fGÊftÖlf ZILMETA)) Een keurcoll van sieeds welkome geschenken. TEGEN HET R0TKREUPEL. VLEÏWRIJ DOOR EN DOOR Gemengd Nieuws Abonneert U op dit blad. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Alg. ledenvergadering in „De Lindeboom" op Dinsdag 1. 1. Voorz.de heer Alb. Keijser. Secr.de heer E. Noord ijk. In aansluiting op ons kort overzicht van de voornaamste biezonderheden, op genomen in ons vorig nr., deelen we nog het volgende mee: Voorz. gaf zijn spijt te kennen over de geringe opkomst. Hieruit meende hij te moeten afleiden, dat de belangstelling voor het voornaamste pumt van deze avond (collectief arbeidscontract) niet groot is. LEZINGEN. We schreven reeds, dat een lezing zal worden gehouden over melkhygiëne en rundvee-t.b.c.-bestrijding en over onderl. brandverzekering. Meege deeld werd, dat leden van de Holl. Mij, veel geld sparen kunnen, wanneer zij toe treden tot de Brandverzekering hunner eigen organisatie. Aanbevolen werd in-, lichtingen in te winnen bij de heer Jn. Keijser Az. Wat de lezingen betreft: het bestuur zal trachten de beschikking te krijgen over lichtbeelden en (of) films, opdat velen animo zullen hebben, om te komen hooren en zien. BEDRIJFSCONSULENT. Onze lezers weten reeds, dat de heer K. Lap Pz. tei Den Hoorn, aangesteld werd tot ass> bedrijfsconsulent en dat men zich tot hem om inlichtingen en adviezen kan, wenden. Hij werd aangesteld voor de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling. Op een opmerking van de heer E. Noor- dijk over de uitgestrektheid van dit. ambtsgebied, deelde de heer Jac. Roe per evenwel mee, dat waarschijnlijk vooï Vlieland en Terschelling een andere as sistent zal worden aangesteld. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT. Voorz. leidde de bespreking van dit punt in. In een 30 Oct. met de werknemers? org. gehouden conferentie, aldus spr., werd ons verzocht een collectief a|rv beidscontract te willen aangaan. Loons- verhooging werd niet gevraagd en oogen- schijnlijk is er ook niets tegen, maar, vervolgde spr., ik zie er niets iin. Geschil? len komen hier niet voor. We hebben; voor het loon een vaste norm: 's zomers gemidd. f'2.50, 's winters f2.00—f2.25. Vroeger hebben we al eens verklaard De Holl. Mij. 'is geen organisatie van werkgevers, en is dus niet bij machte eenj Contract, als gevraagd, aan te gaan. L.T. B. en C.B.T.B. zijn in principe wel be reid zoo'n contract aan te gaan. Is deze vergadering, zoo vroeg de voorz., daartoe ook bereid? Zoo ja, dan zullen de loonen en arbeidsvoorwaarden moeten worden vastgesteld, voor los en vast personeel,. We loopen het ris:co, dat, indien wij het voorstel afstemmen, wij gedwongen wor den ons aan liet contract te onderwerpen ingeval L.T.B. en C.B.T.B. het wèl onder teekenen. Wat wil de vergadering? Gevraagd werd, of een door 10 leden bezochte vergadering bevoegd kan worden geacht hierin een beslissing te nemen. Het reglement evenwel bepaalt hieromtrent niets. Als oud-secr. van de eenige janen terug opgeheven Bond van Werkgevers, deed de heer G. W. van Santen eenig© mededeelingen uit zijn ervaring als zoo danig. Deze waren allesbehalve bemoedi gend. In stemming gebracht, werd het voorstel principieele bereidverklaring om een collectief arbeidscontract aan te gaan) verworpen met 62 stemmen 2 blanco). Eenige leden bleken bekend met de gestelde looneischen. (Voorz. deed daaromtrent overeenkomstig dooi- hem gedane belofte, geen mededeelingen). Men aChtte ze voor inwilliging niet vatbaar. Voor lieel Texel 'zou eenzelfde bedrag worden vastgesteld. SCHAPENPOTJE. Hoe liet met de uitkeering staat, vroeg de heer Van San ten. Voorz. antwoordde, dat het werk van de plaatselijke Commissie een maand geleden zijn beslag kreeg. Eenige veehou ders moesten inog nadere inlichtingen ver strekken, maar init is het wachten op Den Haag. Aanvankelijk zou op Texel f22.000.— worden uitgekeerd. De Com missie heeft dit bedrag evenwel tot f28.000 weten op te voeren en hoopt nu maar, dat de regeering hieraan haar goed keuring hecht. Na nog een opmerking over uitbreiding niarktberichtgeving in het orgaan der Holl. Mij. volgde sluiting. Alg. Vergadering Vereen. tot Bestrijding van het Rotkreupel in De Zwaan op Woensdag 1.1. Voorz.: de heer S. J. Keijser; secr.-penin. de heer H. Fnederiks. Helaas weer een slecht bezochte ver gadering. Geen kwaad teeken, wanmeier daaruit geen laksheid, maar vertrouwen in de gang van zaken spreekt. Deze gang is n.I. uitstekend, zooals uit het jaar-v verslag van de secr. bleek. De Vereen, werd opgericht 10 Oct. 1935 nadat door de heer S. J. Keijser voorbereidende be? sprekingen waren gevoerd. Texel werd in een tiental kringen verdeeld, met in elk een bestuurslid. Aldus werden be noemd de heeren S.J. Keijser, voorz., H. Fredriks, secr.-penn. en adviseur,-E. Noor- dijk, adviseur, C. Bakker Wz„ P. Bak ker Az., A. Dros Bz., A. Keijser, P. ü'ft""csc" [GÊRÖK ZILMETA) Koorn, C. Roeper, K. W. Roeper, M, Veeger en J. Vlaming. De heer D. Bakker werd aangesteld voor de behandeling van, door rotkreupel aangetaste schapen- In het afgéloopen jaar stonden 7036 schapen, verdeeld over 78 bedrijven, onder con trole, terwijl van nieuw toegetreden le den er straks nog 2000 schapen bijkomen. Dat wordt met elkaar 9000 schapen, een kwart van de Texelsche wolveestapeL Een prachtig begin. Met dankbaarheid wondt melding ge maakt van een gift van f50 van het H.B. der Holl. Mij. Hiervan kwam f21.55 ten goede aan de veehouders, die hun door schurft aangetaste schapen lieten af slachten. Voor de groote steun, door de heer A. Brouwer verleend, werd hem, onder algemeene instemming, een gratificatie van f20.— verleend. REKENING. Ontvangen was f 120.36. Uitgegeven f96.22. Batig saldo 124.14, waarvan o.a. nog te betalen genoemde gratificatie. De rekening werd in orde bevonden en goedgekeurd. BESTUUR. De aftredende bestuursle den C. Bakker Wz., P. Bakker Az. en A. Dros Bz. werden bij acclamatie herbe noemd. CONTRIBUTIE werd weer op één cent per dier bepaald. Reglement zal gedrukt worden en ieder lid zal daarvan een, exemplaar moe'ten bezitten. KOSTELOOS kunnen leden hun door rotkreupel aangetaste schapen laten be handelen. Dieren, verdacht daaraan Lij dende te zijn, kunnen desverlangd ook door de heer D. Bakker gecontroleerd en behandeld worden, maar dit dient geheel 'voor rekening van de veehouder te geschieden. Misverstand hieromtrent moge door deze mededeeling voor goed uit de weg worden geruimd. PROPAGANDA. Wederom zal met vol ledige medewerking van tie Texelsche Courant eeui krachtige propaganda wou den gevoerd, om het ledental op te voe-/ ren. Op het vasteland van N.-Holl. komt thans veel rotkreupel voor. Texel is e practisch wij van. Zoo moet het ook zijn. enblijven. Op iedere Texelsche vee houder rust de plicht daartoe 'het zijne bij te dragen. De vergadering sprak haar waardeering uit over de nauwlettende controle, welke de heer Trap, opzichter, hier regelmatig uitoefent. Daar gaat een zeer goede in vloed van uit. Het dwingt de veehouders er toe, nauwlettend op hun vee acht te slaan ©n aangifte te doen, zoodra zich verdachte verschijnselen voordoen. Hierna volgde sluiting met de wensch dat de vereen, nog veel nuttig werk mag verrichten en nog belangrijk in ledental zal toenemen. Wat Bruintje Beer voor de kinderen, brengt is Goed en Goedkoop. Vraagt het maar in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Voetbal. N.-Nederland sloeg N.- Duitschland met 42 (rust 40.) Bij Hansweert is de Nederl. lichter Thames 5, uit R'dam, tijdens dikke mist door het Amerikaansche s.s. Cranford aangevaren en tot zinken gebracht. -Door bet toewerpen van touwen werden de op varenden gered. BUITENLAND Duitschland. Aan de Duitsche schrij ver Ossietsky is de Nobelprijs 1935 voor de Vrede toegekend. In Duitschland wordt hiertegen krachtig geprotesteerd, daar O. wegens landverraad eenige tijd in de gevangenis doorgebracht heeft. O. is 48 jaar en wordt thans in Charlotterw burg in een ziekenhuis verpleegd. Ver wacht wordt, dat Duitschland zal verbie- bieden, dat zijn onderdanen een Nobel prijs aanvaarden. De Vredesprijs voor 1936 is verleend aan Lamas, Minister van Buitenl. Zaken van Argentinië. Het Spaansche s.s. Elanchove is in de Golf van Biscaye met man en muis vergaan. Van het Ital. Dignitas is bij Brighton een reddingboei aangespoeld. Spanje. De Britsche kruiser Gala tea, torpedojagers en duikbooten hebben Malta verlaten. Zij zouden naar de Spaansche wateren koersen, om de Brit sche zeevaart te beschermen. De Ver. Staten hebben particuliere gouduitvoer verboden, behalve door tus- schenkomst van het stabilisatiefonds en dan alleen naar landen, die tot het mone taire accoord van 13 October toetraden. Illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll OM VOORUIT TE KOMEN llllll lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOE HENRY D. PERKY HET DEED. Henry D. Perky was een advocaat met een slechte spijsvertering. Hij moest eens in een dorp in Nebraska zijn en zag in zijn hotel 's morgens aan| het ontbijt een man een vreemdsoortig gerecht eten. „Wat is dat voor rommel?" vroeg hij. „Gekookte tarwe" zei de man, „het eenige wat mijn maag kan verdragen". Perky bedacht, dat er veel menschen zijn, wier magen -weinig kunnen verdagen. Hij associeerde zich met een mécajni- cien, die een eenvoudige machine ont-i wierp voor de tarwebereiding. Nu is Perky millionair. Hij fabriceert „Shred ded Wheat", het lichtverteerbare voedsel voor zwakke magen. Hij zorgde voor een goed artikel. En weet u, wat hij van de aanvang at voor oogen hield: Adverteeren doet ver- koopen. En hij voegde de daad bij het woord. Nu is Perky millionnair, herhalen we. Wij kunnen allemaal geen Perky zijn. maar dat doelmatig adverteeren veel kleine zaken groot heeft gemaakt, staat als een paal boven .water. Heel Texel bereiken Het kan iniet goedkoop-er dan door middel "van advertenties in dit blad. Vraagt, neringdoenden, ons tarief. Het zal u verbazen. DIT IS BRUINTJE BEER. ""Ctvo Ui ,1XII I A D federe huisvrouw zult U steeds verblijden met een van die mooie en praktische geschenken in Zilmeta, het door en door zilverwitte en vlekvrije Gero-metaal, dat geen onderhoud vereischt en onver slijtbaar is. Of het nu is een cassette tafelzilver (vanaf f 9.65), een van die honderden 8tuls_met juist dat, wat „zij" nog niet heeft (in prijzen vanaf f 0.45), een com pleet keukenlepelrek of een onderdeel ervan (het toppunt van hygiëne), of een aanvulling van het Zilmeta tafelservies, waarin alles zoo heerlijk warm op tafel komt, het blijft 'n steeds welkom geschenk. Laat U zich de collectie eens voor leggen. Alle goede zaken op dit gebied kunnen U van dienst zijn.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2