E. H. B. O. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akkers Abdijsiroop Adverteert in de Teielsche Courant V.V.V. MOOI TEXEL. Griep, Influenza Zaterdag 28 Nov. 1936 De Dinsdag in hotel Texel gehouden alg. ledenvergadering van Mooi Texel werd bijgewoond door 2S personen, o.w. Burgemeester Kamp, eere-voorz. Omstreeks kwart voer negen opent de voorz., de heer W.H.Lap, de verga le ring met een woord van welkom. HOE HET MOET. Het vreemdelin genverkeer, aldus de voorz is voor Texel een niet te onderschatten bron van in komen, welke reeds rijkelijk vloeit. Het kan echter nog veel beter. Jammer, dat velen het vreemdelingenverkeer beschou wen als iets, waarvan zooveel moge ijk inoet worden geplukt. We mogen nim mer verzuimen, dat we het de gaslen hier zoo aangenaam mogelijk moeten maken. Vooral de maaltijden moeten steeds le klas zijn. De beste reclame voor zich en voor het eiland maakt hij, die zijn klan ten het best bedient. Hij is het, die het vreemdelingenverkeer het best bevordert. E>e notulen, gelezen door de lieer P. Fehrmanm, administrateur, worden goed gekeurd, evenals het Jaarverslag der ver eeniging, uitgebracht door de heer C. Jonker, en het verslag van het Museum* verzorgd door de heer H.Kraai. JAARVERSLAG. Hieraan ontleeneiwe: In tegenstelling met vorig jaar was het voorseizoen beter dan gewoonlijk (jaar beursreclame). Het hoogseizoen was zeer goed, ondanks de regenachtige Julimaand, althans wat De Koog en omgeving be treft. De zomerhuisjes langs de heele iduinkust werden vrij vlot en meermalen vroegtijdig verhuurd. Het overige deel dier gemeente was over Tiet algemeen mët gasten minder goed bedeeld. Hiet nasei zoen was kalm. De strandtentenverhuui- ders hadden'het veel ongunstiger dan over 1935 (slecht weer). Letten we op het ga ring bezoek aan de overige badplaatsen, idian is er alle reden tot tevredenheid. Verwacht mag worden, dat bij eenige opleving van de economische toestand het bezoek aan ons eiland zich in stijV gende lijn zal bewegen. Evenals vorig jr kwam de crisis tot uiting in korter ver blijf en iin het uitoefenen van drang op verlaging pens:onprijzen. Buiten de duin streek zijn pensionhouders meermalen voor die drang op zij gegaan. Het aam tal door Staatsbosch beheer verleende kampeervergunmingen steeg wederom; vo rig jaar voot 1694 personen, nu voor 1987. Ten deele crisisverschijnsel, maar mede een gevolg van de drang naar trekken en kampeeren, welke bij jong Nederland al grooter wordt. Evenwel zal tegen excessen moeten worden gewaakt. Medewerking van verhuurders van kam peerterrein en dwingende politiebepalin- gen zullen noodig zijn. Door het onbeantwoord laten van brie ven wordt het vreemdelingenverkeer niet gediend. Laten aanvragen, waaraan niet kan worden voldaan daarom aan de heer Fehrmanin ter hand worden gesteld. Pensionhouders, die bij ontijdig vertrek van gasten geen schikking weten te tref fen, mogen geen bagage achterhouden. Tactischer en iin het belang van Texel is het, de bemiddeling van V.V.V. in te roe pen. Met niet genoeg waandeering dient ge tuigd van de arbeid, door de heer H. Kraai in het belang van het MUSEUM verricht. Voor ihet beheer van dit Mu seum zal een STICHTING worden ge vormd onder auspeciën van Mooi Texel. De statuten zullen binnenkort kunnen worden vastgesteld. Het jaarverslag maakt verder gewag van de Platententoonstelling Oud-Texel, op initiatief van de heer C. S. Ponger ge organiseerd; van de Oudheidskamer te Oosterend, van het bloemencorso en de muziek- en zanguitv oeringen te Den Burg, van het avondfeest te De Koog. Met waardeering maakt het verslag melding van de activiteit, door de afdeeliingen ten toon gespreid. Dit moet aan het doel der Vereen, bevorderlijk zijn. Aan ide Van der Schuyt-trips namen 1600 personen deel, hoewel ze 'n maand vroeger dan in voTig jaar begonnen, toen het aantal 2000 bedroeg. VAN ZON EN MAAN. •||j||| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z 29 Nov 16,32 8,41 7.41 15,52 M 30 17,44 9,39 7,42 15,51 D. 1 Dec. 19,02 10 21 7,44 15,50 VV 2 20,20 10.53 7,45 15.50 D. 3 21,35 11,18 7,46 15,59 V 4 22 47 11,38 7,47 15,49 Z 5 23 59 11.55 7,49 15,49 Zatprdag 5 Dec. Laatste kwartier. Van passagiers der vijf goedkoope trei nen bezochten er 124 ons eiland; dit is 43 minder dan vorig jaar. Batig saldo f 58.30; dit is f25 minder dan vorig jaar. De vogeltemeinen van Staatsboschbe- heer werden bezocht door 2597 personen, vorig jaar 2190; vliegkamp De Mok door plm. 8500. Beleefd wordt dank gebracht aan de Commandant en zijn personeel, voor de wijze, waarop de rondgeleiding plaats heeft. De Eierl. vuurtoren kreeg van 1 Jan.- -23 Nov. 3816 bezoekers; vo rig jaar 1370. De toren op de Fonteins-* nol bleek in een groote behoefte tevoor-i zien Voor a.s. seizoen zullen bovenop gegevens ter oriënteering worden aange bracht en tegen het duin balkjes bij wijze van trap, om vernieling legen te gaan. De Jaarbeursstand werd door plm. 14 a 15000 personen bezocht. Er werden 5000 folders uitgereikt. Aantal verzoeken om inlichtingen 675; dit is 225 meer dan vorig jaar op Jaarbeurs en in Apollohal samen. Een groot succes. Thans is de maquette opgeborgen in een gebouw der gemeente Utrecht. Ook buiten de Jaar beurs zijn op groote schaal folders ver spreid. Er werden in 25 bladen 210 adv. geplaatst. Dit kostte f662.Van de pensiongids werden 4000 ex. verspreid, van de kaartjes van Texel 3500. Aange kocht vierden 10.000 sluitzegels met re clame voor Mooi Texel en De Koog, o,p aanvraag van leden gratis beschikbaar. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.. per flacon. Buiten die van de Jaarbeurs behandelde het Bureau der Vereen. 2130 schrifte-i lijloe aanvragen; dit is 350 meer dan vo-. rig jaar. Aantal mondelinge informaties te Den Burg en De Koog resp. 472 en, 1362.Het Buneau was in het voormalig café Den Burg uitstekend gehuisvest. T.E.S.O. gaf daarvoor extra subsidie. Verder maakt het verslag melding van de journalistendag (14 bladen), van arti kelen over ons eiland In diverse bladen* enz. Het ledental is vrijwel stationnair en bedraagt nu 300. De rekening sluit met f59.38 nadeelig Saldo, welke som als extra subs, aan TESO is gevraagd. Versterking dergéld- middelen, door uitbreiding van het le dental, is noodig. Secr. besluit zijn zeer omvangrijk en met biezondere zorg samengesteld verslag met dank aan allen, die de Vereen, pp iceniger'ei wijze steunden, inzonderheid aan TESO en de gemeente Texel. VERSLAG TEXELS MUSEUM. Hier aan ontleenen we, dat 1936 een uitstekend jaar was. De collecties groeiden flink aan, terwijl het aantal bezoekers zel;er de 3000 overschreed. De Platententoon stelling Oud-Texel werd helaas door slechts 200 Texelaars bezocht. Van di verse aanwinsten maakte ons blad gere geld melding. We bepalen er ons daarom toe te vermelden, dat het museum miet twee diorama's verrijkt werd, een met meeuwen en een met kerkuilen, terwijl nog in de maak zijn een diorama met kie kendieven, een groote met zeehonden, vogels, zeesterren en kwallen en een ske-i let van de dolfijn, waarvan het muse am reeds een gipsafgietsel bezit. Met waar deering wordt melding gemaakt van T.E. S.O.'s wederom belangrijke financieele steun en van de medewerking van de Texelsche Courant, om te doen al het geen aan de groei en bloei van het mu seum bevorderlijk kan zijn. Hartelijk dank wordt betuigd aan de velen, die vondsten en oudheden aan het museum in eigendom of bruikleen afstonden. De voorz. spreekt de wensch uit, dat) de museum-commissie zal voortgaan met haar succesvol wrerk. De heer H. J. Kraai wordt speciaal dank gebracht. DE REKENING over 1935—'36 wijst een nadeelig saldo aan van f59.38. De ontvangsten bedroegen f3175.40, de uit gaven f3234.78. De contributies belie pen f 1176.50, bijdrage TESO t900, bij drage gemeente f350, opbrengst adv. in gid9en en op de kaartjes 1424.90. De comm. van rekeningnazieners, be staande uit de heeren B. Lolkema, N. de Graat en j. Roeper Cz., verklaart de re kening keurig in orde te hebben bevond den. Aldus wordt zij vastgesteld. De administrateur wordt dank gebracht voor zijn vele werk. De commissie wordt bij acclamatie her kozen. BESTUUR. De aftredende voorz. wordt met 26 van de 28 st. herkozen. De voorz. zegt met groot genoegen zijn herbenoe ming aan te nemen en dankt de aanwezi- gen hartelijk voor liet opnieuw in hem gestelde vertrouwen. Hij verzekert, steeds weer voor het belang der vereen, te zuL len strijden. BEGROOTING 1937. Er s een tekort van ongeveer f 100. Hierbij is rekening gehouden met de fSOO subsidie van N.V. TESO, aan welke N.V. zal worden ver-, zocht, deze subsidie met 1100 te veriKXw gen. Zonder opmerkingen wordt de be grooting vastgesteld. (Zie ook vorig nr.) Met deelnemen aan de Jaarbeurs voor jaar 1937 is f 300 gemoeid. Hiervan zal TESO tl50 betalen, Reederij Staufres t20, Autobus N.-Holl, afd. De Cocks- dorp, Den Hoorn en Oosteren J elk 110, Burg en Koog f40, v.d. Schuyt tlO. WENSCE1EN. Hierna worden de ver langlijsten van afd. Den Hoorn, De Cocksdorp, Den Burg en De Koog voor gelezen. We publiceerden reeds een en ander. De voorz. brengt hulde aan de burgemeester, die alles in werking stelt, om van Den Hoorn uit een fietspad naar zee te krijgen. De bezwaren zijn echter bijna onoverkomelijk. Hij vindt het nutte loos om alle verzoeken daaromtrent op deze vergadering te behandelen. Hij stelt daarom voor, alles door het Hoofd bestuur te laten bespreken met de desi betreffende instanties. De vergad. geeft door applaus haar instemming met deze woorden te kennen. RONDVRAAG. Burgemeester Kamp zegt, voor de eerste maal de algemeene vergadering, die belangrijk is geweest, te mogen bijwonen. Hij brengt de voorz. lot voor zijn groot entho'usiasme. Jam mer, zegt spr., dat niet alle verzoeken kunnen wonden ingewilligd. Anders zou het pad naar De Mok reeds lang zijn aangelegd. Hij juiicht het toe, dat alle zaken de revue zijn gepasseerd en hoopt, dat goede resultaten niet zullen uitblijven. De voorz. zeg't de burgemeesier dank voor zijn vvaardeerende woorden. De heer IJ. Lap vraagt, ot pension houders, wier pension vrij is, dit aan de heer P. Fehrmanin mogen berichten. Mee gedeeld wordt, dat zulks kan geschieden. De heer B. Bakker, van Hotel Califor- mië vraagt, hoe de distributie der aan vragen geschiedt. Voorz. merkt op, dat deze miet gedistribueerd worden. Op aan vragen wordt een gids met pension lijst toegezonden. Als het zeer druk is, worden vrijzijmde pensions aangewezen. De lieer B.Bakker deelt mee, door tusschenkomst der vereen, s'echts 21 gasten te hebban ontvangen. Als hij niet zelf had geadver-i teerd zou het er z.i. slecht voor hem hebben uitgez'en. De voorz. echter ver zekert, dat de leden indirect hun gasten vaak aan de vereen, te danken hebben. Een tevreden gast maakt volgens hem meer reclame dan advertenties. Op ver zoek van de heer B. Bakker wordt Ned. Calitornië thans onder De Koog inge deeld. De heer G. Buis, BosCh-en-Dui|n* wenscht voor pensions en boerderijen aparte rubrieken. Meegedeeld wordt, dat er zeer moeilijk een lijn valt te trekken. Bij boerderij-pensions werd al de naam „hoeve" geplaatst. De heer H. Wuis wil op de Jaarbeurs ook foto's van pensions op laten hangen. De heer P. Fehrmanin acht algemeene reclame beter. E>e heer J. Parlevliet echter ziet wel iets goeds in het idee. H:ij stelt' voor om voor elke foto van een pension houder f5 te vragen. Dat komt de kas der vereeniging ten goede. Burgemeester Kamp acht het wenschelijker twee ru brieken te maken: een algemeene en een aparte voor pensionhouders, die tevens naam en adres op de foto's mogen, ver-i melden. Aldus wordt besloten. De heer N.Kikkert spreekt zijn vreugde uit over het feit, dat de rupsen plaag doelmatig is bestreden. Hij hoopt dat de rupsen ook volgend jaar weer krachtig uitgeroeid zullen worden. De voorz. ver wacht, dat Staatsbosch beheer hiervoor weer zorgen zal. Omstreeks halt elf sluit voorz. hierop met dank voor de aangename besprekin gen de vergadering. W. OOSTEREND. OUDERAVOND. Vrijdag werd een Ouderavond gehou den in de o.I. school alhier. De opkomst was heel goed. Het was de heer Mooij, waarn. hoofd der school, die de aanwezi gen hartelijk verwelkomde. Hij sprak de die hoop uit, dat deze avond aan zijn doel mocht beantwoorden, n.I. de banü tus- schen school en huis zou versterken en dat wel op de meest prettige wijze. Hier na werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. De penningm. moest tot zijn spijt meededen, dat de kas teeg was. Daarna volgden besprekingen over het St. Nicolaasfeest, er werd besloten öm aan St. Nicolaas te verzoeken ook de school te Oosterend te willen bezoeken. Men verwacht, dat hij daaraan wei" ge volg zal geven. De heer Mooij zag gaarr.e, dat het spa ren op school wat vooruit mag gaan, en zei, dat juist het meebrengen van een enkele cent de waarde van het sparen zou verhoogen en de goede gewoonte der spaarzaamheid versterken. Over de schoolreisjes schreven we reeds. De 5e, 6e en 7e klas zullen a.s. zomer 'n reisje MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1S64, biedt E O in deze tijd groote voordee- O len Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt e> met een ex. van de 14-daag- 9 sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Arnstelstr. 11, Tel. 32;>00 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Midilenst Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. □□□□□CDDCO SI naar Amsterdam maken, waarvoor ieder kind voorloopig 5 ct. per week zal mee brengen. Door de goede zorge van itiej. Spaans had de school een gezellig aanzien en was er ook nu weer voor een kopje thiee -en een koekje gezorgd. Mej. Spaans, on derwijzeres, las voor een stukje uit „Kin deren uit mijn klas", van Ida Heyermans, wat met veel aandacht gevolgd en zeer gewaardeerd werd. In de pauze werd liet werk der leerlin gen bezichtigd. Alles zag er netjes uit en getuigde van goede leiding en oplettend toeren. Vooral ,1e teekeningeii waren aar dig. Het onderwijzend personeel was zee» tevreden over de aangename verhouding en de opgewekte stemming tijdens de vergadering. Na de pauze wend de wep- schelijkheid van een nieuw schoolgebouw besproken en besloten dat de oudercom- m ssie hierover met B. en W. zal spreken. De ronidvraag leverde verder niet veel belangrijks meer op en zeer tevreden, over de aangename vergadering, sloot de heer Mooij. de vergadering. Verslagen van Ouderavonden ontvan gen we steeds gaarne. Zulke avonden im mers dragen in belangrijke mate bij tot versterking van die band tusschien school en huis, tusschen het onderwijzend perso neel cenerzijds en de ouders met hun kinderen aan de andere kant. Zulke avon den kunnen leiden tot wederzijdschie waar- dieering. Red. te herstellen, zijn 'n j aar Mijn hardt poeders Per stuk 8 ct.; per doos 45 c Bij uw drogist HYGIENE en VEILIGHEID. Het is noodzakelijk, dat overal in het land goede eerste hulp bij ongelukken be vorder 1 wordt. Geheel onvöldoenide moet worden geacht, wat men op vele plaat-i sen ziet gebeuren: het volgen van eeni cursus, het behalen van een diploma en daarna het verwaarloozen van de ver worven kennis en bekwaamheid. Noodig is, dat stelselmatig georganiseerd wordt: het geven van cursussen, het blijven oefe nen der gediplomeerden, het aanschaften en beschikbaarstellen van materiaal en het inschakelen der gediplomeerden in de practische ongevallendlenst. Dat alles ver- eischt dus vereenigingen, die zich ten doel stellen: bevordering der E.H.B.O. Aan sluiting van al de plaatselijke vereenigin- gen in de landelijke oentrale organisatie (die Ned. Vereen. "E.H.B.O.) geeft dam de verbindende schakel, tusschen alle lo cale veneenigingen. In het biezander moge ook de aandacht gevestigd worden op de beteekenis, van E.H.B.O.-vereenigingen voor de be scherming der burgerbevolking tegen aan vallen uit de lucht. Wettelijk is thains voorgeschreven, dat al'e gemeenten maat regelen zullen hebben te treffen voor die luchtbescherming. Daarbij dienen de ge meenten te kunnen rekenen op bijstand van een zeker aantal eerste helpers. Dat bekwame krachten, waarop men vertrou- wenl kan, piet uit de grond zijn 'te stam pen met enkele lessen, wordt nog veel te weinig beseft. Men zal reeds thans maat regelen moeten nemen om een aantal goed onderlegde en goed getrainde hel pers te verkrijgen. Een vaste kern goede krachten zal van veel meer beteekenis blijken te zijn dan een groot aantal halve bekwamen. Het is mede daarom, dat onze vereeniging haar folders toezond niet alleen aan de doktoren, doch ook aan alle gemeentebesturen in plaatsen, waar nog geen afdeeling der vereeniging be staat. Het secretariaat der vereeniging (Joh. Verhulststraat 117, Amsterdam Z.) is gaarne bereid ten allen tijde alle ge- wenschte voorlichting en hulp te verstrek ken bij oprichting van plaatselijke afdee- lingen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5