één loonstandaard. Het woord „consideratie (toegeeflijkheid, inschikke lijkheid) komt in het Afrik. woordenboek niet voor. Een baas komt 's morgens hij je staan en als je een half uurtje aan de' gang bent, en niet met de anderen mee kunt, dan klinkt het: „Pak je tools jij is te stadig, ik nie kan nie gebruik ^»ij U thuis, bij Uw kennis sen, Uw familie, heeft slechts deze ééne bestemming: een gewillige bron t» zijn van genoegen en gemak. Op méér dan 100 manieren kunt U iemand langn electrischen weg blij maken: met een keteltje, een kacheltje, een bedkruik ol een strijkbout; met een grooter of kleiner electrisch geschenk, voor méér dan 100 doeleinden en in werkelijk alle prijzen. Het moderne geschenk ie: een electrisch geschenk. jou". Dan zit er niets anders op dan je spullen te pakken en met een halt uur loon in je zak verder te gaan snorren. Als zoo'n baas aan een nieuw gebouw begint, ineemt hij soms driemaal' meer voTk aan, da;n hij noodig heeft. Zoodra men aan de gang is, begint hij te „zit-, ten". En ziehier de moeilijkheid, waar mee de pas aankomende metselaar heeft te kampen. En vooral voor de gemoede lijke bewoner van het eiland^ waar de baas dikwijls van „me jongen" spreekt, valt het eerst lang niet mee. U zult wel reeds begrepen hebben, dat de moeilijkheid in de „andere" werk wijze zit. Hoe men werkt? Een voor beeld: Als in Holland een huis gebouwd wordt, richt de timmerman op de hoeken van een te bouwen huis eerst z.g. „pro- fiels", dat zijn loodrechte latten, op. Een metselaar heeft dan niets anders te doen, dan zijn steenen daar maar tegen aan te leggen. Hier is dat anders. Hier staat geen loodrechte lat, maar moet je zoo maar beginnen en eerst de hoeken van een huis uit de hand opmetselen. Daarna metselt men de er tusschen gelegen ge deelten. De troffels, waarmee men met selt, zijn vreemd van vorm, terwijl de specie niet in kuipen maar zoo maar op een beuntje bij je neer gegooid wordt. En als ik er dan nog aan toevoeg, dat de steenen anderhalf maar grooter en zwaarder zijn dan bij ons, kunt u zich voorstellen, wat het beteekent, als mien hier een-twee-drle aan de gang moet. Vooral wanneer inen dadelijk „facewerk" werk, dat je te zien krijgt, moet maken. En ziehier, lezer, de zwarigheden, waar j* doorheen moet; waaraan men niet kan ontkomen. Dit is de „rottijd", die j< als de ontgroening moet beschouwen. D» emigratiewet schrijft niet voor niets voor, dat men geld moet hebben, om eenigé maanden in je onderhoud te kunnen voorzien. Wie doorzet, slaagt, maar w e het niet kan, vergaat het als velen. Qis-t teren hoorde ik, dat een metselaar, die hier gelijk met mij was aangekomen, volgende week weer weggaaat. Stel ja voor. Maar hij is niet de eenige en en zullen er nog wel meer volgen. Goedi begrijpen kan men dat alleen, als men hier zit. Afrika is een pracht land, ot, zooals mij dit tevoren al met nadruk ver zekerd werd, een „rotiand". Ik zou qm- mand daarom durven raden of afraden mijn voorbeeld en dat van de ander* Texelaars te volgen. r) Gereedschappen. SIEM DE WAAL (Wordt vervolgd.) lillllllllllllllllllllIilllll-'llllllllllllllllllllllllllllillllfiilllllKilHl llllll LANDBOUW EN VEETEELT. ft|||| iiiiiiir!ii;::u;;!i;n"!iiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminitt VERBOUW VAN TARWE. Daar de verhouding tusschen de prij zen van tarwe en andere landbouwgewas sen thans zoodanig is, dat de beperking van de tarweverbouw tot ten hoogste een derde van de geheele oppervlakte bouwland niet meer noodzakelijk is, is deze beperking thans geheel vervallen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1